SZEMPONT
A Rovatból

„Ha retorzió jön, akár felmondás is, most már mindegy” – megszólal a polgári engedetlenséget szervező tanár

A Szent László Gimnázium 12 tanára mindent kockára tett, amikor hétfőn nem vette fel a tanítást. Azt mondják, ez egy maroknyi ember üzenete, hogy a hatalom visszaél a helyzetével. Úgy tűnik, mások is követik őket.

Link másolása

Polgári engedetlenségi akciót szervezett hétfőn Tóth Viktor, a kőbányai Szent László Gimnázium tanára. Társaival a nap folyamán nem vették fel a munkát, így tiltakozva a kormány által múlt pénteken meghozott rendelet ellen, mellyel a járványügyi vészhelyzetre hivatkozva tovább szűkítették a pedagógusok sztrájkjogát. Előírták például, hogy az órák felét sztrájk idején is kötelesek megtartani, a gyerekekre akkor is vigyázni kell, méghozzá külön osztályokban és csoportokban.

– Csak ennyit kérdezek az elején: miért?

– A pénteki kormányrendeletre szerettünk volna reagálni, eredetileg azonnal. Hogy miért? Mert ezzel a rendelettel egyrészt állampolgári, másrészt munkavállalói jogaimat sértik. Állampolgárként élhetek a polgári engedetlenség eszközével, ha tiltakozni akarok egy törvény vagy rendelet ellen. Úgy gondoltuk, hogy ez az intézkedés olyan súlyos arculcsapása a jogainknak, hogy ehhez kell nyúlni.

Ebbe bele kell állnunk.

Lehet, hogy nem a legszebb kifejezéssel élve, de ki lett herélve a sztrájktörvény. Pedig a sztrájk a legerősebb eszköze a munkavállalóknak, elvileg. Az elmúlt években az oktatással kapcsolatban volt demonstráció, volt nyílt levél, aláírásgyűjtés is volt, sokféle, ezer, millió. Nem értünk el sokat vele. Ezzel az akcióval szerettünk volna egyrészt a közvéleménynek is üzenni, hogy ez nagyon súlyos jogfosztás, másrészt a kormánynak, hogy ha más eszköz nincs, akkor a pedagógus erre is képes. Nem utolsósorban magunknak is, hogy kiállunk magunkért, a saját állampolgári és mukavállalói jogainkért. És ugyanannyira a diákjainknak, a jövő generációjának is meg akartuk mutatni, hogy ha ilyen fordul elő, akkor igenis, muszáj kiállni, nemcsak magunkért, hanem a magyar diákokért, a magyar oktatásért és annak jövőjéért is.

– Hányan vettek részt az akcióban?

– Tizenketten. Nem lehet csodálni, hiszen egy szürke zónába léptünk. Nem vagyok jogász, nem tudom megállapítani, hogy a polgári engedetlenség önmagában mennyire törvénysértő. Tudom, hogy nem teljesen törvényes, ezzel tisztában is vagyok, és nem is vagyok rá büszke, hogy ilyen eszközökhöz kellett fordulnunk. Ezzel sokat kockáztatunk. Leginkább azok álltak bele, akiknek már semmi vesztenivalójuk nincs, sem anyagilag, sem egzisztenciálisan.

Olyan mértékben megcsömörlöttek sokan közülünk az utóbbi években, hogy akár a pályát is feláldoznák már. Ha retorzió jön, akár felmondás is, most már mindegy.

Ezért sem érzem kevésnek azt, hogy tizenketten vettünk részt az akcióban. Másrészt, ez egy jelzés. Nem kellett, hogy egy teljes tantestület beleálljon, ez egy maroknyi ember üzenete, hogy a kormány, a hatalom visszaél a helyzetével, jogosítványaival, és olyan eszközhöz nyúl, amihez talán joga éppen van, de a szakszervezetek ezt is vitatják. Tehát nem az számít, hányan voltunk, hanem az, hogy az üzenetünk hallható legyen. Továbbá abban is bízunk, hogy mellénk vagy mögénk állnak. Mi egy napra terveztük ezt a dolgot, de már vannak olyan értesüléseim, hogy ennek lesz folytatása a következő napokban.

– A Szent Lászlóban vagy máshol?

– Más intézményekben. Konkrétumot is tudok mondani, kedden a Kölcsey Gimnáziumban fog néhány kolléga polgári engedetlenséggel élni, ugyanazon okok miatt, mint mi.

– Az akciót a PDSZ ezt közvetítette a Facebookon. Ezek szerint van a PDSZ-nek valami álláspontja erről?

– Válasszuk ketté. Nem a polgári engedetlenséget közvetítette a PDSZ, hanem azt az üzenetet, hogy a sztrájk az alapjog. Reggel kifeszítettünk egy molinót, meg kiírtuk krétával is a járdára az iskola elé, ezt közvetítette a PDSZ. Nekik fogalmuk sem volt, hogy amikor bemegyünk az épületbe, akkor mit tervezünk.

A polgári engedetlenség az teljesen független a szakszervezettől.

Nem is nézte senki, hogy itt valaki szakszervezeti tag, vagy nem szakszervezeti tag. Ez egyéneknek, különálló tanároknak, pedagógusoknak a kezdeményezése itt, a Szent László Gimnáziumban.

– Tehát a PDSZ-szel nem is egyeztettek ezzel kapcsolatban?

– Nem.

– És volt valami visszajelzés a szakszervezettől az akció után?

– Nem. Nem kaptam semmilyen visszajelzést.

– Vannak szakszervezeti tagok az iskolában?

– Igen. Én vagyok a helyi szakszervezeti csoport vezetője, és vannak tagok is.

– Ön sem tájékoztatta a PDSZ-t ezek szerint, hogy Önök ott erre készülnek?

– Szerintem ezt szombaton megemlítettem, de egyértelműen azt mondták, hogy nekik ehhez semmi közük.

– Nem az történik, hogy a pedagógusok megelégelték a szakszervezetek tehetetlenségét?

– Nem. Ez egy állampolgári akció volt, és mint állampolgárok, ezt tehettük meg. Ha nincs egy szakszervezeti központi lépés vagy esemény, akkor mi, állampolgárok ezt tehetjük meg.

– Ön támogatná, ha a szakszervezetek radikálisabb, harcosabb álláspontra helyezkednének? Adott esetben a szakszervezet sem riadna vissza a polgári engedetlenségtől sem?

– Nem. Azt gondolom, hogy egy szakszervezetnek, egy állami szervezetnek kötelessége betartani a törvényt.

– De a szakszervezetek nem állami, hanem civil szervezetek.

– Ez jogos, de azt gondolom, hogy a szakszervezeteknek be kell tartaniuk a törvényt. Két szakszervezet is van. Én elégedett vagyok azzal a folyamattal, ahogy a szakszervezetek most igyekeznek érvényt szerezni a pedagógusok jogainak. Az más kérdés, hogy akár a sztrájktörvény hogy néz ki, illetve, hogy ezekre a törekvésekre a tárgyalópartnerek mennyire nyitottak.

Mi a polgári engedetlenség?

A polgári engedetlenség egy rendelkezés vagy szabályozás tudatos megszegése. Ahhoz, hogy polgári engedetlenségről beszéljünk, ennek erőszakmentes és erkölcsi indíttatású tettnek kell lennie, amit az elkövető a nyilvánosság előtt vállal. A polgári engedetlenség célja a tiltakozás az igazságtalan, méltánytalan, alapjogsértő szabályozás vagy hatósági gyakorlat ellen. Azért nevezzük polgárinak, mert az önállóan gondolkodó állampolgár eszköze, egy végiggondolt, előkészített cselekvés, aminek következményeit vállalja az abban résztvevő azért, hogy felhívja a figyelmet az adott problémára és igyekezzen elérni a változást.

(Forrás: TASZ)

– Mi lesz március tizenhatodikán?

– Erre én nem tudok válaszolni. Azt gondolom, hogy meg kell teremteni a feltételeket egy jogszerű sztrájkra. Ez lenne a legjobb, a legtisztább. Ha ezt el lehet érni, akkor egy elég nagyszabású sztrájkra lehet számítani. Ha nem lesznek meg a feltételek, akkor nem tudom, hogy mi fog történni, és hogy fog lezajlani a március tizenhatodika.

– A kormány éppen most hozott egy rendeletet, amiben tovább szűkíti a lehetőségeiket.

– Így van. De én bízom abban, hogy sikeres lesz a szakszervezetek törekvése, hogy jogi úton változtassák meg a fennálló helyzetet. Hogy ne olyan módon kelljen sztrájkolni, ahogy ebben a rendeletben leírták.

– Milyen a hangulat az önök iskolájában?

– Nem árulok zsákbamacskát, elégedetlenség van, sok szempontból.

– Mi a legfontosabb megoldandó probléma ön szerint?

– Az anyagi megbecsülés. Nincs utánpótlás. A kezdő pedagógus 150 ezer forintjáért nem fog idejönni, még egy végtelenül elhivatott pályakezdő sem.

Ebből egyszerűen nem lehet megélni.

Egy diplomás embernek nem lehet ilyen alacsony a bére, bármennyire is szereti a hivatását.

– Önöknél minden státusz be van töltve?

– Azt hiszem igen. De a mi helyzetünk nem átlagos. Gyakorló iskola vagyunk, ide járnak az egyetemisták gyakorló tanítást végezni. De voltak időszakok, amikor év közben informatika tanár, testnevelő tanár vagy angol szakos kolléga ment el. Ilyenkor előfordult, hogy hosszú ideig túlórákat kellett vállalni, míg megtaláltuk a megfelelő kollégát. Azt gondolom viszont, hogy az ország más területein elég nagy gond a tanár utánpótlás, hiszen tudjuk, hogy tanárhiány van, csak rá kell nézni az álláshirdetésekre. Sok iskola keres tanárt. Sokszor már bármilyen szakost is.

– A diákoktól, szülőktől kaptak visszajelzést?

– Még nem. Mivel ma nem vettem fel a munkát, én nem találkoztam diákokkal. Viszont

volt lászlós diákok írtak nekem messenger üzeneteket, hogy gratulálnak, támogatnak és milyen büszkék arra, hogy ebbe az intézménybe járhattak.

Eddig más még nem jött.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
A lombkorona-sétányos, a négygyerekes család házát megszerző és az orvosi lakásba beköltöző polgármester is újraindul
Filemon Mihály 2019-ben még a Fidesz színeiben nyert, ezúttal már függetlenként száll harcba, már nyilvántartásba is vették. Ahogy Szarvas Róbertet is, és összejött a szükséges számú aláírás Béb polgármesterének és Simonka Györgynek is.
Kiss András - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

Újra harcba száll a polgármesteri székért Nyírmártonfalva polgármestere. Filemon Mihály ezúttal már függetlenként áll rajthoz, a valasztas.hu adatai szerint április 27-én vették nyilvántartásba.

A Hajdú-Bihar megyei település a lombkorona nélküli lombkorona sétányáról lett ismert. Erre 60 millió forintos uniós támogatást vett fel Filemon, csakhogy az erdőt közben tarra vágta. A polgármester ezután azzal került be a hírekbe, hogy személyesen vont felelősségre egy nőt, aki nevetős szmájlival reagált az egyik képre, ami a szürreális „látványosságot” ábrázolta. Később Filemon azt állította, nem ezért, hanem amiatt hívatta be a szociális gondozót, hogy panaszt tettek rá, emiatt belső vizsgálat is indult. Csakhogy a panaszlevél írója szerint őt félrevezették, egy üres papírt írt alá. Hamis magánokirat felhasználásának gyanúja miatt a rendőrség tavaly augusztusban nyomozást indított az ügyben.

Érdeklődésünkre most a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtóirodája azt irta: az ügyben a Debreceni Rendőrkapitányság az eljárást – mivel a cselekmény nem bűncselekmény – 2023. október 5-én megszüntette.

Filemon Mihály 2019-ben még a Fidesz-KDNP színeiben lett polgármester, most már azonban függetlenként áll rajthoz.

A településen összesen hat polgármester-jelölt van, mindannyian függetlenek. Debreceni Zsoltot Filemonhoz hasonlóan április 27-én vették nyilvántartásba, Gajdos Istvánt két nappal később.

Egyelőre úgy tűnik, hogy könnyebb dolga lesz Brunner Imrének a Veszprém megyei Bében. Ő azzal került be a hírekbe 2022-ben, hogy kilakoltatott egy helyi négygyerekes családot, majd megvette a házukat. Lugosi Györgyék házát a végrehajtó 3 millió forintos kikiáltási áron hirdette meg, Brunner Imre pedig az utolsó pillanatban egyedüliként tett egy ennek megfelelő ajánlatot.

Ezután mindenféle haladék nélkül kipaterolta az ingatlanban élő családot, pedig ők vissza is bérelték volna a házat tőle.

A 24.hu tavaly októberben járt Lugosiék egykori otthonánál, ami akkor méteres gazban pusztult.

A valasztas.hu szerint

Brunnert április 26-án jelentették be, vagyis ekkor adta le a jelöléshez szükséges számú aláirást. Az eddig egyetlen kihívója, a szintén független Váradi Zoltán még gyűjti az ajánlásokat.

Bácsszőlősön viszont már nyilvántartásba is vették Szarvas Róbertet.

A Bács-Kiskun megyei település vezetője ellen hivatali visszaélés gyanúja miatt rendeltek el nyomozást, miután egyszerűen beköltözött az EU-s pénzből felújított orvosi szolgálati lakásba.

Amikor Hadházy emiatt kérdőre vonta, egy felvételen a polgármester úgy fogalmazott:

„Baszd meg, valahol laknom kell!”, majd letagadta, hogy ő lenne a település vezetője.

A valasztas.hu szerint Szarvas Róbertet hétfőn vették nyilvántartásba. A településen még egy független jelölt, Mózer Andrea indul, ő még gyűjti az ajánlásokat.

Sokáig úgy tűnt, hogy nem lesz nehéz dolga Simonka Györgynek sem, a Békés megyei Pusztaottlakán. A polgármesteri címért harcba szálló volt fideszes politikust egyebek mellett bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalással vádolják. Az RTL-nek nemrég arról beszélt: minden azért történik, hogy levadásszák, mert sokaknak lépett a tyúkszemére, miközben az őt megválasztó dél-békésiek érdekeiért harcolt.

Azt eddig is tudtuk, hogy Simonka idén elindul a polgármesteri címért, de azóta már az is kiderült, hogy lesz kihívója is.

Magyar Péter Mezőhegyesen tartott fórumán beszélt arról egy nő, bejelentkezett polgármester-jelöltnek Pusztaottlakán, annyira felháborította, hogy a településen egyedüli jelöltként indulna Simonka György - ezúttal függetlenként.

A nő akkor úgy fogalmazott, hogy reggel bementek három képviselőjelölt-társával a hivatalba, és bejelentkeztek a választásra.

Ahogy most már a valasztas.hu oldalon látható, ez valóban így is történt: Kocsis Violetta hétfőn adta le a szükséges aláírásokat, ahogy Simonka is. A településen még egy független jelölt, Szabó Miklós is indul, őt hétfőn már nyilvántartásba is vették.

Azt is már egy jó ideje lehetett tudni, hogy Győrben újra elindul a polgármesteri székért a szexvideós botrányba belebukott Borkai Zsolt.

Az exfideszes expolgármester ezúttal a találó nevű Borkaival Közösen a Jövőnkért Egyesület színeiben indul, hétfőn már nyilvántartásba is vették.

Ahogy a jelenlegi fideszes polgármestert, Dézsi Csabát is. Kovács Lászlót, a Civilek Győrért jelöltjét pedig még április 27-én. Győrben összesen tízen indulnak el a polgármesteri címért: a DK és a Jobbik közös jelöltje, Glázer Tímeát kedden adta le az ajánlóíveket, Pintér Bence, az LMP és a Momentum által is támogatott jelölt pedig április 26-án. A többiek még gyűjtik az ajánlásokat.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Somogyi Zoltán: Magyar Péter változtatott az eddigi stratégiáján, és nagyon komoly kockázatot vállalt
Szerinte az EP-választással nem vállalt olyan sokat a Tisza Párt politikusa, de abban, hogy önkormányzati helyekért indulnak, sokféle csapdahelyzetbe kerülhetnek.

Link másolása

Somogyi Zoltán politikai elemző szerint Magyar Péter taktikát váltott azzal, hogy a kampány közepén döntött úgy: részt vesz az önkormányzati választásokon is. Szerinte olyan hangulat állt elő, ami elragadta magával a politikust és a Tisza Pártot – fejtette ki a Népszavának.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Magyar Péter első három polgármester-jelöltjét olyan kerületekben (a VII.-ben, a XI.-ben és a XVIII.-ban) mutatta be, ahol jelenleg ellenzéki (DK-s) városvezetők irányítanak, ami miatt vitába került Dobrev Klárával, a párt vezető politikusával is.

Pénteken aztán bejelentette, hogy azonos számű jelöltet indítanak ellenzéki és fideszes vezetésű kerületekben is, igaz, mindeközben a Színes Erzsébetváros jelöltje, Lajos Béla közölte: mégsem a Tisza Párt színeiben indul a VII. kerületben.

Somogyi Zoltán szerint egyelőre csak annyit lehet biztosan állítani, hogy Magyar Péter eltér attól a stratégiától, amit eddig követett, és ami láthatóan jól működött. A NER-ből év elején kiszálló politikus eddig egyenlő távolságot igyekezett tartani Orbán Viktortól és Gyurcsány Ferenctől is, akikhez képest alternatívát igyekezett nyújtani. Azokat a választókat szólította meg, akiknek elegük van nemcsak a Fideszből, hanem abból az ellenzékből is, amely – a közvélemény egy része szerint – alkalmazkodott a kormányzati kívánalmakhoz.

Somogyi szerint ehhez a taktikához ideális volt az EP-választás, amivel egy „bent is vagyok, kint is vagyok” állapottal tudott belépni a politikai színtérre.

„Azzal, hogy elindul az önkormányzati választásokon, Magyar Péter feladja az eddig követett stratégiát”

– jelentette ki a politikai elemző.

Ezzel már nem tudja fenntartani azt a látszatot, hogy a jelenlegi pártstruktúra felett áll. „Ha túlságosan elmérgesedik a viszony a DK-val, akkor az szavazatveszteséget is okozhat Magyar Péter pártjának” – tette hozzá Somogyi. Szerinte az önkormányzatokban viszont napi szinten kell döntéseket hozni, a Tisza Párt politikusai nem kerülhetik el, hogy egy-egy adott ügyben együttműködjenek akár a Fidesszel, akár az ellenzéki pártokkal.

Hozzátette: Magyar Péternek felelősséget kell majd vállalnia azokért a politikusokért is, akik a Tisza Párt színeiben kerülnek be adott esetben önkormányzati testületekbe. A politikai elemző nem állítja, hogy az önkormányzati indulás feltétlenül rossz ötlet volt a pártvezető részéről, „de azt igen, hogy nagyon komoly kockázatokkal jár számára.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Kishitű voltam, már azon dolgozom, hogy senkivel ne kelljen koalíciót kötnünk
Néhány hete még úgy gondolta, hogy háromosztatú lesz a magyar politikai tér, most már másképp gondolkozik erről. Magyar Péter nem szeretne koalíciót kötni sem Orbán Viktorral, sem Gyurcsány Ferenccel.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

Közel három órán keresztül kérdezte Magyar Pétert Puzsér Róbert a Hard Talk legutóbbi adásában. A kritikus egy ponton arról kérdezte vendégét, hogy a Tisza Párt politikusa mit tekintene az Orbán-rendszer végének. Magyar ugyanis korábban nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy hatalomra jutva megfontolná a koalíciót egy Orbán Viktor nélküli Fidesszel.

Magyar Péter a válasza elején Horn Gyulát idézte, aki szerint mindenekelőtt azt kell megnézni, hogy milyen felhatalmazást kapnak majd a választások során az emberektől. Magyar ezután azt mondta, hogy az első interjúi idején még ő sem gondolta volna, hogy néhány héttel később már Puzsér és Kóczián faggatják.

„Kishitű voltam, és azt gondoltam, hogy egy háromosztatú politikai teret kell elképzelni”

– kezdte a választ Magyar arra utalva, hogy Orbán és Gyurcsány pártja mellé szerinte még be lehet férkőzni.

„Most már nem így gondolom. Azt hiszem, hogy ez most már egy kétosztatú politikai tér lesz” - folytatta a Tisza Párt alelnöke, aki hangsúlyozta: ő abban reménykedik, hogy idővel „tényleg elmehet a gyerekeivel játszani és lesz száz másik Magyar Péter vagy nem Magyar Péter, aki átveszi”.

„Azon fogok dolgozni, hogy nekünk senkivel ne kelljen koalíciót kötnünk. Engem nem érdekel Gyurcsány Ferenc, megmondom őszintén. Soha egy asztalhoz nem akarok vele leülni, mert tudom, hogy mit tett ezzel a hazával”

– mondta Magyar Péter.

A politikus azt is leszögezte, hogy Orbán Viktor sem érdekli, aki szerinte jól indult, de mégis csak ő vezeti „a kormánynak vagy maffiának nevezhető konglomerátumot”.

Puzsér és Magyar beszélgetését ebben a cikkben lehet végignézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
A vidékiek járhatnak rosszul: ahol 40-50 km-re nincs másik benzinkút, nem követik majd a MOL árcsökkentését
Az, hogy a MOL a saját kútjain 10 Ft-tal csökkentette az árakat, lépéskényszerbe hozta a többi városi benzinkutat. Ha nem akarják, hogy a MOL-nál tankoljanak az autósok, nekik is olcsóbban kell adni a benzint. De ahol kevés a töltőállomás, más a helyzet.

Link másolása

Azonnali hatállyal 10 forinttal csökkentette hétfő délután a MOL az összes töltőállomásán az üzemanyagok literenkénti árát. Mindez négy nappal azután történt, hogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter két hetet adott a Magyar Ásványolaj Szövetség tagjainak arra, hogy önkéntesen csökkentsék az áraikat a régiós átlag szintjére.

Mivel a piaci árak nem változtak, és a MOL nem a nagykereskedelmi árakhoz nyúlt hozzá, ezért valójában a saját kiskereskedelmi árrését vágta meg.

A döntés után a benzin átlagára a kútjain 637 forint, a dízelé pedig 623 forint lehet.

„Úgy tűnik, megértette mindenki, mit szeretne a kormány, ennek nagyon örülök, hogy a kooperációt választották az ellenállás helyett. Ez egy nagyon nagy, a jó irányba tett lépés, az, hogy elegendő-e vagy sem, a kormány a jövő héten tudja értékelni. De a szomszédos árak is felfelé mozognak” – mondta Nagy Márton kedden az ATV kérdésére.

A miniszter szerint ezzel a lépéssel a magyar üzemanyagár szintje közel került a referenciaértékhez, vagyis a régiós átlaghoz.

Ugyanakkor a lap kérdésére Nagy Márton még mindig nem zárta ki a benzinárstop lehetőségét. De ez szerinte attól is függ, hogy a MOL hétfői lépése hogyan befolyásolja a teljes piac árképzését, vagyis hogyan reagál a többi benzinkút.

Kétezernél is több töltőállomás működik ma az országban, melyek közül nagyjából minden ötödik a MOL érdekeltségébe tartozik. Ezzel a magyar olajvállalat megkerülhetetlen szereplője a kiskereskedelmi hálózatnak, így a hétfői bejelentésük óhatatlanul is hatással lesz a versenytársak árazására is, tudtuk meg Grád Ottótól.

„10 forint már olyan szint, ami hatással van arra, hogy ki hol áll meg tankolni. A többi töltőállomás pedig eldöntheti, hogy milyen mértékben követi, ha egyáltalán követi a MOL lépését” – tette hozzá a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára

Hasonló véleményen van Bujdos Eszter, a holtankoljak.hu ügyvezetője is, aki szerint

a magyar olajvállalat döntését a konkurencia kénytelen lesz követni, csakúgy, mint az év elején, amikor a MOL két lépésben érvényesítette a jövedékiadó-emelést.

Ha a piac többi szereplője nem ezt tenné, az a szakember szerint azonnal nagyon komoly versenyhátrányt jelentene számukra. Az olcsóbb benzin ugyanis pszichésen hat, az emberek akár már néhány forintos eltérésért is hajlandók egy távolabbi benzinkútig autózni.

„Sokan nem is számolják ki, hogy egy 2 forintos áreltérésnél néhány kilométer autózással valójában nem feltétlenül spórolnak, hanem akár még több üzemanyagot is használnak” – tudtuk meg Bujdos Esztertől. A 10 forintos árkülönbség  pedig már egy akkora különbség a MOL és a többiek között, ami miatt még többen döntenének úgy, hogy az olcsóbb helyre mennek tankolni. Ráadásul a piaci szereplők közül senki sem szeretne újra ársapkát, ami még a mostani önkéntes árcsökkentésnél is rosszabb lenne.

„A két rossz közül talán még ez a kevésbé rossz verzió, amit a kormányzati nyomás hatására kénytelenek meglépni a piaci szereplők”

– értékelte az önkéntes árcsökkentést a portál ügyvezetője.

Bujdos Eszter szerint a MOL a 2021 novemberében bevezetett és 13 hónapig fenn is tartott benzinárstop esetében veszteséggel is tudott üzemelni szerteágazó tevékenységének köszönhetően. Azonban egy családi vállalkozásban működő benzinkútnak erre nincs lehetősége. Márpedig a mostani 10 forintos csökkentést egyértelműen a kiskereskedelmi árrésből csíphető csak le. De nem lesz más választásuk, mint beadni a derekukat a kormányzati nyomás hatására, mert az ársapka még ennél is rosszabb lenne.

Ugyanezt gondolja Grád Ottó is.

„A korábbi hatósági üzemanyagár-szabályozás évekre vetette vissza az üzemanyag-kiskereskedelmet, mint a gazdaság egyik fontos szektorát” – hangsúlyozta a szakember, aki biztos abban, hogy Magyarországon még a legnagyobb piaci szereplők vonatkozásában sem lehet extraprofitról beszélni.

A MÁSZ főtitkára szerint a benzinkutak esetében a nyereség is egyre jobban szűkül a piacra nehezedő nyomás miatt. Ráadásul egzakt számot sem lehet mondani a kutak nyereségének mértékéről, hiszen mindegyik töltőállomás esetében más és más körülmények határozzák meg a profit nagyságát.

Grád Ottó biztos abban, hogy a MOL hétfői döntésére a benzinkutak sem egységesen reagálnak majd.

Példaként hozta fel azokat a vidéki töltőállomásokat, melyektől 40-50 kilométerre van a legközelebbi MOL-kút. Ekkora távolságot ugyanis nagy valószínűséggel senki nem fog megtenni csak azért, hogy literenként 10 forinttal olcsóbban tankoljon. A városi kutaknak azonban nem lesz választásuk, ha az út szemközti oldalán található töltőállomás egyik napról a másikra leviszi az árait.

Bujdos Eszter úgy látja, hogy a hazai üzemanyagárak esetében a lélektani határ a 600 forint volt. Jelentős visszaesést látnak a portálnál a tankolt mennyiségben január óta, amikor a kormány érvényesítette a 41 forintos jövedékiadó-emelést.

„Attól, hogy most 10 forinttal kevesebbért tankoljuk az üzemanyagot, nem fognak kígyózó sorok állni a benzinkutak előtt. Itt legalább egy 100 forintos csökkentésnek kellene történnie ahhoz, hogy ez a forgalom tekintetében is pozitívan megjelenjen”

– mondta a szakember, aki szerint a mostani 10 forintos csökkentés csupán csak a választások előtti hírverés része.

Link másolása
KÖVESS MINKET: