SZEMPONT
A Rovatból

„Érezhető a pánikhangulat, délután és este teljesen kihaltak az utcák” – helyzetjelentés egy Indiában élő magyartól

„A közösségi média tele van olyan posztokkal, ahol az emberek oxigént, gyógyszereket, szabad kórházi ágyat keresnek, az egészségügyi dolgozók utolsó erejükig küzdenek” – meséli a Mumbai közelében élő Zsuzsa.

Link másolása

Minden negatív csúcsot megdönt az utóbbi napokban a koronavírus-járvány Indiában: rendre 300 ezer feletti fertőzöttet azonosítanak, a kórházak teljesítőképességük határára értek. Már akkora hiány van orvosi oxigénből, hogy sok beteg, akit egyébként meg lehetne menteni, emiatt veszti életét.

Ferrao Zsuzsa a Mumbai melletti Vasaiban él családjával, másfél évvel ezelőtt önkéntes szemétszedési akciói kapcsán írtunk róla. Most újra megkerestük, hogy meséljen a helyzet alakulásáról és az ottani mindennapokról.

– Hogy alakult a járvány íve Indiában eddig? Milyen korlátozásokat vezettek be, mekkora hatással voltak ezek a mindennapi életre?

– Tavaly februárban kezdtük követni az eseményeket, amikor a nemzetközi hírekben már egyre többet szerepelt a járvány. Március közepén itt is bezártak az iskolák és rá egy hétre teljesen le lett zárva minden. Ekkor a fertőzöttek száma még nagyon alacsony volt, országosan pár száz esetnél alig több.

A lezárás úgy értendő, hogy az élelmiszerboltokon és gyógyszertárakon kívül semmi más nem volt nyitva, még a benzinkutak se szolgáltak ki senkit a frontvonalban dolgozókon kívül. Ezzel ösztönöztek arra mindenkit, hogy csak a környékükön gyalog is elérhető üzletekben vásároljanak.

Mi szerencsére tudtunk home officeból dolgozni, a gyerekek pedig az iskolaév maradékát online fejezték be. Igyekeztünk kialakítani nekik egy rutint, hogy a tanulás mellett kreatívkodjanak és némi mozgásban is legyen részük. Az első pár hónapban egyáltalán nem lehetett kimozdulni, a bolton kívül sehova se tudtunk menni, minden zárva volt a parkoktól a játszótereken át a tengerpartig. A gyors lezárásoknak köszönhetően ebben a pár hónapban elég alacsony maradt a napi esetszám, bár lassan kúszott felfelé. Nagyot emelkedett azután, hogy a Mumbaiban élő rengeteg vendégmunkás munka és bevétel nélkül maradva csapatokban elkezdett hazatérni. Nagyon sokan gyalog vágtak neki a hosszú útnak, családostól, kisgyerekestől.

Erős volt a társadalmi szolidaritás, aki tudott, segített a bevétel nélkül maradtaknak, például élelmiszerrel vagy tisztítószerekkel. Szeptemberben értük el az akkori legmagasabb napi esetszámot (100 ezer körül), onnantól csökkenni kezdett, bár nagyon lassú ütemben. November-decemberben kezdtek jobban nyitogatni az üzletek, játszóterek, stb. Lassan visszatért minden egy eléggé normális kerékvágásba, bár a maszkviselés egész idő alatt kötelező volt.

– Mekkora a kormány felelőssége a mostani súlyos helyzetben?

– A kormány szerintem tényleg abban a hitben volt, hogy mindent kontroll alatt tartanak. Annyira bíztak magukban, hogy rengeteg vakcinát exportáltak még úgy is, hogy egyelőre a lakosság kevesebb mint 10 százaléka van beoltva. Amikor enyhítettek a korlátozásokon, számoltak azzal, hogy újra emelkedni fognak a számok, hiszen mindenki, aki tudott, rohant vissza dolgozni, hogy a hónapok alatt felhalmozott számlákat, ház- és autóhiteleket, a gyerek iskolai tandíját fizetni tudja.

Viszont olyan spirituális rendezvényeket (pl. Kumbh Mela) és választási gyűléseket is engedélyeztek, amikre jellemzően több ezrével érkeznek látogatók. Mindenki tartott tőle, hogy a második hullám ide is el fog érni, több mint egy év lett volna felkészülni rá, de nem sok minden történt. A közösségi médiában a helyi csoportok telítve vannak olyan posztokkal, ahol az emberek oxigént, gyógyszereket, szabad kórházi ágyat keresnek, az egészségügyi dolgozók utolsó erejükig küzdenek.

A civil jótékonysági szervezetek, magánszemélyek segítenek most is, ahol tudnak, mert kevés támogatás várható a kormánytól. A mi kisfiunk asztmás, úgyhogy reménykedünk abban, hogy minket elkerül a vírus, óvatosak vagyunk, mert nem tudom elképzelni azoknak a kétségbeesését, akik a szeretteiknek szeretnének kórházi ágyat vagy oxigént, hogy életben maradjanak.

– A sok szemét és a higiéniai hiányosságok mennyiben járulhattak hozzá a vírus terjedéséhez?

– Ennyire nem lehet leegyszerűsíteni a dolgot, hiszen India hatalmas és nagyon-nagyon sokszínű ország, nem minden része szemetes. Mumbai sem kivétel ez alól. Persze vannak nagyon szegény negyedek is, de a legtöbb középosztálybeli ugyanúgy lakótelepi lakásokban és magas házakban él. Szerintem inkább a lakosság magas száma okolható: csak Mumbaiban 20 millió ember él, ami az egész magyarországi népesség kétszerese! Szinte minden családban a nagyszülők is együtt élnek, a több generáció egy fedél alatt hagyomány Indiában.

– Milyennek látta az egészségügyi rendszert, a kórházak felszereltségét békeidőben?

– Itt is vannak állami és magánkórházak egyaránt. Az előbbiekkel nem sok tapasztalatom van, hallomásból mindig úgy tudtam, hogy jók, bár a mostani szituáció azt mutatja, hogy nem eléggé felszereltek. Itt tartózkodásom alatt kétszer voltam privát kórházban, a gyermekeim születésekor, ott a felszereltség, az orvosok, az ellátás és a gondoskodás is nagyon jó volt.

– Mennyire érezhető ezekben a napokban pánikhangulat az embereken? Csökkent a tömeg az utcákon, felvásárolják a boltok készleteit?

– Nagyon is érezhető. Az embereket amúgy is megviseli mentálisan a bizonytalanság, a bezártság és a munka hiánya. Az első egy év alatt a mi lépcsőházunkban nem volt egyetlen eset sem, február óta, tehát az elmúlt két hónapban viszont legalább 4-5 családot érintett már. A baráti körben is megszaporodott a megbetegedések száma, hála istennek csak enyhe és közepes tünetekkel.

A város utcái, ahol élünk, kihaltak. A boltok és gyógyszertárak csak reggel 7-től 11-ig vannak nyitva. Hajnalban lehet kicsit mozogni, sétálni, szigorúan csak maszkkal. De délután és este senki sincs kint.

A boltokban minden megtalálható, az első hullámban tavaly volt némi pánikvásárlás, de korántsem annyira, hogy üresek legyenek a polcok. Most a második hullámban, ahogy megfigyeltem, az emberek maximum pár napra előre vásárolnak, nem halmoznak otthon.

– Mennyire hatékony ön szerint az oltási program? Hogy becsüli, mikor juthatnak önök is vakcinához?

– Az oltási program, mint olyan, sajnos itt nem látható sehol. Először természetesen itt is a frontvonalban dolgozók kapták meg a vakcinát: doktorok, nővérek, rendőrség stb. Utána a 65 felettiek, aztán most már a 45 felettiek is mehetnek elméletileg, csak nincs vakcina sehol sem. Eddig is úgy történt, hogy oda kellett menni az oltópontra, sorbaállni, és ha a napi meghatározott számú oltásból maradt, akkor megkaptad. Egyesek már hajnal 3-kor beállnak a sorba, nagyon sokan pedig a második injekcióra várnak, így valószínűleg nekünk is még hónapokat kell várnunk rá.

– Hogy látja, mikor jöhet számottevő javulás és minek kellene történnie ehhez?

– Szerintem legalább 6 hónap biztosan kell még ahhoz, hogy újra valamennyire normalizálódjon a helyzet. Elméletileg a mostani lezárás április 30-ig tart, de biztosan meg lesz hosszabbítva. Csakis sokkal több vakcinával, illetve kötelező maszkhordással lehet lecsökkenteni az esetszámokat. Most kezdődött a másfél hónapos nyári szünet az iskolában, amit valószínűleg itthon dekkolva fogunk tölteni. A fiamnak május elején van a szülinapja, ez lesz neki a második, amit nem tudunk normálisan megünnepelni, családdal és barátokkal... De majd bepótoljuk neki egyszer.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: A fideszeseket Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják az Európai Parlamentben
A politikus szerint a Fidesz képviselői csak felveszik a pár száz milliós fizetést, és egyébként semmit nem csinálnak. Azt mondja, érdemes összehasonlítani, milyen emberek vannak pártja EP-listáján, és kik alkotják a Fideszét.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Magyar Péter szerint március 15-én és április 6-án már bebizonyította mozgalma, hogy vannak vidéki támogatói és nem csak egy „belpesti médiahekkről” van szó. Szerinte a vidéken élőket többek között őszinteséggel lehet megszólítani, nem pedig „lejönni dzsippel és megmondani, hogyan kellene élni”.

A politikustól megtudtuk, hogy 538 jelentkezőből választották ki másfél nap alatt azokat, akik az internetes szavazás után pártja EP-képviselőjelöltjei lehetnek majd.

„Van olyan, aki hat nyelven beszél. (...) Egyedül több nyelven beszél, mint a Fidesz-frakció húsz év alatt az Európai Parlamentben. Ami nem nehéz persze: százszor nulla az nulla, hiszen tudjuk, hogy a legtöbb semmilyen nyelven nem beszél.

Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják őket az Európai Parlamentben, akik felveszik a pár száz milliós fizetést évente és egyébként semmit nem csinálnak.”

Magyar szerint figyeltek a nők arányára, a jelentkezők életkora is fontos szempont volt, ahogy az is, hogy legyen víziójuk.

„Össze kell hasonlítani a Fidesz EP-listáját Deutsch Tamással az élen, meg a mi EP-listánkat. Szerintem ha nem is a pártokról beszélünk, akkor elég könnyű eldönteni, hogy az ember kire szavaz”

– tette hozzá Magyar Péter.

A teljes beszélgetést és a békési országjáróról készült beszámolót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Eljön az ember közéjük és nem lejön egy dzsippel, és megmondja, hogyan kéne élni
Elkísértük Magyar Pétert vidékre, az országjárása első állomására. Egy résztvevő azt mondta, utoljára ilyen zizegés a rendszerváltás környékén volt Békés megyében.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

„Olyan bebetonozott dolgok vannak az országban, amit egy úgymond friss erőnek kell valamilyen szinten megoldani” – mondta lapunknak Magyar Péter Békés megyei országjáró rendezvényének egyik résztvevője. A férfi szerint két éve az ellenzéki összefogás nem működött.

Két másik résztvevő ezt úgy fogalmazta meg, hogy „teljesen elkopott az ellenzék”. Szerintük „utoljára ilyen zizegés a rendszerváltáskor volt itt Békésben”.

„Én MZP-s vagyok, de mindenki szimpatikus, aki Orbánt le akarja váltani” – mondta a rendezvényre lányával érkező nő. A tinédzser lapunknak úgy fogalmazott: nagyon reménykedik abban, hogy Magyar változást tud hozni az országnak.

„Meggyőzött minket. Aki itt van, szerintem annak a nagy részét meggyőzte”

– jelentette ki a gyűlés végén egy férfi.

A politikus orzságjárásának első állomásáról készült beszámolónkat itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Csernus: Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk
Ügyesek voltunk, mert megmaradtunk, magyarul beszélhetünk. De az ügyességből egy ponton megalkuvás lett.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Csernus Imre az Index Konkrétan Rónai Egonnal című műsorának legutóbbi adásában lesújtó képet festett társadalmunk lelkiállapotáról. „Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk” – mondta a pszichiáter, akinek az elkövetkező hetekben jelenik meg legújabb könyve A magyar címmel.

A szakember úgy látja, hogy egy gyönyörű országban élünk, minden lehetőségünk meglenne arra, hogy jól érezzünk magunkat, de erre azért nem vagyunk képesek, mert érzelmileg nem vállalunk felelősséget, nem viselkedünk felnőttként. Ebből az önbecsapásból és gyávaságból fakad szerinte rengeteg egészségügyi problémája az embereknek.

Ebből a szempontból egy beteg nemzet vagyunk.

– mondta.

Közéleti állapotaink kapcsán elmondta, hogy azért vagyunk képtelenek a politikusainkon számonkérni az ígéreteiket, mert akkor egyúttal azzal is szembe kellene néznünk, hogy a saját ígéreteinek sem tartjuk be valójában.

Önmagunkkal viszont nem akarunk konfrontálódni.

A felelősségvállalás hiánya, a nem felnőtt viselkedés kialakít egy „öntudatlan populációt”, akikkel szemben viszont működik az „oszd meg és uralkodj” technikája.

Csernus arról is beszélt, hogy bár számtalan sportágban sikerült a történelem során a döntőig küzdeni magát a magyar csapatoknak, ám gyakran, váratlanul elbuktunk. Szerinte mindennek az az oka, hogy előre félünk a vereségtől, ez a félelem pedig megbénít minket.

A pszichiáter úgy látja, hogy akkor lehet belőlünk sikeres nemzet, ha bátrak leszünk, elkezdünk hinni magunkban, ha az érzelmeinkért is felelősséget vállalunk, de merünk beszélni a gyengeségeinkről, hiányosságainkról is. Mindez szerinte az ország jövője szempontjából kulcsfontosságú, mert ezeket a rossz mintákat adjuk tovább gyermekeinknek.

A teljes beszélgetést ITT tudod megnézni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Népirtás és lakosságcsere jöhet, ha Oroszország nyeri a háborút Kaiser Ferenc szerint
Magyarország egy új vasfüggöny nyugati oldalára kerülne, a határon pedig mindennaposak lennének az orosz provokációk. A kárpátaljai magyarok sem maradnának szülőföldjükön. Egy orosz megszállás akár tízmillió feletti ukrán menekülttel árasztaná el Európát.

Link másolása

Ha az oroszok egész Ukrajnát elfoglalják, ám ha mégis bekövetkezne, az óriási katasztrófa lenne egész Európa számára, nyilatkozta az RTL-nek Kaiser Ferenc biztonság- és védelempolitikai szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense.

Magyarország egy új vasfüggöny nyugati oldalára kerülne, a határon pedig mindennaposak lennének orosz provokációk. A kárpátaljai magyarok sem maradnának szülőföldjükön, mivel Oroszország sokkal rosszabbul bánik a kisebbségekkel, mint az Ukrajna.

A szekértő szerint apokaliptikus lenne Ukrajna számára egy teljes orosz megszállás, ami további, akár tízmillió feletti ukrán menekülttel árasztaná el Európát. Ami megmaradna Ukrajnából, azt Moszkvának pacifikálnia kellene, de ebben az esetben minden 50 emberre kellene egy rendőr, illetve katona. Brutális oroszosítás kezdődne, Putyin az ukrán identitás elpusztítására törekedne. De létezik még ennél is rosszabb forgatókönyv, ami szerint az oroszok népirtásba, etnikai tisztogatásba, vagy lakosságcserébe kezdenek.

Ukrajna teljes megszállása esetén az orosz birodalom következő célpontja Moldova lenne, az ottani Transznisztria, már most is az oroszok által támogatott szeparatisták irányítása alatt áll. Az casus belli az ottani orosz kisebbség támogatása lehetne, de ott vannak az oroszbarát gagauzok is. Utána akár egy NATO-tagállam is következhet. Azt hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök ezt rövid idő alatt megtenné, Kaiser Ferenc nem tartja valószínűnek. Az Institute for the Study of War egy tanulmányában azonban arra figyelmeztetett nemrég, hogy

Oroszország nagyszabású katonai konfliktusra készül a NATO-val pár éven belül.

A biztonságpolitikai szekértő határozott véleménye, hogy a NATO-nak mindenképpen meg kellene védeni azt az országot, amelyet az oroszok megtámadnának, ellenkező esetben a szövetség léte válna kérdésessé. Az ötös cikkely szerint bármelyik tagállam elleni támadás az egész NATO elleni támadásnak számít. Kaiser szerint legvalószínűbb, hogy a balti államokon próbálna fogást találni Putyin rendszere.

Ukrajna teljes elfoglalása nem realitás szerencsére.

Egy ilyen forgatókönyv csak abban az esetben valósulhatna meg, ha totális katonai összeomlás következik be ukrán részről. De ha még sikerülne is az orosz áttörés, előbb utóbb át kellene kelniük a Dnyeperen, az viszont az eddig elszenvedett orosz veszteségeket figyelembe véve nehezen kivitelezhető.

Kaiser azt gondolja, hogy, mivel mindkét fél kezd kimerülni, a legvalószínűbb koreai-típusú, a panmindzsoni fegyverszünethez hasonló megoldás jöhet a jövőben, ami békeszerződés nélkül fagyasztja be a frontokat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk