Karantén alatt kokaint fogyasztani nem túl okos dolog! – interjú Dávid Ferenccel, a Kék Pont Alapítvány munkatársával
Alkohol Drog Karantén
A színház, a testedzés, a barátságok és a munkaértekezletek mellett a függőségek kezelése is átkerült az online térbe. Ennek vannak előnyei és hátrányai is. Hátrány az, hogy a már konzultációban lévő kliens bizonytalan időre nélkülözni kényszerül azt a személyes kapcsolatát, ami fejlődésében valószínűleg a leginkább segítette. De a munka az interneten át is folyik tovább.
Az új belépőknek azonban kapóra jöhet ez a kissé személytelenebb segítségnyújtási forma. „Aki bátortalanabb, vagy nem szeretne egyből elköteleződni, egy online terápiát, egy fórumban való részvételt sokkal könnyebben meg tud szakítani.”
A Kék Pont fóruma mégsem lángol. Nem érkeznek percenként több hasábos hozzászólások, egyéni történetek. Érdekes, hogy a ki-tudja-hány-millió alkoholista országában csak pár embernek van mit mondania.
Dávid Ferenc szerint ez azért van, mert egyszerűen nem volt elég szigorú a karantén ahhoz, hogy a függők igazi megvonást tapasztalhassanak.
„Az emberek többnyire kijártak. Nem volt valódi bezártság ahhoz, hogy sokan realizálják a problémáikat. Magyarországon a probléma felvállalásának és az erről való beszélgetésnek nem nagyon van hagyománya. Ha az embereket a problémáikkal akarjuk szembesíteni, azonnal elhárítják őket.”
Vesztegzár alatt cuccozni
Adott a probléma, hogy nagyon nehéz bármilyen szerhez is hozzájutni most. A dealerek is többnyire otthon maradnak. De mi van azokkal, akik olyan „szerencsés” helyzetben vannak, hogy lehetőségük adódik szerhasználatra?
„A Covid-19 főleg a nyálkahártyát és az immunpajzsot ostromolja. Ha valaki speedet vagy kokaint fogyaszt (főleg, ha nazálisan – orron át teszi), az nem túl okos dolog. Ezek a szerek ugyancsak ezt a két dolgot gyengítik.”
Szóval a már ismert, prevenciós programok során ezerszer hangoztatott káros hatásokon kívül most még a jelen járványhelyzetben is különösen rizikós bármit is fogyasztani.
Így van ez a könnyebb szerekkel is. Bár a marihuána nem üt akkora léket az immunpajzson, mégsem a legjobb ötlet betépni vesztegzár idején.
„A karantén okozta rossz érzésekre mennyire para rászívni füvet vagy hasist – hát nagyon! Senkinek nem ajánlanám.” A ’set’ és ’setting’ (tehát a külső körülmények és a fogyasztó belső világa) nem éppen alkalmasak egy kellemes utazásra. Bármilyen tudatmódosítószer csak még inkább előtérbe hozza azokat az aggodalmakat, amiket online jógával vagy tisztasági festéssel igyekszünk tudatunk leghátsó rekeszeibe száműzni.
„Karanténban egy smart user (tudatos használó) az immunpajzsa érdekében a fogyasztását teljesen lenullázza, az egészsége érdekében.”
Élet a karantén után
A korlátozások enyhülése csak tovább fokozza a bizonytalanságot. „Szépen-lassan visszaáll majd a piac. Nagy közösségi drogfogyasztások az elmaradó elektronikus zenei fesztiválok miatt egy darabig nem várhatók.” Nehéz megjósolni, mi vár a fogyasztókra és a szolgáltatókra a vesztegzár után. Annyi bizonyos, hogy az árak emelkedni fognak.
Függőség ide vagy oda, mindenkinek van mit levonnia a vesztegzárból tanulságként.
„Jó lenne, ha az emberek a kijárási korlátozásokat követően többet foglalkoznának a saját mentális egészségükkel, és azzal, hogyan tudnak jobb minőségű életet élni, józanul is megélni élményeket. Nem bulizunk már ötödik hete – és lám mégis élünk!”