Iványi Gábor: Azzal nem lehet szavazatokat nyerni, hogy átgázolnak rajtunk
Néhány nappal ezelőtt derült ki, hogy a NAV az 1 százalékos felajánlásokat is elvonta Iványi Gábor jótékonysági szervezetétől. Az Oltalom Karitatív Egyesület összesen 71 millió forintra lett volna jogosult, amit több mint 7500 ember adott össze, ebből azonban a fennálló köztartozásukra hivatkozva egy fillért sem kaptak.
A dolgozók utoljára júliusban kapták meg a teljes munkabérüket, de már akkor is csak részletekben. Az összesen 1000 alkalmazott 8-10 százaléka a kialakult helyzet miatt már felmondott.
Akik még kitartanak, azok főként a MET-nek járó 1 százalékos felajánlásokba kapaszkodnak. Az egyháznak 700 millió forintot dobott össze 73 ezer ember, amit a vonatkozó törvény szerint az állam majdnem a duplájára, 1,3 milliárd forintra egészít ki a január végi kifizetéskor.
Megkérdeztük a fentiekről Iványi Gábort, aki azt mondta, a civil szervezeteknek járó 1 százalék valóban a NAV közvetítésével érkezik, a másik 1 százalék viszont elvileg tőlük függetlenül, a Miniszterelnökségen keresztül jut el az egyházakhoz.
„Ha megjelenik az összeg a számlánkon, fennállhat a veszélye annak, hogy rögtön elvonják, tartok is kicsit ettől, de bízom az ellenkezőjében” – fogalmazott Iványi, aki szerint többen javasolták nekik, hogy csináljanak egy külön egyesületet, amibe átviszik ezt a pénzt, de mivel az egyház a kedvezményezettje, erre nincs törvényes lehetőségük.
„Muszáj kockáztatnunk, és azt reméljük, hogy ebből az összegből minden hátralékot, az elmaradt béreket is ki tudjuk egyenlíteni, sőt talán még marad is belőle” – tette hozzá.
Iványi szerint amikor Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár az anyagi nehézségeik elmélyüléséről beszél, nem említi meg, hogy ő volt az egyik legbuzgóbb abban, hogyan csavarja ki a kezükből a forrásokat.
„Nem mi gazdálkodtunk felelőtlenül, eleve megcsonkítva kaptuk meg a bennünket megillető pénzt. Több mint 10 éven át úgy működtünk, hogy nem kaptuk meg a kiegészítő normatívát, sem az oktatási, sem a szociális területen. Kész csoda, hogy egyáltalán a nettó béreket ki tudtuk fizetni.”
Mekkora még a tartozás?
Iványi szerint a NAV összesen másfél milliárd forint körüli összeget emlegetett, ennek több mint a felét már befizették. Ugyanakkor álláspontjuk szerint az állam is tartozik nekik, mivel éveken át törvénytelenül tartotta vissza az embereket attól, hogy felajánlhassák adójuk 1 százalékát a MET-nek.
Ebben az ügyben pert fognak indítani, de ez nem hoz azonnali eredményt, jóval hosszabb lesz a kifutása. Bár kezdeményezték, hogy számoljanak el egymással, az állam nem hajlandó elismerni a saját tartozását.
Az 1,3 milliárd forintot tehát elméletileg januárban kaphatja meg a MET, de az is kérdés, elvonják-e tőlük továbbra is a havi normatívát, ezzel ellehetetlenítve, hogy fizetést adjanak a dolgozóiknak. Iványi szerint ez az egyik lehetőség, a másik pedig az, hogy magukba szállnak és belátják, mekkora hibát vétenek, ha szétverik az általunk működtetett rendszert.
Vidéken hasonló a helyzet: akadnak olyan térségek, ahol több mint 30 helyről szedjük össze busszal a gyerekeket, ami nem feladatunk, de ha nem tennénk, ezek a gyerekek nem tudnának eljutni az iskolába. Emellett mindenki kap nálunk háromszori étkezést, a családjaik pedig rendszeresen élelmiszercsomagokat, ami szintén nem lenne kötelességünk. Ha ellehetetlenítenek bennünket, ezt más biztos nem tudná biztosítani.”
A hajléktalanokkal Iványi szerint hasonló a helyzet: a többi szálló mind tele van, már most sem elegendőek a rendelkezésre álló férőhelyek. Ha be kellene zárniuk a Fűtött Utcát – márpedig be kell, ha továbbra se tudnak fizetést adni a dolgozóiknak –, ezek az emberek más lehetőség híján az utcán próbálnak majd meg menedéket találni.
Arra a kérdésre, mennyire bízik abban, hogy az októberi normatívát már nem vonják el tőlük, Iványi azt feleli: erre 50-50 százalék az esély, nem tud ennél biztosabbat mondani. Ugyanakkor a kormányra utalva hozzáteszi azt is:
Egyelőre egyik napról a másikra élnek, így azzal kapcsolatban se tud konkrétumot mondani, hogyan érintené az intézmények működését, ha októberben sem kapnának pénzt az államtól. (A MET által fenntartott MÁV-telepi iskola egyik tanára például azt nyilatkozta korábbi riportunkban, hogy ha akkor sem kapnának fizetést, újabb 3 pedagógus állna fel biztosan, így lehetetlenné válna az órák megtartása.)
„Október 10-én lenne esedékes a következő kifizetés, annyi biztos, hogy 11-én tartok majd egy sajtótájékoztatót” – összegez Iványi, majd még annyit mond: „Számolhatnék a legrosszabb forgatókönyvvel is, de miért ne gondolhatnám, hogy az utolsó pillanatban észbe kapnak és azt mondják, »rendben van, üljünk le tárgyalni«? Erre utaló jelzés viszont eddig nem érkezett, az elmúlt évek tapasztalata inkább az, hogy még a levelekre sem válaszolnak.”