Online pornó blokkolása Magyarországon: „Tízmillió előfizetőnél ezt nem lesz egyszerű jól csinálni”
A magyar kormány egy törvénnyel próbálja visszaszorítani a gyerekek online pornófogyasztását. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a szülők kérésére az internetszolgáltatóknak olyan szolgáltatást kell biztosítaniuk, amely kiszűri a pornográf oldalakat. Ehhez egy naprakész fekete listát kell vezetniük.
Az ötlet pofonegyszerűnek tűnik, csakhogy a minden szempontból tökéletes megoldáshoz valószínűleg rögös út vezet majd Balogh Turul információbiztonsági szakértő szerint, aki az Informatikai Biztonság Napja (ITBN) szakmai szervezője.
– Mennyire bonyolult megvalósítani azt, amit a kormány elképzelt?
– Ezekben a napokban a szakma éppen azt találgatja, hogy milyen műszaki megoldással lehet ezt kivitelezni. Már eddig is voltak hasonló ötletek, amiket különböző szervezetek és nagyvállalatok vezettek be azért, hogy hálózaton belül védjék a felhasználókat, igaz ott inkább a cégre veszélyes tartalmaktól.
Az egyik lehetőség az IP-címek szűrése. Ebben az esetben a szolgáltatók kizárnák a kifogásolt IP-címek listáján szereplő tartalmakhoz való hozzáférést bizonyos előfizetői pontokról, ha ezt kérik a szülők. Csakhogy ezzel épp ellentétes az otthoni wifi routerek működése: a külvilág felé ezeknek egyetlen publikus IP-címük van, így a szolgáltató nem biztos, hogy meg tudja különböztetni, hogy éppen egy gyerek vagy felnőtt menne fel a megjelölt honlapra. Ezért lehet, hogy mégsem hálózati oldalról kell megfogni a problémát, hanem a végponton. Ilyen lehet mondjuk egy előszűrő alkalmazás telepítése, ami eleve kizárná bizonyos oldalak meglátogatásnak lehetőségét, még VPN-nel, vagyis virtuális magánhálózat igénybevételével is.
– Csak ebben a két megoldásban gondolkodnak?
– Nem. Elképzelhető lehet például egy olyan router telepítése, amiben eleve beépített tűzfal zárhatja majd ki bizonyos oldalak felkeresését.
Arról nem is beszélve, hogy mivel nem mindenki informatikus, fel kell készülni egy komoly felhasználói panaszáradatra is. További veszélyt jelent, hogy mivel mindenki keresni fogja a kiskapukat, rárepülhetnek erre a nemzetközi kiberbűnzők, idővel megjelenhetnek olyan okoseszközök, amik képesek lehetnek ennek a megkerülésére. Onnantól pedig nemzetbiztonsági kérdések is felmerülhetnek.
– Külföldön létezik már ehhez hasonló korlátozás?
– Az Európai Unióban éppen február 17-én élesedett a Digital Services Act, vagyis a DSA, ami a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály. Ez az egyes cégeknek írja elő, hogy ha kártékony tartalomról kapnak bejelentést, legyen az pornó, ellopott szellemi tulajdon vagy bármi egyéb, azonnal el kell távolítaniuk. De példaként tudom említeni a mindenki által ismert nagy kínai tűzfalat is, ami eleve csak azt engedi be az országba, ami az állam érdekében áll. Ez ugyan az adott politikai rendszer szándékai alapján jól működik, viszont rengeteg etikai és erkölcsi kérdést vet fel. A magyar esetben annyiban lehet párhuzamot vonni, hogy ha meg tudják oldani itthon, hogy egy bizonyos tartalomcsoportot elérhetetlenné tesznek, akkor a dolog úgy működik, mint egy étlap: csak ki kell választani, hogy mi egyebet ne lehessen elérni a jövőben.
– A VPN-t már említettük, mint lehetséges kiskaput a streamelt pornó esetében. Elhozhatja egy ilyen szabályozás például a torrentezés, vagyis az illegális letöltések reneszánszát?
– Előfordulhat. Ez egy soha véget nem érő macska-egér játék.
Ilyen például a Tor-hálózat, amit köztudottan az alvilág használ kábítószerek terjesztésére, fegyverkereskedelemre és minden egyéb illegális dologra. Ezek alapján nem lehet kizárni azt sem, hogy lesz egy újabb torrent-reneszánsz is, és ismét beindulnak a letöltések.
– Lehet a gyerekek online pornófogyasztására végleges megoldás, vagy a hatóságok mindig csak az éppen felbukkanó újabb trükkök lekövetésére lesznek képesek?
– Mindenkinek van gyereke, ezért mindenkinek érdekében áll a folyamat megállítása. Egy jóérzésű ember tisztában van azzal, hogy ezt nem szabad csinálni, ezért szerintem mindenki meg fog tenni mindent, hogy védjék a gyerekeket, de technikailag ez egy óriási feladat.
– Személyes véleménye szerint megoldható feladat az, amit a kormány el akar érni, vagyis hogy a gyerekek ne jussanak pár kattintással online pornóhoz vagy ez egy szélmalomharc?
– Ha le lehet fejleszteni egy olyan alkalmazást, vagy minden otthoni routerbe belekerül egy dinamikusan változó IP-lista a tiltott oldalakkal, akkor ez megvalósítható. Csak nagyon alaposan le kell tesztelni, minden forgatókönyvet végig kell gondolni, élesítés után pedig meg kell oldani a folyamatos hibajavítást. Mindenesetre tízmillió előfizetőnél ezt nem lesz egyszerű jól csinálni.