„Gyomorgörccsel várjuk az elsejét” – Szülői rémálom a tanévkezdés a tervezhetetlen félév, a helyettesítő tanárok és a bezáró iskolák miatt
Minden eddiginél nagyobb bizonytalansággal vágnak neki az őszi tanévnek a szülők: az egyre komolyabb mértéket öltő tanárhiány a hazai oktatás fogaskerekeit már állandó jelleggel koptatja, amit tetéz a szeptemberre beígért pedagógussztrájk is. És akkor még nem beszéltünk az intézmények télre vonatkozó, jócskán megugró rezsiköltségeiről. A tervezhetetlen tanév kezdete előtt pedig damaszkuszi kardként lebeg a szülők feje fölött az online oktatás lehetősége is. A sok változó egyszerűen lehetetlenné teszi egy nappal a kezdés előtt a szülők számára a tervezést, akik fogódzkodó nélkül vágnak neki a téli hónapoknak.
A szülők lázálma: a tanárhiány
Lassan két éve mindennapos hír, hogy az oktatási intézmények többsége már pedagógushiánnyal küzd. Szabó Zsuzsanna, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke nemrégiben tovább fokozta az aggodalmakat, ugyanis elmondta, jelenleg 4800 pedagógus hiányzik az oktatásból, ami jövőre elérheti a 6000-res számot is. Az összképet nézve még rosszabb a helyzet az elnök szerint:
Ezeket a számokat nézve érthető, hogy Miklós György, a Szülői Hang közösség képviselője a kérdésünkre válaszolva miért a pedagógushiányt emelte ki elsőként a szülők legfőbb félelmeként a rájuk váró hónapok kapcsán.
– mondta Miklós György, aki már most biztosra veszi, hogy idén az eddigieknél is nagyobb pedagógushiánnyal kell majd számolni.
Online oktatni vagy nem: az itt a kérdés
Emellett egy teljesen új problémával is kénytelenek farkasszemet nézni az iskolák: a rezsiárak emelkedése miatt akár az online oktatás is újból szóba jöhet, hogy ezzel mérsékeljék az intézmények rezsiköltségeit. Bár a kormány célja az lenne, hogy az iskolák zavartalanul, a hagyományos tanrendben működjenek, a Belügyminisztérium sem tudta mindezt megígérni. Szerintük arra a szélsőséges esetre is fel kell készülni, hogy Európában nem lesz elég gáz. A kormány igyekszik mindent elkövetni az online oktatás elkerülése érdekében. Ezért utasították az oktatási intézményeket, hogy mérjék fel a gázról a fatüzelésre való átállás lehetőségét, majd újabb ötletként dobták be, hogy ha sikerül 20 fokosra fűteni a tantermeket, akkor megtartható a jelenléti oktatás.
Miklós György szerint azonban a szülőknek ebben a témában az ígéretek sem okozhatnak lelki megnyugvást.
- emlékeztet Miklós György.
De mint a 2022-es tanévkezdés minden terén, itt is csak találgatni lehet, hiszen a közösség képviselője szerint sok iskolában maga az intézményvezető sem tudja, hogyan fogja kifizetni a rezsiszámlákat.
Van persze arra is példa, amikor egy iskola sajátos módszerrel próbálja leküzdeni az energiaválságot. Ilyen a győrszentiváni Szent Benedek Általános Iskola, ahol a vezetők az első félév elején visszavezetik a szombati tanítási napot, majd az előre ledolgozott napokkal hosszabbítják meg a téli szünetet, hogy az intézményben addig se kelljen fűteni.
Mindegy, hogy alsós vagy felsős szülő, a gyomorgörcs ott van mindkettőben
Az egy nap múlva startoló tanév aggodalmai kapcsán két szülőt is felkerestünk, egy budapesti apukát, akinek most megy hetedikbe a fia, és egy anyukát, akinek alsós a kislánya. Bár más iskolákba és évfolyamba járnak a gyerekeik, a jelenlegi helyzetről egybecsengő véleményt fogalmaztak meg:
– sorolta egyre fokozottabb állapotban az édesanya az aggodalmait. Azzal kapcsolatban is tanácstalan, hogy az esetleges online oktatást miként oldhatná majd meg.
Mint mondja, a kislánya utálta az otthoni tanulást – többször sírva is fakadt tőle –, amit nehezít, hogy hiába dolgozik otthonról, nem tud minden percben a lányára figyelni. Ami mégis a leginkább aggasztja: hogyan nyújtsanak biztonságérzetet a gyerek számára, amikor ennyi a bizonytalanság körülötte?
Az általunk megkérdezett apuka fia egy belvárosi iskolába jár, ahol évek óta gondot jelent a tanárhiány, emiatt az elmúlt tanév volt az intézmény életében az eddigi legsúlyosabb.
Náluk sok pedagógussal szemben állandó panasz volt. Mint fogalmaz, a Covid és a digitális tanítás eléggé megtépázta az amúgy is alacsony megbecsülésüket a tanároknak. Azokat azonban csodálja, akik mindezek ellenére még most is képesek a tudásuk legjavát nyújtva, a gyerekek érdekeit szem előtt tartva színvonalasan oktatni, de ők vannak erős kisebbségben véleménye szerint.
12 pont: Mit tehet a szülő?
A Szülői Hang képviselője a Szeretlek Magyarország kérdésére, miszerint hogyan készülhetnek fel a szeptember elsejével induló tanév kihívásaira a szülők, Miklós György az általuk közzétett 12 pontos útmutatójukat javasolta. A tanárhiány kezelésére kárenyhítés céljából megalkotott tanácsok szerint
1. Építsünk aktív szülői közösségeket!
2. Forduljunk személyesen a kormánypárti országgyűlési képviselőkhöz!
3. Dokumentáljuk a pedagógushiányt az ombudsmannál!
4. Engedjük el a pedagógushiány következtében nem reális elvárásokat gyermekünk felé!
5. Támogassuk a pedagógusok tiltakozását!
6. Tegyünk panaszt az intézményvezetőnél és a fenntartónál!
7. Vegyük észre a pedagógushiányt, és tudatosítsuk szülőtársainkban is!
8. Használjuk az elérhető tanulási segédeszközöket!
9. Adjunk nyilvánosságot a problémának!
10. Teremtsünk szorosabb kapcsolatot a pedagógusok és a szülők között!
11. Fejlesszük gyermekünk önállóságát, tanítsuk meg a hatékony tanulás módszereire!
12. Gondolkodjunk, keressük meg a problémák gyökerét, és gyakoroljuk a szolidaritást!
Miklós György ebből az első pontot tartja jelenleg a legfontosabbnak, ezért azt tanácsolja
De a túlterhelt pedagógusokkal való szorosabb kapcsolattartás is most különösen fontos lehet az őszi tanévben, így minden eddiginél türelmesebbnek kell lenni velük a Szülői Hang szerint.
Az elkövetkezendő tanévek sem lesznek jobbak
Már csak azért sem, mert a tanárhiány okozta repedéseket a hazai oktatásban már nem lehet tovább foltozgatni, hiszen ennyien nem választják ezt a szakmát. A kormány 2028-ig beígérte a pedagógusok bérének emelését uniós pénzekből sőt, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a hétvégi Tranzit fesztiválon már 800 ezer forintos bruttó átlagbérről beszélt az esetükben. Csakhogy a béremelés egy eleme a pedagógusok jól létének, a presztízsükön is emelni kellene a PDSZ elnöke szerint. A millió dolláros kérdés, hogy a kormány jól csengő ígérete elegendő-e ahhoz, hogy a pedagógusok még 6 évig kitartsanak, hiszen a poharuk már most túlcsordult. Ahogyan a komoly megélhetési problémáik is 2022-ben, nem pedig a jövőben érintik őket. Ez pedig a gyerekek mellett a szülők életét is erőteljesen meghatározza majd.