Exodus: Lvivben sokan két napja várnak, hogy feljussanak a vonatokra – helyszíni riportunk
Ahogy az előző cikkemből kiderült, Londonból indulva, Budapesten keresztül érkeztem Ukrajnába, miután törölték a kijevi repülőgépem.
Vonattal jutottam el Ungvárra. Egy olasz-ukrán pár, Susana és Max segített, mert jegyvásárlásban, telefonkártya választásban is jól jött a helyi információ.
Ők azért jöttek Ukrajnába Olaszországból, hogy Susanna édesanyja ne legyen egyedül. Elvinni nem tudják, mert nincs útlevele. Ha már ott voltak, beálltak önkénteskedni, három iskolát készítettek fel menekültek fogadására. Engem is étellel ellátva engedtek el.
Ungvárról Kijevbe készültem. Este érkeztem a vasútállomásra, elég sokan voltak. Reggel hatig vártam, hogy tovább indulhassak, ezalatt három vonat érkezett kelet felől, tömve menekültekkel.
Beszéltem nigériai lányokkal, akik elmondták, hogy Harkivból jöttek, ahol nagy bombázások voltak. Egy napot bunkerben töltöttek, majd rohantak az állomásra - ahogy mondták - mintha az életükért futnának. Fogalmuk sem volt, hová mennek, azt mondták, bármelyik országba, csak kijussanak.
Egy marokkói csoportból volt, aki azt mesélte, hogy három napot töltöttek ugyancsak Harkivban, ahol a bombázások, lövöldözések miatt bujkálniuk kellett. Vonattal jönni rémálom volt. Annyira tele volt a szerelvény, hogy hiába álltak meg sok helyen, már nem fért fel senki.
Egy másik férfi azt mondta, amikor szálltak fel a vonatra, a közelükben épp lőttek.
Ugyanakkor nagyon hálás a vasutasoknak, hogy kimenekülhettek. Azt tervezték, Szlovákiába mennek.
Az állomáson sok katona is volt. Akadtak, akik a rendre figyeltek, mások a harcra készültek. Nem messze tőlem 30-40 katona pakolt lőszeres dobozokat egy buszból. A ruhájuk és a fegyverük is különbözött, és egyikük nagy pocakja is arra utalt, nem hivatásosak.
Az előző napokban csak pár órát aludtam, már azt hittem, lemaradtam a kijevi vonatról. A vasutasok nem beszéltek angolul, nehezen kommunikáltunk, de végül egy pénztáros megígérte, hogy rajtam tartja a szemét, nem engedi, hogy lekéssem a vonatot.
Végre megjött a Kijevbe tartó.
Olyan volt, mint amilyeneket Magyarországon a 80-as években használtunk. Nagyon örültem, hogy végre lefekhetek és alhatok egyet a több mint 10 órás úton. Talán ha két idősebb ember felszállt ebbe az irányba.
Minimális alvás után kaptam egy üzenetet, hogy Kijevben kijárási tilalmat rendeltek el hétfőig. Ki kellett találnom, szálljak-e le Lvivben vagy menjek be Kijevbe, de senki sem tudta megmondani, hogy a kijárási tilalom azt jelenti, az állomáson kell maradnom vagy be sem engednek a városba, mert még előtte megáll a vonat. Úgy döntöttem, leszállok, majd elindulok később, ha több információm lesz.
Lviv közelében az ablakokból már látszottak a használt gumikból és homokzsákokból összeeszkábált ellenőrző pontok.
Megérkezve hatalmas tömeg fogadott. Az emberek a peronon összezsúfolódva álltak, arra várva, hogy feljuthassanak valamelyik vonatra. Katonák álltak a kocsik ajtajában, és próbálták lelassítani a tömeget, hogy az emberek ne nyomják agyon közben egymást. De egyértelmű volt, hogy jóval többen várnak, mint amennyien el tudnak menni.
Exodus, folyamatosan áramló tömeggel. Hiába jutottak fel sokan, azonnal jött is az utánpótlás.
Miután sikerült átjutnom a menekülni próbáló embereken, magyar segítők közbenjárásával kaptam egy segítőt, aki elvitt egy helyi önkéntes csoporthoz. A House of Warriors nevű helyen főként nők próbálják kivenni a részüket a háborúból.
Közben ruhákat is gyűjtenek menekülteknek. Épp elsősegély tréningeket tartottak az önkénteseknek. Azt mondják, három nap alatt 300 új önkéntesük lett. Nincs hiány semmiből, az emberek segítenek személyesen és pénzzel is.



Ajánlottak nekem is szállást. Egy régi színházat rendeztek be a menekülteknek. Volt ágy, tévé és étel is. De a központtól 10 kilométerre, autó nélkül mégsem tűnt jó választásnak.
Elvittek egy másik önkéntes csapathoz is. Ők álcahálókat készítettek.
Az önkéntesek arcmaszkokat is készítenek, hogy elrejtsék a katonákat, ezek is megmutatták.
Végül a központban aludtam, de utóbb kiderült, hogy egy olyan üres lakást kaptam, ahol nem volt fűtés. Itt sem tudtam kialudni magam. Annyira hideg volt, hogy kabátban, kesztyűben, sapkában is csak remegve szenderegtem.
Lvivben egyébként minden bolt nyitva volt, de hiába próbáltam pénzt kivenni az automatákból. Először 8 ezer hrivnya felvételével próbálkoztam, hiába, aztán 2 ezerrel, ez sem sikerült. Segítőm javasolta, hogy próbáljam meg 100 hrivnyával, ezt ugyan jóváhagyta a gép, de pénzt nem adott. Váltóknál szerezhettem volna hrivnyát, de nem bankkártyával, csak készpénzzel dolgoznak.
Hétfőn viszont kinyitottak a bankok, ott már lehetett pénzt kivenni.
Estére egy túlzóan elegáns hotelben kaptam szállást, aminek még piszkosan is örültem. Holnap továbbállok egy kapszulába, ahol aludni, dolgozni lehet, és a cuccaimat is otthagyhatom.

Este robbantásokat lehetett hallani és megszólalt a riasztó a hotelban. Lementünk az óvóhelyre, de pár perc múlva vissza is engedtek. Azt mondták, napok óta ez megy, csak a tegnap volt kivétel.