HÍREK
A Rovatból

Az Európai Parlament felszólított rá, hogy minden Magyarországnak járó uniós pénzt tartsanak vissza

Az EP már megszavazta, hogy hazánk jelenleg nem teljes értékű demokrácia. Most pedig arra szólították fel az Európai Bizottságot, hogy minden Magyarországra irányuló uniós forrást zároljon.


Az Európai Parlament képviselői csütörtökön megszavazták a jelentést, amely megállapítja, hogy Magyarország folyamatosan távolodik az Európai Unió alapértékeitől, és a teljes értékű demokrácia helyett 2022-re már inkább a „választási autokrácia” jelző illik rá. Erről bővebben itt írtunk.

Adott tehát a kérdés, hogy akkor most mi lesz az uniós pénzekkel? A jelentés egyik újdonsága, hogy részletesen tárgyalja az uniós források kérdését. Ezért a képviselők nemrégiben felszólították az Európai Bizottságot, hogy valamennyi Magyarországnak járó uniós forrást zárolják mindaddig, amíg nem orvosolják a kifogásokat.

Ezeket 3 pontban foglalták össze:

  • Az első szerint a magyar helyreállítási terv jóváhagyásától mindaddig tartózkodjon a bizottság, míg Magyarország eleget tesz az európai szemeszterre vonatkozó valamennyi ajánlásnak, és végrehajtja az EU Bírósága és az Emberi Jogok Európai Bírósága valamennyi vonatkozó ítéletét.
  • Emellett zárják ki a finanszírozásból az olyan kohéziós programokat, amelyek hozzájárulnak az uniós alapokkal való visszaéléshez vagy a jogállamiság megsértéséhez.
  • Végezetül pedig alkalmazza szigorúbban a meglévő szabályokat az uniós alapokkal politikai okokból történő visszaélések kezelése érdekében.

    Az idő pedig sürget, hiszen az Európai Bizottságnak alig néhány napja maradt, hogy állásfoglalását közölje a magyar ígéretekkel kapcsolatban.

    A Reuters két uniós tisztviselőre hivatkozva tegnap arról számolt be, hogy a korrupciós gondok miatt több milliárd euró folyósítását blokkolhatja a Bizottság. Eszerint a 2021–2027-es 22,5 milliárd eurónyi felzárkóztatási forrás akár 70 százalékát is blokkolhatják, ami 15,75 milliárd euró (6400 milliárd forint) kifizetésének elhalasztását jelentheti.


  • Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Népszerű
    Ajánljuk
    Címlapról ajánljuk


    HÍREK
    A Rovatból
    „Elfogadhatatlan” – a helyi óvoda főigazgatója is ledöbbent, hogy a politikusok vitája miatt csak három vajas kenyeret kapnak enni a gyerekek Balmazújvárosban
    Dühös szülők és nagyszülők vonultak az utcára, miután kiderült: a gyerekek napok óta alig jutnak ételhez. Az indulatok egyre csak fokozódnak.


    Balmazújvárosban szerdától megszűnt a közétkeztetés, így a gyerekeknek jelenleg napi három szelet vajas kenyeret tudnak adni. A közbeszerzést nem véglegesítették, emiatt ellehetetlenült az étkeztetés, a szülők pedig felháborodtak.

    A város parkjában dühös anyák és apák gyűltek össze, miután kedd este értesítették őket: szerdától nem lesz közétkeztetés.

    „Engem egy érdekel! Az unokám ha megy iskolába, ne vigyen otthonról két kiló szalonnát meg kolbászt, hogy tudjon enni!”

    – fakadt ki az egyik szülő.

    A szülők azt mondják, gyerekeiknek a bölcsődében, óvodában és iskolában sem jut étel. „Felháborodtam! Ugyanis a gyerekeknek a háromszori étkezést biztosítaniuk kellene, mert ezért fizetik be az emberek a pénzt!” – mondta Kiss Attila. Több mint 1700 gyerek maradt menza nélkül egyik napról a másikra.

    Egy édesanya az RTL kamerájának három szelet vajas kenyeret mutatott, ennyit esznek a gyerekek egész nap. „Ezért vállaljunk gyereket, hogy ennyi jár nekik?” – kérdezte kétségbeesve. Az óvodákba gyümölcsöt lehet vinni, mást azonban közegészségügyi okokból nem.

    „Elfogadhatatlan a 21. században, magyarországi óvodában, hogy étkezés nélkül marad sok-sok gyermek”

    – mondta Tarné Szabados Erzsébet Éva főigazgató.

    A közbeszerzés miatt heves viták alakultak ki a képviselő-testületben, volt, hogy a képviselők kisétáltak, vagy meg sem jelentek az üléseken. A felháborodott szülők és nagyszülők házhoz mentek, hogy számon kérjék őket.

    A képviselő-csoport hibásnak tartja a közbeszerzést, és szerintük az önkormányzat későn foglalkozott vele. „Azt akarják elérni, hogy a szülői nyomás hatására, mi egy ilyen törvénysértő és korrupciós dolgot, a mi részvételünkkel ez megvalósulhasson” – mondta Szabó Orsolya, a Közösen Balmazújvárosért Egyesület képviselője.

    A polgármester viszont azt mondja, a közbeszerzés szabályos, a problémát pedig az okozza, hogy a képviselők nem járnak testületi ülésekre, és nem hajlandóak részt venni a döntéshozatalban.


    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    HÍREK
    A Rovatból
    Nagy Márton elismerte: választási költekezésre készülnek, mert bizonyítaniuk kell, hogy képesek javítani a választók életkörülményeit
    Élelmiszer-utalvány a nyugdíjasoknak, SZJA-mentesség a többgyerekes anyáknak – ezeket emlegette a miniszter Veszprémben. Varga Mihály szerint viszont a gazdaság teljesítménye gyengélkedik.


    Még nagyobb lehet idén a költségvetési hiány – erről beszélt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az RTL Híradónak Veszprémben, a Közgazdász Vándorgyűlésen. Szerinte a többgyerekes anyák SZJA-mentessége és a nyugdíjasoknak szánt élelmiszer-utalvány indokolja a plusz kiadásokat.

    A miniszter korábban még azt mondta, nem lesz választási költekezés, most viszont úgy fogalmazott, hogy a kormánynak bizonyítania kell: képes javítani az emberek életkörülményein.

    Varga Mihály jegybankelnök szerint a gazdaság stagnál, egyre kevesebb a foglalkoztatott, és lassulnak a béremelések. „Nézzünk szembe a tényekkel. Az elmúlt 12 negyedévből 7 alkalommal csökkent a GDP negyedéves bázison” – mondta, hozzátéve: „A vállalatok teljesítménye nem tud dinamikusan növekedni, elkezdenek alkalmazkodni ehhez a helyzethez. És két elemben tudnak alkalmazkodni. Egyik a létszámkérdése, a másik pedig a bérnövekedésnek a lassítása, ennek az ütemének a csökkentése. Ezt történik ma a mutatónk szerint.”

    Nagy Márton szerint a hiány azért nőhet, mert több új program indult. Példaként említette a nyugdíjasoknak kiosztott élelmiszer-utalványt, a GYES és GYED adómentességét, valamint a háromgyerekes anyák SZJA-mentességét, ami akár októbertől léphet életbe.

    A miniszter alig két hónapja még arról beszélt, hogy stabil lábakon áll a költségvetés. Akkor így fogalmazott: „A választási költekezés azt jelenti, hogy a költségvetési hiány elszáll, ilyen történt például Romániában, amiről látjuk, hogy egy 8%-os hiány van és jelen pillanatban költségvetési konszolidáció zajlik.” Amikor rákérdeztek, hogy a 3,7 helyett 4 és fél százalékos hiány nem annak számít-e, azt felelte: „Az nem.”

    Most viszont azzal érvelt, hogy az idei hiány még így is kisebb lesz a tavalyi 4,9 százaléknál. „A költségvetési hiány évről évre csökkenni fog” – mondta. Az államadósság viszont emelkedhet:

    „Az államadósság, az 74-75% közelébe emelkedhet. Ugye ennek az az oka, hogy ahhoz, hogy az államadósságot csökkentsük a költségvetési hiányt jobban kéne csökkenteni. Tehát alapvetően egy 3% körüli hiányokat kellene elérni.”

    Az alaptörvény szerint a költségvetési hiány kívánatos mértéke 50% alatt lenne.


    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Ajánljuk

    HÍREK
    A Rovatból
    Trump átnevezi a Pentagont: „Amerika készen áll háborút indítani érdekei védelmében”
    Az amerikai Védelmi Minisztériumot ezentúl Háborús Minisztériumként kell emlegetni. Pete Hegseth, a jelenlegi védelmi miniszter pedig a jövőben a háborús miniszter címet viseli.


    Donald Trump amerikai elnök pénteken írja alá azt a rendeletet, amely új nevet ad a Pentagon felügyelete alá tartozó minisztériumnak. A dokumentum szerint nemcsak a minisztérium, hanem a vezetője is más elnevezést kap.

    A BBC birtokába került rendelet kimondja, hogy az amerikai Védelmi Minisztériumot ezentúl Háborús Minisztériumként kell emlegetni. Pete Hegseth, a jelenlegi védelmi miniszter pedig a jövőben a háborús miniszter címet viseli.

    A Pentagon a Háborús Minisztérium utódja, amelyet 1789-ben hoztak létre, és egészen 1947-ig működött kabinet szintű ügynökségként.

    A dokumentumban ez áll:

    „A Háborús Minisztérium elnevezés erőteljesebb üzenetet hordoz a készenlétről és az elszántságról, mint a Védelmi Minisztérium, amely csak a védelmi képességeket hangsúlyozza.” A rendelet indoklása szerint a név visszaállítása „élesebbé teszi a minisztérium nemzeti érdekeinkre való összpontosítását, és jelzi ellenfeleinknek, hogy Amerika készen áll háborút indítani érdekei védelmében.”

    Trump azonban nem változtathatja meg hivatalosan a minisztérium nevét a kongresszus jóváhagyása nélkül. Ezért a rendelet arra utasítja Hegseth-et, hogy kezdeményezzen jogalkotási folyamatot a végleges átnevezés érdekében.


    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Ajánljuk

    HÍREK
    A Rovatból
    Magyar Péter: Az lenne a legtisztább, ha Orbán Viktor Gyurcsány Ferenc kötcsei házából menne át 100 TEK-essel a zárt körű rendezvényére
    A Tisza Párt elnöke Facebook-posztjában hívta őszinte beszélgetésre Orbán Viktort a kötcsei rendezvények apropóján. „Vasárnap kiderül, hogy mennyire fél a török szultán a kiskakastól” – fűzte hozzá.
    F. O. Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
    2025. szeptember 05.



    „Jómagam az Antall család kötcsei kúriájából indulok gyalog a vasárnap 11.00 órakor kezdődő nyilvános rendezvényünkre” – jelentette be Facebook-posztjában Magyar Péter a Tisza Párt Kötcsére tervezett eseménye kapcsán, majd hozzátette: az lenne a legtisztább, ha Orbán Viktor pedig Gyurcsány Ferenc kötcsei házából menne át 100 TEK-essel a kordonok és luxusautók mögötti zárt körű rendezvényére.

    „Mindenkit szeretettel várunk szeptember 7-én 11.00 órakor Kötcsén, a Hősök terén.

    Ha a miniszterelnök végre összeszedi a bátorságát és kibújna Schmidt Mária és a kommandósok háta mögül, akkor őt is szívesen látjuk egy őszinte beszélgetésre.

    Vasárnap kiderül, hogy mennyire fél a török szultán a kiskakastól” – fűzte hozzá a politikus, aki zárásként boldog névnapot kívánt a Viktoroknak és Lőrinceknek.


    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Ajánljuk