SZEMPONT
A Rovatból

Amerikaiak robbantották fel az Északi Áramlatot – állítja az egyik leghíresebb oknyomozó újságíró, de lehetetlen ellenőrizni

Seymour Hersh lebilincselően részletes történetet osztott meg egy titkos akcióról, ami ha igaznak bizonyulna, azt jelentené, hogy az Egyesült Államok megtámadta Oroszországot. Csakhogy egyetlen bizonyítékot sem közöl.

Link másolása

A most 85 éves Seymour Hersh egyike a világ leghíresebb újságíróinak. 1969-ben ő volt az, aki leleplezte a vietnámi My Lai-mészárlást, azt, hogy amerikai katonák fegyvertelen vietnami civileket gyilkoltak meg. Ezért a cikkéért egy évvel később Pulitzer-díjat kapott. 2004 májusában pedig cikksorozatban tárta fel, hogy az amerikai katonai rendőrség hogyan kínozta foglyait a Bagdadhoz közeli Abu Ghraib börtönben, és milyen titkos kihallgatási programot működtettek például Guantanamoban.

Hersh ugyanakkor az elmúlt években támadások kereszttüzébe került, mert megkérdőjelezte az Oszama bin Laden haláláról szóló hivatalos verziót, és azt is, hogy az Aszad-rezsim használt-e vegyi fegyvereket Szíriában a civilek ellen. Emellett gyakran éri az a vád, hogy munkáit egyetlen forrásra alapozza.

Ez igaz a Substack nevű blogon szerdán közzétett terjedelmes cikkére is, amiben nem kevesebbet állít, mint hogy egy tikos akcióban Joe Biden jóváhagyásával az amerikaiak robbantották fel az Északi Áramlat csővezetékeit 2022. szeptember 26-án.

Hersh azt állítja, az akció ötlete már két hónappal azelőtt felmerült, hogy az első orosz tankok begurultak volna Ukrajnába.

A cikk szerint 2021 decemberében Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó titkos munkacsoportot hívott össze, hogy arról tárgyaljanak, miképpen válaszoljanak Putyin közelgő inváziójára. Az egymást követő üléseken mérlegelték, hogy a szankciók és különböző korlátozások mellett milyen egyéb lehetőségeik vannak. Hersh forrása szerint „a résztvevők számára világossá vált, hogy Sullivan azt várja tőlük, dolgozzanak ki egy tervet az Északi Áramlat megsemmisítésére, mert ez az elnök kívánsága."

Az amerikaiak sohasem rejtették véka alá a gázvezetékekkel szembeni ellenérzésüket, amelyek több mint 1000 kilométeren keresztül futnak egymás mellett. Két észak-keleti orosz kikötőből indulnak, majd az észt határ mentén, és a dán Bornholm-sziget mellett elhaladva Németország északi részén érnek véget.

Az Északi Áramlat 1 néven ismert első két vezeték több mint egy évtizeden át látta el olcsó orosz földgázzal Németországot és Nyugat-Európa nagy részét. Az Északi Áramlat 2 néven épült másik két vezeték pedig szintén elkészült, de még nem helyezték őket üzembe. Németország ezekhez is nagy reményeket fűzött, egészen addig, amíg ki nem tört az orosz-ukrán háború.

Joe Biden már korábban is azon a véleményen volt, hogy Putyin a gázvezetékeket fegyverként használja politikai és területei ambíciói beteljesítéséhez. A háború kitörése után viszont már attól is tartottak, hogy ha Európa energiaellátása továbbra is az orosz gáztól függ, Németország és a többiek nem lesznek hajlandók Ukrajnát az Oroszország legyőzéséhez szükséges mennyiségű pénzzel és fegyverrel támogatni.

Hersch szerint ez volt tehát az ok, amiért a rendkívül vakmerő terv az asztalra került Washingtonban.

A cikk szerint a haditengerészet közvetlen tengeralattjáró-támadást javasolt. A légierő időzített bombákat. A CIA azzal érvelt, hogy bármit is tesznek, annak titkosnak kell lennie. Abban ugyanis egyetértettek, hogy

ha a támadást vissza lehet vezetni az Egyesült Államokra, akkor az háborús cselekménynek minősül.

Az Egyesült Államok Haditengerészetének Búvár- és Mentési Központja Panama Cityben található, Florida délnyugati részén. Itt évtizedek óta képeznek ki olyan mélytengeri búvárokat, akik víz alatti mentő- és romboló akciókra egyaránt képesek. Végül az a döntés született, hogy az akciót rájuk bízzák.

Hersh szerint ez azzal az előnnyeli is járt, hogy ők a haditengerészethez tartoznak, és nem Különleges Hadműveletek Parancsnokságához, amelynek titkos akcióit jelenteni kell a Kongresszusnak.

Hasonló búvárakciót már 1971-ben is végrehajtottak, amikor a szovjet távol-keleti partok közelében lehallgatókészülékeket szereltek egy tengeralatti kommunikációs kábelre, amely egy szovjet regionális haditengerészeti parancsnokságot kötött össze a vlagyivosztoki főhadiszállással. Washington közel egy évtizeden át jutott értékes információkhoz a szovjet hadiflottáról.

A mostani terv azonban jóval kockázatosabbnak tűnt. Egyrészt az orosz haditengerészet sűrű őrjáratokat tart a Balti-tengeren, másrészt pedig nincsenek olyan olajfúrótornyok, amelyek fedezhetnék a búvárokat.

2022. február 7-én ráadásul Biden elnök elszólta magát. Aznap a Fehér Házban fogadta Olaf Scholz német kancellárt, majd a sajtótájékoztatón közölte: ha Oroszország megtámadja Ukrajnát, nem lesz többé Északi Áramlat 2. A titkos munkacsoportban a cikk szerint sokan úgy érezték: az elnök mindent veszélybe sodort, mert közvetlenül utalt a várható akcióra. Mások úgy gondolták, mostmár mindenképp végre kell hajtaniuk, csak még fontosabb, hogy ne lehessen Amerikára visszavezetni.

A kivitelezéshez Norvégia ideális bázinak tűnt, mert az amerikai hadsereg az elmúlt években megerősítette ottani jelenlétét. Tengeralattjáró- és légitámaszpont épült, és tavaly novemberben kibővítették az amerikai-norvég védelmi együttműködési megállapodást is. Emellett jelenleg a NATO főtitkára a korábbi norvég miniszterelnök, Jens Stoltenberg, akit 2014-ben amerikai támogatással választottak erre a tisztségre.

Hersch szerint 2022 márciusában az akciócsoport néhány tagja Norvégiába utazott, hogy a helyi titkosszolgálattal és haditengerésszel tárgyaljanak. Megállapodtak abban, hogy a C4-es robbanószerkezeteket néhány kilométerre a Bornholm-szigetektől kell elhelyezni.

Egyrészt itt a tengerfenék alig 80 méterre van a felszíntől, másrészt nincsenek erős tengeráramlatok, amelyek nehezítenék a búvárok munkáját.

A norvégok és az amerikaiak egyetértettek abban, hogy bizonyos szinten tájékoztatni kell a svéd és a dán illetékeseket a Bornholm-szigetek környéki búvártevékenységről. Azt is a norvégok tanácsolták, hogy a robbanószerkezeteket az orosz aknakeresők megtévesztése érdekében úgy kell álcázni, hogy azok a természetes környezet részeinek tűnjenek.

Ugyancsak Oslóból jött az időpont ötlete. A NATO tavaly júniusban hadgyakorlatat tartott a térségben BALTOPS 22 néven. Ezt egészítették ki egy olyan tengeri aknakereső-gyakorlattal, amelyben búvárok is részt vesznek. Az ő feladatuk azonban valójában az volt, hogy a C4-es robbanószerkezeteket elhelyezzék a gázvezetékeken. A terv az volt, hogy azok a hadgyakorlat után 48 órával robbannak fel.

A Fehér Háznak azonban az utolsó pillanatban aggályai támadtak. Rájöttek, hogy túlságosan nyilvánvaló lenne az Egyesült Államok szerepe, ha a detonáció alig két nappal a hadgyakorlat vége után következne be.

A CIA-nál hozzászoktak ahhoz, hogy a tervek változhatnak, ezúttal azonban nem volt könnyű dolguk, mert fogalmuk sem volt, hogy az elnök mikor akar robbantani: egy héttel, vagy hónapokkal később. Olyan megoldást kellett találni, ami szabad kezet ad Bidennek.

Az elsütő szerkezet végül egy hanglokátoros bója lett, amelyet úgy állítottak be, hogy, egészen alacsony frekvenciájú, semmihez sem hasonlító hangot adjon ki, amelyre a robbanószerkezet időzítője működésbe lép.

Végül 2022 szeptember 26-án a norvég haditengerészet P8-as felderítő repülőgépe egy látszólag rutinrepülés során ledobta a hanglokátoros bóját. A jel elterjedt a víz alatt, beindítva előbb az Északi Áramlat 1, majd az Északi Áramlat 2 vezetékeinél elhelyezett időzítőket.

A néhány órán belül bekövetkező robbanás során a négy vezetékből három használhatatlanná vált.

Hogy Hersh kémregényekbe illő történetéből mennyi igaz, nem tudni. Ami tény: a sztorit egyetlen amerikai médium sem hozta le, az az újságíró saját blogján jelent meg. A Fehér Ház azonnal tagadta az egészet, szerintük amit az amerikai újságíró leírt, az teljes mértékben valótlan fikció.

Norvég lapok szerint az ottani fegyveres erők nevében Per Espen Strande alezredes ugyancsak komolytalan kitalációnak minősítette Hersh állításait.

Élesen kritizálta a leírtakat Christo Grosev, a Bellingcat nevű független orosz oknyomozó portál újságírója is. Ő Twitter posztjában egyenesen szenilisnek, korruptnak vagy hazugnak nevezte Hersh-t, aki szerinte egy névtelen forrásra hivatkozva óriási károkat okoz az újságírásnak.

Az orosz külügyminisztérium azt közölte: magyarázatot várnak a Fehér Háztól.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Somogyi Zoltán: Magyar Péter változtatott az eddigi stratégiáján, és nagyon komoly kockázatot vállalt
Szerinte az EP-választással nem vállalt olyan sokat a Tisza Párt politikusa, de abban, hogy önkormányzati helyekért indulnak, sokféle csapdahelyzetbe kerülhetnek.

Link másolása

Somogyi Zoltán politikai elemző szerint Magyar Péter taktikát váltott azzal, hogy a kampány közepén döntött úgy: részt vesz az önkormányzati választásokon is. Szerinte olyan hangulat állt elő, ami elragadta magával a politikust és a Tisza Pártot – fejtette ki a Népszavának.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Magyar Péter első három polgármester-jelöltjét olyan kerületekben (a VII.-ben, a XI.-ben és a XVIII.-ban) mutatta be, ahol jelenleg ellenzéki (DK-s) városvezetők irányítanak, ami miatt vitába került Dobrev Klárával, a párt vezető politikusával is.

Pénteken aztán bejelentette, hogy azonos számű jelöltet indítanak ellenzéki és fideszes vezetésű kerületekben is, igaz, mindeközben a Színes Erzsébetváros jelöltje, Lajos Béla közölte: mégsem a Tisza Párt színeiben indul a VII. kerületben.

Somogyi Zoltán szerint egyelőre csak annyit lehet biztosan állítani, hogy Magyar Péter eltér attól a stratégiától, amit eddig követett, és ami láthatóan jól működött. A NER-ből év elején kiszálló politikus eddig egyenlő távolságot igyekezett tartani Orbán Viktortól és Gyurcsány Ferenctől is, akikhez képest alternatívát igyekezett nyújtani. Azokat a választókat szólította meg, akiknek elegük van nemcsak a Fideszből, hanem abból az ellenzékből is, amely – a közvélemény egy része szerint – alkalmazkodott a kormányzati kívánalmakhoz.

Somogyi szerint ehhez a taktikához ideális volt az EP-választás, amivel egy „bent is vagyok, kint is vagyok” állapottal tudott belépni a politikai színtérre.

„Azzal, hogy elindul az önkormányzati választásokon, Magyar Péter feladja az eddig követett stratégiát”

– jelentette ki a politikai elemző.

Ezzel már nem tudja fenntartani azt a látszatot, hogy a jelenlegi pártstruktúra felett áll. „Ha túlságosan elmérgesedik a viszony a DK-val, akkor az szavazatveszteséget is okozhat Magyar Péter pártjának” – tette hozzá Somogyi. Szerinte az önkormányzatokban viszont napi szinten kell döntéseket hozni, a Tisza Párt politikusai nem kerülhetik el, hogy egy-egy adott ügyben együttműködjenek akár a Fidesszel, akár az ellenzéki pártokkal.

Hozzátette: Magyar Péternek felelősséget kell majd vállalnia azokért a politikusokért is, akik a Tisza Párt színeiben kerülnek be adott esetben önkormányzati testületekbe. A politikai elemző nem állítja, hogy az önkormányzati indulás feltétlenül rossz ötlet volt a pártvezető részéről, „de azt igen, hogy nagyon komoly kockázatokkal jár számára.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Kishitű voltam, már azon dolgozom, hogy senkivel ne kelljen koalíciót kötnünk
Néhány hete még úgy gondolta, hogy háromosztatú lesz a magyar politikai tér, most már másképp gondolkozik erről. Magyar Péter nem szeretne koalíciót kötni sem Orbán Viktorral, sem Gyurcsány Ferenccel.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

Közel három órán keresztül kérdezte Magyar Pétert Puzsér Róbert a Hard Talk legutóbbi adásában. A kritikus egy ponton arról kérdezte vendégét, hogy a Tisza Párt politikusa mit tekintene az Orbán-rendszer végének. Magyar ugyanis korábban nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy hatalomra jutva megfontolná a koalíciót egy Orbán Viktor nélküli Fidesszel.

Magyar Péter a válasza elején Horn Gyulát idézte, aki szerint mindenekelőtt azt kell megnézni, hogy milyen felhatalmazást kapnak majd a választások során az emberektől. Magyar ezután azt mondta, hogy az első interjúi idején még ő sem gondolta volna, hogy néhány héttel később már Puzsér és Kóczián faggatják.

„Kishitű voltam, és azt gondoltam, hogy egy háromosztatú politikai teret kell elképzelni”

– kezdte a választ Magyar arra utalva, hogy Orbán és Gyurcsány pártja mellé szerinte még be lehet férkőzni.

„Most már nem így gondolom. Azt hiszem, hogy ez most már egy kétosztatú politikai tér lesz” - folytatta a Tisza Párt alelnöke, aki hangsúlyozta: ő abban reménykedik, hogy idővel „tényleg elmehet a gyerekeivel játszani és lesz száz másik Magyar Péter vagy nem Magyar Péter, aki átveszi”.

„Azon fogok dolgozni, hogy nekünk senkivel ne kelljen koalíciót kötnünk. Engem nem érdekel Gyurcsány Ferenc, megmondom őszintén. Soha egy asztalhoz nem akarok vele leülni, mert tudom, hogy mit tett ezzel a hazával”

– mondta Magyar Péter.

A politikus azt is leszögezte, hogy Orbán Viktor sem érdekli, aki szerinte jól indult, de mégis csak ő vezeti „a kormánynak vagy maffiának nevezhető konglomerátumot”.

Puzsér és Magyar beszélgetését ebben a cikkben lehet végignézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Salát Gergely: Hszi Csin-ping kőkemény politikus, Orbán Viktorral nem arról fognak beszélgetni, milyen irányba kanyarodjon a Budapest-Belgrád vasút
Jól zár a kommunikáció, fogalmunk sincs, valójában mit fog itt csinálni kínai elnök - mondja a szakértő. Az viszont biztos, hogy amiről Orbán Viktorral megállapodnak, néhány éves távlatban meghatározó lehet a magyar-kínai kapcsolatokban.

Link másolása

Ma Magyarországra jön Hszi Csin-ping kínai elnök, a Kínai Kommunista Párt vezetője, aki Franciaországból, illetve Szerbiából érkezik. A kínai elnököt 400 fős delegáció kíséri, és a magyar kormány történelmi jelentőségűnek tartja a látogatást. Azt, hogy pontosan miről lesz szó, milyen megállapodásokat írnak alá, egyelőre titokban tartják. De Kína az elmúlt években hatalmas befektetésekbe kezdett Magyarországon, elsősorban akkumulátorgyárakat, valamint autógyárakat telepít hozzánk, emellett javában készül a Belgrád-Budapest vasútvonal, amely az új kínai selyemútnak nevezett kereskedelmi útvonal fontos része lesz.

Magyarország tehát Kína egyik fontos európai partnerévé vált az elmúlt években.

Közben Kínának egyre több a konfliktusa az Euórópai Unióval, főleg gazdasági téren, Európa a saját gazdaságát, például autóiparát félti, globálisan pedig egyre feszültebb a viszony Kína és az Egyesült Államok között, Kína növekvő világpolitikai ambícióinak köszönhetően.

Arról, hogy mi a mostani látogatás tétje, Salát Gergellyel, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Kínai Tanszékének tanszékvezetőjével és a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatójával beszélgettünk.

— Mi a jelentősége annak, hogy Hszi Csin-ping éppen most, személyesen Magyarországra jön?

— Húsz éve járt utoljára Magyarországon kínai elnök. Ez nyilván egy gesztus Magyarországnak, ami azt akarja mutatni, hogy megéri Kínával jóban lenni, mert ilyen gesztusokra számíthatunk. De itt természetesen nemcsak a gesztusokról van szó, hanem azokról a nagyon megelevenedett magyar-kínai, elsősorban befektetési kapcsolatokról is, amelyeket ezzel a látogatással Hszi Csin-png szentesít.

— Szimbolikus csupán ez a látogatás, vagy valóban eldőlnek most fontos kérdések?

— Azt gondolom, hogy a konkrét kérdések, hogy melyik cég hol fektet be, hány milliárdot, vagy milyen magas lesz a kerítés, ezeket már rég letárgyalták a szakemberek egymás között. Itt legfeljebb az általuk már kidolgozott szerződéseket fogják ünnepélyesen aláírni. A megbeszélés sokkal inkább a világ helyzetéről, az EU-kínai kapcsolatokról és annak a lehetőségeiről fog szólni Orbán Viktor és Hszi Csin-ping között.

Ők nem arról fognak beszélgetni, hogy milyen irányba kanyarodjon a Budapest-Belgrád vasút, hanem arról hogy mik az alapvető stratégia, geopolitikai érdekei a két országnak, illetve, mit lehet kezdeni az EU-kínai kapcsolatokkal, illetve abban milyen szerepet tud játszani Magyarország.

— Ugyanez elmondható Hszi Csin-ping franciaországi látogatásáról vagy a szerbiai útjáról?

— Mindegyik másról szól. Franciaországban egészen konkrét dolgokról kell megalkudni. Ott is feltételezem, hogy a geopolitikai viszony lesz a fő kérdés. Nyilván beszélni fognak az orosz háborúról és arról a nyugat-afrikai nyomulásról, amit Franciaország kárára az oroszok végeznek, de azért valószínűleg a kínai gazdasági érdekek is ott vannak mögötte. Nyilván beszélni fognak kereskedelmi és egyéb kapcsolatokról.

Emmanuel Macron az EU egyik első számú vezetője, bizonyos kérdésekben a kínai kapcsolatok szószólója, más kérdésekben, például az elektromos autók ellen indított dömping-eljárásban éppen, hogy a Kína elleni fellépés fő képviselője.

Ott nagyon komoly alkudozás megy majd mindenféle dömping-eljárásokról és egyebekről. Nyilván ilyen jellegű alkudozás Magyarországon nem lesz. A belgrádi látogatás pedig inkább egy gesztus. Ez pontosan a belgrádi kínai nagykövetség lebombázásának a 25. évfordulójára van időzítve. Ez egy üzenet az Egyesült Államoknak és a NATO-nak, hogy „nem felejtünk”, üzenet Oroszországnak, hogy „nem fogunk barátkozni a NATO-val és Amerikával, számíthattok ránk”, és természetesen azért Szerbiában is vannak üzletek, amiket le kell tárgyalni.

— Magyarország valójában mennyire jelentős üzleti partner Kínának?

— Öt éve azt mondtam volna, hogy semennyire, vagy minimálisan. Most azt gondolom, hogy ezekkel a hatalmas befektetésekkel tényleg fontossá vált. Nyilván nem a világ legfontosabb országa, a kínai befektetések nagyrészt nem Magyarországra érkeznek, még Európán belül sem, de azért egy CATL, vagy egy BYD méretű gyár Kínából is látható.

— Nemrég arról jelent meg hír, hogy Hszi Csin-ping ellátogat Pécsre is, később ezt Szijjártó Péter álhírnek nevezte. Erről mit gondol, mi lehetett a háttérben?

— Megjelent hetekkel ezelőtt egy hír, hogy Pécsen is lesz egy nagy autógyár, majd ezt hirtelen törölték a hírportálokról. Most mindenki találgat.

Nagyon jól zár a kommunikáció mind a két oldalon, tehát fogalmunk nincs valójában arról, hogy mit fog itt csinálni Hszi Csin-ping és milyen megállapodásokat akarnak kötni. Ilyenkor elszaporodnak a pletykák.

Három nap múlva okosabbak leszünk.

— Milyen most Kína helyzete? Lehet olvasni gazdasági válságról, vagy arról, hogyan válnának az Egyesült Államok riválisává – mindebben hol tartanak most?

— Bőven vannak gazdasági problémák, de nincs válság. Azért öt százalékos gazdasági növekedést továbbra is fent tud tartani Kína. Bizonyos problémákat meg kell oldani, ezen rajta vannak, vagy rajta lesznek.

Nyilván a két számjegyű gazdasági növekedés időszaka soha nem fog visszatérni, de olyan modernizációs, csúcstechnológiai és innovációs programok zajlanak, hogy azért egy szép, számottevő ütemű gazdasági növekedést továbbra is fenn tud tartani.

Ahol éppen valami nagy probléma van, oda a kínai államnak van akkora ereje és kapacitása, hogy gyorsan tudnak sok erőforrást csoportosítani a tűzoltásra. Tehát nem lesz nagy válság.

— Hszi Csin-ping milyen politikus, mit hozott Kína számára?

— Kőkemény politikus, aki nem is feltétlenül a saját ambíciói miatt, hanem inkább a Kínai Kommunista Párt elitjének konszenzusa alapján összerántotta Kínát. A 90-es, 2000-es években rengeteg helyi kiskirály, milliárdos, oligarcha egymással ellentétes érdeke húzta szét az országot, ezeket letörte. Megint egy centralizált, kemény pártállam lett Kína.

Amikor eltűnő politikusokról hallani, akik talán előkerülnek később, talán nem, az is ennek a folyamatnak a része?

Természetesen a politikai harc, a centralizáció áldozatokkal jár.

— Az emberi jogi kérdésekben mi Hszi Csin-ping szerepe, illetve felelőssége?

— Az általános bekeményítés, centralizáció a nyugati értelemben vett emberi jogok visszavágásával jár. Most rosszabb a helyzet ebből a szempontból, nyugati szempontból Kínában, mint mondjuk 15 éve. Azt gondolom, hogy ez a kínai pártelit politikájának a része. Egészen egyszerűen nem akarnak a szovjet kommunista párt sorsára jutni – ezt ki is mondták. Azt gondolják, hogy ahhoz, hogy a párt megőrizze a hatalmát, most egy keményebb időszakra van szükség.

— A kínai elnök mostani magyarországi látogatásának milyen távlatban lehet jelentősége, milyen távlatban határozhatja meg azt, hogy a két ország viszonya hogyan alakul?

— Ez néhány éves távlatban lehet meghatározó. Azt, hogy mondjuk a következő egy-két-három-négy évben milyen befektetések fognak idejönni, milyen pénzügyi konstrukcióval fog együttműködni a két ország, erre meghatározó lesz. De öt év múlva nyilván teljesen más lesz a világ, mint most, tehát akkor lehet, hogy megint teljesen újra kell gondolni az egészet.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
„Ha nem jön össze, májusban pihenünk” – Órákkal a határidő előtt még nem adta le az ajánlásokat sem a Momentum, sem Márki-Zay pártja, sem a Jobbik
Magyar Péter felbukkanása eddig leginkább az ellenzéki pártoktól szívott el támogatókat. Ez már az ajánlásokért folytatott küzdelemben is érződik. Végigjártuk Budapest legforgalmasabb pontjait, hogy lássuk a véghajrát.

Link másolása

A február óta eltelt időszakban a semmiből vált az egyik a legerősebb ellenzéki erővé Magyar Péter Tisza pártja, és ezzel teljesen felforgatta a politikai térképet, főleg az ellenzéki térfélen. Ezt jól mutatja az is, hogy több ismert ellenzéki pártnak is nehezére esik összegyűjteni az Európai Parlamenti választáson való résztvételhez szükséges 20 ezer aláírást.

Néhány óra múlva, pénteken 4 órakor lejár a határidő, de az ajánlóíveket még nem sikerült leadni mindenkinek.

Elsőként a Tisza párt jelentette be, hogy összegyűjtötték a szükséges számú ajánlást, rögtön az első napon, igaz, leadni csak április 30-án adták le az íveket. A Fidesz szintén az első nap végzett, és ők április 27-én, elsőként le is adták azokat. Április 30-án továbbította a Választási Irodához ajánlásait a Mi Hazánk, a Kétfarkú Kutyapárt és a Gattyán-féle MEMO is. Az MSZP-DK-Párbeszéd a szükséges 20 ezer aláírást háromszorosan túlteljesítve csütörtökön adta le az íveket, és ugyanezen a napon végzett az LMP is.

Péntek reggel, órákkal a határidő lejárta előtt azonban az NVI honlapja szerint még nem adta le az aláírásokat sem a Momentum, sem a Jobbik, sem a Mindenki Magyarországa Mozgalom.

Az olyan kisebb indulókról nem is beszélve, mint a Jakab Péter-féle Nép pártján, vagy a Vona Gábor fémjelezte Második Reformkor.

Csütörtökön több helyen is jártunk Budapesten, hogy megnézzük, hogyan folyik a véghajrá. Arra számítottunk, biztosan kint lesz az összes aktivistájával az összes még nem végzett párt. Ennél nagyobbat nem is tévedhettünk volna.

A Nyugati aluljáróban Márki-Zay Péter Mindenki Magyarországa Mozgalma várta az aláírókat. Két nappal korábban az MMM kiküldött egy levelet azoknak, akik korábban bármikor feliratkoztak a mozgalom hírlevelére, melyben többek között ez áll:

„Sajnos az erőn felüli munka dacára sem sikerült még összegyűjteni a 20 ezer aláírást, ahogyan sok más pártnak sem. Több száz aktivistánk gyűjti napok óta az ajánlásokat, azonban a tapasztalat az, hogy az emberek fásultak, bizalmatlanok és a legtöbben elutasítóak a politikával szemben.”

A Nyugatinál nem kerteltek, őszintén elmondták, hogy

rezeg a léc, állításuk szerint mindenki kint van, és gyűjti az aláírásokat (ezt később tapasztaltuk is, több helyszíneken láttuk az MMM pultját).

Egy idősebb aktivista személyes véleményként mindehhez hozzátette: azért is dolgoznak ilyen kitartóan, mert úgy gondolják, hogy személyesen Márki-Zay Péterért, és a mozgalom által képviselt értékekért kár lenne, ha elvesznének. Természetesen szóba került Magyar Péter felbukkanása, elszívó hatása, az aktivista szerint „minden kicsi megérzi” a Tisza párt felemelkedését. És hogy mi lesz, ha nem jön össze a húszezer? „Májusban pihenünk” – mondja szomorkás mosollyal.

Kissé odébb állt a Jobbik pultja is, amelyen csupán a listavezető Róna Péter neve és arcképe látható, és nagyítóval lehetett megtalálni, hogy ez valójában a Jobbik pultja. Akkor, utunk elején még nem mentünk oda, gondolván a következő helyszínen is lesznek jobbikosok.

Mekkorát tévedtünk!

Átvillamosoztunk a Széll Kálmán térre, ahol egy idős hölgy ücsörgött egy elhagyott MMM pult mögött. Volt ott még Vona Gábor Második Reformkor pártjának pultja is, és egy nagy sátor Karácsony Gergely arcképével, de sem Momentum, sem Jobbik, sem LMP nem volt sehol. Így hát metróval átrobogtunk az Astoria aluljáróba, ahol senki nem volt, csak a szokásos tömeg.

Egy megállóval odébb, a Blahán megtaláltuk az LMP pultját. Az aktivisták, akik közül az egyik Vitézy Dávidos sapkában volt, elmondták, a Tisza áradását ők is megérzik, de talán éppen most lesz meg a húszezredik aláírás. Este még mennek kopogtatni, elsősorban olyan körzetekbe, ahol a bázisuk van, tehát a felső-középosztály által lakott budai kerületekbe, ott fogékonyak a környezetvédelmi témákra, illetve az

„akksigyáras helyekre, ott aktív volt a párt, hamar össze lehet szedni száz aláírást”.

Sikerült is: estére az NVI honlapján már felkerült a párt aznapi dátummal, mint listát leadott szervezet.

Kimetróztunk az Őrs Vezér térre, ahol az MMM mellett Karácsony sátra és Gattyánék bódéja állt. Momentum, Jobbik, LMP sehol. Visszafele körülnéztünk a Keletinél, ahol hasonlóan üres volt minden, majd átlibbentünk a Kálvin térre. Sehol semmi. Szintén üres volt a Corvin negyed aluljárója is, így hát visszavillamosoztunk a Nyugatiba.

Ott még állt a Róna Péter név alatt futó Jobbik pultja. Az ottani aktivisták szerint megvan a húszezer, már csak a hibahatárra gyúrnak, azaz arra a többletre, amely akkor kellhet, ha diszkvalifikálnak néhány aláírást (és ez mindig megtörténik).

Magyar Péterről viszont érdekes dolgot mondtak: szerintük jót tett, hogy felkavarta az állóvizet. Az aktivista azt vette észre, hogy

az emberek kiléptek a komfortzónájukból és elkezdtek gondolkodni, vitatkozni és beszélgetni.

Bár a fenti beszámoló reprezentatívnak nem tekinthető, de nehéz elképzelni, hogy az összes Momentumos stand pont ott állt, ahol nem jártunk. Az is látszott, hogy a Mindenki Magyarországa Mozgalom valóban kint volt mindenhol, ahogy Márki-Zay kérte levelében a párt aktivistáit, de sem az LMP, sem a Jobbik már nem igyekezett.

Meglehet, a Momentumnak is meglett a húszezer, azért vonultak le, de péntek reggel az NVI honlapján ennek még nincs nyoma.

A hazai választási törvény egyik furcsa rendelkezése, hogy egy választópolgár több jelöltet is ajánlhat: azaz több szervezetnek is aláírhat. Így, elméletben Magyar Péter felbukkanása önmagában még nem jelenthetett veszélyt a kisebb pártokra, hiszen aki Magyart támogatja, attól még aláírhatott volna más pártoknak is.

De úgy tűnik, lesznek, akik már ezen a ponton elvéreznek.

Link másolása
KÖVESS MINKET: