HÍREK
A Rovatból

Pandora-iratok: A választásra készülő cseh kormányfőt is offshore-biznisszel vádolják

A Pandora-iratok 35 vezető (elnök, miniszterelnök, államfő) és több mint 300 más köztisztviselő (például miniszter, bíró, polgármester, katonai tábornok) titkos offshore-ügyeit tárják fel.

Link másolása

Mi is beszámoltunk a valaha volt legnagyobb nemzetközi offshore adatszivárgásról, amelyre egy nemzetközi tényfeltáró újságíró csapat révén derült fény. Több mint 11 millió fájl szivárgott ki olyan cégektől, amelyek offshore cégek létrehozásával és működtetésével foglalkoznak, ezeket pedig az International Consortium of Investigative Journalists (Tényfeltáró Újságírók Nemzetközi Konzorciuma) dolgozta fel és hozta nyilvánosságra.

A projekt egyedüli magyar résztvevője a Direkt36 volt, amelynek tényfeltáró cikkéből az is kiderült, hogy befolyásos magyar kormányközeli személyek is rendelkeztek titkos offshore üzletekkel az elmúlt bő tíz évben.

A Pandora-iratok 35 vezető (elnök, miniszterelnök, államfő) és több mint 300 más köztisztviselő (például miniszter, bíró, polgármester, katonai tábornok) titkos offshore-ügyeit tárják fel.

Köztük van például Jordánia uralkodója, II. Abdullah király is, aki a kiszivárgott dokumentumok szerint összesen 100 millió dolláros titkos vagyonbirodalmat halmozott fel offshore cégeken keresztül Malibuban, Washingtonban és Londonban. A király nem volt hajlandó konkrét kérdésekre válaszolni az újságírók érdeklődésekor, de azt mondta, szerinte nincs abban semmi rossz, ha offshore cégeken keresztül ingatlanokat birtokol. A Guardian szerint vasárnap néhány órával a Pandora-iratok megjelenése előtt Jordánia blokkolta a Tényfeltáró Újságírók Nemzetközi Konzorciumának weboldalát.

A dokumentumokból az is kiderült, hogy Azerbajdzsán elnöke és családja az elmúlt években közel 400 millió fontos brit vagyonnal kereskedett. Az egyik ingatlanjukat a királynő koronabirtokának adták el, amely most azt vizsgálja, hogyan fizethettek ki 67 millió fontot egy olyan cégnek, amely egy olyan családnak hozott pénzt, amely egy rendszeresen korrupcióval vádolt országot vezet. Ilham Alijev és családja nem voltak hajlandóak nyilatkozni az ügyről.

A kenyai elnök és családja is offshore cégeken keresztül gazdagodhatott meg jelentősen az iratok szerint. Uhuru Kenyatta korábban a korrupció ellenségének nevezte magát, most azonban kiderült, hogy

családja 13 offshore céghez köthető, titokban egy egész hálózatot birtokoltak évtizedekig.

Bár nincs becslés a Kenyatta família nettó vagyonára, de azt tudni lehet, hogy komoly üzleti érdekeltségeik vannak a közlekedésben, a biztosításban, a szállodaiparban, a mezőgazdaságban, földekben és a kenyai médiaiparban is. A jövőre leköszönő elnök egy 2018-as interjúban azt mondta a BBC-nek, hogy a családja vagyona ismert a nyilvánosság számára, ő pedig a törvényi előírások szerint mindig bejelentette a vagyonát.

A tényfeltáró projekt során több európai ország vezetőjének titkos pénzügyeire is fény derült. Andrej Babis cseh miniszterelnök például

az iratok szerint 2009-ben 22 millió dollárt fektetett be jó pár offshore cégbe, hogy megvehessen egy dél-franciaországi kastélyt, egy évvel később pedig további hét ingatlant vett meg a birtok közelében. A vagyonbevallásaiban viszont nem tüntette fel azt, hogy ő lenne a tulajdonosa a birtokoknak vagy a fedőcégeknek.

Babis nem válaszolt az újságírói megkeresésekre. Kérdés, hogy a róla kiderült információk befolyásolják-e a hétvégi cseh parlamenti választást.

Tony Blair és felesége, Cherie neve is szerepel a Pandora-iratokban. A kiszivárgott adatok szerint a volt brit miniszterelnök és neje 312 ezer font megtakarítást nyert ingatlanadókból, amikor megvettek egy londoni épületet, amely részben egy bahreini miniszter családjáé volt. A 6,5 millió fontos irodát egy brit Virgin-szigeteki offshore cég megvásárlásával szerezték meg. Bár ez a jelentés szerint nem volt törvényellenes, és nincs bizonyíték arra, hogy Blairék szándékosan el akarták kerülni az ingatlanadókat, az üzletben olyan kiskapuk voltak, amelyek lehetővé tették, hogy ne fizessék meg a Nagy-Britanniában szokásos adókat.

Az orosz elnök, Vlagyimir Putyin neve ugyan nem szerepel az aktákban, de számos hozzá közeli tisztviselőé igen. Köztük van például gyermekkori legjobb barátja, a néhai Petr Kolbin, akit az orosz vezető kritikusai sokszor Putyin magánvagyonának "pénztárcájának" neveztek. Szintén offshore-vádakkal illették Konstantin Ernst televíziós igazgatót és producert is, aki 2014-ben egy igencsak kedvező pénzügyi ügyletben kapott lehetőséget arra, hogy segítsen Putyin népszerűsítésében Oroszországban és külföldön is: egy olyan állami privatizációs beruházás csendes résztvevője lett, amely több tucat moszkvai mozi és az azokat körülvevő ingatlanok felvásárlásáról szólt.

Források: Guardian, BBC, Direkt36

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter szerint olyan eredmény fognak elérni Budapesten, hogy a Tisza Párt képviselői nélkül senki sem tud majd többséget szerezni a közgyűlésben
Magyart is arról kérdezték az összegyűltek, mi a tervük az önkormányzati választásra vonatkozóan. Azt is megkérdezték tőle, hogy összefognának-e helyi civilekkel.

Link másolása

Varga Judit exférje Sümegen folytatta az országjárását szerdán.

Az Index beszámolója szerint Magyar Péter beszélt a júnusi választási esélyeikről.

„El fogunk érni egy olyan eredményt ott, hogy a Tisza Párt nélkül nem tudnak többséget szerezni”

– mondta Magyar Péter az országjárása szerdai állomásán, Sümegen.

Ha ez bekövetkezik, akkor Magyar szerint két lehetősége lesz a jobb- és baloldali pártoknak: vagy olyan döntéseket terjesztenek a közgyűlés elé, amely „a fővárosnak az érdekét szolgálja” mert ők csak ezeket támogatják, vagy pedig „kijönnek a napra, Gyurcsány és Orbán kezet fog, és mennek előre e lenini úton, amíg még mehetnek”.

Magyart is arról kérdezték az összegyűltek, mi a tervük az önkormányzati választásra vonatkozóan, összefognának-e helyi civilekkel.

Magyar erre úgy válaszolt, hogy bonyolult kérdésről van szó, de dolgoznak rajta, hogy minden megyében el tudjanak indulni.

„Mi egy garázscég vagyunk, ezt be kell, hogy valljam. Bármennyire is nem tetszik, bármit is mondanak rólunk, én nekem van tizenöt munkatársam, mindenki ingyen dolgozik, segít amikor tud”

– mondta Magyar Péter Sümegen.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
„Le kell váltani, akik így mértek” - a DK-t előző Magyar Péterről kérdeztük a majálisozókat
A Medián 24 százalékon mérte a Tisza Pártot, miközben a DK visszaesett 9 százalékra. Többek között erről is kérdeztük a párt szimpatizánsait május elsején.
Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. május 01.


Link másolása

A DK majálisán kérdeztük az embereket arról, hogy mi a véleményük Magyar Péterről.

Mint arról korábban írtunk, a Medián 24 százalékon mérte a Tisza Pártot, miközben a DK visszaesett 9 százalékra.

Volt, aki azt mondta, hogy

„Le kell váltani ezeket, akik így mértek, mert nem hiszem, hogy ilyen nagy különbség kell, hogy legyen.”

Másvalaki azt mondta, hogy az emberek megszédültek. Szerinte aki végiggondolja azt, hogy itt mi történt 2010 óta, az nem hihet egy olyan embernek, aki a Fidesz és a rendszer összes előnyét élvezte korábban.

Hiller István is nyilatkozott: szerinte egy megfelelő politikai munkának megvan a maga eredménye, de nem szeretne Magyar Péterrel foglalkozni.

Itt a teljes videó.

Magyar Péter Sümegen tartott országjárást május elsején, erről itt írtunk korábban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Átvariálta az eredményeit a Medián: még közelebb jött a Fideszhez a Tisza Párt
Javították a korábban közzétett eredményeket. A teljes eredménysoros kutatás kisebb változásokat hozott a korábbi számokhoz képest.

Link másolása

Elkészült a Medián kedden publikált pártpreferencia-felmérésének teljes eredménysoros kutatása, ami kisebb változásokat hozott a korábbi számokhoz képest, írja a HVG.

A választani tudó, biztos szavazóknál a Fidesz 45 (és nem 46), a Tisza Párt 25 (és nem 24), a DK-MSZP-Párbeszéd 9, az MKKP 6, a Momentum 4 (és nem 5), a Mi Hazánk 4, a Mindenki Magyarországa Néppárt 2, a Jobbik 1, és az LMP 1 százalékon áll.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
A Republikon Intézet szerint a DK-MSZP-Párbeszéd szövetség a legerősebb ellenzéki formáció
A Republikon elnöke, Horn Gábor beszélt arról egy friss interjúban, hogy a DK-MSZP-Párbeszéd szövetség a legnagyobb ellenzéki erő ma Magyarországon a maga 22 százalékával.
Fotó: ATV - szmo.hu
2024. május 01.


Link másolása

A Fidesz a biztos pártválasztók körében 35, a DK-MSZP-Párbeszéd 22 százalékon áll, amellyel a legerősebb ellenzéki formáció jelenleg, Magyar Péter pedig 18 százalékot szerezne a Republikon Intézet áprilisi felmérése alapján - írta meg a Hirklikk.

Horn Gábor, a Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke az ATV szerda reggeli Start című műsorában beszélt minderről.

A Republikon elnöke szerint a fideszes plakátok és a reklámfelületek mennyisége, a kampányköltségek mértéke, valamint a kampány stílusa megmutatja, hogy a kormánypárt jelenleg a saját „legszűkebb” szavazótáborát próbálja stabilizálni. Ez szerinte működik, mert a kormánypárt népszerűségének csökkenése megállt.

A DK-MSZP-Párbeszéd szövetség a legnagyobb ellenzéki erő ma Magyarországon a maga 22 százalékával. Horn Gábor szerint az ellenzéki szövetségnek alternatívát kell kínálni, nem Magyar Péterrel kell foglalkoznia, hanem egy önálló utat járva baloldali, liberális alternatívát kell felkínálnia a választóknak.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk