Spitz kiskutyát pár tízezerért? Felejtsük el! – Így vert át majdnem egy csaló
Aranyos kis szőrmókok a spitzek, aki a fajta rajongója, biztosan szeretne egyet. Viszont ahhoz, hogy jó helyről vegyük meg kedvencünket, és később ne legyen gond, bizony a pénztárcánkba kell nyúlni. Itt nem érdemes a filléres megoldásokat választani, ezt a saját bőrömön tapasztaltam meg.
Már régóta nézegettem a fajtát, végül eldöntöttem, hogy most már tényleg kell egy saját. Mikor meghallottam, hogy több százezer forintokat is elkérnek értük, nem akartam hinni a fülemnek. Próbáltam olyan megoldást keresni, ami olcsóbb vagy esetleg ingyen van. Kutakodni kezdtem a neten, így találtam rá egy ingyen kiskutyákat hirdető oldalra. A hölgy rövid időn belül válaszolt, és fotókat is küldött a kölykökről.

Azonnal beléjük szerettem. Kiderült, hogy az eladó Németországban él, és egy kan, valamint egy szuka kiskutyának keres gazdát. Azt mondta, a párjával el kell majd költözniük, de a kiskutyákat nem vihetik magukkal, ezért elajándékoznák őket. Azzal győzködött, hogy neki csak az a fontos, jó helyre kerüljenek.
Adatokat kért a szállításhoz, nevet, szállítási címet, de mivel ekkor már bekapcsolt a fejemben a vészvillogó, hogy mindez túl szép, hogy igaz legyen, nem a valódi adataimat adtam meg. Kíváncsian vártam, mi lesz.
Az eladó nagyon kedvesen ezután még videót is mellékelt a kiválasztott kiskutyáról. Elmondta, milyen játékos, milyen szófogadó, és hogy már holnap viszi is a repülőtérre, hogy minél gyorsabban megérkezzen hozzám. A repülőtérre vezető útjáról fotót is mellékelt, illetve utána egy meggyőző tranzakciós fotót is elküldött, amivel bizonyítani akarta, hogy kifizette a kutyára a regisztrációs díjat, innentől kezdve már az állatokat szállító cég keres majd, hogy mi a további teendő.

Nem sokkal később csakugyan jelentkeztek. Azt kérték, előreutalással rendezzem a költségeket. Magyarul írták meg a levelet, és egy ingyenes szolgáltatónál regisztrált e-mail-címről küldték el. Ezzel be is igazolódott korábbi sejtésem, hiszen egy valódi szállító cégnek tuti van saját, céges e-mail-címe, és szinte biztosan németül vagy angolul keresne meg.
Azt a fogyasztóvédelem egyébként folyamatosan hangsúlyozza, hogy ismeretleneknek előre sose utaljunk, valamint mindig ellenőrizzük az interneten, kivel is van dolgunk. A velem kapcsolatba lépő cégnek persze honlapja sem volt.
Megkerestem Baranyai Annát, a Bán-Boncida kennel vezetőjét, hogy elmondja, mire érdemes még figyelni, ha külföldről veszünk kutyát.
– Gondolom a tenyésztők is vásárolnak külföldről kutyát, hiszen nekik is frissíteni kell időnként az "állományukat". Ön hogy csinálja?
– A legtöbb kutyámat orosz tenyésztőktől vettem. Az mindig ingoványos talaj. Először is jól átnéztem az oldalukat, hogy milyen információkat találok. Az oroszoknak és a cseheknek is nagyon szuper adatbázisuk van a tenyészegyedekről. Ha a kiszemelt kölyök felmenőit megtalálom benne, az már fél siker. Ezenkívül megnézem az eladó kapcsolatrendszerét, kinek az ismerőse, milyen csoportokban van jelen, milyen a kommunikációja a posztok alatt. A Facebook ebből a szempontból nagy segítség. Az egyik kiskutyám, Drazsé tenyésztőjéről semmit sem találtam, spitz fajtában újnak számított. Ekkorra már nagy ismeretségem volt az orosz tenyésztők között, így többektől érdeklődtem. Senki sem tudott semmit, mígnem megkérdeztem Ponchikom volt gazdiját, aki örömmel mutatta meg, milyen kutyát vett tőle, és azt mondta, nagyon elégedett.
– Akkor a nyomozás segíthet, de egy átlagember nem tölt ilyen sok időt kutatással. Nekik mit javasol?
– Ha valaki mindenáron külföldről akar kutyát venni, akkor például fontos, hogy a kutyának érvényes veszettség elleni oltással kell rendelkeznie. Ezt legkorábban 12 hetesen kaphatja meg, és 21 nap a várakozási idő. Ausztriában és Svájcban 12 hetes kor alatt utazhat a kölyök veszettség elleni oltás nélkül. Ebben az esetben orvosi igazolás kell, hogy a kölyök nem érintkezett vadállattal. Mindenképpen fontos tájékozódni a tranzitországok szabályairól is, nehogy ottragadjon az állat valahol. Ami pedig a leinformálhatóságot illeti, minden kutyánál el kell kéri az FCI-törzskönyvet. Ha azt be tudják mutatni, utána lehet nézni, valódi-e. Ha valaki nem törzskönyvezett kutyát vesz, akkor ott bármi lehet, nagyobb a kockázat. Viszont ha a tenyésztő felajánlja, hogy törzskönyvvel és anélkül is megvehető a kutya, az baj. Ez a dokumentum csak 7 ezer forint, logikusan a kölyök nem lehetne 100 ezerrel olcsóbb, csak azért, mert nincs törzskönyve.