SIKERSZTORIK
A Rovatból

"A jó építészet szinte láthatatlan" - Őrfi József, aki megálmodta a pilisi meseházat

Őrfi minimális költségvetésből, olcsó anyagokból, egyszerű technikával építette fel gyönyörű piliscsabai otthonát. Vajon hogy csinálta?

Link másolása

Őrfi József építész igazi meseházat hozott létre Piliscsabán, amit saját tervei alapján, szinte egymaga épített fel. Az organikus építészet elkötelezett híve minimális költségvetésből, olcsó anyagokból, egyszerű technikával építette fel otthonát, a végeredmény pedig nem csak a közönség, de a szakma elismerését is kiváltotta. A ház elnyerte a Média Építészeti Díj 2017-es fődíját, az Europa Design Belsőépítészeti Különdíját, az Index Közönségdíját, bekerült a Magyar Építőművészek Szövetsége Visegrádi Négyek Családi Házai 2017 válogatásába, de bejutott a legjobb tízbe is a Highlights of Hungary szavazásán.

Evidens volt, hogy építész leszel?

Édesanyám építésztechnikus, de soha nem terelgetett ebbe az irányba. Bár a filozófia érdekelt, mégis úgy alakult, hogy teológiát tanultam, valamiért végül ott kötöttem ki. 23 éves voltam, amikor kristálytiszta lett számomra, hogy nem lehetek más, csak építész. Addigra már elvégeztem egy parkettás szakmunkásképzőt, majd belevágtam és megcsináltam az Ybl Miklós Főiskolát is. Ezt követte Makovecz Imre Vándoriskolája, ahol a tanítványa lettem. Magyarországon az ő építészetét találtam a legkiemelkedőbbnek, tanulni akartam tőle és ezt a célomat el is értem. Bár Imre bácsi felajánlotta, hogy maradjak, végül eljöttem és Bécsben elvégeztem a mesterképzést. Ha ezeket összeszámolom, akkor 10 év jön ki, a hozott szellemi alapokkal pedig elmondható, hogy viszonylag komplett kiképzésben volt részem.

Korábbi munkáid leginkább szakrális jellegűek.

A házunk előtt négy kápolnát terveztem és építettem. Ezek azok az építészeti munkáim, amit fel is vállalok, mert úgy tudtak megvalósulni, ahogyan én azt szerettem volna. Nagyon sok házon dolgoztam, rengeteg átalakításon vettem részt, de ezek mind töredék történetek voltak, egyikre sem tudnám azt mondani jó szívvel, hogy azonosultam vele. A kápolnáknál döntően már az történt, amit gondoltam, lépésről lépésre tisztult le az egész út. Végül a mi házunk lett az első olyan építészeti projektem, ami száz százalékban úgy valósult meg, ahogy annak meg kellett valósulnia. Az összes történetben az volt a közös, hogy fizikailag is nekem kellett létrehoznom őket. A gyimesit a helyi ácsok építették, de a másik három kápolna építését én vezettem és építettem. Ott tanultam meg annyira építeni, hogy bele mertem vágni a házunkba.o4-horz

Ez mennyi időt ölelt fel?

Múltkor megbecsültem, hogy hány óra lehet, amit a szabadban, a két kezemmel való építéssel töltöttem és körülbelül 2500 munkaóra jött ki. Az egész építés egy nagyon idilli dolog: a tájban dolgozol, csak te vagy meg az építőanyag, esetleg az emberek, akik segítenek és apránként létrehozzátok azt, amit szerettél volna.

A pénz mennyire alakította a folyamatokat?

Amikor összeültünk a feleségemmel, mindkettőknek volt keresete, éveken keresztül spóroltunk. 3 millió forintból vágtunk bele, ami egy irreálisan alacsony összeg, de ebből meg tudtam csinálni a komplett alapozást a betonpincével, a teljes faszerkezet felállítását és a tető zsindelyezését. Azt hozzáteszem, hogy ez még nem a mostani építőipari felfutásra tehető, mindez egy olyan időszakban történt, amikor még mindenki vegetált és az én pici pénzem is pénznek számított. 3 évig tartott, mire elkészültem a házzal annyira, hogy tavasszal felhívtam Bujnovszky Tamást, hogy talán most már le lehetne fotózni.

Előfordul, hogy a ház előtt toporognak az érdeklődők?

Az utcán vannak olyan emberek, akiken lehet látni, hogy indokolatlanul lassan lépegetnek és néznek a ház felé. Ez egy mezítlábas projekt, amiben a legolcsóbb anyagokat vadásztam össze és amikor ott vagy előtte, nem látsz semmi különlegeset, annyira magától értetődő az egész. Nagyon beszédes az is, amikor az egyik szomszédomhoz eljutott a hír, hogy milyen sikereket kezdek elérni és megkérdezte, hogy milyen projekten dolgozom. Mikor mondtam neki, hogy a házunkkal, ránézett és kibukott belőle: ezzel?!

Bezzeg a korinthoszi oszlopok meg a vízköpők! A Kék Túra vonalán – ami a te házadat is érinti – sokszor ki lehet szúrni az ilyen jellegű, feltűnősködő építészeti megoldásokat, melyek szöges ellentétei annak, amit az építészeteddel képviselsz.

Az építészet önmagában értékválságban van. A házam építészeti elismerése annak az elismerése, hogy egyszerű eszközökkel, kevés pénzből is lehet értéket létrehozni, nem kell ehhez modorosnak lenni vagy túlzásokba esni. A mi házunk építészeti értelemben a lényeget boncolgatja, ez meztelen építészet, nincs mögötte semmi más. A jó építészet szinte láthatatlan és annyira magától értetődően a helyén van, hogy úgy fognak mellette elsétálni, hogy észre sem veszik.

Ahhoz, hogy igazán jól tudjunk alkotni, ki kell lépni a saját egonkból. A projekt nekem is egy jó tapasztalás volt: igen jól fejlett és táplált egoval vágtam bele és az elején nekem is elképesztő túlzások jutottak eszembe. Millió látványterv robbant ki az Archicadből teljesen feleslegesen, konkrétan semmi fonál nem volt a kezemben. Hogy aztán honnan jött a helyes döntés, már nem emlékszem, de kizárásos alapon már nem maradt más. Végül letisztult minden és az anyagilag nulla háttér, valamint a telek adottságai végig mederben tartottak, nem engedtek semmilyen öncélú dolgot. Az emberben van egy teljesen érthető reakció: nyomot akar hagyni és nagy dolgokat akar. Belőlem is ez jött ki először, de a nagyon szigorú, szálkás valóság nem engedte, hogy lelépjek arról az útról, amit tényleg csinálnom kell.o6

A szakma mellett a laikusok nagy része is imádja a házat.

Az, hogy a közönség is így fogadta, az arra vezethető vissza, hogy egy olyan tartalmat szólít meg, ami legbelül mindenkiben megvan, csak kevesen engedhetik meg maguknak, hogy meg is valósítsák. Én pont megtehettem, mert építész, kivitelező és felelős műszaki vezető is vagyok, rendelkezem építő és szakmunkás tudással, így jogilag is legálisan rakhattam össze a házat. Fontosnak tartom megemlíteni, hogy nagyon jó lenne, ha a mai jogi keretek kibővülnének és megengednék, hogy egy favázas épületet bárki építhessen. Magyarországon csak olyan cégek építhetnek ilyet, akiknek megvan az ehhez szükséges minősítőengedélye, melynek megszerzése 5-10 milliós projekt. Ezek a cégek kötött rétegrend alapján dolgoznak, legtöbbször szerződött partnerekkel és azok az árak, amiket érvényesítenek, nem fognak eltérni egy bármilyen más építészeti technológia árától. Amit én csináltam, teljesen lemezteleníti azt, hogy mi az építőipar legkönnyebben megvalósítható terméke: egy favázas ház hőszigeteléssel, lefóliázva, valami burkolattal az időjárás ellen, gáz helyett elektromos fűtéssel. Ez lehetne műszaki értelemben a mai parasztház, ha engednék csinálni.

A ház a saját otthonod is egyben, ahol a családoddal laksz. A feleséged mennyire szólt bele a folyamatokba?

Eszter volt a ház múzsája, neki terveztem, leszámítva a faléces részt, ami az enyém, viszont azt meg ő javasolta, hogy így csináljam meg. Rengeteg részötlete, kritikája, észrevétele, sértett hallgatása volt az egyes döntések mögött, megkerülhetetlen része volt a folyamatnak.

Feltételezem, imádsz a környezetben lenni, de miért pont Piliscsaba?

A természet illik a habitusomhoz és az egész projekt is ezt sugallja, de igazából csak mázlim volt a helyszínnel. Édesanyámmal pestiek vagyunk, ahol egyszer jó időben vettünk az Andrássyn egy lerobbant lakást. Az utána lévő évben az ára a duplájára felment, amit anyám kifigyelt és elém állt, hogy adjuk el és költözzünk ki a városból. Gondolj bele, húsz éves voltam és ott volt az egész bulinegyed a számban, egyből rá is vágtam, hogy nem. Végül abban állapodtunk meg, hogy legyen, de akkor én választom a helyszínt. Mivel Esztergomba jártam a Ferences Gimnáziumba, az irány nekem megmaradt, de azért bejártuk a teljes agglomerációt. Nyilván a legdrágább hely tetszett meg, ezért maradt olyan kevés pénz, amiből csak egy pici házra futotta. Később ezt bővítettem ki.

Hasonló elven működő, de kisebb léptékű projekten nem dolgoznál?

A saját kertünkbe még fel lehet építeni egy 20m2-es épületet, amiből csinálnék egy bemutatóházat. Ezen meg be lehetne mutatni ezt a szériát: hogyan lehet összerakni, milyen eredményt lehet vele elérni, mennyibe kerül. Az építés ebben a formában nem ütközik olyan szigorú jogi előírásokba, egy nyaralóval, kulipintyóval leegyszerűsítve szinte azt csinálsz, amit akarsz, ráadásul ez az a lépték, ami még könnyen át is látható.

Korábban építészkritikusként is dolgoztál, ezért is érdekelne, mit gondolsz azokról az építészeti beruházásokról és fejlesztésekről, melyek az utóbbi időben zajlottak vagy épp zajlanak Budapesten?

o1

Őrfi József

Az elmúlt nyolc év fővárosi építkezései döntően két szálon valósultak meg. Az egyik oldalon megkérdőjelezhetetlenül előremutató, fejlesztő szándékból létrejövő projektek vannak, amik általánosságban jó színvonalon jöttek létre, azonban sok az építészeti szempontból le nem csapott labda. A megúszás sokszor tetten érhető és látszik, hogy a lehető legkisebb kockázattal járó döntéseket hozták meg.

A másik szálat ideiglenes építészetnek nevezném, mely gyakorlatilag felszínre hozott egy olyan végtelenül ostoba és igénytelen magatartást, ami megengedhetetlen lenne. Itt elsősorban azokra a kisebb projektekre gondolok, melyek nyerészkedési céllal, vagy világörökségi területen, fontos épület közelében valósultak meg. Ezek elképesztő igénytelenségről tanúskodnak.

Hogyan tovább?

Bízom benne, hogy ez a háttér nélküli építkezésünk olyan építészeti értéket jelent, amit a jövőben visszafordíthatatlan sikerré tudok vinni és mind szakmai, mind egzisztenciális eredményt hoz. Ha ez megvalósult, akkor sikerült ezt az egészet igazán megcsinálnom.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SIKERSZTORIK
A Rovatból
„Két napon át nem találták a szelvényt a lakásban” – sofőrként dolgozik az első magyar lottónyertes unokája
Gáborban csak nagymamája halálakor tudatosult, hogy híres család tagja: felmenője igazi híresség volt az ötvenes években. Miután nyertek, napokig keresték a lottószelvényt a lakásban.

Link másolása

Ring Sándorné vitte el a hazai lottójátékok történelmének első főnyereményét 1957-ben. Az asszony a 6. játékhéten játszotta meg négy gyermeke életkorának számát, ötödikként pedig a saját életkorát húzta be. Misi 23, Marica 26, Sanyi 33, Laci 37, ő maga pedig 66 éves volt. Pár nap múlva éppen ez az öt szám volt a nyerő, Ring néninek 855 ezer forint ütötte a markát. Érdemes tudni, hogy

az akkori az átlagkereset 1442 forint volt, mai értékre átszámolva pedig 146 millió forintot érne ez a nyeremény.

„Édesapám volt a legfiatalabb, ő nem is kapott olyan sokat a nyereményből. A nagyi elég szigorú asszony volt, poroszosan nevelte a gyerekeit és velünk is így viselkedett. Festményekbe, műtárgyakba fektette a pénzt, emlékszem, hogy édesapám is kapott egy nagy képet, de nagy gazdagság nem köszöntött ránk” – mesélte Gábor a Blikknek.

Nagy volt az izgalom a sorsolás után, ugyanis két napon át nem találták meg a szelvényt a lakásban.

Végül egy kabátzsebből került elő az értékes papírdarab. Ring Sándorné akkoriban azt nyilatkozta, hogy egyelőre takarékba teszi a pénzt. Később ugyan próbált okosan gazdálkodni az összeggel, de gyermekei nehezen tudták kezelni a hirtelen jött gazdagságot.

Gábornak ha pénz nem is jutott, a lottózás szeretete azért megmaradt. Ő is mindig ugyanazokkal a számokkal játszik, bízva abban, hogy egyszer rámosolyog a szerencse.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SIKERSZTORIK
A Rovatból
Szinte csoda: közel 30 év után találták meg a Forma-1-es versenyző ellopott Ferrariját
Mint kiderült, Gerhard Berger 1995-ben eltűnt autója Japánba került, majd onnan Nagy-Britanniába, ahol most találta meg a Scotland Yard.

Link másolása

Londonban találták meg Gerhard Berger volt Forma-1-es autóversenyző csaknem 29 éve ellopott Ferrariját.

Az osztrák expilóta Ferrari F512M típusú személyautóját 1995 áprilisában, a San Marino-i Nagydíj első időmérő edzése után lopták el ismeretlen tettesek Berger imolai szállodájának parkolójából, a Ferrari-istálló akkori másik versenyzője, Jean Alesi ugyancsak Ferrari típusú autójával együtt.

A Scotland Yard hétfőn bejelentette, hogy Berger Ferrariját az autókhoz kapcsolódó szervezett bűnözéssel foglalkozó ügyosztálya 29 évvel az eset után Nagy-Britanniában megtalálta.

A beszámoló szerint a londoni rendőrség januárban értesítést kapott a Ferrari autógyártól arról, hogy egy amerikai vásárló tavaly egy brit közvetítő révén kívánt megvásárolni egy Ferrari személyautót, ám a cég vizsgálatai kiderítették, hogy lopott kocsiról van szó.

A Scotland Yard ilyen ügyekre szakosodott részlege kiterjedt vizsgálatot indított, amelyből kiderült, hogy Berger ellopott autójáról van szó. Az ügyosztály kiderítette azt is, hogy a kocsit a 29 évvel ezelőtti lopás után nem sokkal Japánba szállítottak, és onnan érkezett 2023 végén Nagy-Britanniába.

Az ügyosztály négynapi vizsgálattal feltárta a kocsi múltját, és a Scotland Yard ezután lefoglalta a járművet, megakadályozva elszállítását Nagy-Britanniából – áll a londoni rendőrség hétfői beszámolójában.

A vizsgálatot vezető nyomozó, Mike Pilbeam közölte: szakértői becslések szerint a kocsi értéke megközelíti a 350 ezer fontot (162 millió forint).

Pilbeam közölte azt is, hogy Alesi ellopott Ferrarija továbbra sem került elő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SIKERSZTORIK
A Rovatból
Balogh Levente: Az első évadban egészen szelíd voltam ahhoz képest, amilyen a másodikban vagyok
Keménykezű vezető vagy szőrösszívű üzletember? Milyen valójában Balogh Levente? Tényleg minden üzletet megköt? Az Álommeló és a Cápák között befektetője fogadott minket az irodájában.

Link másolása

Balogh Levente üzletember, befektető, televíziós személyiség, a Szentkirályi Magyarország Kft. alapítója és vezetője. Vízmárkája mellett kozmetikai termékeket és kávékat értékesít a piacon, közvetett módon több tízezer embernek ad munkát. Jelenleg is új munkatársat keres.

- Néhány hete indult az Álommeló 2, az első évad megosztó volt, egyértelmű volt a második évad elindítása?

- Nem volt egyértelmű. Amikor az első évadot forgattuk, szó sem volt a folytatásról, viszont olyan jól sikerült, hogy adta magát. A műsor nézettségét tekintve úgy döntöttünk az RTL Klubbal, hogy érdemes továbbvinni. Ami a személyes megélést illeti, nagyon jó élmény volt számomra, arról nem beszélve, hogy valóban egy remek munkatársat kaptam az Álommelónak köszönhetően.

- Mondjuk el, hogy az irodájában itt van velünk Keserű Balázs, az Álommeló első győztese, aki szemmel láthatóan jó munkaerő, amióta itt vagyok, elképesztő tempóban dolgozik, és az is látszik, hogy jól kijönnek egymással. De meg kell hagyni, hogy a műsorban kemény kezű volt a versenyzőkkel, és ez most sincs másképp.

- Az első évadban egészen szelíd voltam ahhoz képest, amilyen a másodikban vagyok.

Ez pedig semmi ahhoz képest, ahogy a műsor amerikai változatában viselkedik a cégvezető, igazi kispályás vagyok hozzá képest. Ezzel nem teljesen értek egyet, édesapám volt ilyen keménykezű, én ebben különbözök tőle.

Ugyanakkor tudom, hogy milyen sok múlik a kiválasztáson, ha rossz embert választok, akkor csak hátráltatom magamat, ha viszont megtalálom a pozícióra legalkalmasabb kollégát, akkor sokat tehetek a cégért. Vagyis az én elméletem a következő: legyél nagyon kemény, ha új munkatársak keresel.

- Ilyen az igazi Balogh Levente?

- Aki szeretné tudni, hogy milyen vagyok valójában, nézze meg az Álommelót és a Cápák között műsort. Az igazság a kettő között van.

Balogh Levente és Keserű Balázs, Az álommeló 1. évadának győztese. Fotó: RTL

- Az üzleti műsorról akartam kérdezni. Megszámlálhatatlan vállalkozásba szállt be, legalábbis mi ezt láttuk a képernyőn.

- Azért a gyakorlatban ez nem egy nagy szám, ráadásul folyamatosan változik, ezért most nem tudom megmondani, hogy ezen a napon pontosan mennyi együttműködésről van szó. Ennek oka, hogy folyamatosan változnak a részesedések,

van, hogy kivásárolnak engem a vállalkozásból, vagy hogy egy vállalkozó nem teljesíti a műsorban foglalt feltételeket, ezért nem tudok beszállni.

Persze még ez is változhat. Előfordult, hogy egy cég nem teljesítette a feltételeket, viszont sok pontenciál volt az üzletben, ezért újra tárgyaltunk arról, hogy érdemes lenne szerződni. Összességében a Cápák között műsorban kötött üzleteknek az ötven százaléka valósul meg.

- Ez játék vagy üzleti stratégia?

- Ezen a szinten játék. A Szentkirályi 70 milliárdot ér, ezzel szemben a néhány milliós vállalkozások eltörpülnek.

- Mi a helyzet a saját vállalatával? Van itt ivóvíz, kozmetikumok és már kávé is.

- A Szentkirályinál jelenleg kőkemény automatizálás folyik. A cél, hogy megőrizzük azt a minőséget, amit megszoktak a fogyasztók, ebből nem engedek. Most, amikor itt beszélünk, közvetlen módon négyezer embernek ad munkát a Szentkirályi, közben szépen halad a maga útján. Akárcsak a Vízangyal, amelyből két kategóriát készítettem, egy mindennapi, könnyen elérhető termékcsaládot, valamint egy prémiumkategóriás termékcsaládot, amelyre kozmetikai láncot építettem.

A legújabb üzletem a kávéra épül, ez egy szerelemprojekt, aminek a célja, hogy olyan magas minőségű kávét áruljak, amelyek vélhetően sosem fognak bekerülni a boltok polcaira, elvégre az igazán jó kávékat nem a multikban árulják.

Miért éppen kávé? Szeretem, jó ötletnek tűnt beszállni a kávépiacra, de a fókusz mindig a Szentkirályin lesz. Ez a legfontosabb minden üzlet között, és büszkén mondhatom, hogy a Szentkirályi tőkeszerkezete sokkal erősebb, mint bármikor korábban, arról nem beszélve, hogy a cég régen kinőtte magát. Negyven év múlva fellövöm az űrbe, ott lesz a Holdon a Szentkirályi!

Fotó: Ujvári Sándor

- Mintha csak a magyar Elon Musk lenne. Külföldre is terjeszkedik?

- Nem célom az exportálás. Nem lenne jó döntés, márcsak azért sem, mert az Európai Unió korlátozza. A kút forrástól számított ötszáz kilométeres sugarú körön kívül nem adhat vizet.

Ez védi a vízbázist attól, hogy ne fosszuk ki.

Így van ezzel minden nemzet, Szerbiában például ott van Milos víz vagy Ausztriában a San Pellegrino, és még hosszan sorolhatnám a többi ország nemzeti vízmárkáját. Ezt pedig tiszteletben tartja minden cégtulajdonos, valamint ezt támogatja a nemzetközi Centrál European Mineral Water Holding, amelynek ez elnöke vagyok.

- Mindig is erre vágyott: cégvezetés, üzleti döntések, elnöki poszt?

- Édesapámtól láttam, hogyan lehet felépíteni egy sikeres vállalkozást. Majd megismertem egy görög milliárdost, akinek tetszett a vezetői stílusa, az élete, a gondolkodása, és elkezdtem figyelni őt. Mellette rengeteget olvastam a világ legnagyobb, leghíresebb márkáiról, kezdve a Gucci háztól a Mercedesig. Tizennégy éves korom óta tudatosan építem magam, ez lett az eredménye, amit ön most felsorolt.

- Tehát kemény munka árán jutott ilyen magasra?

- Sok munka van benne, ez nem vitás, de azért hozzá kell tenni, hogy erre születni kellett. Mert vagy vezetőnek születik valaki, vagy nem. Itt vannak például a zeneművészek. Vegyünk egy zseniális hegedűművészt: hiába tanul sokat a virtuóz, ha nem erre született, akkor nem lesz nagy művész. A gyerekekkel is ezt akarom megértetni, amikor előadásokat tartok számukra. Arra ösztönzöm őket, hogy

vizsgálják meg, minek születtek: vezetőnek vagy menedzsernek. Ha vezetőnek, akkor ennek megfelelően kell továbbmenni az életben,

ha menedzsernek, akkor ennek megfelelően edukálják magukat. És van még valami, legyenek értékeik! Sajnos ma egyre kevesebben vagyunk azok, akik saját értékeink mentén teremtettünk vállalkozást, holott erre óriási szükség lenne ma Magyarországon, mert a német cégek nem fogják képviselni a mi értékeinket…

 

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SIKERSZTORIK
A Rovatból
Hide the Pain Harold 80 éves lesz jövőre, de most is dolgozik és tele van tervekkel és meghívásokkal
Előfordult, hogy külföldön testőröket kellett mellé állítani, mert annyian akartak vele fotózkodni. Ám ő szívesen pózolt mindenkivel.

Link másolása

Arató Andrást - aki világszerte a „Hide the pain Harold” nevezetű internetes mémnek köszönhetően vált ismertté - igazi világsztárként fogadják Hegyeshalmon túl. Kolumbiában például testőröket kellett mellé adni, mert annyian akartak fotózkodi vele - árulta el.

Nemrégiben is több felkérése volt külföldön és most is készül, például Olaszországba. Reklámot csinált, fesztiválra készül, beszélgetéseken vesz részt.

Jövőre lesz 80 éves, de tele van tervekkel

- mondta a Reggeli műsorában.

A családja és a menedzsere, akivel igazi baráti viszonyban vannak, áll mellette - árulta el.

VIDEÓ: Az RTL Reggeli beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET: