ÉLET-STÍLUS

KarantÉNkonyhám: egy kétgyerekes fotós édesanya segíteni szeretett volna a többi anyukának, hatalmas sikere lett

Sok hasonló családban volt azonos a gond: „ránk szakadt ez a helyzet, és az addigi heti 3-4 főzésből, lett heti 7 ebéd, 7 vacsora, 7 reggeli négyünknek”. Mit kéne csinálni, ami gyors, egyszerű, látványos és laktató?

Link másolása

Egyre többen gondolják, vallják, jósolják, hogy a koronavírus-járvány megváltoztatja az életünket. És vannak, akiknek már most fordulatot hozott a bezártság, az új kihívás. Mit tehet a fotós, kétgyerekes édesanya, aki egyszer csak a négy fal között találja magát két kicsivel, és négy éhes szájjal?

Eszter – aki szeret sütni-főzni – szembesült azzal a gonddal, amivel sok más édesanya: Mi legyen ma a menü? Mit lehet az X-dik napon is újként kitalálni, elkészíteni, feltalálni? A közösségi médiában sok hasonló anyukát látott, így jött az ötlet, hogy segítsék egymást. És jött a KarantÉNkonyhám – ami pár nap alatt sikeres lett.

Az ötletgazda pedig így mesélt arról, hogy miért is szeret a sok vesződség ellenére is szívesen ügyködni a konyhában:

„Nagyapám mindig azt mondogatta Nagymamának: A másvilágon is megkereslek, mert senki nem főz olyan jól, mint te... Sokszor hallottam ezt a mondatot, és igaz, ami igaz, annyi íz, annyi szín és annyi szeretet volt mindenben amit főzött, hogy azóta is ezeket az ízeket keresem.

Bár viszonylag későn lett saját konyhám, a főzésnek teljes természetességgel álltam neki, és tavaly nővérem szájából elhangzott a legnagyobb dicséret: ’Olyan a halászleved, mint a Mamié!’

A karanténidőszak előtt egy egyszerű konyhát üzemeltettem, ahol bőven belefért, ha menet közben kellett hozzávalóért ugrani. Nem volt tervezés. Nem volt koncepció. Igaz, Férjem a munkahelyén, Kislányom az oviban evett, így inkább a hétvégi és az esti főzés kapott nagyobb hangsúlyt.

Aztán ránk szakadt ez a helyzet, és az addigi heti 3-4 főzésből, lett heti 7 ebéd, 7 vacsora, 7 reggeli négyünknek.

El kellett kezdenem tervezni. Heti menüt és bevásárló listát, és elkezdett kialakulni az én kis KarantÉNkonyhám.

A legnagyobb anyukás fórumokon - ahol régóta vagy épp a karantén miatt újonnan tag lettem - szinte minden nap jöttek a kérdések: ’Segítsetek, mit főzzek? Ki mit főz? Kisgyerek mellett hogyan és mit főztök?’

Ezek a kérdések vezettek a KarantÉNkonyhám csoport létrehozásához. Előbb persze közvéleménykutattam, és hatalmas volt az érdeklődés már az oldal létrehozása előtt, így belevágtam.

Olyan csoportot szerettem volna, ami tényleg segít, lehet, hogy csak egy recept fog tetszeni a heti listán, de azzal az egy recepttel is könnyebb lesz valaki hete. Itt nem lesznek gasztro-csodák, hiszen azok az anyukák, akik gyerek, home office, háztartás mellett főznek, egyre vágynak, hogy gyorsan, laktató és finom ételt tegyenek az asztalra.

Sokan kérdezik, hogy a két gyerek mellett ezt, hogy lehet minden nap menedzselni.

Nehezen. De vannak praktikáim már: pl. hogy az egyévesem 20 percig simán kergeti a robotporszívót a nővérével, vagy kellő idegek mellett 20 percig verik a szintetizátort, míg én főzök.

Hogy mit csinálok? Főzök, fotózom, receptet írok és megosztom. És szerencsés vagyok, hogy megtehetem.”

Eszter azt is elárulta, hogy a receptjei közül eddig a legnépszerűbb a gyökérkenyér, a tepsis mindent bele ebéd, és a kisfia első születésnapjára sütött gesztenye mousse torta, na meg a házi túrópötty volt.

A csoport pedig remek hangulatban működik. Eszternek pedig jól esik, hogy sokan drukkolnak neki, és megosztják a saját ötleteiket is.

Gyakran kap ilyen jellegű üzeneteket:

„Imádom a kulisszatitkokat!”

„Nagyon becsüllek és csodállak, hogy mire nincs Neked időd 2 pici gyermekkel?”

„Nem tudok főzni, 40 év alatt senkinek nem sikerült rávennie, hogy eltöltsek egy kis időt a konyhában. De most nagyon érik, mióta olvaslak, már elkezdtem lementeni magamnak a receptjeidet.”

„Olyan szépen és ízlésesen tálalod az egészet, hogy lassan engem is rá fogsz venni, hogy belevágjak... mármint a főzésbe.”

„Nagyon kedvcsináló és guszta amit csinálsz!”

„Többet nem hiszem, hogy agyalnom kell majd a 'mit főzzek' kérdésen.”

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: