KULT
A Rovatból

Ben Affleckék ritka szórakoztatóan dicsőítik a kapitalizmust – Air: Harc a legendáért-kritika

Komolyan egy cipőről szól a film? Bizony! Ben Affleck az ötödik egész estés rendezésében a pocakos Matt Damont küldi csatasorba, hogy összehozza az évszázad üzletét.

Link másolása

Ben Affleck sokakat meglepett 2007-ben első, Hideg nyomon című filmjével, amellyel megmutatta a világnak, hogy jóval tehetségesebb rendező, mint színész (azóta azért az utóbbi kapcsán is bizonyított, nem is egyszer… pl. Holtodiglan, A visszaút, Az utolsó párbaj, Iskola a pult mentén stb.). Ezt a revelációt pedig nem rontotta el sem a 2010-es Tolvajok városával, sem a 2012-es Az Argo-akcióval, utóbbival annyira nem, hogy a 2013-as Oscar-gála legjobb filmnek járó fődíja mellé megkapta érte a Rendezők Szakszervezetének díját is. Majd jött 2016-ban Az éjszaka törvénye című gengsztereposz, amely már hagyott némi kívánnivalót maga után, és úgy tűnt, direktorként a bukás egy kissé a kedvét szegte, hiszen hét évet kellett várni a következő darabra.

Az Air - Harc a legendáértban Affleck szerencsére újra elemében volt, sikerült Alex Convery első blikkre érdektelennek tűnő témából (a Nike Air Jordan cipőjének megalkotása) amúgy parádésan megírt forgatókönyvét kellő humorral, izgalommal és jó arányérzékkel a vásznakra varázsolni.

A „vásznak” pedig jelen esetben kulcsszó, ugyanis a film gyártója az Amazon Studios, ők pedig nem meglepő módon eredetileg úgy tervezték, hogy az Air kizárólag streaming-tartalomként jelenik majd meg saját platformjukon, a Prime Videón.

Ám szerencsére levetítették azt egy tesztközönségnek, akiktől a vártnál sokkal jobb pontszámot ért el, ez pedig arra késztette az Amazont, hogy az Egyesült Államokban moziban is bemutassák a filmet. Majd a világon nagyjából mindenhol.

A jelenlegi állás szerint 45 napos moziablakot kapott az Air, és majd valamikor május második felében kerül csak fel a Prime Videóra. Reméljük, a példájukat sok másik streamingszolgáltató is követi majd!

Na de miről is van itt szó? Az Air – Harc a legendáért címből a legenda lehet egyúttal a Nike-t az egyik legismertebb és legnagyobb ruházati vállalattá nemesítő Air Jordan cipő, illetve természetesen az az ember, akiről a kultikus lábbeli a nevét kapta, vagyis minden idők tán legnagyobb kosarasa, Michael Jordan. A Nike ugyanis 1984-ben még nem volt akkora cég, mint manapság, az Adidas és a Converse is jóval népszerűbbek voltak a kosaras ruházati piacon. Sőt, az oregoni székhelyű vállalat az alacsony eladások miatt konkrétan a kosárlabdacipő-részleg bezárásának küszöbén állt.

Erre válaszul Rob Strasser marketingalelnök (Jason Bateman), valamint Phil Knight társalapító és vezérigazgató (Ben Affleck) megbízzák a kosárlabdatehetségeket kutató Sonny Vaccarót (Matt Damon), hogy találjon egy új szóvivőt a Nike kosárlabdacipők számára. Az akkoriban felfedezett 18 éves Michael Jordan nem jöhetett szóba, mivel egyrészt az Adidas rajongója volt, másrészt túl drágának bizonyult a szűkös költségvetésükhöz. Vaccaro mégis meg volt győződve arról, hogy Jordan a generációjának legnagyobb tehetsége, és mindenképpen rá kéne építeni egy új márkát. És bár mindenki próbálja lebeszélni a tervéről, ő tűzön-vízen át próbálja a Nike-hoz édesgetni Jordant, többek között megkerülve Michael menő ügynökét (Chris Messina) bekopogtat a sportoló szüleinek (Viola Davis, Julius Tennon) észak-karolinai ajtaján is…

Végső soron az Air – Harc a legendáért nem több, mint egy roppant szórakoztató szájkaratézás főként belső terekben, szobákban, irodákban, tárgyalókban.

Innen szép nyerni, és talán emiatt gondolták úgy eredetileg, hogy nem feltétlenül mozikba való tartalom, Affleck azonban a külcsínt is komolyan szokta venni. Ha pedig a tízszeres Oscar-jelölt és háromszoros Oscar-díjas Robert Richardson (JFK – A nyitott dosszié, Aviátor, A leleményes Hugo) fényképez, és a szintén Oscar-díjas William Goldenberg (Az Argo-akció) vág egy filmet, az bizony a mozikba kívánkozik. Sikerült is kihozniuk egy olyan „zárt teres” filmből, mint az Air is kihozni a maximumot.

Ha egy dumálós filmről van szó, persze a színészekre hárul a legnagyobb feladat, az Air azonban e tekintetben is pazar, hiszen csodás szereplőgárdát sikerült összehozni: Damonnak, Afflecknek, Batemannek, Messinának és Davisnek is akad emlékezetes jelenete, amelyekben sokadszor bizonyítják, mi mindenre képesek, sőt, még az olyan kisebb karaktereket alakító színészeknek is jut reflektorfény, mint Chris Tucker (akit mindig jó látni, hiszen ritkán biccent rá felkérésekre), Marlon Wayans vagy a cipődizájnert alakító Matthew Maher.

Bizony, nem véletlenül hagytam ki Michael Jordan figuráját a felsorolásból, hiszen, bár az Air sztorijának egyik főszereplőjéről van szó, akit meg kell győzni arról, milyen jó is lesz neki, ha leszerződik a Nike-val, Affleckék úgy döntöttek, a háttérben tartják őt.

Legyen misztikus, egy kissé megfoghatatlan a személye, akiről a film 111 perce alatt mindenki beszél. Jordant tehát, ha lehet is látni, maximum hátulról, és persze nem szólal meg. Ez is jó döntés volt, hiszen erősíti az őt már az NBA-s karrierje előtt is övező legendaérzést.

Persze az Air végső soron arról szól, hogy egy bombaüzlet megköttetik, az eladás mindenekelőtt, nyerészkedők mindenütt, a gazdag emberek pedig még gazdagabbak lesznek, vagyis az amerikai kapitalizmus éltetése sül ki mindebből. A profi forgatókönyv, rendezés, színészi játék, vágás, fényképezés, valamint a nyolcvanas évek atmoszféráját kifogástalanul megteremtő látvány, illetve zene- és betétdalhasználat együttes hatására azonban erről könnyű megfeledkezni a film nézése közben, és még könnyebb átadni magunkat a látottaknak, az amerikai üzlettörténelem egyik fontos szeletének. Utána pedig lesz időnk belegondolni abba, hogy mit láttunk.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Tordy Géza a halála előtt intézetbe akart költözni, memóriazavarai miatt hagyott fel a színészettel
Ezt mondta el barátja, a Jászai-díjas Körtvélyessy Zsolt. Két hónappal halála előtt találkozott utoljára a művésszel.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 30.


Link másolása

Május 1-jén ünnepelné a 86. születésnapját Tordy Géza. Halála előtt tíz évvel már visszavonult a színpadtól, az okokról azonban soha nem beszélt. Most az egyik legjobb barátja, Körtvélyessy Zsolt árulta el a Blikknek, hogy a Nemzet Színésze a memóriazavarai miatt kényszerült felhagyni a munkával, majd elvonulni a nyilvánosság elől.

„Géza volt az egyik legjobb és legrégebbi barátom, hetven éve ismertük egymást. Nagyon megrázott a távozása. Szegény az évek során egyre több betegséggel küzdött. Bár egyedül élt, sokat volt kórházban, és szó volt arról is, hogy állandó jelleggel bevonul egy intézetbe, mert nem akar senki terhére lenni.”

– mondta Körtvélyessy. Úgy látta, Tordy elszánt volt elhatározásában, arra azonban már nem került sor. A színművész úgy emlékszik, az egészségügyi problémák közül Tordyt leginkább memóriazavara viselte meg, emiatt hagyta abba a színészetet is.

Nagyjából tíz évvel ezelőtt kényszerült a visszavonulásra, mert a memóriaproblémái miatt már nem tudta megtanulni a szöveget.

Ez nagyon megviselte, és a korábban mókamesterként ismert Gézából zárkózott, megkeseredett embert lett.

Ez volt az oka annak is, hogy ennyire kizárt az életéből mindenfajta szereplést. Ő egy nagyon elkötelezett színész volt, aki szinte mindent képes volt alárendelni a munkájának, és nagy törést okozott, hogy ennek vége. Emlékszem, bár a Hadik-filmben mind a kettőnknek csak egy kis szerepe volt, azt mennyire élvezte.” – mondta Körtvélyessy. A Jászai-díjas színész rendszeresen tartotta a kapcsolatot Tordyval. Két hónappal a halála előtt találkoztak is. „Szerveztük már a következőt, valami közös főzést, ami már nem jöhetett létre”. – zárta gondolatait Körtvélyessy Zsolt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
„Bárcsak egy sima iskolába járhattam volna!” – Zendaya a gyerekkori sztársággal járó szorongásairól mesélt
Zendaya jelenleg a Z-generáció legnagyobb sztárja, aki már tinédzserként példakép volt kortársai számára, hiszen óriási sikerrel énekelt, táncol, színészkedett, producerkedett, sőt, könyvet is írt. A sztársághoz vezető út azonban egyáltalán nem volt könnyű a számára.

Link másolása

Zendaya nem a showbizniszből érkező szülők gyermeke (tanárként dolgoztak mindketten), vegyes etnikumú előadóként szintén nem nyílt meg előtte rögtön minden ajtó, a tehetsége azonban végül teret nyert. A most 27 éves színésznő egyébként többször is megnyílt a stresszről és a szorongásáról, amit azért érzett gyerekszínészként, mert folyamatosan teljesítenie kell, hiszen attól félt, hogy ha nem hozza ki magából a maximumot, az emberek elveszítik az érdeklődésüket iránta.

A kétszeres Emmy-díjas sorozat- és filmsztár, aki óriási sikereket ért el a Pókember- és a Dűne-filmekkel, az Eufória című szériával (jelenleg pedig a Challengers című teniszes drámában láthatjuk, amiért már most Oscar-jelölést jósolnak neki), azon kevés hírességek egyike, akik valaha a Vogue és a brit Vogue címlapján szerepeltek ugyanabban a hónapban.

„Bonyolult érzéseim vannak a gyerekléttel, a hírnévvel és a nyilvánossággal kapcsolatban. Rengeteg olyan esetet láttunk, amikor ez a kombó eléggé káros volt" – mesélte Zendaya a korai előadói karrierjéről, ami 13 éves korában kezdődött a Disney Channel Indul a risza című sorozatával:

„Csak most, felnőttként kezdek rájönni, hogy ó, oké, várj egy percet: mindig csak azt csináltam, amit ismertem, és ez minden, amit tudtam.”

Nem tud örülni a sikereinek

Zendaya azt is kifejtette, hogy úgy érzi, csak most, közelebb a harminchoz éli át a „szorongótinédzser-fázisát", mivel fiatalabb korában erre nem igazán volt lehetősége. „Úgy éreztem, hogy egy nagyon felnőtt helyzetbe kerültem. Korán lettem a családom kenyérkeresője, szóval rengeteg szerepcsere történt nálunk, miközben én hirtelen felnőtté váltam.”

A fiatalon felnőttkorba taszított tapasztalatai miatt elmondása szerint nem élvezheti annyira a sikereit, amennyire szeretné: „Úgy érzem, hogy összezsugorodom, és nem tudok felhőtlenül örülni mindannak, ami történik velem.

Nagyon feszült vagyok, és azt hiszem, ezt azért hordozom magammal, mert gyerekkoromban nem igazán volt lehetőségem arra, hogy csak úgy kipróbáljak minden hülyeséget, amit egy gyereknek, tinédzsernek ki kéne próbálnia. Bárcsak egy sima iskolába járhattam volna!”

Bár Zendaya sosem járt középiskolába, a felnőtt karrierje nagy részét azzal töltötte, hogy ilyen korú karaktereket alakított, mint például az Eufóriában, vagy a Pókember-filmekben, ez utóbbiakban jelenlegi szerelme, Tom Holland oldalán játszott.

Fél, hogy megunják

A Challengers az egyik első olyan filmje Zendayának, amelyben a tényleges korának megfelelő korú ember alakít, ezt pedig saját bevallása szerint üdítőnek, ugyanakkor egy kicsit ijesztőnek is találta: „Úgy voltam vele, hogy remélem, a nézők elhiszik a karakteremről, hogy ugyanannyi idős, mint én, vagy talán egy kicsit idősebbnek is gondolnak, hiszen vannak barátaim, akik már szülők, vagy akiknél épp úton van a gyerek" – magyarázta Luca Guadagnino (Vakító napfény, Szólíts a neveden, Sóhajok, Csontok meg minden) filmjéről, amelyben egy fiatal anyukát alakít.

Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy egy nap szeretne családot alapítani, de nem akarja elsietni a dolgot, mivel aggódik amiatt, hogy a nyilvánosság előtti élete mit jelentene a gyerekei számára. „Azt hiszem, mindig is szorongtam a gondolattól, hogy az emberek egyszer csak azt mondják: »Már 14 éves korod óta figyelemmel követlek, de már nem érdekelsz, mert unalmas lettél.«”

Az attól való aggodalma, hogy cserbenhagyja az embereket, egyben azt is eredményezi, hogy gyakran bénító nyomást helyez magára, hasonlóan ahhoz, ahogyan a Challengers-beli karaktere, Tashi teszi.

A párja, Tom Holland, a barátai és a munkatársai szerint egyébként Zendaya eddig tökéletesen kezelte a sztárságával együtt járó cirkuszt, és nem féltik őt a jövőben sem, mert a sikerei ellenére nem szállt el, két lábbal áll a földön, és határozott elképzelései vannak arról, hogy milyen irányba vigye a karrierjét.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Udvaros Dorottya 22 év után távozik a Nemzeti Színházból, Vidnyánszky Attila nem hosszabbította meg a szerződését
A legfőbb érv az volt, hogy a színház nehéz anyagi helyzetben van. Udvaros azonban nem érti, hogy akkor miért kell külföldi rendezőket szerződtetni hatalmas összegekért.

Link másolása

Már nem vagyok tagja a Nemzeti Színháznak. Vidnyánszky Attila valóban nem hosszabbította meg a szerződésem – mondta Udvaros Dorottya a Magyar Hangnak adott interjújában. A direktor legfőbb érve az volt szerinte, hogy a teátrum nehéz anyagi helyzetben van.

„A kormány elvont 380 millió forintot a színháztól, és idén már nem sikerült befoltozni a költségvetésen ütött lyukakat. Elfogadom, hogy anyagi problémák vannak, de ha valóban ilyen rossz a helyzet, akkor miért kell újabb és újabb külföldi rendezőt leszerződtetni hatalmas összegekért?

A Nemzetiben már alig rendeznek magyar művészek” – mondta a színésznő a lapnak.

udvarost megkérdezték a tavaly novemberi balesetről is, amikor a Rómeó és Júlia előadás közben Szász Júlia és Horváth Lajos Ottó lezuhantak a díszletről.

„Benne volt a levegőben, hogy valami történni fog. Korábban már kis híján történt tragédia, egy öt méter magas díszletelem kezdett el dőlni, a tetején egy színésszel, akinek végül szerencsére nem esett baja, de az eset után elszerződött a színháztól. A Rómeó és Júlia próbáin a kollégák többször is jelezték, hogy veszélyes a díszlet, mégsem történt semmi” – mondta Udvaros Dorottya.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk