KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Halálra ítélt spanyol agarakat ment egy magyar csapat

Hazájukban tömegével végzik ki az állatokat a gazdáik, ha már feleslegessé válnak.


Több mint fél év telt el a Hungarian Galgo Rescue Team utolsó expedíciója óta.

Mostanra 45 agár fuvarját és örökbefogadását bonyolították le Spanyolországból.

Voltak állatok, akik könnyebben és voltak, akik nehezebben találtak új otthonra. Mostanra mindenki szerető családban, felelős gazdi mellett éli az életét. De milyen egy Spanyolországban halálra ítélt galgo élete Magyarországon? Hogyan tudnak beilleszkedni a családi vagy városi környezetbe?

„Minden kutya kicsit más, eltérő igényekkel és életháttérrel érkezik. Az eddigi mentetteink között

vannak egészen fiatal példányok. Róluk valószínű nagyon gyorsan kiderült, hogy a többiekhez képest kevésbé erős a vadászösztönük vagy egyszerűen csak nem teljesítettek jól,

így hamar leadták őket a spanyol menhelyek egyikén. Az ő esetükben a szocializáció, a nevelés és a kapcsolat építése a gazdik legnagyobb feladata” – mondta Nagy Henriett, a magyar galgo mentés vezetője.

Vannak 3-5 éves példányok, akik sérülés, lemorzsolódás miatt kerültek „leselejtezésre”.

Ez a magyar csapat szerint hallatlan, hiszen egy 3-5 éves kutya még koránt sem idős. Ezek az agarak a testi és lelki sérülések legváltozatosabb formáit mutatják. A félelem,

a folyamatos rettegés mellett a vadászatok során szerzett sérülések és a fizikai bántalmazás nyomai is könnyedén felfedezhetőek legtöbbjükön. Pedig ők mind szerencsések, hisz olyan „haladó szemléletű” vadász volt a gazdájuk, aki nem választott a tradíció mögé bújtatott meghökkentő kivégzési módszerek közül, hanem leadta az állatot egy menhelyen.

Számos alkalommal merül fel kérdésként, hogy mekkora a galgok körüli mítosz, ami nemzetközi szárnyra kel. Valóban élnek a kegyetlen tradíciók? A kételyek eloszlatására két film debütált a közelmúltban: a Yo Galgo és a holland „Broken Spirit – The Galgo’s Last Run”. Ezekben a filmekben vadászok beszélnek arról kendőzetlenül, hogy az állat csak egy eszköz.

A magyar csapatnak, a megérkezés pillanatától fogva az legfontosabb, hogy minden agár a megfelelő helyre kerüljön,

ha ez több idő, akkor többet várnak, de a sikeres örökbeadás nem csak a kutyák, hanem a potenciális gazdik és csapat érdeke is.

A mostanra örökbefogadott galgoink egy része vidéki, mások városi életet élnek. Figyelünk arra, ki, milyen környezetben érzi majd jól magát, ezért is van a részletes, örökbefogadást megelőző kérdőívünk és a javasolt többszöri látogatás. Mindig a kutya választ,

ha működik a kémia, akkor az agarak mindent megtesznek a gazdikért. Sokan a korábbi múltjuk ellenére például cicák mellett élik életüket, de gyakori, hogy odavannak a gyermekekért, a nagymamákért.

Nincs mit tagadni, előfordul a férfiaktól való általános félelem, ezen lehet és kell is dolgoznia a gazdiknak. Hosszú folyamat, de minden perce megéri – mondta Csörgő Tímea, önkéntes. Figyelemmel, törődéssel és szeretettel boldogság nem csak a kutyának, de a családnak is az örökbefogadás.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
„Infarktust kapott a volán mögött ülve” - Magyar házaspár tragédiája Olaszországban
A férfi életét vesztette, felesége könnyebb sérülésekkel megúszta. A család most anyagi segítséget kér a temetés és károk rendezéséhez.


Egy magyar házaspár lakóautója szenvedett súlyos balesetet az olaszországi Pizzóban november végén. A jármű a város központjában zuhant egy alacsonyabban fekvő utcára, miközben hazafelé tartottak. A baleset következtében István, az autó sofőrje életét vesztette, míg felesége könnyebb sérülésekkel túlélte az esetet, írja a Blikk.

A dél-olasz kisvárost festői szépsége mellett szűk, kanyargós utcáiról is ismerik. Aznap, amikor a baleset történt, a lakóautó áttörte a szalagkorlátot, és a város közepén egy alsóbb utcára zuhant. Szerencse, hogy éppen senki sem tartózkodott a helyszínen, így nem történt további sérülés.

Amanda, a házaspár lánya a lapnak elmondta, hogy édesapja rosszulléte okozta a tragédiát:

„Édesapám infarktust kapott a volán mögött ülve. Édesanyám – a csodával határos módon – zúzódásokkal élte túl a balesetet, két nappal később ki is engedték a kórházból. Fizikailag már jobban van, a lelki megrázkódtatás azonban nem múlik.”

Istvánt két héttel ezelőtt temették el Budapesten. A családot azonban nemcsak a veszteség, hanem jelentős anyagi teher is sújtja. A holttest hazaszállításának és a balesetből eredő károk költségei rendkívül megterhelték őket.

„Négymillió forintot szeretnénk összegyűjteni, ennyivel már enyhíteni tudnánk a baleset okozta károk, illetve édesapám hazahozatalának költségeit”

– mondta Amanda, aki egy erre a célra létrehozott internetes oldalon indított gyűjtést.

Az adományozás egyelőre lassan halad, a célösszeg ötöde sem gyűlt még össze. Ennek ellenére Amanda hálás mindazoknak, akik támogatásukkal vagy az adománygyűjtés megosztásával segítenek:

„Hihetetlenül nehéz szavakba önteni, mennyire hálásak vagyunk azért a rengeteg szeretetért és támogatásért, amit az elmúlt hetekben kaptunk” – mondta Amanda. A család reméli, hogy a gyűjtés híre minél több emberhez eljut.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Betört egy óvodába, elfogták a Grincset Skóciában
Egy igazi betörés is történt, azt próbálták feldolgozni kreatív módon az óvoda dolgozói a gyerekekkel és a rendőrök segítségével.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. december 20.



A glasgow-i Ivy in the Park óvodában különleges esemény történt: a rendőrség „letartóztatta” a Grincset, aki betört az intézménybe, írja a The Scottish Sun. Egy valódi betörés után – amikor egy iPadet zsákmányoltak és megrongálták az ajtót – az óvoda kreatív módon dolgozta fel a történteket a gyerekekkel.

A vezetőség azt mondta nekik, hogy a Grincs volt a tettes, majd ezt követően az óvoda gondnoka beöltözött a zöld karakternek. A gyerekek egy hálóval „elfogták” a Grincset, miközben a helyi rendőrség megérkezett, hogy „letartóztassa”.

A Grincs puttonyából csokoládé került elő, amit a rendőrség adott a gyerekeknek.

A betörő Grincs ezután látványosan a rendőrségi furgonba került, amit a gyerekek hatalmas örömmel figyeltek.

A skót rendőrség az eseményt követően továbbra is nyomoz az igazi betörés ügyében, és kéri, hogy mindenki, aki bármilyen információval rendelkezik az ügyben, jelentkezzen náluk.

A Grincs letartóztatásáról készült videót a BBC honlapján lehet megnézni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Szotyi, a hős tacskó mentette meg a vácegresi család életét, mezítláb menekültek ki a lángoló házból
A család már aludt, amikor felcsaptak a lángok, de a kis tacsi riasztotta őket. A házuk azonban teljesen leégett.


Egy törpetacskó mentette meg egy vácegresi család életét, amikor kigyulladt a házuk. Az apa, az anya és 13 éves lányuk már aludtak, amikor felcsaptak a lángok, de Szotyi riasztotta őket.

A tűz a kályhacsőből csapott ki, meggyújtotta a szigetelést, majd az egész ház pillanatok alatt lángba borult. A család ekkor már aludt, de Szotyi, a törpetacskó ugatni kezdett, majd rájuk is ugrott.

„Szotyi az, aki a füstöt megérezte, és ő volt az, aki felkeltett minket”

- mondta az anya a Tényeknek. Ezután az apa kitörte az ablakot, és a szomszéd segítségével mezítláb kimenekültek a lángoló épületből. A ház ezután felrobbant.

A lángokat végül a tűzoltók fékezték meg, de az épület teljesen leégett, így a család minden tulajdona odalett. Ráadásul nem is ez volt az egyetlen tragédia a család életében. Az anyuka testvérének ugyanis december közepén égett le a tiszavasvári otthona, most mindannyian apjukhoz költöztek gyerekével.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Lehet, hogy épp te tudsz segíteni? Őssejtdonort keresnek a 24 éves, vérrákkal küzdő Júliának
A Svédországban élő magyar lánynál novemberben diagnosztizáltak vérrákot. Júliának őssejtterápiára van szüksége, ráadásul három hónapon belül, de egyelőre nem találtak megfelelő donort számára.
Fotó: Facebook - szmo.hu
2025. január 06.



A 24 éves, Svédországban élő Júlia egészen novemberig egy átlagos egyetemista életét élte: egészséges volt, tanult, készült a vizsgáira. Aztán hirtelen nagyot fordult vele az élet, ugyanis vérrákot diagnosztizáltak nála - írja a Blikk.

"November elején elkezdtem úgy érezni, hogy kevesebb az energiám, az erőm már nem olyan, mint korábban. Egy nap aztán teljesen lemerültem: elájultam az egyik előadáson, mentővel kellett a sürgősségire vinni"

- mesélte a lány, akinél az orvosok akut mieloid limfómát, a vérrák egy típusát diagnosztizálták.

Betegségét csak kemoterápiával nem lehet gyógyítani, a lánynak őssejt terápiára van szüksége, lehetőleg három hónapon belül. Ez az egyetlen esélye a túlélésre.

A dolgot nehezíti, hogy a svéd őssejtbankban nem találnak számára megfelelő donort.

Júlia Magyarországon született, a család 2006-ban költözött külföldre, egészen addig Székesfehérváron éltek. Mivel a lány magyar, az orvosok szerint a legjobb eséllyel egy olyan őssejttel lehet megmenteni, ami magyar embertől származik.

"Minél közelebb áll Júliához genetikailag a donor, annál nagyobb az esélye annak, hogy segíthet a lányunkon. Elméletileg bármilyen közép-európai őssejtje megfelelő lehet, de a legnagyobb esélyt az egyezésre az adja, ha egy magyartól kapná az őssejtet"

- mesélte Júlia édesapja, Endre a Blikknek.

A család a Facebookon is közzétett egy felhívást, amelyben nemcsak a Magyarországon élő, hanem külföldön új otthonra lelt magyarokhoz is szólnak.

Júliának nincs sok ideje, hiszen kemoterápiával ideig-óráig kezelhető a betegsége, ám ez hosszú távon tönkreteszi a még egészséges szerveit is. A család azt kéri, hogy akinek lehetősége van és segíteni szeretne, keresse fel az Országos Vérellátó Szolgálatot, ahol mindössze egyetlen vérvételből megállapítható, alkalmas-e valaki őssejt adományozására. A lány édesanyjának Facebook-bejegyzésében további részletek találhatók arról, hogy lehet segíteni Júliának.


Link másolása
KÖVESS MINKET: