EGER
A Rovatból

Ünnepi hangulat az Egri Főszékesegyházban

A város második legmagasabb épületét öt év alatt építették fel, de a belső munkák még további 120 évig tartottak.
Fotók: Vámossy Béla - szmo.hu
2019. január 03.



Karácsonykor készítette a képeket a fotós az Egri Főszékesegyházban, amely Magyarország egyik legnagyobb temploma. Öt év alatt, 1831 és 1836 között épült meg Hild József tervei alapján klasszicista stílusban.

1837. május 6–7-én szentelték fel, de a belső munkák, az oltárok kialakítása, a freskók festése még további 120 éven át tartott. A bazilikát végül az 1950-es években fejezték be teljesen.

Nyugati végén két 55 méteres torony magasodik, ezzel a város második legmagasabb épülete. Külső hossza 93 méter, szélessége 53 méter, a kupolája magassága 37 méter.

A templom külső falán több dombormű található, odabent további huszonnégy. A főbejárat előtti lépcső mellett négy szobor sorakozik: Szent István, Szent László, Péter apostol és Pál apostol. A templom mennyezetfreskói 1950-ben készültek el. A jelenlegi szentélyt és márvány szószéket 1910-ben fejezték be. Az oltárkép Olajban főtt Szent Jánost ábrázolja.

Az Egri főszékesegyház tornyaiban ma négy harang lakik: a legnagyobb az északi/bal, három pedig a déli/jobb toronyban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


EGER
Ilyen volt-ilyen lett fotók: érdekes megnézni milyen volt Eger régen és ma
A város lelkes fotósa rendszeresen oszt meg képeket a nevezetessebb helyekről, de az eldugott utcákról is.
Fotók: Vámossy Béla - szmo.hu
2023. július 13.



Eger lelkes fotósa Vámossy Béla rendszeresen készít ilyen volt-ilyen lett fotókat a településről. Érdekes megnézni, hogy milyen volt több évtizede a történelmi város.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

EGER
Eger múlt és jelen: ilyen volt - ilyen lett képek
Értékmegőrzés, nosztalgia, múltidézés, időutazás? A város egyik fotósa szívesen megy utána egy-egy régi képnek, hogy megnézze, ma mit látni ugyanabból a szemszögből.
Fotók: Vámossy Béla - szmo.hu
2024. augusztus 09.



Eger egyik ismert fotósa szinte naponta örökíti meg kedvenc városa hétköznapjait, ünnepeit. Ugyanakkor szívesen tesz időutazást is: régi képek, képeslapok nyomába ered, hogy a sok évtizede készült képeket újrafotózza és megmutassa, mennyit őrizett meg, vagy alakított át a város napjainkra.

Íme egy újabb válogatás:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


EGER
Eger őszi napsütésben: a fotókon szinte tapintható a kellemes, andalító meleg
A történelmi város csábít egy jó kiadós sétára. Ehhez most fotókat is mutatunk.
Fotók: Vámossy Béla - szmo.hu
2024. szeptember 29.



Eger az egyik legnaposabb városunk, és ezt a koraőszi időben meg is mutatta. A történelmi falak között szinte tapintható a napsugarak melege, amelyek egy kiadós sétára hívnak. Íme pár kedvcsináló fotó hozzá:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


EGER
Megújult a Lenkey-ház Egerben: a gyerekeket játékos elemekkel, felpróbálható ruhákkal, kézbe vehető tárgymásolatokkal várják
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc egyik tragikus sorsú tábornoka, Lenkey János egri szülőháza és az ott kialakított tárlat a város híres szülöttének állít emléket.
Fotók: Vámossy Béla - szmo.hu
2024. március 29.



Megújulva várja a látogatott Egerben a Lenkey-ház - közölte a működtető Dobó István Vármúzeum. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc egyik tragikus sorsú tábornoka, Lenkey János egri szülőháza és az ott kialakított tárlat a város híres szülöttének állít emléket.

A kiállítás Lenkey János életútját mutatja be történeti és irodalmi dokumentumok, relikviák segítségével. De látható bátyjához, Lenkey Károly ezredeshez, valamint más, az 1848-49-es forradalomban és szabadságharcban részt vett neves egri személyiségekhez köthető tárgyak másolatai is.

Az iskolás gyerekeknek játékos, interaktív elemek és a kézzelfogható műtárgymásolatok, felpróbálható ruharekonstrukciók teszik élménnyé a látogatást.

Az 1807. szeptember 7-én született Lenkey János osztrák katonaiskolákban eltöltött hosszú évek után előbb a 33. gyalogezredben, majd a 6. Württemberg huszárezrednél teljesített szolgálatot, 1845-től mint századparancsok. A márciusi események híre 1848-ban Galíciában érte, ahonnan a forradalom hívó szavára májusban szökött haza századával, tettükkel példát mutatva más külföldön állomásozó magyar katonáknak. Ezt követően a délvidéki harcokban, majd Komárom ostrománál tüntette ki magát. Kossuth Lajos 1849. márciusában nevezte ki tábornokká. A világosi fegyverletételt követően a többi aradi vértanúval együtt hadbíróság elé állították, a kivégzést csupán megbomlott elméje miatt kerülte el. Az aradi várbörtönben 1850 februárjában halt meg, hamvait 1936-ban hozták haza szülővárosába, és temették el ünnepélyes keretek között bátyja és édesanyja mellé az egri Kisasszony temetőben.

Bővebb információk: ITT


Link másolása
KÖVESS MINKET: