JÖVŐ
A Rovatból

Példátlan gazdasági háború tört ki Amerika és Kína között, a tét: ki uralja a mesterséges intelligenciát

Amerika megtiltotta a legmodernebb chipek gyártásához szükséges technológia exportját, sőt, azt is, hogy amerikai állampolgárok kínai cégeknek nyújtsanak segítséget ilyen projektekben. A chipháború Tajvan helyzetét is érintheti.
MTI/AP/Chinatopix - szmo.hu
2022. október 27.


Link másolása

Október elején váratlan fordulatot vettek az amerikai-kínai kapcsolatok, az Egyesültek Államok ugyanis példátlan exportkorlátozásokat és tilalmakat vezetett be. A cél, hogy megnehezítsék újabb kínai szuperszámítógépek építését, és azt, hogy Kína megelőzze Amerikát a mesterséges intelligencia területén.

A New York Times szerint az amerikai hírszerzés már tavaly októberben letett Joe Biden asztalára egy jelentést, amelyben a mesterséges intelligencia, a kvantumszámítógépek és a félvezetők terén elért kínai sikereket és ezek veszélyeit részletezték. Kína évek óta nyíltan törekszik rá, hogy átvegye a vezetést ezeken a területeken. Az Egyesült Államok szerint Peking 2030-ra a világ vezető mesterségesintelligencia-hatalma szeretne lenni, ami az amerikai hírszerzés szerint komoly biztonságpolitikai kockázatokkal járna. Kína ugyanis ezeket a technológiákat például a hangsebességnél ötször gyorsabb hiperszonikus fegyverek és lopakodó technológia fejlesztésére, állampolgárai megfigyelésére, valamint titkosított kommunikáció feltörésére is felhasználja.

Ezek a mesterséges intelligenciák várhatóan átalakítják a következő években a katonai technológiát, és döntő hatást gyakorolnak majd arra, hogy az Egyesült Államok és Kína hogyan kezelnek olyan kérdéseket, mint Oroszország ukrajnai inváziója vagy Tajvan függetlenségi törekvése.

A mostani amerikai rendelkezések megtiltják minden olyan, a félvezetőiparban használt amerikai technológia, berendezés, gyártósor exportját Kínában, amely a chipek gyártásához szükséges. Emellett amerikai állampolgárok és cégek nem nyújthatnak semmilyen segítséget az ezek gyártásban résztvevő kínai vállalatoknak. Ugyancsak megtiltják, hogy a világ vezető szilíciumgyárai, mint a tajvani TSMC és a dél-koreai Samsung modern chipeket gyártsanak kínai cégek számára. Emellett Biden aláírt egy 280 milliárd dolláros fejlesztési csomagot is, amely CHIPS and Science Act néven vált ismertté. Ez csak a félvezetők fejlesztésére 52 milliárd dollárt szán a közeljövőben.

Az üzenet egyértelmű: az Egyesült Államok tisztában van azzal, hogy az AI-technológia a jövőt jelenti, és ezt fenn akarja tartani magának és szövetségeseinek, szemben a konkurens Kínával -írja a WIRED. A lap idézi Chris Millert, a massachusettsi Tufts egyetem professzorát, akinek a közelmúltban könyve jelent meg az amerikai-kínai chipháborúról. Ő azt állítja,

ilyen exportblokádra a hidegháború óta nem volt példa.

Annak idején az 1947-ben a nyugati hatalmak által létrehozott COCOM (Coordinating Committee for Multilateral Export Controls – A multilaterális export ellenőrzését koordináló bizottság) listáján szereplő, elsősorban csúcstechnológiai eszközöket tilos volt eladni a Szovjetuniónak és szövetségeseinek, valamint Kínának. Ez az embargó mindenekelőtt azt célozta, hogy a kommunista rendszerek lemaradjanak a fegyverkezési versenyben. Bár voltak kísérletek a tilalom kijátszására, a COCOM-listát csak az 1989-90-es rendszerváltás után enyhítették, és 1994-ben szűnt meg véglegesen.

Az amerikai lapok szerint az Egyesült Államok vezetése felmérhette, ha most nem lép, már túl késő lesz. Kína az elmúlt években óriási erőfeszítéseket tett, hogy az élre kerüljön. A mesterséges intelligencia-projektek nélkülözhetetlen elemei a modern chipek, amelyek azokat a szuperszámítógépeket működtetik, amiken a gépi tanulás algoritmusai futnak. Egy-egy ilyen szuperszámítógépben több száz vagy több ezer grafikus feldolgozó egység (GPU) működik. Ahhoz hasonlóak, amiket játékokhoz vagy bonyolult matematikai műveletek lefuttatásához terveztek.

A nagy kínai technológiai cégek - az amerikaiakhoz hasonlóan - nagy AI-modellek sorát készítették el, amelyek alkalmasak például az internetes keresés, a termékajánlás, a nyelvi fordítás, a kép- és videófelismerés, valamint autonóm működés területén akár forradalmian új eredmények elérésére is.

Ugyanakkor a kínaiak jelenleg rá vannak utalva az amerikai technológiára.

A Google-hoz hasonló kínai kereső-óriás, a Baidu például Nvidia chipeket használ. Éppen egy éve jelentették be azt is, hogy létrehozzák a világ egyik legnagyobb nyelvgeneráló mesterséges intelligencia-modelljét, amelyet szintén Nvidia-hardverre építenének. Ugyancsak az amerikai gyártótól függ a TikTokot működtető ByteDance, és az e-kereskedelemben jelentős Alibaba is.

A helyzetet jól jellemzi, hogy Kína 2021-ben a világszerte értékesített félvezetők több mint háromnegyedét vásárolta fel, miközben a globális termelésnek csak mintegy 15 százalékát állította elő.

A világon ma három vállalat képes csúcstechnológiás processzorok előállítására: a világ legnagyobb félvezetőgyártója, a tajvani TSMC, a dél-koreai Samsung és az amerikai Intel. A chipek fejlettségét elsősorban azon mérik, hogy mennyire kicsik, mekkora teljesítményre képesek és mekkora az energiafogyasztásuk. Az Apple legújabb iPhone-jaiban például 5 nanométeres processzorok dolgoznak. A TSMC és a Samsung azonban képes három nanométeres chipeket is elkészíteni. Sőt, a tervek szerint a két vállalat 2025-ben megkezdi a 2 nanométeres chipek gyártását is.

Ebben a világban Tajvan számít nagyhatalomnak. Az ő fabjaikban gyártják például az Apple mellett az AMD, az NVIDIA, a Broadcom és a MediaTek chipjeit is. Emiatt jelenleg a gyártás terén Amerika is kritikus mértékben függ Tajvantól. A TSMC 2024-ben nyithatja meg arizoniai fabját, ami valamennyit enyhíthet ezen a helyzeten.

Nem véletlen, hogy biztonságpolitikai szakértők azon aggódnak: a chipháború új frontot nyithat Tajvan státuszának kérdésében is. A 24 millió lakosú országot ugyanis Kína a saját részének tekint, és a világon jelenleg mindössze 14 ország ismeri el függetlennek.

A mostani korlátozások komoly csapást mérhetnek a kínai erőfeszítésekre. Az amerikai chipek hiánya minden bizonnyal lelassítja a kínai AI-projekteket. Kína legnagyobb hazai chipgyártója, a SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation) több generációval van lemaradva a TSMC, a Samsung és az Intel mögött. Egyelőre csak 14 nanométeres chipek előállítására képesek. A modernebb mikroprocesszorok gyártáshoz szükséges fotolitográfiai berendezéseket gyártó holland ASML Holding pedig nem szállít Kínába a legfejlettebb termékeiből, sőt, azt is megtiltotta amerikai dolgozóinak, hogy bármilyen szolgáltatást nyújtsanak kínai cégeknek.

Az amerikai döntés ugyanakkor minden bizonnyal nem jelenti a kínai AI-ipar végét. Egy mesterséges intelligenciákra specializálódott pekingi befektető cég névtelenséget kérő munkatársa a Wirednak azt mondta, hogy egyes kínai cégek már szeptemberben elkezdtek GPU-kat felhalmozni, amikor a várható rendeletnek még csak egyes részletei szivárogtak ki. Arra is van lehetőség, hogy Kínán kívül fejlesszék mestereséges intelligencia-modelljeiket. Emellett a mostani amerikai korlátozások alól egyelőre egyéves felmentést kapott a Samsung, amelynek Kínában is vannak gyártósorai.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Öt nagy cég felelős a globális műanyagszennyezés negyedéért
Egy 84 országra kiterjedő kutatás kiderítette, hogy milyen szemetet halmozott fel a világ. A vizsgálat meglepő eredményeket hozott. A kutatók néhány javaslatot is tettek, amivel csökkenthető lenne a szennyezés.

Link másolása

A műanyagszennyezés egynegyedéért öt nagyvállalat felelhet - derül ki egy tanulmányból.

A Riverside-i Kaliforniai Egyetem munkatársai mintegy 1,87 millió - 2018 és 2022 között regisztrált - környezeti műanyaghulladékot vizsgáltak meg - írja a ScienceAlert.

A projektben 84 országból több mint 100 ezer önkéntes vett részt. Tenger- és folyópartokon, parkokban gyűjtöttek műanyag hulladákot.

A szemét felét nem tudták céghez kötni. A 24 százalék viszont öt vállalathoz vezethető vissza: 11 százalék a Coca Cola, 5 százalék a PepsiCo, a többi a Nestlé, a Danone és az Altria nevű dohánycég terméke volt.

A kutatók úgy vélik, hogy a szennyezés kezeléséhez nagyobb felelősségvállalásra lenne szükség. De már néhány nagy multinacionális vállalat megfelelő intézkedése is komoly változást eredményezhet.

Példaként említették, hogy az egyszer használatos és rövid élettartamú műanyag termékek kivonása jelentősen csökkentené a globális szennyezést. Ezt elsősorban az élelmiszer- és italgyártó vállalatoknál lenne fontos elérni.

A márkákhoz kötött műanyagszemét több mint fele 56 cégtől származott. Azt is megállapították, hogy amelyik cég több műanyagot gyárt, annak több a szemete is.

Emellett javítani kéne a hulledékgazdálkodást, a terméktervezést és az újrahasznosítást is. Javasolták olyan nemzetközi szabványok és adatbázisok létrehozását, amelyekkel hatékonyabban nyomon lehet követni a beazonosítatlan eredetű hulladékokat.

Forrás: 24.hu

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET: