JÖVŐ
A Rovatból

Ürge-Vorsatz Diána: Gyilkos hőhullámok, visszaeső mezőgazdaság, vízhiány és áradások jöhetnek Európában

Az IPCC-jelentése szerint már 2040 körül elérhetjük a 1,5 ℃-os hőmérséklet-emelkedést, ennek következményeiről beszélt Ürge-Vorsatz Diána a Másfélfok sajtóklubjában.

Link másolása

Van még mozgásterünk a klímaváltozás megfékezéséhez, de az idő múlásával ez egyre szűkül. Így vélekednek azok a tudósok, akik kutatásaikkal hozzájárultak az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) hétfőn közzétett jelentéséhez. A jelentés az éghajlatváltozás hatásairól, az ezzel összefüggő természeti és társadalmi sérülékenységről, és az alkalmazkodás lehetőségeiről szól. A Másfélfok sajtóklubjában Ürge-Vorsatz Diána fizikust, a CEU professzorát kérdezték a főbb megállapításokról.

Szerinte a friss jelentés ismét egyértelművé teszi, hogy az éghajlatváltozás veszélyezteti az emberek milliárdjainak jólétét, egészségét, megélhetését, és magának a Földnek a jövőjét.

Ürge-Vorsatz Diána elmondta, ma a Föld lakosságának több mint 55%-a, mintegy 4,3 milliárd ember városi környezetben él, és évente 5 millióra tehető azoknak a száma, akik közülük már most a klímaváltozás miatt halnak meg. Ez pedig csak súlyosbodni fog.

A globális felmelegedés hatása Európában jellemzően az egyre gyakoribb hőhullámokban, Amerikában a pusztító erejű viharokban, Afrikában pedig a hosszan tartó szárazságban mutatkozik meg.

Ürge-Vorsatz Diána az „izzó parázs” (burning embers)-diagrammon keresztül mutatta be a klímaváltozás forgatókönyveit. A jelenlegi ismereteink alapján

valószínűnek látszik, hogy már 2040 körül elérjük a 1,5 C-os hőmérséklet-emelkedést. Kérdés, hogy a itt meg tudjuk-e állítani a folyamatot.

A Föld biosokfélesége mindenesetre már plusz 1,5 C fokon is súlyosan sérülhet, a tengeri koralloktól a magas hegyek élővilágáig. Európának ekkor négy fő kockázati tényezővel kell szembenéznie: a gyilkos hőhullámokkal, a mezőgazdaság súlyos visszaesésével, a vízhiánnyal és az áradásokkal.

1,5 és 3 C fokos felmelegedés között két-háromszorosára nőhet a halálozás. Dél-Európában – és a klímaváltozással Magyarország is egyre inkább e régióhoz tartozik majd, - 30-40-nel nő majd a 35 C fok feletti napok száma, ehhez pedig az emberi szervezet csak nagyon nehezen tud majd alkalmazkodni. Gyakoribbak lesznek az erdőtüzek, és emiatt az erdők nem tudják majd elnyelni a szükséges szén-dioxid mennyiséget.

A magyar mezőgazdaság a változások egyik nagy vesztese lehet, mert plusz 3 C fokos felmelegedésnél felére csökkenne a kukorica hozama.

A megoldás az intenzívebb öntözés lenne, a fokozódó vízhiány miatt azonban erre is kicsi az esély. Az előrejelzések szerint két héttel is megnőhet az aszályos időszakok hossza. A vízhiány nemcsak a lakossági ellátásban és a mezőgazdaságban jelent majd gondokat, hanem a víz- és energiaigényes ipari ágazatokban is.

Az áradások főleg a tengerparti településeken súlyosbodhatnak – végveszélybe kerülhet például Velence, – de egyre nagyobbak lesznek a folyók által okozott áradások is.

A kutató figyelmeztetett: nem elegendők vagy egyenesen elhibázottak a jelenleg alkalmazott adaptációs módszerek.

Ennek tipikus példája a légkondicionálás. Ezek a berendezések energiaigényesek, káros kibocsátást generálnak, ezáltal - miközben lehűtik a lakásokat, belső tereket - felforrósítják a városokat. Ezen kívül az emberi szervezetet is megterheli a nagy hőmérséklet-különbség, a rossz berendezések még különböző fertőzéseket is terjeszthetnek. Éppen ezért célszerűbb leárnyékolni a lehető legtöbb betonfelületet, utakat, parkolókat, magas, lombos fákkal, amelyek egyszerre működnek párologtatóként és légkondicionálóként is.

A városok „hősziget-hatását” úgy lehetne megszűntetni, ahogyan ezt például Barcelonában tették: kerékpárutakkal, a metróhálózat fejlesztésével és az autók kitiltásával. Meg kell osztani élőhelyünket a természettel.

A professzornő szerint Magyarországon az is gond, hogy nagyon intenzív módszerekkel dolgozik a mezőgazdaság, és ez a biodiverzitás rovására megy. Nagyobb terület kellene az agro-erdőgazdaságnak, a termények sokféleségének, amely a rovarpopulációknak is hasznos, mert a kártevőknek csak így lehetnek természetes ellenségeik. A vegyszerek növelésével az ökoszisztéma még kevésbé tud védekezni, a betegségeket hordozó kórokozók is könnyebben terjednek.

„A jelenlegi háborús helyzet miatti energiaválság gyorsíthatja vagy lassíthatja a fenntartható energiára történő átállást?” – tette fel a kérdést a Szeretlek Magyarország.

Ürge-Vorsatz Diána szerint egy ilyen rendkívüli helyzet mindig adhat új impulzusokat, ahogyan azt láthattuk a koronavírus-járvány esetében is. Szerinte egy új földgáz-infrastruktúra kiépítése rossz válasz lenne, mert bár függetleníteni tudnánk magunkat az orosz forrástól, ez még magasabb kibocsátással járna.

Emlékeztetett viszont arra, hogy az Európai Unióban a földgáz nagy részét fűtésre használják fel, és ennek 80-90%-át ki lehetne váltani az épületszektorban energiahatékony felújításokkal.

És természetesen nagyobb teret kell adni az alternatív energiáknak. Sajnos - tette hozzá,- ezek a dolgok sokszor ipari érdekeken múlnak, és nem az embereken.

Jó vagy rossz adaptáció-e a génmódosítás? – hangzott egy további kérdés. A professzornő ebben nem kívánt állást foglalni, mert úgy gondolja, hogy a Föld élelmiszer-ellátásában szükség van ellenálló fajokra, másfelől viszont sokan inkább a természethez közeli fajokban látja a megoldást. Először ezeknek a lehetőségét érdemes megvizsgálni, csak utána a technológiai megoldást.

Ahogy arról már sokszor szó esett az utóbbi években, vissza kellene adni a világon mindenütt az ősi mezőgazdasági tudás becsületét, és erre nagy szükség lenne Magyarországon is: az egyes növényfajták változatossága ugyanis nagyon jó védekezési módszer.

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Itt a világvége? – Egyre gyorsuló antarktiszi szuperörvény okozhatja majd
A Földön egyedülálló cirkumpoláris áramlat miatt rengeteg tengeri jég olvadhat fel a jövőben. Emiatt jócskán megemelkedhet a tengerek vízszintje.

Link másolása

Rekordsebességgel olvaszthat fel több ezer kilométernyi tengeri jeget az antarktiszi szuperörvény, írja a Daily Star. A cirkumpoláris áramlat a Földön egyedülállónak számít, mivel mind a 360 hosszúsági körön áthalad az Antarktisz körül. Ezért a tudósok „a bolygó legnagyobb és leggyorsabb áramlatának” is nevezik.

Az örvény most minden eddiginél nagyobb sebességgel halad, és úgy tűnik, hogy több tengeri jeget pusztít el, mint 14 millió éves történelme során bármikor. Egy negyven fős tudóscsoport arra jutott, hogy ez rossz hír az emberiség számára, mert az olvadó jég miatt jelentősen megemelkedhet a tengerek szintje, és a Holnapután című filmben látottakhoz hasonlóan jeges víz áraszthatja el a szárazföld egy részét.

A szuperörvényről néhány hete még azt mondta a lapnak egy időjárási szakértő, hogy februárban egy hirtelen sztratoszférikus felmelegedés blokkolhatta az áramlatot, ami így gyakorlatilag leállhatott.

A mostani tanulmány vezető szerzője szerint azonban ez nem így történt. Dr. Frank Lamy a lapnak elmondta, hogy a jelentős mennyiségű tengeri jég elvesztése a dél felé irányuló fokozott hőszállításnak tulajdonítható. Ennek köszönhetően több meleg víz éri el az Antarktisz jégtakarójának peremét, ami gyorsítja az olvadást.

Az áramlat működését ebben az angol nyelvű videóban magyarázzák el részletesen:


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk