JÖVŐ
A Rovatból

New York Times: itt az ideje újragondolni a gazdasági siker fogalmát

A tőzsdék egyre jobban aggódnak a német, az amerikai és a kínai gazdasági növekedés miatt. De a lap szerint a befektetők egy fontos dolgot nem vesznek figyelembe.

Link másolása

Jelenleg egyetlen gazdaság sem növekedik olyan gyorsan, mint 2008 előtt, még az ázsiai „csodagazdaságok” sem, amelyek a válságot megelőzően 10% feletti növekedéssel dicsekedhettek. Szinte minden országban arról folyik a vita, hogy miként lehetne élénkíteni a növekedést.

A New York Times pubicistája, Ruchir Sharma szerint azonban elképzelhető, hogy csak a számokat nézzük rossz szemszögből.

Németország egyike az öt nagy gazdaságnak, amely a recesszió peremére került – ezt általában két egymást követő negyedév negatív növekedését jelenti.

De a valódi kérdés Sharma szerint az, hogy ennek a meghatározásnak van-e még értelme egy olyan országban, amelynek évek óta csökken a munkaképes lakossága. Az előrejelzések szerint számuk a jelenlegi 54 millióról 47 millióra esik vissza 2039-ig. És Németország ezzel nincsen egyedül, 46 ország jár világszerte hasonló cipőben, köztük olyan nagyhatalmak, mint Japán, Oroszország és Kína.

Kínában például két évtizeden belül 114 millióval lesz kevesebb a munkaképes korúak száma, Japánban pedig 14 millióval. 2040-ben ezen országok köre várhatóan 67-re bővül.

Mivel a demográfia általában a gazdasági növekedés fő előmozdítója, a New York Times publicistája szerint elkerülhetetlen, hogy az említett országok jóval lassabb ütemben növekedjenek. Éppen ezért nem szerencsés továbbra is „recesszióról” beszélni két negatív negyedév után.

A szerző szerint sokkal jobb lenne, ha az egy főre jutó jövedelem növekedését vizsgálnánk.

A csökkenő lakosságú országokban ugyanis az egy főre jutó jövedelem még akár a gazdaság visszaesése idején is nőhet. Ehhez csak az kell, hogy a visszaesés lassabb legyen, mint a népesség csökkenésének az üteme. Ez magyarázza például, hogy Japánban miért nincsen nagyobb társadalmi feszültség. Bár ebben az évtizedben gazdasága sokkal lassabban nőtt, mint az Egyesült Államoké, de mivel csökkent a népesség, az egy főre jutó jövedelem növekedése ugyanolyan gyors volt, mint Amerikában, évi 1,5%.

Újra kell értelmezni a gazdasági siker fogalmát is. Sok feltörekvő ország még mindig olyan kétszámjegyű növekedési rátáról ábrándozik, mint amelyet az 1960-as, majd a korai 90-es években az ázsiai „csodagazdaságok” produkáltak, demográfiai robbanás és nagy kereskedelmi konjunktúra idején. De ilyen növekedést már előttük sem mutatott egyetlen gazdaság sem, a lakosság fogyása és a kereskedelem visszaesése korában valószínűtlen, hogy bármelyik ország ezt képes legyen megismételni.

Ma már kis csodák sincsenek.

A 2010-es évek előtt minden ötödik gazdaság évi 7%-os vagy annál nagyobb növekedést mutatott. Most a világ 200 gazdasága közül mindössze 8 ilyen van, vagyis minden 25. És ezek többsége kis afrikai országok gazdasága.

Amikor Kína gazdasági növekedése a mélypontnak számító 6%-osra esett vissza, számos befektető és elemző meghúzta a vészharangot. Csakhogy demográfiai robbanás nélkül ritkán érhet el egy gazdaság ennél többet. Kínában pedig 2016-ban a munkaképes korú lakosság nem nőtt, hanem csökkent, tehát ebben a környezetben inkább ünnepelni kellene ezt az eredményt.

A New York Times cikke szerint mielőbb át kellene gondolni, mi számít gyors növekedésnek.

5% már az lehet a feltörekvő országoknál, 3-4% az olyan közepes fejlettségűeknél, mint Kína, és 1-2%-ra a fejlett gazdaságoknál, az Egyesült Államoknál, Németországnál és Japánnál.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: