JÖVŐ
A Rovatból

Nemzetközi összefogás indul a vadon élő beporzók megmentéséért

Az elmúlt évtizedekben 40-60 százalékkal csökkent a számuk. Most európai tudástárat hoznak létre, és a munkába magyar kutatók is bekapcsolódtak.

Link másolása

Ahhoz, hogy a világunk élhető legyen, az kell, hogy a minket körülvevő ökoszisztémák is jól működjenek. A vadon élő beporzók nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy a növények szaporodni tudjanak és termésük legyen.

"Európában 2050 méhfaj van, és rajtuk kívül majdnem 1000 zengőlégy és sok ezer lepke faj. Túlnyomórészt persze a méhek végzik a beporzást, de lepkék, legyek is, sőt, még csigabeporzó is van" - mondja Báldi András, az ELKH Ökológiai Kutatóközpont munkatársa, az Ökológiai és Botanikai Intézetében működő Lendület Ökoszisztéma-szolgáltatás Kutatócsoport vezetője.

Minden adat azt mutatja, hogy drasztikusan csökken a számuk, elsősorban az emberi tájhasználat következtében. Az elmúlt évtizedekben 40-60%-os csökkenést találtak az állományukban.

Pedig a vadon élő növények 70-80%-ának szüksége van beporzókra. Szüksége van rájuk az embernek is, mivel sok élelmiszerünk közvetetten beporzás útján jön létre, például a kávé, kakaó, vagy idehaza a gyümölcseink és zöldségeink túlnyomó része.

"Hiába jelölünk ki védett területeket a számukra, mert a felmérések azt mutatják, hogy már ott is csökken a beporzók száma. Nem véletlen, hiszen a természetes élőhelyük összterülete is lecsökkent a védett területeken kívüli élőhely-pusztító átalakítások miatt. Az egész régiót komplex rendszerként kell tekinteni" - magyarázza a kutató.

A vadon élő beporzók eltérő igényűek, így kora tavasztól késő őszig mindig lesz, amelyik az aktuális virágokat beporozza. Az emberi táplálékot szolgáló növények is több és jobb hozamot eredményeznek, ha vadméhek is vannak a tájban, és hozzájárulnak a beporzáshoz. Számtalan vizsgálat mutatta ki, hogyha kizárólag háziméhek poroznak be például egy almást, akkor más minőségű és mennyiségű lesz a termés. Az ember térnyerése, a földhasználat azonban lényegesen befolyásolja a vad beporzókat.

"Amikor egy sokféle virágból álló fajgazdag gyepet lecserélünk egy homogén, agrár élőhelyre, akkor másként használjuk a földet, és a beporzók ott megtizedelődnek. Egy repcemező például csak pár hétig nyújt táplálékot számukra, holott még hátravan 4-5 hónap, amikor eleséget kellene találniuk. Egy búzamezőn meg eleve nincs virág a beporzók számára"

- sorolja a problémákat Báldi András.

A beporzók megmentéséért most Safeguard elnevezéssel nemzetközi projekt indult, amely 7.5 millió euróból valósul meg, és 14 európai ország, valamint Kína is részt vesz benne. A projekt az Európai Unió Horizon 2020 kutatási és innovációs programjának támogatásában részesül.

"Első lépésben össze kell gyűjteni, rendszerezni kell, és ki kell egészíteni a meglévő adatokat. Feltérképezzük az okokat, majd az ismeretekből tudásközpontot szeretnénk létrehozni, egy rendszert, amely segíthet a későbbiekben megvédeni a beporzókat."

A beporzók kutatásának fontos első lépése a mintavételezés, mely segítségével fel fogják mérni az állományokat. A kiskunsági vizsgálatban különböző élőhelyeken gyűjenek be méheket, de idén 200 méhhotelt is kiraktak, amelyeket ősszel összeszednek majd, és megnézik, hogy milyen egyedek lakták be a nádszálakat a méhhotelben. Ebből fogják tudni, hogy az adott környéken milyen méhfajok fordulnak elő.

A kutatások egyre gyakrabban alkalmaznak kifinomult technikákat. Például a környezeti DNS-re irányuló vizsgálatokat egyre szélesebb körben haszálják, így a pollen-kutatásba is érdemes bevezetni.

"DNS elemzéssel meg lehet határozni, hogy milyen növényfajokat milyen méhfajok látogattak meg. A háziméhnek is ott van a kis kosárka a lábán, amibe gyűjti a polleneket. Egyszerűen lesöpörjük róla a polleneket és DNS-ük alapján megvizsgáljuk, hogy milyen növényekről szedte össze ezeket, majd összeállítunk egy viráglátogatási hálózatot."

Ennek révén pedig a rendszer rejtett tulajdonságait is megismerhetik a kutatók. "Ahhoz, hogy meg tudjuk védeni a beporzókat, látnunk kell, hogy mennyire rendeződik át a rendszer, és mennyire lesz hatékony a beporzás, ha egyes fajok eltűnnek."


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: