JÖVŐ
A Rovatból

MyPond – felmérés készült a magyarországi kistavakról

DNS-alapú módszerekkel próbálják kideríteni, hogy milyen állatoknak ad otthont kertünk dísze.

Link másolása

MyPond néven Citizen Science felmérés készül a kerti kistavakról. Az Ökológiai Kutatóközpont a lakosság bevonásával méri fel a magyarországi kerti tavakat. Az eddig résztvevő 750 tótulajdonos összegyűjtött adatai alapján hazánkban a legtöbb épített kerti tó körülbelül tíz négyzetméteres és öt évesnél idősebb, de akadnak 30-40 éves matuzsálemek is.

"Úgy néz ki, hogy folyamatosan van igény a kistavakra, hiszen a résztvevők közül nagyon sokan küldtek adatot idén készített tavakról, aminek nagyon örültünk" - mondja Horváth Zsófia, projektvezető, az Ökológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa.

"Tagja vagyok egy nemzetközi szervezetnek, ami kifejezetten kistavakkal foglalkozik, így tudtam, hogy például Angliában mennyire figyelemmel kísérik a kerti és más kistavak biodiverzitását. Ebben a régióban viszont nem tudjuk, hogy egyáltalán mennyi van belőlük, mekkorák, milyen régiek, milyen biodiverzitással rendelkeznek, vagyis milyen állatoknak és növényeknek adnak otthont. De az invazív vagy problematikus fajok megtelepedésére is kiváncsiak voltunk."

A kutatók első körben kérdőív kitöltésére kérték a természetes vagy mesterséges kerti tóval rendelkezőket. A felmérés egyedülállónak számít Magyarországon, holott sokkal több figyelmet érdemelnek ezek az élőhelyek, mivel több szempontból is hozzájárulnak Földünk megóvásához.

"Annyira romboljuk a természetes környezetet, hogy sok esetben az a pici terület is, amit vissza tudunk adni, sokat számít."

- érvel Horváth Zsófia.

"Persze a mesterséges tavak sok mindenben eltérhetnek a természetesektől, hiszen sokszor beton- vagy fólia-alappal rendelkeznek. Az pedig, hogy milyen növényekkel vannak betelepítve a tulajdonos ízlésétől függ. Emellett azoban nagyon hasznosak tudnak lenni. A felmérésből az egyértelműen kiderült, hogy a madaraknak és a kétéltűeknek valóban nagyon fontosak."

A projekt második lépéseként jövőre DNS-alapú módszerekre alapozva mérnék fel pontosan a magyarországi kerti tavakat, amelyek alapján a későbbiekben kezelési útmutatókat szeretnének összeállítani.

"Vízkémiai adatelemzéssel és környezeti DNS alapú módszerekkel az egyes tavak élővilágáról szeretnénk pontosabb képet kapni. A hozzánk beküldött vízminták alapján a szennyeződésekről és a tápanyagtartalomról nyernénk pontos adatokat."

De nem csak a víz pH értékét vagy a nehézfémtartalmát tudják megmérni, hanem a környezeti DNS segítségével arról is sokat megtudhatnak, hogy milyen élővilág használja az adott kerti tavat a baktériumok és az algák mellett.

"Ez olyan, mint a tavi közösség ujjlenyomata."

"A begyűjtött mintákat össze lehet hasonlítani annak alapján, hogy mondjuk jobban működik-e egy olyan tó, amiben nem etetik olyan gyakran a halakat haltáppal, vagy hogy hogyan hat a rendszeres permetezés a vízre. Az adatokat pedig minden esetben megkapnák a kerttulajdonosok" - magyarázza Horváth Zsófia.

Meglepőnek tűnhet, de a tőkés récék, köznapi nevükön a “vadkacsák” is gyakori vendégei a kerti tavaknak. A felmérés szerint a kerti vízforrásokat 97%-ban használják a szitakötők is, aminek nemcsak szépségük miatt örülhetnek a tulajdonosok.

"Akinek van szitakötő a tavában, annak nem kell tartania a szúnyogoktól. Ebbe a fecskék is besegítenek, hiszen egy fecske évente egy kilogramm szúnyogot fogyaszt el.

"Hazánkban ráadásul az utóbbi húsz évben a felére csökkent az állomány, de sokan írták, hogy rendszeresen látnak fecskét inni a tavukból, aminek nagyon örültünk. Számukra ez egy nagy segítség" - mondja Horváth Zsófia.

Egy kisebb tó pár fokkal a környező hőmérsékletet is lehűtheti, amellyel hozzájárul a városi hősziget-hatás mérsékléséhez is.

"Városi beton környezetben hűteni tudják maguk körül a levegőt, így nemzetközi szinten már sokan felvetették, hogy megfontolandó lenne a nagyvárosokban több vizes élőhelyet kialakítani. Nemcsak parkok kellenek, ahol fák és persze ezáltal árnyékos helyek vannak, hanem vízfelületre is szükség lenne. Ezt megfontolhatnák a városvezetők" - javasolja a kutató.

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: