JÖVŐ
A Rovatból

Közel ezer új lepkefajt találtak már magyar kutatók a Himalája vidékén, és a pillangók sok titkát is sikerült megfejteniük

Mit tanulhat tőlük a tudomány? Hogyan hat rájuk a klímaváltozás? Dr. Bálint Zsolttal, a Magyar Természettudományi Múzeum lepkegyűjteményének főmuzeológusával beszélgettünk.

Link másolása

A pillangó minden emberi kultúrában megkülönböztetett figyelmet kapott. Megjelenik az egyiptomi piramisok szekkóin, a korakeresztény katakombákban, és az aztékok áldozókövein is.

A természet titkait firtató modern tudomány pedig különös szenvedéllyel fordult feléjük, és közel három évszázad óta fürkészi a titkaikat.

A Kárpát-medencében élő, tágabb értelemben vett pillangó fajok száma alig haladja meg a kétszázat, miközben az egész földkerekségen óvatos becslések szerint közel 20 ezer pillangószerű lepke él. A klímaváltozás miatt egyes fajok élettere szűkül, másoké szélesedik. A hűvös és nedvességkedvelő fajok északabbra vagy magasabbra húzódnak, helyükre délről vagy más irányból, addig az ő területükön sosem vagy nagyon ritkán látott, más fajok telepszenek meg.

"Sok olyan faj van, amelyek élettere felszakadozik, kis szigetekké zsugorodik, majd véglegesen eltűnik." - magyarázza a Szeretlek Magyarországnak Dr.Bálint Zsolt, a Magyar Természettudományi Múzeum lepkegyűjteményének főmuzeológusa.

A Kárpát-medencében azonban eddig csak egyetlen olyan lepkéről tudunk, amely kipusztult. Ez a Magyar szemőc, vagy magyar sakktáblalepke, amely egykoron a rákosi rétektől egészen a kunsági turjános vidékig előfordult. Közel száz éve látták utoljára. A fennmaradt példányokat genetikailag elemezve a kutatók rámutattak, hogy ez az elszigetelt állomány molekuláris jellemzőit tekintve már önálló faj volt, kimutatható mértékben különbözött az orosz sztyeppvidéken és a balkáni hegyi lejtőkön élő állományoktól.

"Budapest környékének pillangóalakú lepkefaunája az utóbbi száz évben drasztikusan elszegényedett, a fajoknak közel az egyharmada eltűnt."

- mondja Dr.Bálint Zsolt.

"A következő évtizedekben még várható egy kisebb fajta elszegényedési folyamat, így a hajdan oly gazdag pillangófaunának közel csak a felével találkozhat majd a 21. század lepkeszerető budapesti polgára."

Pedig a pillangók pete, hernyó, báb és lepke alakban is végtelen sok szállal kötődnek környezetükhöz: madarak, gyíkok, ragadozó rovarok táplálékforrásként, a hernyó tápnövényének kontrollfajaként, vagy éppen beporzójaként. Kapcsolatrendszerük ugyanolyan fontos, mint a földkerekséget beborító élet szövetében minden más organizmusé. Ha a szövetet alkotó fajok eltűnnek, az egymásra utalt élőlények kapcsolatai meglazulnak és az élet válságba kerül, mert az élők közösségei megszűnnek. A közkedvelt pillangók eltűnése is ezt a folyamatot jelzi.

Mivel az emberek könnyebben észreveszik őket, mint az apró, látszólag jelentéktelen fajokat, fontos szerepet töltenek be a természetvédelemben. Tudományos vizsgálatuk, életmódjuk feltárása kapcsán a természetes közösségeket jobban megértjük, így megőrzésük és védelmük is eredményesebb lesz.

A pillangók a modern ember szemében elsősorban esztétikai értéket képviselnek. De egyre többen fedezik fel nemcsak szépségüket, hanem hallatlan érdekes életmódjukat, anatómiai részleteiket is. Egyre intenzívebben próbáljuk feltárni titkaikat, amelyek közül már nem is egyet sikeresen alkalmaz az ember különféle területeken. Így sokat tanultunk a lepkék szárnyaiknak víztaszító tulajdonoságaiból, sikerült megfejtenünk színt előállító parányi szerkezeteik jellemzőit és számos különféle, csak rájuk jellemző festékanyag kémiai összetevőit.

Hazánkban nemzetközi viszonylatban is jelentős a lepkék illatanyagának kutatása.

Miután sok kártevő lepkefaj feromonját analizálták, a kifejlesztett védekezési módszerrel kapcsolatban több magyar szabadalom is született. A magyar kutatók által fejlesztett növényvédelmi csapdák használata világszerte elterjedt.

Jelentősek a lepkék sokféleségét kutató magyar tudósok eredményei is.

"Több mint három évtizede, főként magyarországi kutatókból álló csoport tárja fel a Himalája vidék éjszakai lepkefaunájának egy részét, közel ezer új fajt kimutatva a tudomány számára."

- meséli Dr. Bálint Zsolt.

"Valamint Afrika vadonjait járva - szintén egy magyar kutató - a legfantasztikusabb eredményeket éri el azzal, hogy alig ismert fajok életmenetét tárja fel a legnagyobb részletességgel. Más magyar kutatók az alkalmazott természetvédelem terén publikálnak olyan tanulmányokat, amelyek jelentős idézettséget kapnak. Ez arról árulkodik, hogy eredményeikre felfigyelt a szakma. Az anyagtudományban is születnek jelentős magyar felfedezések. A színeket előállító nanoarchitekturák multidiszciplináris vizsgálata és feltárásra segített jobban megérteni, mit is jelentenek a lepkék számára a színek. Hogyan, miként és miért is alkalmazzák őket életük során. Mindezek kapcsán a nanotechnológia különböző ágazatai újabb és újabb alkalmazásokat képes fejleszteni.”

A rovarok repülési módját nagyon régóta tanulmányozzák, Leonardo da Vinci jegyzetiben is találunk erre utalásokat, számos ilyen céllal készült rovarrajzot.

Az első repülő szerkezetek, a feszített szárnyú repülőgép és a helikopter, is részben a rovarok mintájára készültek.

Jelenleg is rendkívül intenzív kutatás zajlik ezen a téren, ami a legmodernebb drónokat és űrkutató eszközöket eredményezte. Ennek megfelelően, a lepkék ma is alanyai a tudományos kutatásoknak, és az eredményeket a legmodernebb technológiák során alkalmazzák.

A pillangók testméretükhöz képest szokatlanul nagy és széles szárnyakkal rendelkeznek. "A Pikkelyröpűek (Lepkék) rendje rendkívül változatos, és ez megnyilvánul a szárnyak alakjában és szerkezetében is. A hártyás szárnyak merevségét erek biztosítják. Régebben elsősorban a szárnyak erezetére alapozták a lepkék rendszertanát. Ennek megfelelően a pikkelyektől megtisztított szárnyak érrajzolatát feltérképezték és a rendszertanban a hasonló mintázatú csoportokat egymás mellé helyezték. Ez többé-kevésbé természetes rendszertant eredményezett, a legnagyobb egymással rokonítható csoportok már az erezetre alapozott rendszerezés során egymás mellé kerültek."

"Ez a rendszer természetesen egyre finomodik, mert az újabb módszerek alkalmazásával több bélyeget is megfelelő módon ki lehet értékelni. A szárnyakat valóban sokat vizsgálták. Megállapították például, hogy pillangóalakú lepkék szárnya szabad és hasonló erezetű, ami azt jelenti, hogy a szárnyaik nincsenek fizikai összeköttetésben egymással és hogy az erezet mind a négy szárnyon alapvetően egyforma. A nem pillangóalakúak elülső és hátulsó szárnyait kapocs tartja össze, és a két szárny erezete sokszor különböző."

A pillangóalakú lepkék elülső szárnyai egymástól függetlenül szabadon mozognak, de összehangoltan. Ezt a hangoltságot egy keskeny terület biztosítja ahol az elülső szárny alsó, és a hátulsó szárny felső szegélye egymást fedi. Az érintkező szárnyfelületeken a pikkelyzet színtelen, tépőzárszerű szerkezettel segíti a szárnyak jobb érintkezését.

A szárnyfelület nagyságától függően más-más a lepkék röpképe.

A széles szárnyú lepkék szárnyaikkal kevesebbet csapnak, röptük siklás szerű vagy vitorlázó, és rendkívüli módon képesek az irányváltozatásra. A kisebb szárnyú fajok röpte nyílegyenes, szárnycsapásaik száma magasabb, ennek megfelelően röptük sebessége is sokkal nagyobb. Olykor annyira, hogy az emberi szem nem tudja követni őket.

"A lepkék testének tömege nem számottevő a szárnyak felületéhez viszonyítva, így azoknak nem kell nehéz súlyt a magasba emelniük. Viszont az általánosságban elmondható, hogy az átlagosnál erősebb testfelépítésű és keskenyebb szárnyú lepkék (búskák, pohókok, szenderek, szitkárok) közül kerülnek ki a legsebesebb röptű fajok, mivel ezek rendkívül erős izomzata nagyobb teljesítményre képes.”

Egy új svéd kutatás szerint a pillangók sajátos technikát alkalmaznak a hirtelen levegőbe emelkedéshez. Amikor összecsapják szárnyaikat, felfelé levegőt hajtanak a szárnyak felé, majd azt kiszorítva a szárnyak közül egy hátrafelé irányuló áramlást hoznak létre. Ez hajtja őket előre. Ez a hatékony repülési technika alkalmazása segít nekik gyorsan felszállni a ragadozók elől.

“A két svéd kutató a lepkék repülési módját és mechanikáját vizsgálva tehette fel azt a kérdést, hogy miként emelkednek a levegőbe a lepkék. Alanyuknak a nálunk is előforduló, a Szöglencfélék családjába tartozó Nagy csillért (más néven nagy gyöngyházlepkét) választották. Eredményeiket leírták és feltételezik, a levegőbe emelkedésük módja és szárnyaik csapkodjása, hozzájárul ahhoz, hogy maga a lepke eredményesebben védekezzen a támadójával szemben. Ezt a hipotézist azonban a cikkük nem teszteli, csupán egy lehetséges további kutatási irányt jelez. Nyilvánvaló, hogy a kutatás elsődleges célja a lepke repülési mechanikájának leírása és modellezése volt. Ennek hátterében pedig semmi más nem áll, mint a tökéletesebb repülési technika kifejlesztése az ember által gyártott szerkezetek esetében.”

"Repülési mechanizmusuk mellett különösen sokat kutatják molekuláris módszerekkel a lepkék törzsfejlődését, szenvedélyesen keresve a feltételezett közös őst."

"Nagy figyelem kíséri a különböző illatanyagaik kutatását is, ami lehetőségeket teremtett a kártevő fajok elleni eredményesebb védekezés terén. Legújabban a szárnyukon lévő pikkelyek különböző fiziológiai szerepét kutatják, és hogy azok milyen szerkezetekhez kapcsolhatók: areodinamika, illatanyag szórás, színképzés, víztaszítás. A természetes szerkezetek emberi előállításával a biomimetika új tudománya foglalkozik. Emögött az a helyes filozófia áll, hogy a többmillió éve élő organizmusok számos olyan megoldást opitmalizáltak már, amelyek felfedezése és alkalmazása az ember számára rendkívül sok fáradtságot és költséget megtakaríthat."- mondja Dr. Bálint Zsolt.

Az eddig elmondottakból láthatjuk, hogy a lepkék, a pillangók, a pikkelyes szárnyak tanulmányozása nemcsak rendkívül szép és vonzó, hanem az eredmények megfelelő alkalmazása esetén hozzájárul az emberiség jólétének növeléséhez. Fontos, hogy a lepkék alaposabb tanulmányozása segít a természetes környezet jobb megismerésében és annak megőrzésében.

"A lepkészet tudománya semmiképpen sem öncélú, lepkehálót lengető bolondos tudósok foglalatossága, hanem olyan emberek művelik, akik elkötelezettek az ember és az őt körülvevő természetes környezet iránt, hogy mindenkinek élete legyen, és az bőségben legyen."

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk