JÖVŐ
A Rovatból

A mesterséges intelligenciák fejlesztése a nukleáris fegyverkezési versenyhez hasonló vetélkedést indíthat el, ami végzetes lehet

Egy új tanulmány szerint a hadseregek és a cégek versengése miatt azok a mesterséges intelligenciák kerülhetnek fölénybe, amelyeket a lehető legkevesebb szabály köt. Csakhogy így az emberiség elveszítheti a kontrollt.

Link másolása

Egyre szaporodnak a mesterséges intelligenciák rohamos fejlődésével kapcsolatos aggodalmak. Ezek már évek óta hangot kapnak, de mintha csak az elmúlt néhány hónapban kezdenének rájuk komolyan odafigyelni.

Márciusban előbb a neves izraeli történész-társadalomtudós, Juval Noah Harari festett riasztó jövőképet a New York Times véleményrovatában, majd, Elon Muskkal és Steve Wozniakkal, az Apple társalapítójával csatlakozott ahhoz a nyílt levélhez, amit több ezer technológiai szakértő, kutató, üzletember és más közszereplő írt alá.

Ebben azt követelik, hogy legalább hat hónapra világszerte állítsák le az AI-kutatásokat. Ennek az lenne a célja, hogy a világ kormányai és technológiai cégei megállapodhassanak valamiféle nemzetközi szabályozásról, mielőtt a mesterséges intelligenciák olyan önállósági szintet érnek el, hogy kicsúszhatnak az emberi ellenőrzés alól.

Most pedig megjelent Dan Hendrycks neves AI-kutatónak egy új tanulmánya, amiben nem kevesebbet állít, mint azt, hogy a „természetes kiválasztódásról” szóló darwini evolúciós törvény alapján a mesterséges intelligencia is kifejleszthet egyfajta „önző magatartást” túlélése érdekében, és ennek nyomán saját magát az emberi érdekek fölé helyezheti.

Hendrycks, aki egy mesterséges intelligencia-biztonsággal foglalkozó non-profit szervezet igazgatója, úgy véli, hogy a természetes kiválasztódás domináns erő lehet az AI fejlődésében - idézi a Fox News.

A darwini elmélet hagyományos értelmezése szerint azoknak az állatoknak, embereknek és más élő organizmusoknak van a legtöbb esélye a túlélésre, amelyek a leggyorsabban alkalmazkodnak a környezetükhöz. Ez a mozgatórugója az életnek évmilliárdok óta, és a kutató szerint ez a logika működhet a mesterséges intelligenciáknál is.

Hendrycks arra hívja fel a figyelmet, hogy

a különböző cégekre és a hadseregekre nehezedő nyomás, amely a szüntelen versengésből fakad, olyan mesterséges intelligenciák kifejlesztését kívánja meg, amelyek automatizálnak emberi szerepeket, céljuk másokat félrevezetni és hatalomhoz juttatni.

„Csakhogy, ha az ilyen eszközök nagyobb intelligenciával rendelkeznek, mint az emberek, az oda vezethet, hogy az emberiség elveszti a jövője feletti ellenőrzést” – írta.

A tanulmány arra is kitér, hogy az AI-technológia egyre olcsóbb és egyre nagyobb teljesítményű lesz, ezért a cégek egyre inkább ezektől függenek majd az adminisztrációban és a kommunikációban. Ez kezdetben csak azt jelenti, hogy az emberek rábízzák a mesterséges intelligenciára e-mailjeik megfogalmazását, de innen hamar eljuthatnak oda, hogy a gyorsabb reagálás érdekében már az AI hoz meg olyan magas szintű stratégiai döntéseket, amelyek általában politikusok és cégvezetők hatáskörébe tartoznak.

„A piacon is a legalkalmasabb marad talpon. Ahogy az AI egyre nagyobb teljesítményre lesz képes, egyre több munkakört fog automatizálni” – nyilatkozta Hendrycks a Fox News-nak. „Így kerül előnybe a természetes kiválasztódás terén az emberekkel szemben, és az emberek egyre inkább háttérbe szorulnak.”

„Hosszú távon a AI-kat úgy is fel lehet fogni, mint egy új, invazív fajt”

- véli a kutató.

Miután a mesterséges intelligenciákat a legkülönbözőbb feladatokkal bízzák meg, az AI-populáción belül igen széles körű lesz a variációs lehetőség. Például egy cég megbízhat egy AI-t, hogy tervezzen meg egy új marketingkampányt úgy, hogy közben ne sértsen meg semmilyen szabályt. De az a mesterséges intelligencia, amelynek kevésbé szigorú feltételeket szabnak, jobban teljesít majd, mint azok, amelyeket bekorlátoznak.

Hendrycks úgy gondolja, annak a mesterséges intelligenciának, amely a leghatékonyabban képes önmagát fejleszteni, lehetnek „nemkívánatos jellemvonásai”, például „önző” lehet. A tanulmány hangsúlyozza, a potenciálisan „önzővé” váló mesterséges intelligencia nem azt jelenti, hogy egy AI-nal tudatosan önző szándékai lennének, inkább csak önző módon viselkedik. A cégek, hadseregek, kormányok közti versengés azt ösztönzi, hogy a leghatékonyabb AI-programokat hozzák létre, és ez oda vezethet, hogy a technológia „kirekesztő, hataloméhes lesz, kevesebb erkölcsi aggállyal.” Hendrycks szerint

az AI-cégek jelenleg egy felelőtlen fegyverkezési hajszába kényszerülnek, amely csak a nukleáris fegyverkezési versenyhez hasonlítható.

„Az AI-eszközök elkezdték megérteni az emberi pszichológiát és viselkedést, képesek lehetnek arra, hogy manipulálják és félrevezessék az embereket” – figyelmeztet a tanulmány, amely szerint a legsikeresebb modellek ezt meg is fogják tenni.

Hendrycks mindazonáltal úgy látja, hogy vannak olyan eszközök, amelyek révén ki lehet szabadulni a darwini logikából, de ehhez nagyobb támogatást kell kapnia az AI-biztonság kutatásának. Szerinte nem az a fontos, hogy a következő évtizedekben a mesterséges intelligenciák bármilyen típusú „jogokat” kapjanak, inkább arra kell ösztönözni a cégeket és kormányokat, hogy ismerjék fel a mesterséges intelligencia jelentette fenyegetést, és kötelezzék el magukat a versenykényszer okozta nyomás megszüntetésére.

„Ha ez nem történik meg, akkor hosszú távon a legalkalmazkodóbb túlélésének dinamikája katasztrofális következményekkel járhat számunkra. Az AI nagyon könnyen versenyképtelenné teheti az embereket.”

Ezekkel a veszélyekkel az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman is tisztában van. Altman több, közelmúltban készült interjúban projektjüket a Manhattan-tervhez hasonlította, amelynek keretében megszületett az amerikai atombomba, és bevetése nemcsak a II.világháborút zárta le, hanem a világ rendjét is végérvényesen megváltoztatta.

Az üzletember arról is beszélt, hogy a maguk részéről mindent megtesznek annak érdekében, hogy mesterséges intelligenciákat biztonságos korlátok között tartsák, de hozzátette: a technológiai fejlődés megállíthatatlan.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: