JÖVŐ
A Rovatból

Sokkal több állatfajt fenyeget a kihalás veszélye, mint gondoltuk volna

Egy új kutatás szerint kétszer akkora kihalási kockázat fenyegeti azokat az állatokat, amelyekről nem áll rendelkezésünkre elegendő adat, mint a vörös listán szereplőket.

Link másolása

A figyelmen kívül hagyott fajok kétszer akkora kihalási veszélynek vannak kitéve, mint veszélyeztetett állataink - derül ki egy új tanulmányból, amelyet a Guardian szemlézett.

Rengeteg olyan állatfaj van a bolygónkon, amelyekről kevés információval rendelkezünk, ezek az úgynevezett adathiányos (data deficient) kategóriába esnek. A kihalás veszélyével fenyegetett állatokat a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listára teszi, amelyeket a tudósok folyamatosan megfigyelnek. Az új kutatás szerint viszont kétszer akkora kihalási kockázat fenyegeti azokat a növényeket és állatokat, amelyekről nem áll rendelkezésre elegendő adat a megfelelő értékeléshez, mint a teljes eltűnésre ítélteket.

A kutatók megvizsgálták a veszélyeztetett fajok vörös listáján szereplő fajok kihalási kockázatát, és megállapították, hogy 28 százalékuk veszélyeztetett, míg az adathiányos kategóriába tartozó fajok 56 százaléka valószínű, hogy teljesen kihalhat.

Ez azt jelenti, hogy valójában sokkal több kihalásra ítélt állatfaj van a Földön, mint azt korábban gondoltuk volna.

A Természetvédelmi Világszövetség több mint 140 ezer fajt értékelt olyan kritériumok alapján, mint a populáció mérete, a fejlődési tendenciák és a fenyegetettség. Ezen a vörös listán 20 ezer adathiányos faj szerepel. A politikai döntéshozók gyakran hagyják figyelmen kívül őket, azonban mint ez a tanulmány kimutatta, hogy e fajok jóval nagyobb hányada veszélyeztetett.

A kutatók szerint az adathiányos kétéltűek 85 százaléka, valamint az emlősök, hüllők és rovarok több mint fele veszélyeztetett.

Egyes fajok azért kerülhetnek az adathiányos csoportba, mert nagyon kevés van belőlük, ritkák az észlelések róluk, mivel rejtőzködő fajokról van szó, ami megnehezíti a populációjuk becslését. Ennek a problémának a leküzdésére a kutatók létrehoztak egy algoritmust, amely megjósolta a kihalás veszélyének valószínűségét az említett fajoknál. A vizsgálat olyan kulcsfontosságú tényezők alapján zajlott, mint például az adott fajok globális elterjedése, az éghajlati viszonyok, a növényvédő szerek használata és az idegen élőhelyekre került, invazív fajok által jelentett veszélyek.

„Összességében ami még szembetűnőbb, hogy a világ szinte valamennyi szárazföldi és tengerparti területén az átlagos kihalási kockázat magasabb lenne, ha figyelembe vennénk az adathiányos fajokat. Amennyiben így járnánk el, akkor a vörös listán szereplő fajok 33 százaléka lenne veszélyeztetett, szemben az algoritmus által megjósolt 28 százalékkal”

- nyilatkozta a kutatás vezetője, Jan Borgelt, aki szerint a megvizsgált minta még mindig csak az összes faj parányi töredéke.

Közép-Afrika, Dél-Ázsia és Madagaszkár azok a régiók, ahol a legnagyobb számban fordulnak elő ilyen figyelmen kívül hagyott, veszélyeztetett fajok. Például a Zöld-foki szigeteknél élő álcserepesteknős, egy mexikói hal, az ezüstkárász, valamint a tüskésujjú béka, amelyet 95 százalékos eséllyel fenyegeti a kihalás.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Újabb rekord dőlt meg, most az óceánok vízfelszínén mértek olyat, amit eddig még nem láttak
Április közepe óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az évnek ebben a szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete.

Link másolása

Kedden megdőlt az világóceán felszíni hőmérsékletére vonatkozó melegrekord - írja az Időkép.

Nem lassul az óceánok felmelegedésének üteme, olyannyira nem, hogy április 23-án minden eddiginél magasabb hőmérsékletet ért el globálisan a vizek felszíni hőmérséklete.

Az új rekord 21,18 fok, ami, még ha egy hajszállal is, de felülmúlta a március 1-én felállított 21,17 fokos rekordot.

Április 17. óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az év ezen szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete. Ráadásul hivatalosan is véget ért az El Niño, ami az átlagosnál magasabb tengerfelszín-hőmérsékleteket eredményezett a Csendes-óceán egyenlítőhöz közeli területein.

A melegedés a mi időjárásunk szempontjából legmeghatározóbb észak-atlanti térségben is jelentős. Itt jelenleg átlagosan 21 fokos a felszíni vízhőmérséklet, ami 0,4 fokkal magasabb a tavaly ilyenkor mért értékhez képest.

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET: