HÍREK
A Rovatból

Teljesen elrontotta a járványkezelést a kormány, a miniszterelnök döntései ezrek életébe kerülhettek Angliában

Még az is megfordult a politikusok fejében, hogy a nyájimmunitás minél gyorsabb elérése érdekében egyszerűen szabadjára engedik a vírust.


A koronavírus-járvány korai szakaszának kezelése az Egyesült Királyság történetének egyik legsúlyosabb közegészségügyi kudarca volt, írja a The Guardian egy új vizsgálat alapján. A politikusok és a tudósok elhibázott döntései pedig csak tovább súlyosbították a helyzetet, és még több ember halálát okozták, olvasható a képviselőház tudományos és technológiai bizottságának, valamint az egészségügyi bizottság közös jelentésében.

A "Koronavírus: eddigi tanulságok" című jelentés készítői megállapították, hogy a britek "lassú és fokozatos" megközelítése miatt az első hullám idején az Egyesült Királyság "lényegesen rosszabbul" állt, mint a többi ország. A járványhelyzet "jelentős hiányosságokat tárt fel a kormányzat gépezetében". Különösen szembetűnő volt ezek közül az állami intézmények közötti szervezetlen információáramlás, melyet leginkább az átláthatóság hiánya okozott.

Annak ellenére, hogy az Egyesült Királyság 2020 januárjában az elsők között vezette be a koronavírusteszteket, gyorsan "eltékozolta" az előnyt, melynek helyét hamarosan "állandó válság" vette át. Külön kiemelik, hogy mindez egy olyan országban történt, mely híres a világszínvonalú adatelemzéséről, a szervezetlenség miatt azonban gyakorlatilag nem volt mit elemezni, miközben az elmúlt száz év legnagyobb egészségügyi krízisével került szembe a nemzet.

Kitérnek a miniszterelnök szerepére is az elhibázott válságkezelésben. Boris Johnson csak 2020. március 23-án rendelte el a teljes lezárást, vagyis két hónappal azután, hogy a tudományos tanácsadóival először értékelték a kialakulóban lévő világjárványt. A jelentés szerint a késlekedés egyáltalán nem a véletlen műve volt, hanem egy túlságosan óvatos döntés eredménye. Most már azonban nyilvánvaló, hogy a komótos tempónak emberéletek ezreiben mérhető ára volt, miközben egy "gyorsan és exponenciálisan terjedő járványban minden hét számít".

A vizsgálat ugyanakkor dicséri a brit vakcina gyors fejlesztését, jóváhagyását és a szállítás megszervezését, amivel a világ élvonalába tartoztak az újraindításért tett erőfeszítéseket tekintve. Minden más területen azonban kritikusnak minősíti a Boris Johnson vezette kormány döntéseit a pandémia kezdeti szakaszát illetően.

A 151 oldalas jelentés azt sugallja, hogy a kormányzat egy idő után a nyájimmunitás elérésben látta a megoldást a járványhelyzetre, amit akkoriban még csak a lakosság nagymértékű természetes átfertőződésével lehetett volna elérni. A jelentés egyik vezető szerzője szerint akkor fordulhatott meg a politikusok fejében ez a forgatókönyv az első hullám idején, amikor világosan látszott, hogy az emberek nem veszik komolyan a helyzetet, nem tartják be a szabályokat, ez pedig nehezítette a kontaktkutatást, a vírus terjedésének nyomon követését és a karantén betartatását.

A jelentés számon kéri az ország vezetőin, amiért nem vontak be a döntéshozatalba nemzetközi szakértőket olyan országokból, ahol sikeresnek bizonyuló intézkedésekkel fékezték meg a járványt. Súlyos hibának tartják azt is, hogy a kormány 2020 márciusában éppen akkor döntött a tömeges tesztelés leállítása mellett, amikor az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a minél szigorúbb kontaktkutatásra és karanténokra hívta fel a figyelmet. A végül életbe léptetett tesztelési és kontaktkutatási rendszer "lassú, bizonytalan és gyakran kaotikus" volt, amit tetézett a zűrzavaros információáramlás.

A kormány képviselői kifejezetten károsnak tartják a jelentést.

A koronavírus-áldozatok egyik érdekképviselete szerint az elhunytak családjait arculcsapásként érheti a jelentésben szereplő állítások többsége.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Riasztás: Vihar, zivatarok, jégeső – 11 megyére adtak ki figyelmeztetést
A csütörtöki front előtt még 17-25 fokig melegszik a levegő, ám ahogy a front betör északról, hirtelen több fokkal visszaeshet a hőmérséklet.
Fotó, Időkép - szmo.hu
2025. május 13.



Csütörtökön, észak felől éri el hazánkat az a markáns hidegfront, ami lehűlést, intenzív zivatarokat, jeget, és viharos szelet hozhat magával. Az OMSZ korábban már 9 megyére adott ki elsőfokú riasztást a közelgő vihar miatt, de kedden délután további kettőre terjesztette ki, vagyis most már összesen 11 megyét érint a veszélyjelzés.

Szerdán a napsütést fátyol- és gomolyfelhők zavarhatják. Csapadék nem várható. Megélénkülhet a nyugatias szél. Reggel 8, délután 21 fok körül alakul a hőmérséklet - írja az Időkép.

Csütörtökön észak, északnyugat felől záporokkal, zivatarokkal egy hidegfront érkezik. Kezdetben az ország déli felén várható naposabb idő, majd késő délután észak, északnyugat felől kezd szakadozni a felhőzet.

A nyugati-délnyugati szél a front érkeztével egyrre többfelé átfordul északira-északnyugatira, és sokfelé erős, zivatarok környezetében viharos lökések kísérhetik. A front előtt még 17-25 fokig melegszik a levegő, ám ahogy a front betör északról, hirtelen több fokkal visszaeshet a hőmérséklet.

Pénteken délkeleten lehet több felhő az égen, máshol napos-gomolyfelhős idő várható, de csak néhol északon fordulhat elő futó zápor. Sokfelé élénk, a Dunántúlon erős lesz az északi, északnyugati szél. Hajnalban északkeleten ismét lehet gyenge fagy, napközben pedig 14-19 fokot mérhetünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Fújolt a külügy előtt tüntető tömeg, miután Hadházy gyalázatosnak nevezte Orbán Viktor Simionnal kapcsolatos mondatait
A Külügy előtt Hadházy azt skandáltatta a tüntetőkkel: „Ruszkik haza!”. A tüntetésen Magyar Péter akcióját is megdicsérte, aki Nagyváradra fog elgyalogolni a héten.


Hadházy Ákos május 13-án újra az utcára vonult, ezúttal a Ferenciek terén kezdte a demonstrációt. Ez volt a kilencedik ilyen tüntetése. A helyszínen néhány száz ember gyűlt össze, majd közösen elindultak a Bem tér felé, és útközben több ponton is megálltak.

Elsőként a Szalay–Bobrovniczky-féle kaszinónál tartottak egy rövid megállót, aztán a gondokkal küzdő MTA épületénél is megálltak. Közben a résztvevők száma körülbelül ezer főre nőtt. A Lánchídon keresztül haladtak tovább a Külügyminisztérium épületéhez.

A Külügy előtt Hadházy azt skandáltatta a tüntetőkkel: „Ruszkik haza!”. Megköszönte azoknak, akik eddig is kitartottak, és átjöttek ide is. A tömeg együtt kiáltotta: „Nem hagyjuk abba!”. Hadházy elmondta, hogy elegen vannak ahhoz, hogy ne adják fel, de ahhoz még nem elegen, hogy a törvénymódosítást visszavonják.

A Külügy előtt felsorolta az okokat is, amiért éppen itt tiltakoznak: az Ukrajnában elfogott kémek ügye, a „népszavazás” Ukrajna uniós csatlakozásáról, valamint az Orbán–Dodik kapcsolat. Azt is hozzátette: „Egészen gyalázatos módon a magyar miniszterelnök azt a fasiszta román jelöltet támogatja, aki magyar katonák sírjánál táncolva indította el a karrierjét.”

A tüntetés zárásaként így szólt: „Én nem értem, hogy ezt hogy hagyjuk, de nagyon köszönöm azoknak, akik mégis eljöttek.”

A demonstráció után ő még továbbindult a Honvédelmi Minisztériumhoz is, ott is tervezett valamit.

A tüntetéssorozat címe: „Nem hagyjuk abba”. Hadházy korábban megígérte, hogy addig nem áll meg, amíg a törvénymódosítást vissza nem vonják, vagy legalább egy ember csatlakozik hozzá. Ezt írta:

„Tudom, hogy sokan fáradtak, de elmondhatatlanul hálás vagyok azoknak, akik kitartanak, és persze buzdítom a többieket is, hogy ne csüggedjenek! A rendőrség packázása, a bírságok és a propaganda fröcsögése azt jelzi, hogy a hatalmat kifejezetten zavarják és aggasztják a tiltakozások. Minden hatalomra lehet nyomást gyakorolni, csak elszántság kérdése. Kérem, szóljanak az ismerőseiknek, mindenki hozzon magával még néhány embert!”

A gyülekezési törvény módosítását még március közepén fogadták el. Azóta Hadházy Ákos hétről hétre az utcára vonul, néha a Momentummal közösen, máskor egyedül. Kezdetben nagyobb érdeklődés övezte a megmozdulásokat, de mostanra ez észrevehetően csökkent. Előfordult, hogy a rendőrség is megnehezítette a körülményeket. Május elsején, a Kossuth téren Hadházy azt mondta, hogy a következő tüntetéseken már nem a beszédeken lesz a hangsúly, hanem a békés kiálláson a technofasizmus ellen.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Lázár János: Ha valaki magyar útlevéllel megy dolgozni Nyugat-Európába, 30%-kal több fizetést kap a szomszédos országokhoz képest
Lázár a luxus életmód kapcsán úgy fogalmazott, hogy szerinte fontos a mértékletesség, de „nem gondolja senki komolyan, hogy az összes, Magyarországon forgalomban lévő 600 Ferrari fideszes kézben lenne.”


Lázár János építési és közlekedési miniszter utcafórumot tartott Szentendrén, a HÉV-végállomás melletti P+R parkolóban, ahol több ígéretet is tett a helyieknek. Azt mondta, teljesen megújul a H5-ös HÉV, miután a kormány a múlt héten döntést hozott a beruházásról. Összesen 18 új HÉV-kocsit rendelnek, a közbeszerzést a következő hónapban írják ki, és még az idén megkötik a szerződést a pálya és a megállók felújításáról. A miniszter szerint az új szerelvények 2026 végén vagy 2027 elején érkezhetnek meg.

Már a fórum elején bekiabált valaki a közönség soraiból: „Ellopták az összes pénzt”. Lázár füttyel próbálta csitítani a hangoskodókat, Vitályos Eszter pedig, aki mellette állt, szintén igyekezett kezelni a helyzetet.

A miniszter erre úgy reagált, hogy ha valóban ellopták volna a pénzt, akkor nem lenne 13. havi nyugdíj, és nem duplázódott volna meg az ország vagyona. Úgy fogalmazott, szerinte az elmúlt 15 évben összességében több volt a jó, mint a rossz.

Lázár arról is beszélt, hogy szerinte nem létezik olyan társadalmi rendszer, ahol egy 18–20 éves fiatal azt érezné, hogy nincs előtte jövő, kivéve, ha háború van. A fiataloknak azt üzente: „Nem létezik olyan rossz társadalmi rendszer, kivéve ha háború van”.

Az oktatás kapcsán elismerte a kritikákat, de hozzátette, hogy szerinte egy magyar útlevéllel még mindig 30 százalékkal több fizetést lehet keresni külföldön, amit a magyar oktatási rendszer elismerésének tart.

Egy munkanélkülinek mondott nő is kérdezett a fórumon, és elmondta, milyen nehézségekkel küzd. Lázár azt ígérte neki, hogy a fórum után megpróbál segíteni. A nő így reagált: „A nevét szabad lesz?”

A fórumon szóba került a luxusautók kérdése is. Valaki megkérdezte, miért nem tesz semmit a „luxizás” ellen.

Lázár úgy fogalmazott, hogy szerinte fontos a mértékletesség, de nem gondolja senki komolyan, hogy az összes, Magyarországon forgalomban lévő 600 Ferrari fideszes kézben lenne. Hozzátette: ha valaki utánajárna a kérdésnek, érdekes neveket találna – „nem csak jobbról, akár balról is”.

A fórum végén a Rákosrendező jövője is szóba került. Lázárt megkérdezték, hogy tárgyal-e már a fővárossal a fejlesztésekről. A miniszter válaszában azt mondta, várja, hogy a főváros jelezze, mit szeretne, és kíváncsi a részletekre is. Hangsúlyozta: „Amit csinálni fog a főváros, mint tulajdonos, mi ahhoz minden infrastrukturális beruházást fogunk biztosítani”.

A beszélgetésben kitért arra is, hogy szerinte az ukránok és Brüsszel azt szeretnék elérni, hogy 2026-ban egy ukránbarát kormány alakuljon Magyarországon.

Felidézte Orbán Viktor állítását is, miszerint a Tisza Párt segítségével próbálják ellehetetleníteni a Voks2025 szavazást. Hozzátette: érdemes lesz figyelni a híreket, mert szerinte az elmúlt 35 évben nem történt olyan, hogy külföldről titkosszolgálati eszközökkel avatkozzanak be.

A miniszter bejelentette, hogy 1,5 milliárd forint jut a 11-es út felújítására, és a következő ciklusban elindítanák az M100-as gyorsforgalmi út építését is.

Lázár március végén indította útjára a Lázárinfó nevű országjáró fórumait. Ezeken a rendezvényeken nemcsak a sajtó, hanem a közönség is kérdezhet. A miniszter korábban úgy fogalmazott: „Ki kell állni, fel kell venni a kesztyűt. Nem szabad lemondani az emberek meggyőzéséről, és vállalni kell a vitát.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter feljelenti Orbán Viktort rémhírterjesztés miatt, a mai videós beszéde verte ki a biztosítékot nála
Szerinte a kormányfő „a titkosszolgálatokat próbálja felhasználni arra, hogy lehazaárulózhassa a fél országot és a legerősebb magyar politikai pártot, pusztán azért, mert félti a saját és a 3000 bűntársa hatalmát.”


Magyar Péter azt írta ki a Facebookra, hogy szerdán feljelenti Orbán Viktort. Két jogszabályt idéz, amelyeket szerinte megsérthetett a miniszterelnök a mai videós bejelentkezésekor. A rémhírterjesztés az egyik, amely egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, az Állam elleni bűncselekmény feljelentésének elmulasztása a másik, ami két évig terjedő szabadságvesztéssel járhat.

"Feljelentem Orbán Viktort.

Orbán Viktor minden nap újabb és újabb mélységekbe süllyed. Most már a titkosszolgálatokat próbálja felhasználni arra, hogy lehazaárulózhassa a fél országot és a legerősebb magyar politikai pártot, pusztán azért, mert félti a saját és a 3000 bűntársa hatalmát.

Ez hasonló bűn, mint a Tihanyi Apátságban méltatni új barátját, a nyíltan magyargyűlölő román elnökjelöltet.

Nem hagyjuk, hogy Orbán Viktor még jobban szétszakítsa az országot és még mélyebb árkokat ásson magyar és magyar közé. Ezért is indulunk el szerdán 11:30-kor gyalog Budapestről, a Szent István Bazilikától Nagyváradig, hogy békésen, lépésről lépésre, a magyar emberekre figyelve építsünk egy élhető és emberséges Magyarországot. A szeretet és az igazság mindig győz. Most is így lesz.

A holnapi napon feljelentem továbbá Orbán Viktort, mert a mai újabb hazugságbeszédével 2 bűncselekményt is elkövetett egyszerre, ami még az ő dicstelen politikai karrierjében is példátlan.

Rémhírterjesztés

337. § * (2) Aki különleges jogrend idején nagy nyilvánosság előtt olyan valótlan tényt vagy való tényt oly módon elferdítve állít vagy híresztel, amely alkalmas arra, hogy a védekezés eredményességét akadályozza vagy meghiúsítsa, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Ha egy szó is igaz lenne a miniszterelnök mai zagyvaságaiból, akkor nem Facebook videót kellett volna készítenie, hanem azonnal feljelentést kellett volna tennie.

Állam elleni bűncselekmény feljelentésének elmulasztása

263. § (1) * Aki hitelt érdemlő tudomást szerez arról, hogy alkotmányos rend erőszakos megváltoztatása, alkotmányos rend elleni szervezkedés, lázadás, rombolás, hazaárulás, hűtlenség, az ellenség támogatása, kémkedés, szövetséges fegyveres erő ellen elkövetett kémkedés, kémkedés az Európai Unió intézményei ellen készül, vagy még le nem leplezett ilyen bűncselekményt követtek el, és erről a hatóságnak vagy az állam illetékes szervének, mihelyt teheti, nem tesz feljelentést, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő."


Link másolása
KÖVESS MINKET: