HÍREK
A Rovatból

Nagyjából egyenlően oszlanak meg az ellenzéki pártok között a nyerhető körzetek

Papírforma szerint nem lesz egy kiemelkedően domináns párt sem az ellenzéken belül, tehát a közös kormányzáshoz együtt kell működniük.


Hosszú elemzést készített az előválasztási eredményekről a Válasz Online, amiben arra fókuszáltak, a megnyert körzetek közül hol indul "óbaloldali", tehát MSZP-s vagy DK-s, és hol "új generáció", vagyis LMP-s, momentumos, jobbikos, párbeszédes, illetve civil jelölt.

Az összesen 106 egyéni körzetből 66-ot tartanak nyerhetőnek: ezek azok, ahol már négy éve is a baloldal győzött (15 helyen), ahol 45 százalék alatti eredménnyel nyert a Fidesz (23), ahol 45 és 50 százalék között teljesítettek (21), illetve még 7 olyan körzet, ahol ugyan több mint 50 százalékot ért el a kormánypárti jelölt, de jövőre erős kihívót kapott. Ilyen például Márki-Zay Péter vagy Harangozó Tamás választókerülete.

Az elemzés szerint 106 választókerületben végül 60 helyen győzött újgenerációs jelölt, az „óbaloldalnak” csak 46 körzet jutott. Az említett 66 körzetre szűkítve pedig azt látjuk, hogy 38-ban győztes olyan indulók, akiknek nincs közük a 2002-2010 előtt kormányzó pártokhoz, és csak 28-ban DK-sok vagy ősszocialisták.

A 28-ból 18 jelölt került ki a Gyurcsány-pártból, ami azt jelenti, hogy míg Dobrev Klára a miniszterelnök-jelöltek versenyében majdnem 35 százalékot ért el, pártja a valamennyire esélyes jelölti helyek mindössze 27 százalékát szerezte meg.

Ennél valamivel nagyobb dominanciát vetít előre Török Gábor politológus, aki Facebook-posztjában csak a 30 legkönnyebben nyerhető körzetet emelte ki. Ezekből 10 lett a DK-é, a Jobbiknak 3, a MSZP-nek 6, a Párbeszédnek és a Momentumnak 5-5, az LMP-nek pedig 1 helyen győzhet a jelöltje szerinte.

A fentiekből az következik, hogy amennyiben nem lenne kormányváltás, és az ellenzék csak a legbiztosabban feléjük húzó körzeteket hozná, minden bizonnyal a DK-nak lenne a legnagyobb frakciója a Fidesz után.

Ha viszont több körzetet is sikerül elhódítani, már kiegyenlítettebbek az erőviszonyok: az említett 66 körzetből ugyan 18-at szerzett meg a DK, de pontosan ennyit, 18-at szerzett a Jobbik, valamint az MSZP-Párbeszéd is. Tőlük lemaradva következik a Momentum 9, valamint az LMP 3 körzettel.

Ez alapján ki lehet jelenteni, hogy ha a 66 körzet jó részét sikerül hozniuk, amivel valószínűleg a többséget is megszerzik az Országgyűlésben, a hat párt egyike sem kerül kiemelkedően domináns pozícióba a többihez képest.

Vagyis a közös kormányzáshoz folyamatos egyeztetésre és együttműködésre lesz szükség.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Lónak a f...t” – Hadházy Ákos megmutatta, milyen szavazólappal nem szavazott Polt Péterre
Aztán jött egy felsorolás olyan, a kormánypárthoz, Orbán Viktor családjához és a kormányhoz kapcsolható politikai-gazdasági bűnügyekről, amiknél szerinte Polt szándékosan akadályozta vagy próbálta akadályozni a bűnözők felelősségre vonását.
F. O. - szmo.hu
2025. május 20.



Hadházy Ákos független képviselő megmutatta követőinek, hogy milyen, szándékosan érvénytelen szavazólapot dobott be délelőtt a Parlamentben, ahol a fideszes többség Polt Péter eddigi legfőbb ügyészt és Hende Csabát megválasztotta alkotmánybírónak.

Hadházy Polt Péter, a fideszes politikusból lett eddigi legfőbb ügyész szavazólapjának tetejét a „Lónak a f.szát” hozzászólással egészítette ki, Ezt követte a „Nincs alkotmány” megállapítás, majd egy felsorolás olyan, a kormánypárthoz, Orbán Viktor családjához és a kormányhoz kapcsolható politikai-gazdasági bűnügyekről, amelyek esetében Hadházy meglátása szerint Polt szándékosan akadályozta vagy próbálta akadályozni a bűnözők felelősségre vonását:

1. Elios ügy, trafik botrány

2. Híd a munka világába

3. Microsoft ügy

4. Völner–Schadl ügy

A fotókat megmutató facebookos bejegyzését Hadházy ezzel a helyzetjelentéssel kezdte:

„Eltekintve attól, hogy nincs is valódi, konszenzuson alapuló alkotmányunk, egy olyan ember fogja azt őrizni, aki bűnsegédként segített pl. a Tiborcz-ügy, a trafikügy, a Híd a munka világába ügy, a Rogán-Völner-Schadl ügy, a Microsoft ügy stb. nyomozásának elszabotálásában” – írta a politikus.

(via 444)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor, Rogán Antal és a Fidesz frakció nagy része is nevére vette az „átláthatósági törvényt”
107 kormánypárti képviselő csatlakozott az eredeti beterjesztő Halász Jánoshoz. Több nagy fideszes név ugyanakkor hiányzik a benyújtók közül.


Ahogy arról korábban írtunk, Halász János országgyűlési képviselő nyújtotta be az ún. átláthatósági (más nevén ellehetetlenítési vagy nagytakarítási) törvényt, ami súlyosan ellehetetleníti a külföldről is pénzhez jutó civil szervezeteket, illetve sajtó- és médiatermékeket.

Kedden azonban a Fidesz és a KDNP 107 képviselője csatlakozott a javaslathoz előterjesztőként.

Az indítvány beterjesztői között van többek között Orbán Viktor, Rogán Antal, Semjén Zsolt és Kocsis Máté is

– írja a Telex.

Hozzáteszik ugyanakkor, hogy nincs az aláírók között többek között Lázár János, Szijjártó Péter, Gulyás Gergely, Navracsics Tibor és Nagy István sem.

A portál megjegyzi, hogy ebben a parlamenti ciklusban (azaz közel három év alatt) csak négyszer fordult elő, hogy a miniszterelnök benyújtóként szerepelt egy törvényjavaslat esetében.

Az előzetes napirendi tervezet szerint a június 10-i héten szavazhat a javaslatról, és az új jogszabály a kihirdetést követő harmadik napon lép életbe.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Lech Wałęsa keményen fogalmaz Orbán Viktorról: Mi azt mondjuk, hogy Putyin egy bűnöző, ő meg azt mondja, hogy egy barát
A volt lengyel elnök Budapesten kemény szavakkal illette a PiS volt miniszterhelyettesét. Azt is elárulta, mit gondol Putyinról, Orbán Viktorról és a demokrácia jövőjéről.


Lech Wałęsa volt lengyel elnök Budapesten járt, ahol az Egyensúly Intézet konferenciáján tartott előadást. A Szolidaritás legendás vezetője már 82 éves, de továbbra is aktívan járja a világot, és rendszeresen fellép különféle rendezvényeken. Most is arról beszélt, hogy gyakorlatiasan kell gondolkodni, és már a nyolcvanas években is az értelmes ellenállás formáit kereste – írja a 444.

A konferencia után újságírók kérdezték arról, hogy mit gondol Marcin Romanowskiról, a PiS volt miniszterhelyetteséről, akit Budapestre menekítettek az igazságszolgáltatás elől. Wałęsa indulatosan reagált:

„Mondják meg, hol van, én hazaviszem Magyarországról”

Romanowski azóta állást is kapott a magyar kormány propagandaintézetében. Wałęsa határozott véleményt fogalmazott meg róla: „Egy tolvaj, egy bűnöző ez az ember. Fel kellene adnia magát, és bíróság elé állnia. Én ezt javaslom neki. Kár, hogy ebben az ügyben ez történt a magyar-lengyel két jó baráttal.”

Szerinte ma már nincs közös alap, ami összekötné a világ szabad részét, és úgy látja, hogy a Szovjetunió összeomlása után megszűnt az a külső erő, ami összetartotta az országokat. Most mindenki csak a saját érdekeit nézi. Úgy gondolja, hogy az orosz-ukrán háború legalább arra jó lehet, hogy újra legyen közös nevező, mert jelenleg „nem kapcsol minket össze semmi, csak az érdekeink maradtak meg.”

Wałęsa hisz abban, hogy a nyugati világ módszerei lesznek végül a győztesek. Szerinte Oroszország a múltat képviseli, amikor területszerzésekkel akar erőt mutatni, ezzel szemben a nyugati bővülés szerinte sikeresebb modell. „A kérdés most számomra az, hogy melyik koncepció nyer. A régi, amivel Oroszország területszerzésekkel akar erőt mutatni, vagy a miénk. Biztos vagyok benne, hogy a mi módszerünk, a bővülés lesz a győztes megoldás, de talán nem ma.”

Wałęsa támogatja Ukrajna uniós csatlakozását is. A sajtóbeszélgetésen azt mondta:

„Hogy ebből kizárjuk Ukrajnát? Lehetetlen! Ez egyszerűen szükségszerű, muszáj megtörténnie. Európa és a világ fejlődéséhez szükség van Ukrajna EU-s csatlakozására.”

A rendszerváltás legendás alakja nem szerénykedett, amikor a múltat idézte fel. Emlékeztetett, hogy sokan lehetetlennek tartották a kommunizmus megdöntését, de mégis sikerült. Úgy fogalmazott: „Amikor a kommunizmus ellen harcoltam, mindig azt mondták nekem, hogy ezt nem lehet megcsinálni, ezt a rendszert csak az atomháború tudja felrobbantani. És nézzétek, sikerült. Ennek köszönhetik a magyarok is a szabadságukat. Az orosz medve fogait Lengyelország verte ki. Amikor már nem tudott harapni, a többi ország is meg tudta mutatni.”

A volt elnök megemlítette azt is, hogy nem elsősorban Donald Trumptól vár megoldást. Felidézte, hogy még Trump első elnöksége előtt meghívta őt egy vacsorára, de a beszélgetés nem volt egyszerű: „mondtam, hogy én csak egy egyszerű villanyszerelő vagyok, beszéljen egy kicsit egyszerűbben”. Azt mondta, „Trumppal vannak problémák”, és szerinte „Trump civilizációs visszalépést javasol. Tíz évet fogunk veszteni, és megfizetjük majd az árát.”

Orbán Viktor is szóba került. Wałęsa hangsúlyozta, hogy nem akar konfrontálódni, mert már nincs annyira benne a napi politikában, de azért elmondta a véleményét. Szerinte Orbán nem jó példát mutat, viszont legalább ezekből is lehet tanulni. Azt mondta, a választók feladata, hogy jobb vezetőket válasszanak. Amikor arról kérdezték, mit gondol Orbán kijelentéséről, miszerint a lengyel politika a legszemforgatóbb egész Európában, így reagált:

„Orbán koncepciójába a lengyel politika nem illik bele. Mi azt mondjuk, hogy Putyin egy bűnöző, ő meg azt mondja, hogy egy barát. Ez elég nagy különbség, nem is lehet most kibékíteni ezt a két nézőpontot. De mindig lehet választani.”

A beszélgetés végén a demokrácia megmentéséről beszélt. Azt mondta, meg kell érteni a világ történelmét, a jelen korszakot, és azt, hogy mit kell tenni. Úgy fogalmazott: „Mentsük meg magunkat, mentsük meg az egész világot. Mentsétek meg a demokráciát.” Végül, amikor Lengyelország fejlődéséről kérdezték, azt mondta: „Nézzétek, milyen pocsék volt a helyzet Lengyelországban! És ma, hogy kiépült ez az ország. Annyira, hogy én már este ki se merek egyedül menni, egyszerűen én már nem bírnék hazatalálni.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Túlélő” és „Láthatatlan szörnyek” – így szúrt oda Orbánnak a Harcosok klubja szerzője
Chuck Palahniuk szerint másik két könyvének címe is jól jöhetne a magyar politikában. A Fidesz digitális hadsereget építene a Harcosok klubjára hivatkozva.


Chuck Palahniuk, a Harcosok klubja című regény szerzője is reagált arra, hogy Orbán Viktor és a Fidesz a könyv címét használta fel digitális hadsereg toborzására.

A HVG kérdésére az író a következőt válaszolta:

„Az ellenzék, ha szerveződne, talán használhatná a harmadik könyvem – a Láthatatlan szörnyek – címét. Az óvatos távol maradóknak pedig ott van politikai zászlóbontáshoz a második könyvem címe: a Túlélő.”

A Fidesz nemrég jelentette be az úgynevezett digitális harcosok toborzását. A kampányban a Harcosok klubja címét használták, amelyet Orbán Viktor a vasárnapi, látványos körítéssel megrendezett beszédében említett. A miniszterelnök azt mondta, azt szeretné, ha januárra már százezer emberből állna az online térben aktív támogatói közösség, és kijelentette: a digitális térben is a Fidesznek kell lennie a legerősebbnek.

A Harcosok klubja című könyv alapján készült 1999-ben David Fincher kultikus filmje Brad Pitt és Edward Norton főszereplésével. A történet főhőse skizofréniában és többszörös személyiségzavarban szenved, hallucinációi miatt közveszélyes bűnözővé válik, akinek célja a társadalmi normák teljes lerombolása.

Chuck Palahniuk ukrán felmenőkkel rendelkezik, és meleg, zárul a cikk.

(via 444)


Link másolása
KÖVESS MINKET: