Kósa Lajos elmagyarázta az RTL-nek, miért listázható bárki, aki uniós támogatást fogad el
Átment az igazságügyi bizottságon az úgynevezett átláthatósági törvény, és a parlamentben már holnap megtartják az általános vitáját. Ezt négy órára korlátozták, hogy megakadályozzák az ellenzéki obstrukciót, vagyis azt, hogy elnyújtsák a vitát. A bizottsági ülés után a beterjesztő, Halász János nem nyilatkozott, Kósa Lajos viszont elmondta, azért nem tesznek kivételt az uniós támogatások esetében, mert szerinte az unió támadja a legagresszívebben a magyar szuverenitást.
Még Tordai Bence független képviselő biztatására sem válaszolt az RTL híradójának kérdésére Halász János, az úgynevezett közélet átláthatóságáról szóló törvény beterjesztője. Az Igazságügyi Bizottság ülésére igyekezett, ahol döntöttek a javaslat tárgysorozatba vételéről.
A törvénytervezet szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal javaslatára a kormány listázná azokat a külföldről is támogatott szervezeteket, amelyek szerintük veszélyeztetik az ország szuverenitását, és befolyásolják a választói akaratot. A listára került szervezetek nem kaphatnának például egy százalékos adófelajánlást, a NAV akár magánlakásokban is házkutatást tarthatna, és hónapokra befagyaszthatnák a szervezetek számlájára érkezett támogatásokat. A bizottság DK-s alelnöke azt mondta, a javaslat elhallgattatna minden kritikus hangot.
Sebián-Petrovszki László, (DK)
A momentumos Cseh Katalin azt kérdezte, hogy a kormány tényleg ki akarja-e léptetni Magyarországot az Európai Unióból:
"Teljesen felfoghatatlan az, hogy önöket még ennyire zavarja a nyilvánosság, a megmaradó része. Miért szeretnék önök ennyire kiirtani a szólásszabadságnak az utolsó bástyáit is Magyarországon, miért zavarja önöket ennyire a civil szervezet, nincs még elég erejük, nincs még elég hatalmuk? Mi kell még önöknek?"
Halász János azt mondta, a törvény olyan szervezetekre vonatkozik, amelyek a közélet befolyásolására törekszenek, külföldi támogatásból, és ezzel veszélyeztetik az ország szuverenitását:
Halász János az ülés után sem válaszolt a sajtónak, Kósa Lajos viszont igen. Elmondta például, miért tiltanák el az egy százalékos felajánlásoktól a listázott szervezeteket:
"Hogy ha valaki külföldi befolyás alatt van, akkor a külföldi befolyásnak fog eleget tenni, csak akkor egy kis magyar társfinanszírozással együtt, az nem jó."
Arról is beszélt, hogy szerinte nem probléma, ha a jogszabály vitát vált majd ki az Európai Unióban, és elmondta, miért nem tesznek kivételt az uniós támogatásokkal:
Az „átláthatósági” törvény vitája holnap kezdődik a parlamentben. Kocsis Máté frakcióvezető kezdeményezésére nyolc perc alatt összehívták a házbizottságot, és döntöttek arról, hogy négy órás időkeretben tárgyalják majd, ezzel megakadályozták az ellenzéki obstrukciót, vagyis azt, elhúzzák a javaslatról szóló vitát.