HÍREK
A Rovatból

Trump és Putyin kétórás beszélgetése után megindulhatnak a tűzszüneti tárgyalások Ukrajna és Oroszország között

A Fehér Ház közölte, hogy Trump egy második hívást is indított, amelyben Macron, Meloni, Stubb, Ursula von der Leyen és Zelenszkij is részt vett. Trump szerint a Vatikán kész helyet biztosítani később a béketárgyalások számára.


Donald Trump amerikai elnök hétfő délután két órán keresztül telefonon egyeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. A beszélgetésről a Fehér Ház is beszámolt. A Reuters információi szerint Trump közvetlenül a hívás előtt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is váltott néhány szót.

A Fehér Ház szóvivője, Karoline Leavitt a hívás előtt újságíróknak elmondta: „Trump belefáradt és csalódott mindkét félben.” Hozzátette, hogy az elnök „világossá tette mindkét fél számára, hogy mielőbb látni akarja a békés megoldást és a tűzszünetet.”

Trump a Truth Social nevű közösségi oldalon azt írta, hogy a beszélgetés nagyon jól sikerült. Közölte: Oroszország és Ukrajna azonnal megkezdi a tűzszüneti, és ami még fontosabb, a háború lezárásához vezető tárgyalásokat.

Hozzátette, hogy ennek feltételeit a két fél egyezteti. Szerinte a beszélgetés hangulata és hangneme kiváló volt, és ha nem így lett volna, „akkor most mondanám, mintsem később”.

Putyin és Trump a keresztnevükön szólították egymást a hívás alatt – árulta el Jurij Usakov, az orosz elnök tanácsadója, aki korábban Moszkva washingtoni nagykövete volt. „Trump azt mondta: „Vlagyimir, bármikor felhívhatsz, szívesen felveszem és beszélgetek veled.” - írta az AP.

Putyin a beszélgetés után újságíróknak úgy fogalmazott, hogy „általánosságban a jó úton haladunk”. A RIA orosz hírügynökség szerint a két vezető egyeztetése „informatív és segítőkész volt”. Putyin szerint Oroszországnak és Ukrajnának olyan kompromisszumokat kell kötnie, amelyek mindkét fél számára elfogadhatóak, mielőtt fegyvernyugvásról dönthetnének.

Az orosz elnök kijelentette, hogy a krízis békés rendezését támogatja, és kész Kijevvel közösen dolgozni egy memorandumon, amely a jövőbeni béketárgyalások alapját képezheti.

Hangsúlyozta, hogy meg kell szüntetni a válság gyökereit, ám Kijev korábban visszautasította az ennek feltételeként megfogalmazott követeléseket, mivel azok szerintük sértik az ország szuverenitását.

Putyin elutasította azt a 30 napos feltétel nélküli tűzszünetet is, amelyet amerikai tisztviselők a beszélgetés egyik fő céljaként emlegettek. Úgy véli, a békéhez vezető leghatékonyabb utat kell megtalálni.

Zelenszkij a sajtónak elmondta, hogy Trumppal folytatott rövid beszélgetésében hangsúlyozta: Ukrajna nélkül ne szülessen döntés az ország jövőjéről. Arról is beszélt, hogy felvetette Oroszország szankcionálásának lehetőségét.

Trump szerint Oroszország átfogó gazdasági együttműködésre törekszik az Egyesült Államokkal, ha a háború véget ér. Úgy látja, a lehetőségek határtalanok, és Ukrajna is profitálhatna ebből az újjáépítés során.

Trump elmondta, hogy a beszélgetés során a kereskedelem is téma volt, ami arra utal, hogy gazdasági eszközökkel próbálhatja elősegíteni a megállapodást. Scott Bessent pénzügyminiszter az NBC „Meet the Press” című műsorában úgy fogalmazott, Trump világossá tette: ha Putyin nem mutat hajlandóságot a tisztességes tárgyalásra, további szankciók következhetnek. Szerinte a Biden-kormány idején bevezetett korábbi szankciók nem bizonyultak elégségesnek, mert nem csökkentették Oroszország olajból származó bevételeit, mivel attól tartottak, hogy ez növeli az amerikai árakat.

Az amerikai elnök már tájékoztatta Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, Emmanuel Macron francia elnököt, Giorgia Meloni olasz kormányfőt, Friedrich Merz német kancellárt és Alexander Stubb finn elnököt a tárgyalások megindulásáról

A Fehér Ház közölte, hogy Trump egy második hívást is indított, amelyben Macron, Meloni, Stubb, Ursula von der Leyen és Zelenszkij is részt vett.

Trump szerint a Vatikán kész helyet biztosítani a béketárgyalások számára.

Az amerikai alelnök, JD Vance a hívás előtt kijelentette, hogy Trump akár ki is vonulhat az egyeztetésekből, ha úgy látja, Putyin nem tárgyal komolyan. „Azt mondanám, több mint nyitottak vagyunk arra, hogy otthagyjuk az egészet” – jelentette ki Rómában, miután találkozott Leo pápa XIV-gyel.

Ez volt a harmadik alkalom Trump januári beiktatása óta, hogy telefonon tárgyalt Putyinnal. Belső források szerint az elnököt már erősen frusztrálta a folyamat lassúsága.

Zelenszkij vasárnap Rómában találkozott JD Vance alelnökkel és Marco Rubio külügyminiszterrel. Azt nyilatkozta, hogy az isztambuli egyeztetéseken „az oroszok alacsony szintű küldöttséggel jelentek meg, akik nem hozhattak döntéseket”. Azt is hozzátette, hogy Ukrajna valódi diplomáciai munkát folytat a tűzszünet érdekében.

Pénteken Isztambulban újra találkozott az orosz és ukrán delegáció, de kevesebb mint két óra után véget értek a megbeszélések, anélkül, hogy fegyverszünet született volna. Ugyanakkor a felek megállapodtak abban, hogy ezer-ezer hadifoglyot cserélnek ki. Az ukrán hírszerzés vezetője, Kirilo Budanov az ukrán televízióban azt mondta, az első cserére már a héten sor kerülhet.

Putyin visszautasította Zelenszkij ajánlatát egy személyes találkozóra Törökországban, amely az ukrán fél által javasolt 30 napos tűzszünet alternatívája lett volna.

Trump a közel-keleti útja végén így nyilatkozott: Putyin azért nem ment el Törökországba, mert ő maga sem volt ott. „Ő és én találkozni fogunk, és vagy megoldjuk, vagy nem” – mondta újságíróknak, miközben felszállt az Air Force One-ra. „Legalább tudni fogjuk. Ha nem oldjuk meg, az is érdekes lesz.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Tisza 52, Fidesz 34” – Magyar Péter egy eltitkolt közvélemény-kutatásról beszélt
Azt mondta a Klubrádióban: „Kérdezzük már meg a kormányt, hogy miért nem hozzák le azt az ötezer fővel készített legfrissebb közvéleménykutatást, aminek az eredménye: Tisza 52, Fidesz 34.”
Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
2025. május 19.



Magyar Péter múlt héten gyalog indult el Nagyváradra. Az akcióját azután jelentette be, hogy szerinte Orbán Viktor a tihanyi apátság csodálatos barokk oltára előtt állva árulta el a külhoni magyarságot, és ezzel a nemzetet is.

A Klubrádió Megbeszéljük című műsorának hétfői adásában beszélt az útjáról. A beszélgetés idején még úton volt Kisújszállás felé, amely aznap estére volt a célja.

A Tisza Párt elnöke arról is beszélt, hogy létezik egy közvélemény-kutatás, amely szerinte jelentős előnyt mutat a Tisza Pártnak. Azt mondta: „Kérdezzük már meg a kormányt, hogy miért nem hozzák le azt az ötezer fővel készített legfrissebb közvéleménykutatást, aminek az eredménye: Tisza 52, Fidesz 34. Ha már ennyi pénzt kidobtak rá, akkor igazán nyilvánosságra hozhatnák.”

Magyar szerint ezt a kutatást nem közvetlenül a kormány rendelte meg, hanem egy nagyobb cég megbízásából készítik el minden választás előtti évben. Azt állította, hogy ez az anyag „a Karmelita csodás teraszára is” eljut. Ennél többet nem árult el, mert szerinte ez a kormány dolga lenne, de hozzátette, hogy ha úgy alakul, a Tisza is megtehetné.

Úgy fogalmazott, hogy „rögtön érthetővé válik a pánik, és ez a dühreakció, mint egy kisgyerek, aki dühös, amikor elveszik a labdáját”. Azt mondta, a kormányban is tudnak erről a kutatásról, és szerinte ezért ilyen a reakciójuk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Markó Béla: Orbán hosszú ideje egy olyan Európa-képet, és egy olyan állameszmét képvisel, amely rossz a határon túli magyaroknak
Az RMDSZ korábbi elnöke úgy fogalmazott: „Orbán rosszul mérte be a romániai helyzetet, és rosszul mérte be az erdélyi magyarok közérzetét.”


Markó Béla szerint Orbán Viktor kiállása a romániai elnökválasztás második fordulója előtt a szélsőjobboldali jelölt mellett nem azt az eredményt hozta, amit a magyar miniszterelnök szeretett volna. A Klubrádió Reggeli gyors című műsorában arról beszélt, hogy sokan attól tartottak, Orbán Viktor tihanyi beszéde miatt a romániai magyarok George Simionra szavaznak majd, de épp az ellenkezője történt.

Markó úgy látja, hogy Orbán megszólalása miatt többen is elmentek szavazni, csak épp nem arra a jelöltre, akit ő támogatott. A Székelyföldi és más erdélyi magyar szavazók végül Nicușor Dan mellé álltak.

Az RMDSZ volt elnöke szerint a második forduló megmutatta, hogy az erdélyi magyarokban megvan a józanság, és „kulcspillanatokban szolidárisak tudnak lenni, össze tudnak fogni, és egységesen tudnak föllépni, és a saját érdekeikre figyelnek, nem arra, hogy mit mond Orbán Viktor”.

Markó beszélt arról is, hogy bár az első forduló után jelentős, körülbelül 20 százalékpontos különbség volt a két jelölt között, amit nagyon nehéz volt ledolgozni, végül mégis Nicușor Dan nyert.

A végeredményt Markó Orbán vereségének tartja. Úgy fogalmazott: „Orbán rosszul mérte be a romániai helyzetet, és rosszul mérte be az erdélyi magyarok közérzetét.”

Hozzátette: „Több mint hiba, hogy ő nemcsak most, hanem már hosszú ideje egy olyan Európa-képet, és egy olyan állameszmét képviselt, amely rossz a határon túli magyaroknak, és nagyon rossz az erdélyi magyaroknak.

És most kiderült az, hogy ezt nemcsak néhány politológus gondolja, vagy nemcsak néhány politikai vezető látja így, hanem maguk az erdélyi magyarok is nagyon jól érzékelik, hogy mit jelent egy olyan nacionalista állameszme, amelyet sajnos a magyar kormánypolitika is támogat.”

Markó felidézte, hogy az erdélyi magyarok emlékeznek a román–magyar konfliktusokra, különösen a marosvásárhelyiek márciusára. Úgy fogalmazott: „éppen ezért nem értem, hogy miért kell Magyarországról megmondani nekünk, és miért kell Orbán Viktornak megmondani, hogy mi mit akarjunk.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Az Európa Tanács a nagytakarítási törvényről: felszólítjuk a magyar Országgyűlést, hogy függessze fel a törvénytervezet tárgyalását
Szerintük a törvény „felhatalmazná a kormányt arra, hogy korlátozásokat vezessen be egyesületek és médiumok ellen, homályos és pontosan meg nem határozott indokokra hivatkozva, amelyek csődbe vihetik vagy bezárásra kényszeríthetik ezeket.


Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének két jelentéstevője, az észt Eerik-Niiles Kross és a görög George Papandreou is véleményt mondott a magyar törvénytervezetről. A két tisztviselő szerint a „közélet átláthatóságáról” szóló javaslat komoly következményekkel járhat.

Azt írják, hogy „a jelenlegi formájában előterjesztett törvényjavaslat lehetetlenné tenné a civil társadalmi szervezetek és a független médiumok működését, sőt létezését is. Indokolatlan és aránytalan támadást jelent a magyar állampolgárok gyülekezési és véleménynyilvánítási szabadsága ellen. A javaslat elfogadása sértené Magyarország nemzetközi kötelezettségvállalásait az emberi jogok és alapvető szabadságok tekintetében.”

Szerintük a törvény „felhatalmazná a kormányt arra, hogy korlátozásokat vezessen be egyesületek és médiumok ellen, homályos és pontosan meg nem határozott indokokra hivatkozva, amelyek csődbe vihetik vagy bezárásra kényszeríthetik ezeket. Emellett nem biztosít elegendő garanciát az önkényes alkalmazás ellen.”

A közleményben azt is leírták, hogy nem tartják jogilag megalapozottnak a magyar kormány érvelését, amely szerint a törvény hasonlít az Egyesült Államok Külföldi Ügynökök Regisztrációs törvényéhez - írta a 444.hu.

Kiemelték: „Ahogy azt a Reykjavíki Demokrácia-elvek is hangsúlyozzák, a magyar kormány – mint az Európa Tanács tagja – köteles biztosítani a véleménynyilvánítás szabadságát, valamint az információhoz való hozzáférés és annak továbbadásának jogát. A szabad, független és sokszínű média, valamint a civil társadalom a demokratikus társadalom alapkövei.”

A két jelentéstevő szerint egy ilyen törvényt nem lehet elfogadni anélkül, hogy ne történjen előtte egy széles körű értékelés és egyeztetés. „Ezért felszólítjuk a magyar Országgyűlést, hogy függessze fel a törvénytervezet tárgyalását, és kötelezze el magát egy átfogó és inkluzív felülvizsgálati folyamat mellett, beleértve a Velencei Bizottság véleményének kikérését is.”

A törvénycsomagot Halász János nyújtotta be május 13-án. A parlament kedden vitázik róla, és a héten akár el is fogadhatják.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Fideszes villámakció: nem lesz obstrukció, pár órára korlátozták a nagytakarítási törvény parlamenti vitáját
A kormánypárt percek alatt átírta a napirendet, hogy időkeretbe szorítsa a vitát. Az ellenzék szerint így akarják elhallgattatni a kritikus hangokat a vitatott törvényről.


Kedden délután tartják a vitát a „közélet átláthatóságáról” szóló törvényjavaslatról, miután a Fidesz kezdeményezésére hétfőn napirendet módosítottak az Országgyűlésben.

A kormánypárt azt kérte a házbizottságtól, hogy a keddi plenáris ülésen csak négyórás időkeretben tárgyalják a javaslatot.

Az átláthatósági törvény segítségével a kormány ellehetetlenítheti azokat az újságokat és civil szervezeteket, amelyek szerintük veszélyeztetik az ország szuverenitását. A parlament igazságügyi bizottsága hétfő délelőtt 8 igen és 3 nem szavazattal vette tárgysorozatba a javaslatot, így az a plenáris ülés elé kerülhetett.

A Fidesz a napirend módosításával azt akarta elérni, hogy ne legyen éjszakába nyúló vita Halász János javaslatáról. Így próbálják elkerülni, hogy hasonlóan hosszú obstrukcióval szembesüljenek, mint 2022-ben a szociális törvény megszavazása előtt, amikor az ellenzéki képviselők több mint 22 órán át tartották fenn a vitát.

Tordai Bence, a Párbeszéd–Zöldek frakcióvezetője arról írt a Facebook-oldalán, hogy Kocsis Máté kezdeményezésére Kövér László hétfőn 12:32-kor összehívta a házbizottság ülését 12:40-re, hogy a frakciókkal közösen módosítsák a 13 órakor kezdődő ülés napirendjét.

A Telex információi szerint a házbizottság hétfői ülésén az is eldőlt, hogy a DK kezdeményezésére mégis uniós napirendi pont lesz az ellehetetlenítési törvény, így EP-képviselők – például Dobrev Klára vagy Magyar Péter – is felszólalhatnak a keddi vitán.

Mostanra az is biztossá vált, hogy a Fidesz nem akarja kivételes eljárásban, már a héten átnyomni a törvényjavaslatot a parlamenten. Az előzetes napirendi tervezet szerint a javaslat általános vitáját kedd este tartják, a szavazásra pedig a június 10-i hét elején kerülhet sor.


Link másolása
KÖVESS MINKET: