Melegházasságban él Svájcban, és két örökbe fogadott gyermeket nevel Orbán új barátja, a német szélsőjobboldali vezér
Szigorúan összefogott haj, elegáns blúz, gyöngysor és kimért hanghordozás - ő Alice Weidel, aki nemrég érkezett Budapestre Orbán Viktorhoz. Elsőre egyáltalán nem egy szélsőséges politikus jut róla eszébe az embernek, pedig ő a német alkotmányvédelem által megfigyelt, szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) kancellárjelöltje.
Weidel 2017 óta az AfD egyik vezetője, és az elmúlt években meghatározó szereplője lett a német politikának. Mindeközben ő az egyik legrejtélyesebb politikus, tele ellentmondásokkal, akinek személyiségében első pillantásra sok minden nem illik össze.
Közgazdászból lett pártvezető
Alice Weidel 1979-ben született Nyugat-Németországban, és a Bayreuthi Egyetemen végzett közgazdászként. Dolgozott a Goldman Sachsnál és a Bank of Chinánál, ezalatt pedig hat évet töltött Kínában, ahol megtanult mandarinul is. 2011-ben a kínai nyugdíjrendszerről írta doktori dolgozatát, majd az Allianz befektetési részlegénél helyezkedett el.
2013-ban csatlakozott az AfD-hez, amely akkor még főként az euróval szembeni kritikájáról volt ismert. A pártot ekkor még hozzá hasonló emberek, köztük közgazdászprofesszorok vezették. Weidel a szervezeten belül is a mérsékelt szárnyhoz tartozott. Idővel azonban egyre több inkább többségbe kerültek a szélsőséges tagok, majd kiszorították a pártból az alapító közgazdászokat.
2017-ben a párt parlamenti frakcióvezetője lett, az idei választásokon pedig kancellárjelöltként indul.
Stratégia vagy meggyőződés?
A „Widerworte” című könyvében Weidel arról ír, hogy élettársa bátorította a politikai pályára azzal, hogy „ne csak zsörtölődj”. Ahogy a pártja, úgy Weidel is végigment egy radikalizálódási folyamaton. Ráadásul ambiciózus politikusként tartják számon, aki gyorsan felismerte, hogy az AfD-ben karriert építhet, és hogy a stílusa, a hangneme sikert hozhat neki.
Pártvezetőként Weidel igyekszik professzionálisabb és letisztultabb megjelenést adni az AfD-nek. A párt azonban az ő vezetése alatt nem lett mérsékeltebb – éppen ellenkezőleg. A párton belül sokan elutasítják a mérsékelt hangnemet, és a növekvő közvélemény-kutatási adatok megerősítik őket ebben.
Az AfD az idei választások után biztosan nem kerül kormányra, de a párt már most a 2029-es választásokra készül. Weidel is ennek megfelelően építi politikai jövőjét.
Magánélete eltér pártja és Orbán Viktor nézeteitől
Weidel politikusként keveset mutat a magánéletéből, amit viszont tudni lehet róla, abból kiderül, hogy igencsak eltér attól, amit az AfD és Orbán Viktor képvisel.
Rendszeresen ingázik svájci otthona, Berlin és az AfD kampányrendezvényei között.
Szerinte ugyanis a melegekre és leszbikusokra a bevándorlók jelentenek veszélyt. Weidel úgy fogalmazott: „A melegek Németországban miattuk nem mernek kézen fogva járni az utcán, vannak olyan városrészek, ahol ‘muszlim bandák’ vadásznak rájuk.”
(via Telex, ZDF, Tagesschau)