HÍREK
A Rovatból

Megint csak Orbán lógott ki Ukrajna támogatásából, az EU-ban csak egy ország használja ugyanazt a retorikát, mint Oroszország

Az EU ismét Ukrajna támogatása mellett állt ki – egy kivétellel. Orbán Viktor nem csatlakozott a közös nyilatkozathoz, miközben Moszkva Európát háborúpártisággal vádolja.


Az Európai Unió 27 tagállama közül ismét csak 26 vezetője állt ki egyértelműen Ukrajna támogatása mellett csütörtökön. Orbán Viktor ezúttal sem csatlakozott az állam- és kormányfők közös következtetéseihez, amelyek megerősítették a folyamatos és szilárd támogatást Ukrajna függetlensége, szuverenitása és területi egysége mellett.

Az uniós csúcson alkalmazott megoldás nem újdonság: a magyar miniszterelnök már korábban is elutasította az egységes álláspontot, így most is csak 26 tagállam fogalmazott meg érdemi álláspontot Ukrajna ügyében. A közös nyilatkozat mindössze azt rögzítette, hogy az EU vezetői egyeztettek Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, és a következő találkozójukon visszatérnek a témára.

A 26 ország külön közleménye ugyanakkor határozottan kiállt Ukrajna mellett, hangsúlyozva, hogy a béke eléréséhez az országot a lehető legerősebb helyzetbe kell hozni.

A dokumentum rögzítette, hogy az EU elkötelezett az Ukrajnának nyújtott további segítség mellett, és egy igazságos, tartós béke megteremtését tűzi ki célul.

Bóka János EU-ügyi miniszter már a csúcstalálkozót előkészítő egyeztetéseken jelezte, hogy Magyarország nem fog csatlakozni a közös állásfoglaláshoz. Ennek ellenére Orbán a csúcs kezdete előtt még egy közös fényképet is megosztott szlovák kollégájával, Robert Ficóval, ám végül ismét egyedül maradt az uniós állásponton kívül.

A brüsszeli döntéseket nemcsak Magyarország kezelte sajátos módon, hanem Moszkva is éles kritikával illette az európai folyamatokat. Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője szerint Európa „háborúpártivá” vált, miközben Oroszország és az Egyesült Államok elkötelezett a békés rendezés mellett. Az orosz állami hírügynökség, a TASZSZ által idézett nyilatkozat szerint Peszkov úgy véli, hogy Brüsszel és az európai fővárosok egy militarizációs programot követnek, amely ellentétes Moszkva álláspontjával.

Eközben a brit kormány bejelentette, hogy a Tettrekészek Koalíciója operatív szakaszba lép, amely Ukrajna katonai támogatását célozza. Az EU-n belül azonban egyetlen kormány képvisel hasonló retorikát a háborúpártiság kérdésében, mint Oroszország – és az nem más, mint Magyarország.

(via Telex, 444)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Több ezer kárpátaljai menekült családot tett utcára a kormány, most több pert is elbuktak
A bíróság szerdán megsemmisítette Pál Norbert kormánybiztos döntését. Ahogy februárban 84 menedékes ügyében is.


A bíróság szerdán megsemmisítette Pál Norbert kormánybiztos döntését, aki tavaly nyáron elutasította a kárpátaljai családok méltányossági kérelmét – számolt be róla a Magyar Helsinki Bizottság, amely ellátta több érintett család képviseletét. Az ítélet megnyitotta az utat ahhoz, hogy három anyának és hét gyerekének támogatott lakhatást biztosítsanak.

A közleményükben emlékeztetnek, hogy tavaly

számos ukrajnai, mégpedig kárpátaljai magyar ajkú menedékes perelte be az orosz–ukrán háború elől Magyarországra menekülő személyekért felelős kormánybiztost. Pál Norbert ugyanis megtagadta ezektől és más családoktól is, hogy 2024. augusztus 21. után is támogatott lakhatásuk legyen.

Ezzel a Helsinki Bizottság szerint három-négyezer ember, nagy többségében magyar ajkú gyerek lakhatása vált bizonytalanná.

Azt írják, hogy közülük vannak, akik kétségbeesésükben visszatértek a háborús Ukrajnába.

Februárban a Fővárosi Törvényszék két perben összesen 84 kárpátaljai menedékes esetében is megsemmisítette a kormánybiztos döntéseit, és új eljárás lefolytatására kötelezte Pál Norbert kormánybiztost. A bíróság tegnapi döntése is jogerősen megsemmisítette a korábbi kormánybiztosi döntéseket, és arra kötelezte Pál Norbertet, hogy hozzon alakilag szabályos, egyedi tényállást, jogszabályi hivatkozást és indoklást tartalmazó határozatokat.

Ezeket a döntéseket az érintettek, ha rájuk nézve negatívak, ismét megtámadhatják a bíróság előtt.

A közleményben arra is kitértek, hogy

bár a kormánynak tavaly július óta havonta frissíteni kellene „a háború sújtotta területek” listáját, ezt még egyszer sem tette meg. Így azóta a drónokkal támadott Kárpátalja is békés területként van nyilvántartva.

via 444


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Gyurcsány Ferenc: Nem lehet nagyobb baj, mint az, hogy az ördögi Orbán helyére az ördögi Magyar lépjen
A TISZA Párt elnökének üzent a DK-elnök, miután Magyar a 2006-os zavargásokhoz hasonlította a Pride betiltását célzó javaslat elfogadását.


Aki Orbán és Gyurcsány közé egyenlőségjelet tesz, az hétpróbás gazember, agyafúrt manipulátor – ezt üzente Gyurcsány Ferenc Magyar Péternek. A TISZA Párt elnöke ugyanis a gyülekezési törvény módosításáról szóló bejegyzésében azt írta, hogy hatalma megrendülésével Orbán Viktor ugyanazokhoz az eszközökhöz folyamodik, mint a 2006-os zavargásokkor a Gyurcsány-kormány, a magyar emberek alapvető, gyülekezéshez való jogát veszi semmibe.

A DK elnöke csütörtöki, "Levélféle Magyar Péterhez" című bejegyzésében viszont azt üzente a TISZA Párt elnökének: hazudik, amikor azonosságot próbál teremteni a Pride mostani betiltása és 2006 ősze közé. Gyurcsány arról ír, hogy ő hibázott miniszterelnökként, Orbán Viktor viszont történelmi, politikai bűnt követett el.

„Írom egyszerűen: aki, mint például Ön, Orbán és Gyurcsány közé egyenlőségjelet tesz, az hétpróbás gazember, agyafúrt manipulátor, megtévesztett szellemi-politikai tévelygő, sodródó, bár nem rosszindulatú áldozat, a nyájösztöntől fogvatartott ösztönítélő és nem folytatom.”

A DK-elnök szerint Magyarra a felsorolásból a manipulátor illik leginkább. A politikus azt is hozzátette, hogy nem bántani akarja ezzel a megjegyzéssel Magyart, és nem személyes sértettség vezeti, hanem azt gondolja: „nem lehet nagyobb baj, mint az, hogy az ördögi Orbán helyére az ördögi Magyar lépjen.”

A DK elnöke szerint 2006. október 23-a „szörnyű nap volt”, a „Fidesz provokált, erőszakot akart, az utcán akarta megdönteni a kormányt”, és nem kevesen érezték úgy, hogy őket rendkívül súlyos, indokolatlan, törvénytelen bántalmazás érte.

„A Fidesz most alaptörvényt és más jogszabályokat változtat, hogy azok, akik másként szeretnek, mint a többség, ne ünnepelhessék boldogan jogukat a szabad szerelemhez. Mert önfeledt, színes felvonulásuk, annak megmutatása, hogy ők „mások”, szerintük veszélyes gyermekeink egészséges lelki fejlődésére” – írta Gyurcsány Ferenc. Szerinte a Fidesz kormányzása, és az ő súlyos hibákat is vétő, de a demokratikus alkotmányosság keretei között működő kormányzása közé egyenlőségjelet tenni mérhetetlen alávalóság.

„És tudja, miért mondom, hogy ez nem egyszerű tévedés, hanem hazugság? Mert ezt Ön valójában tudja, de azért teszi, hogy ne kelljen egyenesen beszélnie, viselkednie.”

Gyurcsány látja, hogy Magyar Péternek a Fidesz csapdát állított, de szerinte ezt a TISZA Párt elnökének kell megoldania, viszont az az ő ügye is, hogy ne keverje a gazemberek közé csak azért, mert bajban van.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Már nem a Hanna a legnépszerűbb lánynév, a fiúknál a Dominik kirobbanthatatlan
A lányoknál az Abigélek és a Nazirák, míg a fiúknál az Ábelek és az Eliotok hajráztak nagyon 2023-ról 24-re. Az élmezőnyben csak kisebb cserék történtek.


Mint minden évben, most is megtudhatjuk, hogy mik voltak a legnépszerűbb lány- és fiúnevek az elmúlt esztendőben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint.

Bár hazánkban folyamatosan gondot jelent a megszületett gyerekek alacsony száma, ennek sok hatása nincs a névadási szokásokra, igaz, néhány érdekes trend megfigyelhető.

A lányok esetében változás történt az első helyen: a korábban vezető Hannát beelőzte a 2023-ban még csak harmadik Luca.

Az élmezőny itt a következőképp néz ki:

  1. Luca
  2. Hanna
  3. Zoé
  4. Anna
  5. Emma
  6. Léna.

A lista első 50-jében a legnagyobbat az Nazirák ugrottak előre: a korábbi 76. helyett már a 40. legnépszerűbb név a listán. Az Abigélek is nagyot mentek: ők a 38.-ról a 27. helyre törtek előre.

A további listát itt lehet böngészni:

A fiúknál sokkal nehezebben változnak a trendek. Ott 2023-hoz képest nincs változás a dobogón, de az első 15-ben sincsenek jelentős változások. A 23-ban még negyedik Mátéknak tavaly meg kellett elégedniük a 6. hellyel, a Milánok és a Marcellek is beelőztek. Itt az élmezőny így néz ki:

  1. Dominik
  2. Olivér
  3. Levente
  4. Marcell
  5. Milán
  6. Máté.

Az első 50-ben itt az Ábelek dobbantottak nagyot: 14 helyet előre ugorva a 34.-ről a 20. helyre ugrottak. Nem panaszkodhatnak a Barnabások sem, akik a 25.-ről a 19.-re kerültek. Némi meglepetésre hatalmas, 25 helyes röppályával éppen befértek az első 50.-be az Eliotok. Tavaly Magyarországon 228 kisfiú kapta ezt a nevet.

A fiúnevek további listája:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Az USA nem engedett be az országba egy francia űrkutatót, mert Trumpot kritizálta chatüzeneteiben
Franciaország tiltakozott az eset miatt, mert a szabad kutatás és véleménynyilvánítás olyan alapjog, ami mellett büszkén kiállnak.


Amerikai határőrök március elején szúrópróbaszerű ellenőrzést végeztek egy francia űrkutató telefonján és laptopján. A férfi egy tudományos konferenciára érkezett repülővel Houston közelébe, de az ellenőrzés során olyan személyes üzeneteket találtak a telefonján, amelyekben Donald Trump elnök tudományos kutatókat érintő lépéseit kritizálta.

Az amerikai hatóságok szerint ezek az üzenetek gyűlöletkeltőnek számítottak az elnökkel szemben.

Az AFP információi alapján az FBI eleinte azt közölte a tudóssal, hogy terrorizmus és gyűlöletkeltés miatt vizsgálatot indítottak ellene, de a vádakat később ejtették.

A kutatót egy napig fogva tartották a reptéren, majd másnap visszaküldték Franciaországba, és elkobozták a munkahelyi laptopját és a privát telefonját is.

Az eset nagy felháborodást váltott ki Franciaországban. Philippe Baptiste francia felsőoktatási és kutatási miniszter egy éles hangú közleményben reagált a történtekre.

„A véleményszabadság és a szabad kutatás olyan értékek, amiket büszkén vallunk. Tiszteljük a törvényt, de minden francia kutató jogai mellett kiállunk”

– írta a közleményben Baptiste, aki maga is élesen kritizálja az amerikai elnököt.

Baptiste éppen azon a napon, március 9-én írt nyílt levelet, amikor a francia kutatót kiutasították az Egyesült Államokból. Levelében azt hangsúlyozta, hogy Franciaország szívesen látja azokat az amerikai kutatókat, akik Donald Trump politikája miatt szeretnének átköltözni. A miniszter Elon Muskot is keményen bírálta, amiért az üzletember bejelentette, hogy 2027-ig bezárják a Nemzetközi Űrállomást, holott erre semmilyen felhatalmazása nincs.

Az ügy azért is különösen érdekes, mert Donald Trump kampányának egyik fontos eleme volt a gyűlöletbeszéd elleni harc, amit cenzúrának nevezett, és a szólásszabadságot, a „free speech” szlogenjét hangsúlyozta. A mostani eset nem egyedülálló, a napokban ugyanis egy kanadai nő és két német állampolgár hasonló ügyéről is beszámoltak a nemzetközi sajtóban.

(via 444)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk