TECH

Megérkezett a Huawei legcombosabb okosórája

Az új Watch 3 az első óra a HarmonyOS-el, titánba és zafírba zárva.
Csákvári Péter - szmo.hu
2021. augusztus 15.


Link másolása

A Huawei bár az ismert okok miatt elvesztette vezető pozícióját, sőt a dobogóról is lekerült a telefon gyártás piacán, az okosóra szekcióban azonban még mindig tartja a második helyet az Apple Watch mögött, ami annak is köszönhető, hogy megfizethető áron kínál ultra csinos és legfőképpen a sport funkciókra koncentráló órákat remek üzemidővel. Bár a vetélytársak borsosabb árú óráinál lényegesen kevesebb funkcióval vannak felszerelve, ez imponált azoknak a felhasználónak, akik a sportórák és az Apple Watch között kerestek alternatívákat. Mondhatni a Huawei volt az izom, az Apple meg inkább az ész.

Titán és Zafír

Első ránézésre a Watch 3 Pro úgy néz ki, mintha a Watch 2 Pro szteroidokkal felpimpelt ikertestvérét látnánk, mert az anyaghasználat megegyezik az elődével, ugyanakkor nem kicsit nőtt az óra mérete. Itt is a zafírüveg és a titán alkotja a külső páncélt, amitől az egész megjelenése nagyon prémium, és elpusztíthatatlannak is érződik. Ennek megfelelően elég jól bírja a strapát, mint tudjuk, akármennyire igyekszik az ember, attól még használja a kezeit, de egy kis kilincskoccanás, egy laza asztalsarokba ütközés még nem hagy rajta nyomot. Kell is a páncél, mert elég nagy batár lett, így gyakrabban van kitéve a súrlódásnak. Ahhoz képest, hogy nagy és nehéz, kényelmes hordani, hála a szépen kialakított kerámia hátsónak. A mellé csomagolt barna bőrszíj is emeli az elegancia fényét, de nyilván sportoláshoz, és nyáron érdemes lecserélni egy szilikonra, ha nem akarunk egy baktériumtenyészetet csuklón kihordani.

Az egyik fő újdonság, ami szinte sírt a változásért, az a koronatárcsa, ami most már nem csak megnyomható, de forgatható is, így már az érintőpanel mellett ezzel is navigálhatunk a menüben. Az 1,43 colos, 466x466 pixeles felbontású AMOLED kijelző egyébként elég nagy is ahhoz, hogy kényelmesen érintéssel is kezelhető legyen.

Az 5ATM minősítésnek köszönhetően az óra kiválóan használható úszás, zuhanyzás közben is, a Drain funkcióval pedig ki is fújhatjuk belőle, a bent maradt vizet, ami átmenetileg megnémítaná kicsit a készüléket.

Az akksi azért még mindig üt

A LiteOS legnagyobb előnye az volt, hogy baromi energiatakarékosan tudta pörgetni magát, így a piac legnagyobb üzemidőjével érkeztek az aktuális Huawei órák, ez viszont az új HarmonyOS esetében már nem így van, viszont a 790 milliamperórás akksi még így is 4-5 napig húzza normális használat mellett, amivel az Apple és a Samsung óráit is körözi, teret adva az alvásfigyelés funkciónak (Az Apple Watchnál egyszerűen macera, mivel este jobb feltenni tölteni azt az órát), ami egyébként parádésan pontos adatokat gyűjt az éjszakánkról. Az óra mellé kapunk egy vezeték nélküli bölcsővel rendelkező töltőt, amire szépen fekszik az óra, de elég szenvedősen tölti fel.

Szenzorhegyek

Már az elődnél is használt szenzorok itt is szépen dolgoznak, többek között ezúttal is mérhető a pulzusszám- és a véroxigénszint (SpO2),a stressz- és alváskövetés, többszáz féle sporttevékenység monitorozható, valamint új szenzorral is bővült, amivel a bőr hőmérsékletét is mérhetjük egy olyan helyen, ahol nem releváns, de ha keményen lázasak lennénk, azt biztos tudjuk vele bizonyítani?! Ennél talán hasznosabb az EKG funkció, ami továbbra sem került bele az órába.

“Ki vagy hangosítva az órámon”

Immár az óra rendelkezik Bluetooth 5.2-es kapcsolattal, 2,4 GHz-es beépített wifi modemmel és 4G-s eSIM-el is, amit aktiválva akkor is megmarad a mobilnet, illetve a hívásfogadás lehetősége, ha a telefonunk nincs a közelünkben. Az új funkciók között már megtaláljuk végre az NFC-t is, de ennek jelenleg még semmi haszna, mert alkalmazást nem találunk a mobilfizetéshez, ami nyilván a jövőben változhat.

Diszharmónia

Az Watch 3 legfontosabb változása, hogy az eddig használt igencsak korlátolt teljesítményű LiteOS-t leváltották a cég új fejlesztésű Harmony OS 2.0-jára, ami a Huawei jövőjének egy fontos tétele, viszont még meglehetősen üres. A megjelenés csinos, immár widget nézetet is választhatunk a listanézet helyett, ami a koronával kényelmesen is lapozható, és már az órán belül is letölthetünk appokat az App Galleryből, de még csak néhány darabot találunk belőlük, és azok sem működnek rendesen. Egyértelműen idővel ez változni fog, és ha a harmadik féltől származó fejlesztések is felpörögnek, egy teljesen új óráról beszélhetünk, de egyelőre semmi hasznosat nem találtam ott. A cég nagy ígéreteket tett egyébként arra, hogy a jövőben folyamatosan fejlesztik még a rendszert, és nem hiszem, hogy ez ne történne meg, láttuk már a múltban is, ahogy szépen kijavítják az eszközeiket, gyakran érkeznek a frissítések is az elődökre is.

Amit a legtöbbször látunk

Ami viszont továbbra is parádés, hogy a Huawei többezer, vagy többszáz (meg se tudtam számolni) óraszámlapot tett már eddig letölthetővé, vagy megvásárolhatóvá, és a Watch 3-ra már újabb dinamikus lapok is érkeztek, amik újabb elemeket is kijelezhetnek nekünk. Természetesen az is opció továbbra is, hogy a saját hátterünket használjuk.

Na és mennyi?

Nos prémium megjelenés ide vagy oda, 164 000 forint az annyi, és jelenlegi állapotában még ez kicsit soknak érződik, de el tudom képzelni, hogy nem mindenki legnagyobb álma, hogy bárhol EKG-t mérjen, vagy az órájáról fizessen, hanem inkább a stílust fizetné meg, ami kétségkívül fullos. Egy szó, mint száz ez egy gyönyörű óra, amit ritkábban kell tölteni, mint a vetélytársait, elképesztően testre szabható, és igazából minden fontos benne van, és remélhetőleg hamarosan befoltozzák azt a néhány lyukat is, ezt ez az ár megköveteli.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TECH
Nem tudtál belépni a Messengerbe a hétvégén? Ez volt az oka
Új szolgáltatásokat vezettek be, ebbe futhattak bele a felhasználók.
K. A., fotó: Unsplash - szmo.hu
2024. január 14.


Link másolása

Sokan tapasztalhatták a hétvégén, hogy nem tudnak belépni a Messengerbe, mert egy pin kódot kér az alkalmazás. Az IT Business azt írja, hogy ennek oka egy új szolgáltatás bevezetése volt.

Bár a Messengerben 2016 óta van arra lehetőség, hogy bekapcsoljuk a végpontok közötti titkosítást,

mostantól viszont a privát csevegések és hívások beállításait is alapértelmezés szerint végpontok közötti titkosításra változtatták.

Ez azt jelenti, hogy az üzeneteink és hívásaink tartalma védett lesz attól a pillanattól kezdve, hogy az adatok elhagyják az eszközünket, egészen addig, amíg elérik a fogadó eszközét. Így még Meta sem láthatja és hallhatja, miről cseverészünk a barátainkkal, rokonainkkal.

A cég már december elején közzétette, hogy elindult a teljes körű, alapértelmezett végpontok közötti titkosítás, és emellett most egy sor új funkció is érkezett, amik az üzenetváltás élményének javítását célozzák.

Akik a hétvégén arra ébredtek valamelyik nap, hogy nem érik el csak egy pin kód megadása után a Messenger alkalmazást, azok ennek a szolgáltatásnak a bevezetésébe futottak bele.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
TECH
Videón, ahogy kicsomagolnak és beüzemelnek egy 137 milliárd forintot érő litográfiai gépet
A holland ASML cég által gyártott, körülbelül 150 tonnás csúcsgép teljes és sikeres telepítésén összesen 250 mérnök dolgozik majd fél évig.

Link másolása

Látványos videót tett közzé az Intel chipgyártó vállalat arról, hogyan érkezett meg az oregoni gyárukba a holland ASML cég által gyártott, 380 millió dolláros (mintegy 137 milliárd forintot érő) High-NA litográfiai gép – írja a HVG.

A körülbelül 150 tonnás litográfiai gép teljes telepítése 250 ASML- és Intel-mérnök fél évi munkája nyomán készül majd el. Az ASML a múlt év végén kezdte meg az első nagy NA-értékkel rendelkező extrém ultraibolya (EUV) litográfiai rendszerének leszállítását az Intelnek. Az NA a Numerical Aperture, azaz a numerikus apertúra rövidítése. Ez az érték mutatja meg, hogy a rendszer mennyire képes a fényt fókuszálni. Minél magasabb ez a szám, annál kisebb chipek készíthetők.

Az Intel közzétett egy videót, amely bemutatja a gép telepítését az oregoni Hillsboro melletti gyárába. Az ASML Twinscan EXE:5000 High-NA EUV nevű litográfiai gépet tartalmazó konténert egy teherszállító repülőgép vitte Hollandiából az oregoni Portlandbe, az összeszerelése után a teljes telepítése és kalibrálása pedig még hónapokig tart majd.

Az ASML gépe 8 nm-es felbontásban képes nyomtatni, jelentősen javítva a jelenleg használt Low-NA EUV szkennerek teljesítményét, amelyek egyetlen expozícióval 13 nm-re korlátozódnak. A mostani fejlesztés lehetővé teszi olyan tranzisztorok építését, amelyek a jelenleginél körülbelül 1,7-szer kisebbek, ami majdnem háromszoros tranzisztorsűrűséget jelenthet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TECH
S24: Menet közben fordítja a beszélgetést és összefoglalja a meetingeken elhangzottakat a Samsung új csúcsmobilja
A mesterséges intelligenciának köszönhetően számos feladatot ellát majd az új mobil, aminek már az árát is megmondták.

Link másolása

Újabb Samsung-család érkezik: A S24, S24+ és S24 Ultra.

Egyik újdonsága, hogy a képek szerkesztésénél is bevetik a mesterséges intelligenciát - írja a Telex.hu.

Képes például szerkesztési javaslatokat tenni, a kép egyes elemeit arrébb mozgatva annak helyét kitölteni.

De számos funkciót kapott még az MI:

képes hívás közben szinkronfordítani (ezt jelzi is a hívó félnek), és bármilyen készülékkel képes így együttműködni.

A cikkíró megjegyzi, hogy magyarul még nem tud a fordító, és vannak még akadozások benne, ami lehet a kiejtés miatt, vagy a háttérzaj okozhat gondot.

Az új mobil képes egy SMS-t is átírni egy megadott stílusban.

Ezen kívül használható lesz arra is, hogy egy felvett meeting hanganyagát összegezze.

Sőt, egy képen vagy videón lévő részletet be lehet karikázni és azokról minden fontos információt el tud mondani.

Az adatokra is vigyáznak, be lehet állítani, hogy mit engedünk a felhőbe, mi maradjon a telefonon, és mi az, amit kikapcsolnánk.

A készülékek ára: a sima S24-es 370 ezer forintról indul majd, az S24+ 480 ezerről, az S24 Ultra pedig 600 ezerről, és már január 17-én 19 órától előrendelhetők - írja a portál.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


TECH
Itt a 10 leggyakoribb jelszó – ha te is ezt használod, sürgősen cseréld le!
Úgy tűnik, sokan még mindig szívfájdalom nélkül beillesztik az 1-es, a 2-es és 3-as számot a jelszavaikba, és az is jellemző, hogy a leggyakoribb általában nem érik el az ajánlott nyolc karakteres hosszúságot.

Link másolása

A Cybernews nyomozócsoportja kiadta a „leggyakrabban használt” jelszavakat, amelyek még mindig használatban vannak – és némelyikük meglepően régi darab. Úgy tűnik, sokan még mindig szívfájdalom nélkül beillesztik az 1-es, a 2-es és 3-as számot a jelszavaikba és – sajnos – az is jellemző, hogy a leggyakoribb jelszavak általában nem érik el az ajánlott nyolc karakteres hosszúságot.

„Ha figyelembe vesszük, hogy hány különböző jelszót kell naponta használnod, érthető, hogy egyszerű jelszavakat használunk, vagy mindenhez ugyanazt” – mondta Jason Wise adatvédelmi szakértő, valamelyest védelmébe véve a felhasználókat.

A nyomozócsoport összesen 15 212 645 925 jelszót gyűjtött össze, ezek közül 2 217 015 490 volt egyedi. Mindenki döntse el, hogy ez sok vagy kevés. A szakemberek azt mondják, „ha valaki a 2024-ben egyik leggyakoribb jelszót vagy az ebben az útmutatóban említett bármely változatát használja, ideje megváltoztatnia".

A szakértői csapat azt is felfedte, hogy az emberek mit választanak rendszeresen jelszavakként. A legnépszerűbbek a kedvenc sportcsapatok, városok, ételek és még a kedvelt káromkodások is elférnek egy-egy jelszóban.

A hackerek elleni védekezés érdekében a szakértők azt tanácsolják, hogy senki ne használjon semmit, ami önmagára, például az életkorára utalhat. Azt is javasolják, hogy

használjunk jelszógenerátort: ezek az eszközök egyedi, 12 karakterből álló jelszavakat hozhatnak létre, amelyek számokat, speciális karaktereket, valamint kis- és nagybetűket is tartalmaznak.

A Scientific American jelentése szerint 62 billiószor nehezebb feltörni egy 12 karakterből álló jelszót, mint egy hat karakterből álló jelszót.

A Security.org szerint

a jelszó-feltörés által érintett felhasználók 61%-a ismerte el, hogy 2023-ban nyolc karakternél rövidebb jelszavai voltak.

Ezenkívül a jelszavaknak csak 64%-a volt 8-11 karakter hosszú. A szakértők még arra figyelmeztetnek, hogy az erős jelszó mellett fontos lenne például a többtényezős hitelesítés, ha valóban biztosra akarunk menni – írta cikkében az unliad.com.

A 2024-es év leggyakrabban használt jelszavainak listája nem sokat változott 2023 óta, a legtöbb jelszó továbbra is a napi rutin része.

Íme, a top 10-es lista:

  1. 123456
  2. 123456789
  3. qwerty
  4. password
  5. 12345
  6. qwerty123
  7. 1q2w3e
  8. 12345678
  9. 111111
  10. 1234567890

Link másolása
KÖVESS MINKET: