HÍREK
A Rovatból

Lehallgatási botrány Gyulán: „Ha elárulod a Fideszt, akkor kockáztatod a munkahelyedet”

A 2019-es hangfelvételen a polgármester próbálja rávenni a posta helyi vezetőjét, hogy megszerezzen tőle egy bizalmas információt, amit legálisan nem adhat ki.


A 2019. októberi önkormányzati választás előtt nem sokkal zajlott le az a 3 perc 21 másodperces telefonbeszélgetés, amelynek vágatlan hangfelvétele most jutott el a Narancs.hu-hoz.

A hanganyag és leirata a bizonyítékok között szerepel abban a perben, amelyet formálisan a gyulai labdarúgó klub vezetője, vélelmezhetően a gyulai fideszes városvezetés feljelentése nyomán a NAV indított Galbács Mihály volt gyulai kormánypárti alpolgármester és később Torma Béla egykori önkormányzati tanácsos ellen. A per május közepén a Szolnoki Járásbíróságon kezdődik. (Torma egyben Galbács sógora, civilben a Magyar Posta Zrt. gyulai helyettes vezetője volt. Jelenleg a szomszéd városban, Sarkadon dolgozik.)

A hangfelvétel tárgya az, hogy a Fideszt elhagyó Galbács Mihály már ellenzéki polgármesterjelöltként

a város fideszes vezetése és egy jól körülhatárolható helyi üzleti kör összefonódásáról írt.

Majd ugyanezt az anyagot már mint ellenzéki polgármesterjelölt eljuttatta közel 14 ezer gyulai háztartásba. A telefonbeszélgetésben Görgényi Ernő, a város fideszes polgármestere rója fel Tormának, hogy nem értesítette őket előre a küldemények létéről és kézbesítéséről. Torme végig köti az ebet a karóhoz:

nem adhat ki semmilyen információt, ami a postán a tudomására jut.

A szakmai szabályokra való hivatkozást a fideszes városvezető „takarózásnak” nevezte, és azt mondta, hogy a rendelkezések megsértése Torma Bélát nem veszélyezteti.

A beszélgetés legfontosabb részének leirata:

Görgényi Ernő: Hát ne viccelj már, mit kockáztatsz azzal, hogy ha nekünk bármit, bármit, ami politikailag fontos, átadsz?

Torma Béla: Hát a munkahelyemet.

GE: Nem, nem, Béla, ha elárulod a Fideszt, akkor kockáztatod a munkahelyedet. Gondold át, ne csináld ezt, Béla, mert ennek nem lesz jó vége. Gondolj bele, itt van egy csapat, egy bizalmi alapon működő csapat.

TB: Igen.

GE: Ha te ebben a bizalmi körben nem akarsz benne lenni, az egy állásfoglalás. Ha te Galbáccsal vagy, az egy állásfoglalás. Ilyenekre tényleg ne hivatkozzál, ez egy hülyeség, hogy az állásodat kockáztatod. Dehogy kockáztatod az állásodat. Miért, szerinted mi közhirré fogjuk tenni, hogy mit mondasz el nekünk? Ez egy közös érdekünk. Közös érdekünk, hogy tudjuk, meg közös érdekünk, hogy ez ne menjen ki sehova.

TB: Hát Ernő, de ha most... Mindegy, erről nem akarok vitatkozni. És tényleg nem telefonba.

A beszélgetés eredményeképpen

az akkori önkormányzati választást, a Fidesz helyi szervezetének asszisztálásával Torma Béla elvesztette saját körzetében, pedig ő indult ott a Fidesz-KDNP színeiben.

Valószínűleg nem függetlenül az előzményektől később a Galbács Mihály elleni, a NAV-nál tett feljelentésbe utóbb, feljelentés-kiegészítés formájában belekeverték Torma Bélát is.

Galbács Mihály szerint Görgényiék kicsinyes politikai bosszújáról van szó. „Görgényi Ernő, aki senki véleményét, főként ellenvéleményét nem tűri meg, aki egy hűbérúr, vagy ha jobban tetszik, egy maffiafőnök pózában tetszeleg és akként viselkedik. Azt pedig látjuk, hogy jogvégzett emberként és esküt tevő városvezetőként nem tartja magát a jogszabályokhoz és a törvényekhez, sőt, nyíltan ezek megsértésére biztat.” – nyilatkozta Galbács a Narancsnak.

Görgényi Ernő az újságírók megkeresésére nem válaszolt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
„Rohadt hideg van itt. Erről senki nem szólt nekem” – Trump alelnöke megérkezett Grönlandra
A grönlandiak nem kérnek az amerikaiakból, mégis Vance alelnök feleségével együtt érkezett a szigetre. Trump pedig továbbra is ragaszkodik a terület bekebelezéséhez.


J.D. Vance amerikai alelnök pénteken érkezett meg Grönlandra feleségével, Usha Vance-szel. Korábban már nagy figyelmet keltett, hogy a Fehér Ház bejelentette: Usha Vance és fiuk a szigetre látogat, később azonban az is kiderült, hogy maga az alelnök is csatlakozik hozzájuk.

Az alelnök megérkezése után rögtön az időjárást emlegette: „Rohadt hideg van itt. Erről senki nem szólt nekem.” Később az amerikai katonáknak is hasonlóan fogalmazott: „köszönöm a meleg fogadtatást ebben a hideg időben”.

Vance ezzel a látogatással lett a legmagasabb rangú amerikai tisztviselő, aki valaha járt Grönlandon. A katonáknak tartott beszédében kiemelte, hogy az amerikai bázis a szigeten kulcsszerepet játszik Észak-Amerikát érintő rakétaveszélyek megfigyelésében, és fontos lesz a jövőbeli sarkvidéki hajózási útvonalak és tengeri csatornák szempontjából is.

A látogatás előzménye, hogy Donald Trump tavaly decemberben vetette fel először hivatalosan: az Egyesült Államok szeretné megszerezni Grönlandot. A grönlandiak többsége azonban ezt elutasítja. Egy januári közvélemény-kutatás szerint

a helyiek 85 százaléka nem támogatja, hogy a sziget amerikai fennhatóság alá kerüljön. A márciusi választás előtti utolsó tévévitán pedig a hat pártelnök közül öten mondtak nemet arra a kérdésre, hogy megbízhatnak-e Donald Trumpban.

Vance beszédében arról is beszélt, hogy üzenetet küldenek Dániának, mert szerinte nem végeztek jó munkát a grönlandi emberek érdekében, és nem fektettek elegendő pénzt a sziget biztonságába. „Ezért olyan Trump politikája, amilyen” – fogalmazott. Hangsúlyozta, hogy tiszteletben tartják a grönlandiak önrendelkezési jogát, a vitájuk nem a helyiekkel, hanem a dánokkal van.

Az alelnök hozzátette, hogy szerinte Kína és Oroszország jelenleg nagyobb érdeklődést mutat az Északi-sarkvidék iránt, mint az Egyesült Államok európai szövetségesei, és Dániát hibáztatta, amiért „alig fektetett be” a terület „biztonsági rendszerébe”.

Az alelnök azt is elmondta, hogy jelenleg nem tervezik az amerikai katonai jelenlét növelését Grönlandon, ugyanakkor szerinte Kína és Oroszország egyre nagyobb térnyerése miatt „fel kell ébredniük”.

Amikor arról kérdezték, van-e már katonai terve az Egyesült Államoknak a sziget elfoglalására, Vance azt mondta: „Mi úgy gondoljuk, hogy a grönlandiak a saját önrendelkezésük alapján fognak úgy dönteni, hogy függetlenednek Dániától, és ezután beszélünk majd a grönlandiakkal a sziget jövőjéről.” Azt is hozzátette: „Nem gondoljuk, hogy valaha is szükség lenne katonai erőre.”

Donald Trump egy héttel a grönlandi választások előtt, az amerikai kongresszus két házának összevont ülésén közölte: „nemzetbiztonsági okokból szükségünk van Grönlandra”, majd hozzátette: „így vagy úgy, de megszerezzük.” A választások után pedig úgy fogalmazott: „Szerintem Grönland annektálása meg fog történni.”

Forrás: Telex, BBC


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Závecz-kutatás: Már stabilan veri a Fideszt a TISZA Párt – Itt vannak a friss számok, az emberek 55 százaléka kormányváltást szeretne
A fiatalok és a diplomások körében különösen erős a TISZA Párt. A Fidesz szavazók 98 százaléka, a TISZA támogatói 87 százaléka bízik saját pártja sikerében.


A Závecz Research legújabb felmérése szerint továbbra is a TISZA Párt vezeti a pártok versenyét.

A biztos szavazók és pártot választók körében a TISZÁT jelenleg 40 százalék támogatja, míg a Fidesz 35 százalékon áll.

A DK támogatottsága 7, a Mi Hazánké 6 százalék, a Momentum pedig 4 százalékon van, ezzel közel került a parlamenti küszöbhöz. A kutatásban 1000 embert kérdeztek meg március 16. és 25. között, a hibahatár 3,2 százalék.

A pártok tábora az utóbbi hónapokban mindkét oldalon nőtt. A választókorú népesség körében a TISZA Párt 26-ról 29 százalékra, a Fidesz 24-ről 26 százalékra erősödött. A Závecz becslése szerint a TISZA Pártnak nagyjából 2,3 millió, a Fidesznek pedig 2,1 millió szimpatizánsa lehet. A teljes népességet nézve a DK jelenleg 6, a Mi Hazánk pedig 5 százalékos támogatottságot mondhat magáénak.

A kutatás kitért arra is, hogy a pártok támogatottságát jelentősen befolyásolja az életkor és az iskolai végzettség. A 40 év alattiaknál a TISZA Párt kétszer akkora támogatottsággal rendelkezik, mint a Fidesz: előbbi 38, utóbbi 20 százalékon áll. A 60 év felettieknél viszont a Fidesz előnye látható, ebben a korosztályban 34 százalék támogatja őket, míg a Tiszát 21 százalék.

Az iskolai végzettség alapján is eltérések figyelhetők meg. Az alapfokú végzettségűek körében a Fidesz 35 százalékkal vezet, a Tisza itt 22 százalékot ér el. A szakmunkás végzettségűeknél már a TISZA áll jobban 27 százalékkal, a Fidesz pedig 23 százalékot kapna. Az érettségizettek és a diplomások körében is a TISZA vezet: az érettségizetteknél 31-24 százalék, a diplomásoknál pedig 30-22 százalék az arány a Tisza javára.

A felmérés szerint

a választók 55 százaléka kormányváltást szeretne 2026-ban, míg 38 százalék azok aránya, akik a jelenlegi kormánynak szavaznának újabb bizalmat.

A választók a várható győztest is megosztottan látják: 39 százalék szerint a TISZA Párt, 38 százalék szerint pedig a Fidesz szerezheti meg a legtöbb parlamenti helyet. A Fidesz szavazók 98 százaléka, a TISZA támogatói 87 százaléka bízik saját pártja sikerében.

A Telex folyamatosan figyelemmel kíséri a közvélemény-kutatók méréseit, köztük a 21 Kutatóközpont, az Idea, a Medián, a Nézőpont, a Publicus, a Republikon és a Závecz eredményeit is. Ezekből jól látható, hogyan alakult a pártok támogatottsága 2024 júniusa óta.

Forrás: Telex


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Szijjártó Péter kifakadt: Azonnal kirúgnám azt a nagykövetet, aki beleavatkozik más ország dolgaiba
A külügyminiszter azokra akadt ki, akik elítélték Magyarországot a gyülekezési törvény szigorításáért, amivel többek között a Pride-felvonulást is betiltanák.


Szijjártó Péter azzal kapcsolatban fogalmazta meg álláspontját, hogy csütörtökön 22 nagykövetség közösen tiltakozott egy olyan magyar jogszabály ellen, amely korlátozhatja a gyülekezési jogot, és lehetővé teheti a Pride betiltását – írja az ATV, ami pénteki sajtótájékoztatóján kérdezte a külügyminisztert.

A politikus leszögezte: Magyarország szuverén államként nem fogadja el, hogy külföldről próbálják megmondani, hogyan éljenek itt az emberek.

„Azt várjuk el a nálunk szolgálatot teljesítő nagykövetektől, hogy ők se szóljanak bele Magyarország dolgaiba”

– mondta a miniszter, hozzátéve, hogy a magyar nagykövetek sem avatkoznak bele más országok belügyeibe.

„Ha egy nagykövetem bármikor részt venne ilyen akcióban, azonnal kirúgnám. Ezt pontosan tudják, és soha nem is vesznek részt ilyen akcióban”

– jelentette ki Szijjártó Péter.

A miniszter szerint David Pressman korábbi amerikai nagykövet „árnya még kitart”, utalva arra, hogy Pressman rendszeresen részt vett a Budapest Pride rendezvényein. Szijjártó hangsúlyozta, hogy

Magyarország szuverenitását az Országgyűlés által megválasztott törvények biztosítják, és ezekről csak a magyar emberek által megválasztott képviselők dönthetnek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„Pánik és halál a tenger mélyén” – Megszólaltak a túlélők a hurghadai tengeralattjáró-tragédia után
Egy alkalmazott a kórházban így számolt be a mentésről a helyi kormányzónak: „Hat embert láttunk a víz alatt vergődni, közülük sikerült többet is kihúznunk.”


Megrázó tragédia rázta meg az egyiptomi Hurghada üdülőhelyet csütörtökön! Egy turistákat szállító tengeralattjáró elsüllyedt a Vörös-tengerben, a fedélzetén lévő emberek közül hatan életüket vesztették – köztük két gyermek is. A túlélők és korábbi utasok is megszólaltak, és hátborzongató részleteket osztottak meg.

A Sindbad Submarines nevű cég tengeralattjáróján összesen 50 ember tartózkodott – 45 turista és 5 fős személyzet –, amikor bekövetkezett a baj. A szerencsétlenség idején az utasok éppen a korallzátonyokat csodálták, mindössze egy kilométerre a parttól, a Hurghada Marriott szálloda közelében, amikor a jármű váratlanul süllyedni kezdett.

A fedélzeten kitört a káosz, sokan megpróbáltak kiúszni, de sajnos nem mindenki jutott élve a felszínre.

„Néhányan ki tudtak úszni, néhányan nem”

Jelena Boldarjova, aki túlélte a tragédiát, elmondta, hogy a tengeralattjáró nyitott ajtókkal indult el a mélybe, az utasok pedig fejvesztve próbáltak menekülni. Ő és a férje ki tudtak úszni, de lányukat és édesanyját súlyos sérülésekkel vitték kórházba.

Egy másik turista is megszólalt, aki elmondta: már éppen beszálltak volna, amikor a tengeralattjáró hirtelen süllyedni kezdett, nyitott ajtókkal. Egyikük hallotta, ahogy a fedélzeti dolgozó kétségbeesve kiabál: „Állj! Állj!”, miközben próbálta visszatartani az utasokat a beszállástól.

Egy alkalmazott a kórházban így számolt be a mentésről a helyi kormányzónak: „Hat embert láttunk a víz alatt vergődni, közülük sikerült többet is kihúznunk.” Ezt később a hatóságok egy videóban is megosztották - írta a Guardian.

Külföldiek is voltak a túlélők között

A hivatalos adatok szerint a hat halálos áldozat mind orosz állampolgár volt, köztük két gyermek és négy felnőtt. Egy házaspár is életét vesztette, de a lányuk túlélte a tragédiát. A kimentettek között indiai, norvég és svéd turisták is voltak. A helyi kormányzó elmondta: a 39 megmentett utas közül 29-en megsérültek, négy embert – köztük legalább egy gyermeket – intenzív osztályra szállítottak.

Az orosz konzulátus szerint a baleset reggel 10 körül történt, amikor a tengeralattjáró nekiütközött a zátonyoknak. „Az első adatok szerint a legtöbb utast sikerült kimenteni, majd a hurghadai kórházakba és szállodákba vitték őket” – közölték.

Papíron minden rendben volt, de...

A hatóságok hangsúlyozták: a tengeralattjárónak minden engedélye megvolt, és a kapitány is rendelkezett a szükséges képesítésekkel. A cég honlapja szerint a járművek 25 méteres mélységig merülnek, és akár 75 méteres víznyomásnak is ellenállnak. Az oldalukon azt is írják, hogy a hajók oxigénmaszkkal és mentőmellénnyel felszereltek – ennek ellenére több utas is azt állítja: a fedélzeten nem kaptak mentőmellényt.

Dr. James Aldridge, aki nemrég utazott a cég egyik tengeralattjáróján, elmondta: „Nem volt zsúfolt, végig biztonságban éreztem magam.” Azt azonban ő is megerősítette: mentőmellényt nekik sem adtak - írta meg a 24.hu.

„Legalább háromszor kellett visszatérnünk a felszínre”

Benjamin Grey februárban járt a tengeralattjárón családjával, ő viszont már az út során is gondokat tapasztalt. „Legalább háromszor kellett visszamennünk a felszínre. A búvárok kint mintha kövekkel csapkodták volna a tengeralattjáró alját” – mesélte. Ráadásul elmondása szerint indulás előtt senki nem tartott biztonsági eligazítást.

Nem ez volt az első tragédia a Vörös-tengeren

Az utóbbi időben több halálos baleset is történt a térségben. Tavaly nyáron francia turistákat kellett kimenteni egy elsüllyedt hajóról, 2023-ban pedig három brit turista halt meg, amikor kigyulladt a jachtjuk. Novemberben egy búvárhajó is felborult Marsa Alam közelében – akkor négyen vesztették életüket, heten pedig eltűntek.

Hurghada a külföldi turisták egyik legnépszerűbb célpontja, a repülőtér tavaly több mint 9 millió utast fogadott. Az idegenforgalom kulcsszerepet játszik Egyiptom gazdaságában, 2024-ben 14,1 milliárd dollár bevételt hozott az országnak.

A baleset pontos okát továbbra is vizsgálják, egyelőre csak a személyzet kihallgatása történt meg. A helyiek és a turisták egyaránt választ várnak: hogyan történhetett meg mindez?


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk