HÍREK
A Rovatból

Dráma Mianmarban: téglák temették maguk alá az anyát és kislányát – több mint száz halott, romokban a városok

A 7,7-es erősségű földrengés egész Mianmart megrázta. Több mint száz halott, kórházak omlottak össze, sokan a romok alá szorultak, a helyiek kétségbeesetten várják a segítséget.


Hatalmas földrengés rázta meg Mianmart és Thaiföld egyes részeit. A 7,7-es rengés nyomán házak dőltek össze, már most sok a halott és a sérült, és sokan a romok alá szorultak.

Pénteken Mianmar több részét is súlyos földrengések rázták meg. A legerősebb rengést 7,7-es erősségűnek mérte az amerikai földtani intézet (USGS), amit röviddel később egy 6,4-es utórengés követett. Az ország több városában jelentős károk keletkeztek, épületek, kórházak és hidak omlottak össze, sokan a romok alá szorultak. Az áldozatok száma hivatalosan eddig 144 halott és 732 sérült.

Mandalajban, a város egyik kórházában legalább 20 halottról és több száz sérültről számoltak be. A kórházak túlzsúfoltak, nincs elég orvos, ápoló és eszköz a sérültek ellátásához.

Egyes intézményekben víz és áram sincs, és már nem tudnak újabb betegeket fogadni. Az orvosok attól tartanak, hogy a helyzet tovább súlyosbodhat.

A földrengés miatt komoly károkat szenvedett Mandalaj híres, 19. századi királyi palotája is. A város utcáit törmelékek borítják, több épület összedőlt, köztük mecsetek is. A környékbeli utakat nehezen lehet megközelíteni a rengések után.

Daw Kyi Shwin hároméves kislányával ebédelt otthonában, a mianmari Mandalaj városában, amikor megmozdult a föld. Az édesanya próbált a gyermekéhez rohanni, de még mielőtt odaért volna, téglák zuhantak rá. A kislány nem élte túl a földrengést, az asszony pedig vérző sérülésekkel a kórház parkolójában mondta kétségbeesetten: „Nincs kormány, ami segítene, nincsen elég orvos, hogy ellásson minket. Meg fogok halni! Nem akarok meghalni! Kérem segítsenek!”

Egy Bangkokban élő magyar az AP amerikai hírügynökségnek mesélte, hogy korábban két rövid földrengést élt már át Mianmarban, de de „itt legalább egy percig tartott”. Egy skót turista pedig arról számolt be, hogy épp egy bangkoki bevásárlóközpontban volt, mikor „hirtelen az egész épület mozogni kezdett”. Előbb sétálva indult kifelé, de mikor az épület „igazán mozogni kezdett”, akkor mindenki rohanni kezdett. Voltak, akik a felfelé tartó mozgólépcsőn lefelé futottak. Több szállodában a vendégek fürdőruhában és fürdőköpenyben rohantak ki az utcára – írta a Reuters. Egy szemtanú beszámolója szerint többen egy összedőlt teaházban rekedtek, ahol nem tudják elérni őket. „A helyzet nagyon rossz” – mondta a hírügynökségnek.

A rengést a szomszédos országokban is lehetett érezni. Thaiföldön, Bangkokban egy építés alatt álló felhőkarcoló dőlt össze, amely alatt legalább hét ember vesztette életét. Az építkezésen mintegy négyszázan dolgoztak. A thaiföldi hatóságok országos vészhelyzetet hirdettek, több közlekedési vonalat és iskolát is lezártak.

A mianmari katonai vezetés nem sokkal a földrengés után nemzetközi segítséget kért.

A segélyszervezetek szerint a rengés sújtotta területeket nehéz megközelíteni, mert az utak is megrongálódtak. A Vöröskereszt különösen aggódik néhány nagyobb gát miatt, amelyek állapotát jelenleg is vizsgálják.

Mianmar fővárosában, Nepjidában is sok sérültet láttak el, de az egyik legnagyobb kórház sürgősségi bejárata is összeomlott, és az épületben súlyos károk keletkeztek. Az AFP jelentése szerint több száz sérült érkezett ide, és nagy forgalmi dugók alakultak ki a kórház környékén. A helyi kórházat a katonai junta vezetője is meglátogatta.

A földrengés következtében Taungooban és Aungpanban is többen meghaltak, amikor mecsetek és szállodák omlottak össze. A lázadók által irányított területeken is sok épület dőlt romba, de ott kevesebb halálos áldozatról számoltak be.

A rengést Kína több tartományában is érezni lehetett, de ott főként kisebb károkról és néhány sérültről szóltak a hírek.

A helyiek és a segélyszervezetek is attól tartanak, hogy a halálos áldozatok száma tovább emelkedhet, mert sokan még mindig a romok alatt lehetnek.

A magyar külügyminisztérium közlése szerint magyar áldozata nincs a földrengésnek. Az MTI beszámolója szerint: a jelenleg rendelkezésre álló információk alapján nincsen magyar érintettje a thaiföldi földrengésnek - nyilatkozta a Külgazdasági és Külügyminisztérium. Paczolay Máté közölte, "a térségből összesen 240 magyar állampolgár regisztrált konzuli védelemre, akiket sorra megkerestünk telefonon, vagy elektronikus úton és az eddigi visszajelzések alapján valamennyien jól vannak. Konzuli szolgálatunkat emellett két Thaiföldön tartózkodó magyar állampolgár kereste fel, ők szintén jól vannak és telefonon keresztül kaptak segítséget a konzuljainktól" - mondta, majd hozzátette: "A bangkoki képviseletünk munkatársainak biztonsági okokból el kell hagyniuk a nagykövetség épületét, azonban a magyar nagykövetség továbbra is folyamatosan elérhető +66631911234-es ügyeleti telefonszámon keresztül és kész segítséget nyújtani minden magyar állampolgárnak a térségben".


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Orbán Viktorra láthatóan rossz hatással volt a május 1-jei hideg virsli és langyos sör az erős napsütésben
A TISZA Párt vezetője szerint: „Attól nem lesz valaki nagy magyar mert folyamatosan a nemzetre hivatkozik, ha közben szétrabolja a saját hazáját és gyűlöletet kelt magyar és magyar közt. Sőt.”


Magyar Péter a közösségi oldalán reagált Orbán Viktor kijelentésére. A magyar miniszterelnök ugyanis május 1-én egy videót tett közzé, melyhez azt írta: "Ne hagyjuk, hogy Brüsszel a Tisza pártot felhasználva beavatkozzon a magyar választásokba!".

Erre válaszul a TISZA Párt vezetője azt írta:

"Orbán Viktorra láthatóan rossz hatással volt a május 1-jei hideg virsli és langyos sör az erős napsütésben.

A miniszterelnök 15 éves kormányzás után most épp nemzeti ellenállást hirdetett. Természetesen nem az ipari méretű korrupció, vagy a családja és az oligarchái urizálása, vagy a Nemzeti Bank kirablása ellen, hanem az általuk kreált, képzelt ellenségek ellen.

Orbán szerint a TISZA Párt felhasználásával akarnak beavatkozni a választásokba. Jól látja: a magyar emberek a TISZA segítségével fognak beavatkozni a választásokba, veszik kézbe a saját sorsukat és vissza a hazájukat.

És tegyük tisztába még valamit miniszterelnök elvtárs! Attól nem lesz valaki nagy magyar mert folyamatosan a nemzetre hivatkozik, ha közben szétrabolja a saját hazáját és gyűlöletet kelt magyar és magyar közt. Sőt."


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Hadházy Ákos: Én tényleg nem akartam hidat zárni, de a rendőrök megtették – Fotók
A politikus a Margitszigetre indult a tüntetők tömegével, hogy ott a pedagógus szakszervezet sátránál fejezzék ki szolidaritásukat. Nem akartak lezárást, de rendőrsorfal várta őket.


Hadházy Ákos a Kossuth térre szervezett demonstráció végén azt kérte az egybegyűltektől, hogy békésen sétáljanak el a Margitszigetre, hogy ott meglátogassák a pedagógus szakszervezet sátrát.

Azt is elmondta, hogy nem szeretne hídlezárást, és nem akar balhét. Bejelentette azt is, hogy nem hagyják abba a tüntetést, és ezentúl minden kedden a Ferenciek terén fog békésen demonstrálni, bízva abban, hogy sokan csatlakoznak hozzá.

A beszéd után megindult a tömeg a szigetre. A hídon azonban rendőrök zárták le az utat, így jutottak be a Margitszigetre. A kordonról fotókat is megosztott a politikus:

A Kossuth térről a Momentum Mozgalom a Várba indult el, hogy ott a Karmelita kolostornál kitűzzék az uniós zászlót. A vonulókat azonban a rendőrség sorfala nem engedte át a Szabadság hídon. Ezért most a Belügyminisztériumhoz mennek. Fotókon az eddigi események:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Fotók: „Szabad járdát” – a Karmelitába vonuló Momentumot a rendőrök feltartóztatták a Szabadság hídnál, pedig csak a járdán akartak tovább menni
A Kossuth téri demonstráció után a momentumosok bejelentették, hogy egy Európai Uniós zászlót szeretnének a Karmelitánál elhelyezni. A rendőrség azonban nem engedte őket, ezért a Belügyminisztériumhoz vonultak és ott tűzték ki a zászlót.


A május 1-i Kossuth téri tüntetés után a szervező Hadházy Ákos a Margit-szigetre hívta az embereket, ahol a pedagógus szakszervezt sátrát látogatják meg. Kifejezve ezzel is szolidaritásukat mellettük.

A Momentum Mozgalom pedig bejelentette, hogy az Európai Unióhoz való csatlakozás 21. évfordulója alkalmából a Karmelita-kolostor volnulnak, hogy ott egy uniós zászlót helyezzenek el. Ezzel is üzenni akarnak a kormánynak, hogy továbbra is Európa és az uniós részei akarnak maradni.

A tömeget azonban a Szabadság-hídnál a rendőrök sorfala fogadta. A rendőrség a híd mindkét oldalát lezárta és senkit nem enged át. A tüntetők többször is elmondták, hogy nem akarnak az úttesten haladni, csak a járdán. Elhangzott az is: "Szabad járdát".

A helyszíni beszámolók szerint a turisták sem jutnak át, így egyre nagyobb tömeg gyűlik a híd két oldalán. A rendőrök pedig azt tanácsolják, hogy aki át akar jutni a túlpartra, az másik hidat válasszon. A videós közvetítés szerint egy babakocsis családot a tömeg átengedett, majd az ő skandálásuk után a rendőrök is engedték, hogy távozzanak.

Este fél 7-kor a helyzet nem változott, a tiltakozók és a rendőrök egymással szemben állnak, és várnak. A rendőrség vezetői azt közölték Bedő Dáviddal, hogy nem engedik fel a tömeget a Várba. A bejelentés után a tömeg sakndálni kezdte: "gyülekezés alapjog".

Bedő végül azt közölte, hogy mivel nem mehetnek tovább, ezért a Belügyminisztériumhoz mennek, és ott teszik ki az uniós zászlót. Elmondásuk szerint nem akarnak balhét, nem akarnak a rendőrökkel összetűzni, csak a zászlót szeretnék elhelyezni.

A tömeget azonban a pesti oldalon is rendőrök várják, akik megkezdték az igazoltatást is. A tüntetők végül lejutottak a hídról és a Belügyminisztérium rácsos oldalára felkötötték az uniós zászlókat. Ezt követően páran még maradtak és a köztévé egyik riporterével szálltak vitába.

A Momentum legközelebb kedden tüntet, ahogy Hadházy Ákos is közölte, hogy minden kedden ott lesz a Ferencziek terén.

Képgaléria: Tömeg a hídnál


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Zacher Gábor reagált arra, hogy megtiltották az energiaitalok árusítását a 18 éven aluliak számára
Nem elég a tiltás, felvilágosításra lenne szükség - mondja a toxikológus. Úgy véli, hogy a gyerekek más koffeintartalmú italokhoz így is hozzá fognak jutni.


Zacher Gábor szerint nem elég, ha csak megtiltják az energiaitalok árusítását a 18 éven aluliaknak, mert ez önmagában nem fogja megoldani a problémát. A toxikológus úgy véli,

fontos lenne felvilágosítani a fiatalokat is, mivel szerinte a gyerekek más koffeintartalmú italokhoz így is hozzá fognak jutni.

Az ATV riportjában több szakértő is megszólalt a napokban elfogadott törvényről, amely megtiltja, hogy energiaitalt adjanak el fiatalkorúaknak. A riportból kiderült, hogy évente 64 millió liter energiaital fogy el Magyarországon, ami fejenként körülbelül 27 darab negyedliteres dobozt jelent.

Zacher arról is beszélt, hogy más italokban is lehet sok koffein.

„Ha mondjuk egy jó erős ristrettot vagy espressot főz valaki, ott akár 150 miligram koffein is előfordulhat benne, ami jóval több mint másfélszerese annak, ami 1 doboz energiaitalban van”

– fogalmazott.

A Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke, Szűcs Zsuzsanna szerint sem elég csak a tiltás. Úgy véli, sokan nem elég egészségtudatosak, ezért további lépésekre lenne szükség.

A Magyar Energiaital Szövetség főtitkára, Csibi Sándor is úgy gondolja, érdemes lenne megvizsgálni azt is, hogy miért fogyasztanak egyáltalán koffeint az emberek. Emellett ő is a kávé szerepét emelte ki.

Forrás: Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET: