„Ha a bíróság hív, megyek” - Két miniszternek is korrupciós ügyek miatt kellett magyarázkodnia a Kormányinfón
Két különböző korrupciós ügyről is kérdezték a két hónap után visszatérő Kormányinfón részt vevő minisztereket, mivel a pénzügyminisztérium és az agrárminisztérium munkatársai ellen is nyomozás folyik.
2022-ben a Központi Nyomozó Főügyészség 54 ember ellen emelt vádat egy a Pénzügyminisztériumot és a Miniszterelnökséget is érintő vesztegetési botrányban. A vád szerint egy pénzügyminisztériumi referens több munkatársát – köztük vezető kormánytisztviselőket – bevonva, milliós összegekért cserébe elintézte, hogy egyes cégek nyerjenek az uniós pályázatokon. Még a pályázatok helyszíni ellenőrzését is befolyásolták, ugyanis a Pénzügyminisztérium helyszíni ellenőrzési osztályvezetőjét is bevonták, aki a vádirat szerint maga végezte a kenőpénzzel biztosított támogatások helyszíni ellenőrzését, vagy egy szintén beavatott kollégájára szignálta a munkát.
Azt mondta, 2022-ben a Pénzügyminisztérium volt az első, amelyik nyilvánosságra hozta a nyomozás hírét, és azonnal megszűntették az érintettek munkaviszonyát.
„Magyarországon a korrupcióval szemben zéró tolerancia van. Tehát amíg ezek a kollégák nem tisztázzák magukat, addig a munkájukra nem tartunk igényt” – szögezte le Varga Mihály, aki beszélt arról is, hogy az 54 vádlottból 12 tartozik a pénzügyminisztériumhoz. Szerinte majd a bíróság eldönti, meghallgatják-e őt is tanúként.
Nagy István agrárminisztert szintén egy korrupciós ügyről kérdezte a 24.hu. Nagy János, egykori helyettes agrárminisztériumi államtitkár az ügyészség szerint 2,2 milliárd forint közpénzt fizetett ki két olyan ügyvédi irodának, amely ezért nem végzett érdemi munkát. Ez a pénz végül Nobilis Kristófhoz köthető svájci bankszámlákon kötött ki. Az ő fia, Nobilis Márton Nagy István kabinetfőnöke volt, később pedig államtitkár lett belőle. Nagy János szerint az ügyvédi irodáknak juttatott pénzről pedig Nagy István agrárminiszter döntött.
„Azokat a jogi irodákat kértük meg, amelyek már a földtörvény megalkotásában is részt vettek. Volt ismeretük, rálátásuk. Megrendeltük a tanulmányt, ez elkészült, felhasználtuk. Hogy utána az ügyvédeknek milyen egyéb dolgai voltak, abszolut nem tartozik ránk. Mi megrendelők voltunk, a teljesítést elfogadtuk, kifizettük” - mondta.
Hozzátette: még nem kapott idézést, de ha a bíróság hívja, megy.