FOCI EB
A Rovatból

Karácsonyi dilemma: szűk vagy tág családdal ünnepeljünk?

Hogy karácsonykor se érezzük magunkat elhanyagolva, lehet tipródni, hogy hogyan is ünnepeljünk? Szűk családdal vagy inkább kicsi-a-rakás-nagyot-kíván alapon?
R. Fonyó Barbara írása a Mom With Five blogon, Fotók: Pexels - szmo.hu
2018. december 23.



A Mom With Five blog sokkal több egy ötgyerekes édesanya egyszerű naplójánál, egy valóságos családi magazin. R. Fonyó Barbara végzettségét tekintve történész-egyiptológus, de az egyetem elvégzése után – némi kitérőtől eltekintve – külpolitikai újságíróként dolgozott a Magyar Távirati Irodánál. 2002 óta háztartásbeliként, főállású anyaként éli a mindennapjait öt gyerek (4 fiú és egy lány) édesanyjaként.

Barbara posztjai középpontjában a család áll, a gyerekei, a velük átélt élmények, a gyereknevelés során szerzett tapasztalatok, kudarcok. Írásaiban azt szeretné megmutatni, hogy gyerekekkel élni nem mindig rózsaszín, habos-babos tündérmese, néha kifejezetten nehéz, de ennek ellenére minden pillanatáért megéri csinálni, küzdeni, erőn felül teljesíteni.

Egyke gyerekként nőttem fel. Nálunk a tág család is szűk volt. Még ha a messze élő rokonokat is beleszámítottuk, akkor is inkább kis család voltunk, mint nagy. Oké, hogy háromnál több gyerek volt benne, de azért nem sokkal – pontosan hat, velem együtt – és ugyebár nem egy szülőpártól. Így talán nem meglepő, ha azt mondom, hogy nálunk az ünnepek is mindig bensőségesen szűkkörűek voltak.

Igen, a karácsonyok is azok voltak. Még annak ellenére is, hogy az apai nagyszüleimmel egy házban éltem és halálukig minden szentestét együtt töltöttük. De akárhonnan is nézzük, öt fő a karácsonyfa körül nem tekinthető tömegnek. Főleg a jelenkori állapotunkat figyelembe véve. De akkor ezt még nem láthattam előre...

A mostani élethelyzetünkben azonban a szűk család is tág. Nagyon tág. Nálunk ugye van öt gyerek. Férjnek három testvére van, egyiküknek még nincs családja, de a másik két testvérénél van még öt gyerek. Az összesen tíz. A felnőttek száma pedig szintén tíz. Ez alsó hangon is húsz fő két ágról. És egyetlen oldalhajtás sincs benne (ha lenne, akkor minimum duplázódna a szám). Az pedig már tömeg. Közelről és távolról is nézve. Na.

A karácsony meg ugyebár családi ünnep. Az hát. De ekkora lészámánál már joggal merülhet fel kérdésként, hogy jó, de melyik családé? Mindenki együtt? Esetleg külön-külön, aztán együtt? Dilemma. Ünnepi díszcsomagolásban. A szülői lét csimborasszója.

* * *

Karácsonykor evidens, hogy együtt vagyunk azokkal, akik fontosak nekünk, akiket szeretünk, családtagjainkkal, rokonainkkal, barátainkkal. Ennek a legegyszerűbb kivitelezési módja, ha vendégeskedünk. Vagy ha vendégeket fogadunk. Várj! Várj csak egy kicsit! Hadd ízlelgessem! Vendégségbe megyünk öt gyerekkel... Vendégeket fogadunk öt gyerekkel... a karácsonyfa árnyékában. Szenteste. Aha, persze. Pont azt.

Hát nem.

Akkor?

Otthon maradunk. Hetesben. Mert december 24-e a mi családunké.

Lehet, hogy ez önzőségnek hat, de öt gyerekkel nem vagyok hajlandó egyik helyről a másikra, majd a sokadikra rohangálni, hogy úgy járjunk, mint az egyszeri lány, aki vitt is ajándékot, meg nem is. Hogy mindenhol, ahova sikerül eljutnunk, ott is legyünk, meg nem is. Fizikai és lelki értelemben is. Vagyis egyik értelemben sem. A végén pedig lógó nyelvvel essünk be a saját karácsonyfánk alá, ahonnan aztán minden előkerül, aminek nem kéne, a hisztimanótól a rögtönzött testvérháborún át a végtelenített hagyjálmárbékénig – mi ez, ha nem az igazi karácsonyi meglepetés(!) -, csak valahogy az ünnepi hangulatnak nem akaródzik előbújnia. Nekem viszont nagyon is akaródzna... belebújni a pizsamámba. Hiperűrsebességgel. És még a hálószobaajtót is beszögelném. Egy ilyen nap után?! Alap.

Átmeneti megoldás? Hogy egyik évben ide, másik évben oda? Viccelsz? Néha még a gyerekeim nevét sem tudom megjegyezni, ha nagy rajtam a nyomás – így aztán olyankor mindenki Lajos -, nemhogy azt, hogy előző évben kinél karácsonyoztunk, kinél nem, ki következik a vetésforgó szerint. Tippelés? Ja, persze. Azt maximum a lovin. Mert ha nem jön be, legfeljebb szegényebb leszek néhány forinttal. A családban viszont gazdagabb néhány sértődéssel. És nincs az a pénz, amely azokat helyrehozná.

Nem tippelgetünk. Nem megyünk. Maradunk. Otthon, nálunk. Sima ügy. Mondjuk az idáig vezető út közel sem volt az.

A mai napig emlékszem arra az alkalomra, amikor három csésze tea felett a minket összeadó atyával a jövendő közös életünkről beszélgettünk. Csak úgy. Minden kötöttség nélkül. És a beszélgetés alatt egyszer csak nekünk szegezte a kérdést:

– És a karácsonyról döntöttetek-e már?

Mi meg néztünk rá értetlenül. Arról is kell? És különben is minek?

Aztán meg évek múltán hálás szívvel gondoltunk rá. Mert végül csak megfogadtuk a tanácsát. És kialakítottuk a saját rendszerünket. Ami persze lehetett volna az is, hogy átvesszük valamelyikünk családjának szokásait. Lehetett volna... De mi inkább saját hagyomány(oka)t teremtettünk.

Ennek legfőbb oka pedig az volt, hogy a családi hátterünk igencsak eltérő volt: én testvérek nélkül nőttem fel kevés rokonnal, Férj nagycsaládból érkezett kiterjedt rokonsággal. Nálunk csendes volt az éj karácsonykor, náluk visszhangzott a ház. (Férj családjában szenteste a família fejének számító nagymamánál – mindig a régi, matriarchális viszonyrendszerben élő arisztokraták jutottak róla eszembe – gyűlt össze az egész család: testvérek, unokatestvérek, nagybácsik, nagynénik, egyszóval mindenki. A szűk család, amikor még csak három generáció volt, 20 fő körül volt, amikor viszont megérkezett a 4. generáció is, a létszám 40 fő körülire duzzadt.). Ezt kellett volna közös nevezőre hozni.

Kellett volna...

Férj teljesen evidensnek vette a saját szokásaikat. Nekem viszont megvolt az a tapasztalatom, hogy milyen az, ha nem tudsz teljesen feloldódni egy adott szituációban. Ha átveszel egy szokást, mert nincs másra lehetőséged. Mert ezt dobta a gép. Nincsenek nagy viták, semmi, csak az a mindig érezhető apró, de nagyon is sokatmondó feszültség. Fesztelenség helyett. Kis létszámnál azonnal kibújik a szög a zsákból. Nagy létszámnál nem bujkál az a szög sehova, mert elsodorják az események és az ár.

Én viszont a saját tapasztalatommal nem szerettem volna belemenni egy ilyen helyzetbe. Nekem a fesztelenség mindennél fontosabbá vált, pedig akkor még nem is sejtettem, hogy egyszer öt gyerekünk lesz, ami amúgy alapból is megkavarta rendesen a későbbiekben a karácsonyi kártyákat. Ráadásul nem is vagyok az az ember, aki sodródni tudna az árral. Mondjuk nem is akarok...

Szóval szépen kitaláltuk közösen – Férj és én -, hogy nekünk hogyan lesz a legjobb: 24-e a saját körünkben, 25-én anyósomnál, 26-án az én szüleimnél. Már csak elfogadtatni kellett. Huh, hogy fontosabb az együtt töltött minőségi idő, mint az, hogy mikor kerül rá sor. Nem mondom, hogy könnyen ment. Mert nem ment könnyen, évekbe telt. Főleg Férj családjánál. (Érdekes közjáték, hogy míg korábban hagyománytörőként aposztrofáltak engem a családban az újításunk miatt, addig most, amióta Férj nagymamája nem él, akihez tulajdonképpen az egész szokásrendszer kötődött, azóta a többi rokon sem ragaszkodik a korábbi “hagyományhoz”. Pedig a lehetőség meglenne rá. Csak közben kitaposott valaki egy másik utat, ami másoknak is szimpatikus. Csak az úttörés, az a macera mindig.)

De most nem lóg a nyelvünk és nem kell szögelnem a hálószobánk ajtaját. Helyette van saját hagyományunk, amely az időközben megváltozott körülmények (elhunyt nagyszülő) között is jól működik; ha kell, mert úgy alakul a helyzet, akkor könnyedén változtatni is tudunk rajta, de ha csak nincs rendkívüli esemény, akkor bizony csendes(?!) az éj. Szentestének éjjele. Amennyire öt gyerekkel ez lehetséges. Az ünnep első és második napján pedig mindenkire és mindenre jut idő.

Kiskarácsony, nagykarácsony. Kiscsaládom, nagycsaládom.

Karácsony, mi így szeretünk. Ráérősen, békésen, fesztelenül.

Szereted a Mom With Five blogot? Hívd meg egy kávéra, támogasd a Patreonon!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FOCI EB
A Rovatból
Nem sikerült: kiesett a magyar válogatott, Georgia óriási meglepetésre legyőzte Portugáliát
Vasárnap este még 80 százalék volt az esélye a magyar válogatottnak a továbbjutásra, végül mégsem számunkra kedvezően alakultak az eredmények.


Bár hatalmas esélye volt, végül mégsem jutott a legjobb 16 közé a magyar válogatott a németországi labdarúgó Európa-bajnokságon. A csoportkör utolsó meccsén hatalmas meglepetésre Georgia 2:0-ra legyőzte a már korábban továbbjutó portugálokat. Az F-csoport másik mérkőzésén Törökország 2:1-re nyert a csehek ellen, így Csehország végzett a négyes utolsó helyén.

A grúzok győzelme azt jelenti, hogy négy ponttal zárják a csoportkört, amivel megelőzték a legjobb csoportharmadikok minitabelláján Magyarországot.

Szoboszlai Dominikék így csak Horvátországot előzték meg ebben az összevetésben, és búcsúztak az Eb további küzdelmeitől.

Magyarország az első csoportmeccsen 3:1-re kikapott Svájctól, majd a második körben 2:0-ra Németországtól. A záró körben az utolsó, 100. percben szerzett góllal 1:0-ra legyőzték Skóciát. Ennek ellenére közel 80 százalékos esélyük volt előzetesen a többi csoport eredményeitől függően az esetleges továbbjutásra.

A magyar válogatott két gólját az Európa-bajnokságon Varga Barnabás és Csoboth Kevin szerezte.

A szerda esti meccsek után kialakult a torna nyolcaddöntőinek párosítása is:

Június 29.: Németország-Dánia és Svájc-Olaszország

Június 30.: Spanyolország-Grúzia és Anglia-Szlovákia

Július 1.: Portugália-Szlovénia és Franciaország-Belgium

Július 2.: Románia-Hollandia és Ausztria-Törökország


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
FOCI EB
A Rovatból
Orbán: Valószínűleg ez volt az utolsó esélyem Magyarországgal
A védő az Instagramon értékelte a magyar válogatott EB-szereplését. Most próbál mentálisan és fizikailag is feltöltődni.


Magyarország az A-csoportban három ponttal zárt, és végül nem jutott be az egyenes kieséses szakaszba a németországi Európa-bajnokságon. Míg a játékosok többsége azonnal értékelte a helyzetet, Willi Orban úgy döntött, hogy vár néhány napot, és csak most osztotta meg gondolatait a közösségi médiában.

„Még néhány nappal később is fáj a kiesés. Tudtuk, hogy nem vagyunk favoritok, és hogy kevés esélyünk van, de sportolóként mindig a legtöbbet akarod elérni.

Nagyon fáj, hogy azután estünk ki, hogy az utolsó pillanatokban nyertünk a skótok ellen. Valószínűleg ez volt az utolsó esélyem, hogy az Eb-n Magyarországgal szenzációt okozzak. Sajnos nem értük el a bennünk levő potenciált, mint például Grúzia vagy Szlovénia.

Kíváncsi vagyok, hogy ki nyer a végén, addig megpróbálok mentálisan és fizikálisan is feltöltődni. Mert egy dolog biztos: megyünk tovább, a következő célunk az amerikai világbajnokság”

– írta közösségi oldalán angolul a 31 éves védő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FOCI EB
Veszélyben a spanyolok sztárjának játéka az Eb-döntőn? Gyermekmunka miatt vizsgálják az esetet
Ugyanis arról van szó, hogy a 21 órakor kezdődő döntőmérkőzés esetében, ha tovább tart 23 óránál, akkor a fiatalkorú Lamine Yamal-t le kellene cserélnie a kapitánynak.


A spanyol válogatott ifjú csillaga, Lamine Yamal, ma ünnepli 17. születésnapját, de a német törvények miatt lehet, hogy nem játszhatja végig az Eb-döntőt.

A spanyol válogatott tehetsége holnap minden bizonnyal kezdőként lép pályára Berlinben, az Olimpiai Stadionban, az Anglia elleni labdarúgó Eb-döntőn. Yamal eddigi teljesítménye alapján nagy várakozások övezik szereplését, hiszen már három gólpasszt osztott ki, és egy olyan gólt szerzett a franciák ellen az elődöntőben, hogy azóta is Lionel Messihez hasonlítgatják – írja a 24.hu.

Van azonban egy kis gond: a német törvények szerint a kiskorúak nem dolgozhatnak 23 óra után, így

ha az Eb-döntő hosszabbításba torkollik, Luis de la Fuente kapitánynak kötelező lesz lecserélni Yamal-t.

A The Sun arról számolt be, hogy ha a kapitány nem cseréli le Yamal-t, akkor a német törvények alapján 30 ezer eurós bírságot szabhatnak ki a Spanyol Labdarúgó Szövetségre tiltott gyermekmunka miatt.

A Verdi német szakszervezet egyik képviselője, Lukas Frew, elmondta:

„Lehetnek kivételek a 16 és 17 évesek esetében, de elméletileg még akkor sem dolgozhatnának este 11 után.”

Jonas Warnken ügyvéd hozzátette:

„Yamal csak este 23 óráig játszhat.”
Ugyanakkor hozzátette, hogy bár a szabálysértésért pénzbírság kiszabható, ebben az esetben nem valószínű, hogy sor kerülne rá.

A spanyol válogatott és szurkolóik tehát izgulhatnak, hogy a döntő végéig láthatják-e a fiatal tehetséget a pályán.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FOCI EB
Kiakadtak a csehek a magyar származású bíróra, aki rekordszámú lapot osztott ki a törökök elleni meccsen
Kovács István több vitatható döntést is hozott, összesen 18 lapot osztott ki, a csehektől pedig már a 20. percben kiállított egy játékost.


A cseh válogatott utolsó csoportmeccsén még megcsíphette volna a továbbjutást, de a törökök megállították őket. A magyar származású játékvezető, Kovács István döntései is szerepet játszottak a csehek szerint a kiesésükben.

A sorsdöntő török-cseh mérkőzést a magyar származású Kovács István vezette, aki a román szövetség delegáltjaként volt jelen. A csehek már a 20. percben nehéz helyzetbe kerültek, amikor Antonin Barakot második sárga lappal kiállította. A törökök a második félidőben Hakan Calhanoglu góljával szereztek vezetést, de Tomas Soucek találatával a csehek 10 emberrel is egyenlíteni tudtak. A 94. percben Cenk Tosun gólja azonban végleg lezárta a meccset, és a csehek búcsúztak az Eb-től.

A lefújást követően elszabadultak az indulatok: a játékosok és a stábtagok is egymásnak estek a pályán. Kovács István végül a csereként beállt Tomas Choryt is kiállította, és összesen 18 lapot osztott ki a meccsen, ami új Eb-rekord.

A mérkőzés után a csehek csalódottan értékeltek. Kritikusak voltak magukkal, de a játékvezetéssel szemben is. Soucek, a cseh gólszerző így nyilatkozott:

„Az Eb-re bevezették, hogy csak a csapatkapitányok reklamálhatnak a játékvezetőnek, ami egy jó dolog. De most a bíró olyan öntelt volt, hogy nem beszélt velünk. Az a jó játékvezető, aki láthatatlan, a mostani azonban főszereplővé akart válni, amiből mi jöttünk ki rosszul.”

Ivan Hasek, a csehek szövetségi kapitánya, nem kívánta kritizálni a játékvezetőt. „Nem akarok a játékvezetőről beszélni. A bíróknak, csakúgy mint önöknek, újságíróknak, mindig igazuk van. Úgysem lehet már semmin változtatni” – mondta Hasek. Amikor felolvasták neki Soucek nyilatkozatát, csak annyit reagált, hogy nem szeretné, ha a lapok a játékvezetőket hibáztatnák a kiesésért.


Link másolása
KÖVESS MINKET: