HÍREK
A Rovatból

Helló, recesszió: 2,4 százalékkal visszaesett a magyar gazdaság egy év alatt

A Központi Statisztikai Hivatal friss adatai szerint a nem túl fényes magyar GDP csak a jól teljesítő mezőgazdaságnak köszönhetően nem mutat még pocsékabb képet.


A nyers adatok szerint 2,4 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) volumene Magyarországon 2023 második negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva – közölte pénteken reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint a gazdaság teljesítménye az előző év azonos időszakához képest 2,3 százalékkal, míg az előző negyedévhez mérten 0,3 százalékkal mérséklődött. Az első félévében a gazdaság teljesítménye a nyers, valamint a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint egyaránt 1,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.

A termelési oldalon az ipar teljesítménye 5,7, ezen belül a feldolgozóiparé 4 százalékkal visszaesett az előző év azonos időszakához képest.

A feldolgozóipari ágazatok közül a legnagyobb mértékben a vegyi anyag és vegyi termék, valamint az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása járult hozzá a csökkenéshez, míg a közúti járművek gyártása fékezte leginkább az ipar visszaesését.

Az építőipar hozzáadott értéke 6 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakában mérttől, a mezőgazdaságé viszont 67,9 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszaki alacsony bázist.

A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 2,4 százalékkal csökkent. A legnagyobb növekedés a humán-egészségügyi, szociális ellátás nemzetgazdasági ágban történt (10,2 százalék). Az információ, kommunikáció ág teljesítménye 2,6, a pénzügyi, biztosítási tevékenységé 1,9, az ingatlanügyleteké 0,5 százalékkal emelkedett.

A közigazgatás hozzáadott értékének volumene 1,1, a művészet, szórakoztatás, szabadidő, egyéb szolgáltatásé 1,4, a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátásé 2,5 százalékkal mérséklődött. A szakmai, tudományos, műszaki és adminisztratív tevékenység teljesítménye 2,9, az oktatásé 4, a szállítás, raktározásé 6,2, a kereskedelemé pedig 12,6 százalékkal zsugorodott.

A KSH számításai szerint a bruttó hazai termék 2023. második negyedévi, 2,4 százalékos csökkenéséhez a szolgáltatások 1,5, az ipar 1, az építőipar 0,3, a termékadók és támogatások egyenlege pedig 1,2 százalékponttal járult hozzá. A csökkenést 1,7 százalékponttal fékezte a mezőgazdaság jó teljesítménye.

A szolgáltatásokon belül leginkább a humán-egészségügyi, szociális ellátás mérsékelte (0,4 százalékponttal) a GDP csökkenését.

A felhasználási oldalon a háztartások tényleges fogyasztása 1,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A tényleges fogyasztás összetevői között legnagyobb arányt képviselő háztartások fogyasztási kiadása 3,2 százalékkal visszaesett. A háztartások Magyarország területén realizálódó (hazai) fogyasztási kiadása 3,8 százalékkal kisebb lett az egy évvel korábbinál. A hazai fogyasztási kiadások volumene a nem tartós termékek esetében 9, a féltartós termékek esetében 4,2 százalékkal csökkent, míg a tartós termékek és szolgáltatások körében 0,1 és 0,7 százalékkal növekedett.

A kormányzattól kapott természetbeni társadalmi juttatások volumene 6,2 százalékkal, míg a közösségi fogyasztásé 2,3 százalékkal emelkedett. A háztartásokat segítő nonprofit intézményektől kapott természetbeni társadalmi juttatások volumene 1,8 százalékkal nagyobb lett.

A fenti folyamatok eredményeként a végső fogyasztás 1 százalékkal csökkent – jelentette a KSH.

A bruttó hazai termék 2023. második negyedévi, 2,4 százalékos visszaeséséhez a végső fogyasztás 0,7, a bruttó felhalmozás pedig 7,1 százalékponttal járult hozzá. A külkereskedelmi forgalom egyenlege összességében 5,4 százalékponttal mérsékelte a gazdasági teljesítmény csökkenését.

Forrás: MTI


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Visszatérhet a Kata, és az uniós pénzek is megérkeznek – Orbán Viktor és miniszterei nagy bejelentéseket tettek a gazdasági évnyitón
Az MKIK elnöke felvetette, hogy a katások újra számlázhassanak cégeknek, de az adót a vállalatok fizetnék. A kormány az élelmiszerárak csökkentéséről is tárgyal. A miniszterelnök közölte: az uniós pénzek meg fognak érkezni Magyarországra.


A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) gazdasági évnyitót tartott szombaton a Puskás Arénában, ahol Orbán Viktor miniszterelnök, Varga Mihály pénzügyminiszter, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és Nagy Elek, az MKIK elnöke is felszólalt. Az eseményen szó esett a gazdaság helyzetéről, az infláció alakulásáról, a bérek növekedéséről és az adózás lehetséges változásairól.

Nagy Elek beszédében kiemelte, hogy a kamarát egy tudásalapú szervezetté szeretné fejleszteni, amely segíti a vállalkozásokat a digitalizáció és a mesterséges intelligencia kihívásai között eligazodni. Szerinte az MI fontos szerepet játszhat a kis- és középvállalkozások működésében, ezért elengedhetetlen, hogy minél hamarabb megtanulják annak használatát.

A kataadózás kérdése is szóba került, Nagy Elek felvetette, hogy elképzelhető egy olyan változtatás, amely lehetővé tenné a katások számára, hogy újra számlázhassanak cégeknek, de az adót ebben az esetben a megrendelő fizetné meg.

Nagy Márton szerint 2024 a gazdasági fordulat éve lehet, ugyanakkor az amerikai gazdasági intézkedések hatással vannak a világgazdaságra. Megjegyezte, hogy a vámintézkedések nem az import drágítását célozzák, hanem arra ösztönzik a vállalatokat, hogy az Egyesült Államokba települjenek.

A magyar gazdaság helyzetéről szólva elmondta, hogy a vendéglátás és a repülőtéri forgalom rekordokat döntött januárban, a lakáspiac és az autópiac is élénk. Hangsúlyozta, hogy az inflációs hatások és a béremelések kiegyenlítették egymást, így három év alatt a reálbérek 8,7 százalékkal nőttek.

A kormány egyeztetéseket folytat a nagyobb élelmiszerláncokkal az árak csökkentéséről.

Nagy Márton elmondta, hogy a hat legnagyobb lánc közül ketten már tettek ígéretet az árak mérséklésére, négy azonban még nem.

Varga Mihály szerint a világ több nagy gazdasági térsége is kihívásokkal néz szembe, és az európai gazdaság az elmúlt hatvan év egyik leggyengébb eredményét mutatja. Az inflációval kapcsolatban kiemelte, hogy „a világpiaci ár drágulásakor a kereskedők gyorsan árat emelnek, visszafelé ez már nem igaz”. Példaként említette, hogy bár a cukor világpiaci ára jelentősen csökkent, ez a hazai árakban nem tükröződik.

A GDP-adatok alapján úgy látja, hogy a magyar gazdaság növekedésnek indult, és jó esély van arra, hogy visszatérjen az élénkebb gazdasági pályára.

Orbán Viktor beszédében a munkahelyteremtést nevezte az egyik legfontosabb feladatnak. Elmondta, hogy

jelenleg körülbelül 300 ezer magyar állampolgár van, aki munkába állítható, és ehhez képzésekre is szükség lesz.

A miniszterelnök Brüsszelben folytatott tárgyalásairól is beszélt. Kiemelte, hogy „jó oka volt” az Ukrajnával kapcsolatos uniós döntés megvétózására, mivel az szerinte arról szól, hogy „még több fegyvert és pénzt kell küldeni az országba”.

Megjegyezte, hogy a háború három éve alatt a magyar gazdaság 20 milliárd eurót vesztett, és Magyarország érdekelt abban, hogy a konfliktus minél előbb véget érjen.

Orbán Viktor szerint

Magyarország stratégiai szövetséget épít ki az Egyesült Államokkal, és egy gazdasági együttműködési csomag is készül, amely segítheti a magyar gazdaságot. Hozzátette, hogy szerinte a vámháború elkerülhetetlen.

A miniszterelnök szerint az Európai Unió célja Ukrajna gazdasági támogatása és gyorsított csatlakoztatása, de úgy látja, hogy ez jelentős kockázatokat hordozhat az uniós gazdaságra nézve.

Végezetül buzdította az iparkamara tagjait a véleménynyilvánító szavazáson való részvételre, és kijelentette, hogy „minden uniós pénz meg fog érkezni Magyarországra”.

VIDEÓ: Orbán Viktor beszéde

Forrás: 24.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Ilyen volt a tüntetés az egészségügyért: best of fotók a Kossuth téri tömegről és felszólalókról
Rengetegen vettek részt a megmozduláson, ahol megszólalt a szakszervezet mellett Tapasztó Orsolya, Hábetler András és Gryllus Dorka, de üzent Gálvölgyi János is.


Szombat délután a Kossuth térre hívták a szervezők mindazokat, akik kiállnak a magyar egészségügyben dolgozók mellett és hallatni akarják hangjukat a jobb hazai egézségügyi ellátásért.

A demonstrációra sokan érkeztek, a tér a kezdésre megtelt. A helyszínen készült fotókból válogattunk - ilyen volt a tömeg és a hangulat a tüntetésen:

Képgaléria: A legjobb pillanatok


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Ötös lottó: Valaki ma 4.054.838.585 forintot nyert
Nézd meg, hátha te vagy a szerencsés.


A Szerencsejáték Zrt. közleménye szerint:

Az ötös lottó eheti nyerőszámai:

8 (nyolc)

11 (tizenegy)

22 (huszonkettő)

53 (ötvenhárom)

64 (hatvannégy)

Nyeremények:

5 találatos szelvény 1 darab, nyereménye 4 054 838 585 forint,

4 találatos szelvény 66 darab, nyereményük egyenként 919 525 forint,

3 találatos szelvény 4283 darab, nyereményük egyenként 15 520 forint,

2 találatos szelvény 103 092 darab, nyereményük egyenként 2440 forint.

A következő héten várható nyereményösszeg (egy nyertes esetén): 200 millió Ft


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Nem érdemes autót mosni, mert sáros lesz: érkezik a szaharai homok és az eső, de a naplemente különleges lesz
Az időjárás megváltozik, a napos, kellemes nappali hőmérsékletet elsöpri az érkező front. Szélre, esőre, hűsöbb napokra kell készülni.


Már vasárnap szürheti a napfényt a fölénk érkező homok, a naplemente pedig különösen látványos lehet.

Mivel jövő héttől csapadékosabbra fordul az időjárás, hétfőtől saras esővel kell számolni.

A szaharai homokot hétfőn elszórtan kisebb eső, záporok moshatják ki, keddtől többfelé alakulhatnak ki záporok, intenzív záporok. Számítani lehet rá, hogy a szabad ég alatt parkoló autók foltosak lesznek. Ha van lehetőség, érdemes fedett helyre parkolni, illetve lefedni a kerti bútorokat - írja az Időkép.

Vasárnap marad a napos, száraz idő, több fátyolfelhő főként a Dunától keletre szűrheti a napfényt. Csapadék továbbra sem várható. Többfelé élénk, északnyugaton néhol erős lesz a délkeleti, déli szél. Kora reggel -4 és +6 fok közötti értékeket mérhetünk, délutánra pedig 18 és 22 fok közé melegszik a levegő.

Hétfőn délnyugat, nyugat felől megvastagszik a felhőzet, és délután elszórtan számíthatunk kisebb esőre, záporokra. Eleinte északkeleten lesz még naposabb az idő, majd délután a szakadozott felhőzet mellett nyugaton számíthatunk rövidebb napsütésre. Sokfelé élénk, a Dunántúlon erős, néhol viharos lesz a délies szél. Enyhébb lesz a hajnal, délután pedig 16 és 22 fok között alakul a csúcshőmérséklet.

Kedden dél felől több helyen kialakulhat eső, zápor, néhol akár zivatar. Délután kezdhet délnyugat felől határozottan csökkenni a felhőzet. Sokfelé élénk, néhol erős lesz a déli, délnyugati szél. A legmagasabb hőmérséklet 13 és 19 fok között alakulhat.

Szerdán a szeles időben több tájegységünkön számítani kell kisebb esőre, futó záporra, néhol zivatarra. A legmelegebb órákban 14-20 fokot mutathatnak a hőmérők.

Csütörtökön marad a szeles idő elszórtan záporokkal, néhol zivatarral.

Pénteken, majd a hétvégén újabb adag kiadós csapadékra van kilátás, a szél viharossá fokozódhat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk