HÍREK
A Rovatból

Feszültség a Balkánon: Bosznia-Hercegovina a magyar katonák helyett egy másik EU-tagállam egységét kérné

A magas rangú magyar tisztségviselők politikai állásfoglalásai miatt a bosznia-hercegovinai közvéleményben az a kép alakult ki, hogy Magyarország nyíltan elfogult, ami végső soron az EUFOR–Althea misszió iránti bizalom megingásához vezethet - közölte Željko Komšić.


Željko Komšić, Bosznia-Hercegovina államelnökségének tagja hivatalos levélben fordult az Európai Tanács elnökéhez, Antonio Costához, amelyben a magyar EUFOR-kontingens kivonását kérte. Indoklásában hangsúlyozta, hogy Bosznia-Hercegovina továbbra is az Európai Unió teljes jogú tagsága felé halad, és háláját fejezte ki az uniós intézmények támogatásáért.

Komšić azt kérte, hogy a magyar katonák helyére egy másik EU-tagállam egysége érkezzen,

kivéve Horvátország erőit, amelyek a daytoni békeszerződés értelmében nem állomásozhatnak az ország területén. A politikus kérte az ügy megvitatását az EU Politikai és Biztonsági Bizottságával, az EU Katonai Bizottságával, valamint Kaja Kallas kül- és biztonságpolitikai főképviselővel és Luigi Soreca boszniai EU-delegációvezetővel.

Komšić indoklásában kiemelte, hogy

„a magyar magas rangú tisztségviselők folyamatos tevékenysége áll” a kérés mögött, mivel „egyértelmű politikai és gazdasági támogatásukról biztosítják Milorad Dodikot, Bosznia-Hercegovina egyik politikai szereplőjét.” Hozzátette, hogy Dodik politikája „állandó instabilitást okoz az országban és a térségben szeparatista elképzelései és törekvései miatt.”

Az elmúlt időszakban feszültség alakult ki Magyarország és Bosznia-Hercegovina között. A magyar kormány támogatja Milorad Dodikot, a boszniai Szerb Köztársaság vezetőjét, aki nemrég függetlenítette a banja lukai igazságszolgáltatást a bosnyák államtól. Komšić szerint különösen aggasztó, hogy „ez a támogatás éppen akkor nyilvánul meg, amikor Dodik ellen bírósági eljárás zajlik Bosznia-Hercegovinában.”

„A magyar magas rangú tisztségviselők politikai állásfoglalásai miatt a bosznia-hercegovinai közvéleményben az a kép alakult ki, hogy Magyarország nyíltan elfogult, ami végső soron az EUFOR–Althea misszió iránti bizalom megingásához vezethet”

– figyelmeztetett Komšić. Hangsúlyozta, hogy az EUFOR–Althea missziónak teljesen semlegesnek kell maradnia, és kizárólag a mandátuma keretein belül kell működnie.

A magyar kormány egyik tisztségviselője, Magyar Levente hétfőn Banja Lukában nyíltan támogatásáról biztosította Milorad Dodikot, és olyan kijelentéseket tett, amelyeket Szarajevóban Bosznia-Hercegovina belügyeibe való közvetlen beavatkozásként értékeltek. Magyar Levente szerint „politikai boszorkányüldözés” zajlik Dodik ellen, és azt állította, hogy a Nyugat Bosznia-Hercegovinát „saját tartományaként” kezeli.

Emellett a Terrorelhárítási Központ (TEK) csapatai is megjelentek a szerbek lakta területen egy hivatalos gyakorlatra. Egyes értesülések szerint a TEK jelenléte összefüggésbe hozható azzal a forgatókönyvvel, hogy szükség esetén kimenekítsék Dodikot, ha a bosnyák bíróság elítéli.

A szarajevói média szerint Komšić különösen aggasztónak nevezte Magyar Levente azon kijelentését, miszerint Magyarország be fog avatkozni a boszniai eseményekbe, ha bármilyen konfliktusra kerülne sor. Ez a kijelentés éles bírálatokat váltott ki a szarajevói politikai körökben.

Nyitókép: illusztráció: Orbán Viktor miniszterelnök és Milorad Dodik

Forrás: 24.hu, Balk.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Orbán beszédet mond március 15-én, itt a jelszava: Egy maroknyi lázadó a birodalom ellen
Ahogy ez szerintük 1848-ban is volt. A hivatalos állami megemlékezés március 15-én 10 óra 30 perckor lesz a Nemzeti Múzeumnál.


Megjelent a kormány március 15-is kisfilmje. A videó elején elsősorban 1848-as festményekkel operálnak, miközben Korbuly Péter jól ismert hangján azt hallhatjuk:

„Egy maroknyi lázadó a birodalom ellen”.

Majd úgy folytatják: „Így volt egy '48-ban, és így van ez ma is”.

A kisfilm érdemi mondanivalója, hogy a kormány az embereket március 15-én 10 óra 30 percre várja a Nemzeti Múzeumhoz az állami megemlékezés keretében. A szokásoknak megfelelően ott beszédet mond Orbán Viktor miniszterelnök.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a tavalyi évhez hasonlóan ugyanezen a napon várja híveit Magyar Péter is. A Tisza Párt elnöke a budapesti Andrássy úton tart megemlékezést március 15-én 15 órától. Ahogy illik, ők is készítettek hozzá egy figyelemfelhívó videót:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Több mint száz magyar tudós állt ki Ukrajna mellett és a magyar kormány politikája ellen – Jeszenszky Géza Ungváry Krisztián is köztük van
Az aláírók nagy többsége már három éve is kiadott egy hasonló nyilatkozatot, de a mostanit megtoldották aktuális mondatokkal, például az Egyesült Államok szerepéről.


Három éve, nem sokkal az orosz-ukrán háború kitörése után magyar tudósok álltak ki Ukrajna és az ukrán tudományos élet tagjai mellett a függetlenségi harcukban. Akkor több mint százan írták alá a nyilatkozatot, és most, 2025 márciusában is 100 felett jár már azoknak a száma, akik újból szolidaritást vállaltak „Ukrajna népe, hadserege, kormánya és elnöke mellett” – derül ki több független szerkesztőségbe eljuttatott levelükből. Most azonban közleményüket kiegészítették Amerika szerepével is.

Mint írják, Donald Tump „Ukrajna számára teljesíthetetlen békefeltételeket szab és ezektől teszi függővé a további gazdasági és katonai segélyezését.”

Hozzáteszik,

elítélik „Magyarország kormányának erkölcsileg kifogásolható álláspontját, mivel feltételek és garanciák nélküli tűzszünetet, illetve „békét” kíván Ukrajnával elfogadtatni.”

Ugyanakkor egyetértenek „azokkal az európai országokkal, amelyek más államokkal összefogva tovább kívánják támogatni Ukrajna küzdelmét, hogy csakis kellő garanciákkal biztosított békét kössön az őt megtámadó agresszorral.”

A kiállást aláírta többek között Nádasdy Ádám nyelvész, Rácz András Oroszország-szakértő, Bozóki András politológus, volt kulturális miniszter, Ungváry Krisztián és Jeszenszky Géza történész (utóbbi az Antall-kormány volt külügyminisztere) és Szathmáry Eörs evolúcióbiológus.

Az aláírók teljes névsorát a 444-en lehet megnézni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Donald Tusk keményen beszólt Orbánnak: „Európa árulója vagy hasznos idióta”
A lengyel miniszterelnök éles szavakat fogalmazott meg magyar kollégájára. Történelmi párhuzamot is vont egy görög árulón keresztül.


Donald Tusk lengyel miniszterelnök egy új európai biztonsági formátum kialakításáról beszélt, amelyben Törökország szorosabb bevonására is törekednének. A politikus szerint diplomáciai offenzívára van szükség, hogy Európa biztonságát megerősítsék. Emellett bejelentette, hogy a lengyel kormány tervezi az alapvető katonai kiképzés bevezetését minden felnőtt férfi számára.

Tusk a szokásos diplomáciai nyelvezetet félretéve éles kritikát fogalmazott meg Orbán Viktorral szemben, aki az Európai Tanács tegnap esti ülésén nem volt hajlandó aláírni az Ukrajnával kapcsolatos megállapodást.

A lengyel miniszterelnök szerint Oroszország arra törekszik, hogy „az európai érdekek árulóit vagy hasznos idiótákat” használja fel a nyugati országok közötti megosztottság előidézésére.

„Ön sem akart volna tegnap Orbán Viktor bőrében lenni... miután a svédek, a dánok, a franciák, mindenki, kivétel nélkül – a szlovák [Robert Fico] hallgatott ugyan, de végül velünk szavazott – Ukrajna jövőjéről beszélt”

– mondta Tusk az újságíróknak.

Tusk, aki maga is történész, egy történelmi példával is érzékeltette mondanivalóját. A görög Ephialtész árulására utalt, aki Kr. e. 480-ban a thermopülai csatában a perzsáknak szolgáltatta ki honfitársait.

„Végül mind azok megvetették, akik felbérelték, mind pedig azok, akiket elárult” – mondta a lengyel miniszterelnök.

(The Guardian)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Zseniális videóval trollkodta meg Trump vámháborúját egy kanadai tartomány vezetője
Wab Kinew az Instagramon tette közzé, ahogy aláírja a rendeletet, amivel leszedik az amerikai italokat a boltok polcairól. Eközben Trumpot utánozva azt mondta, hogy ez egy csodálatos rendelet.


Már az alkoholos italok piacára is begyűrűzött az Egyesült Államok és Kanada közötti kereskedelmi vita – írja a Washington Post. Több kanadai tartomány úgy döntött ugyanis, hogy leveszik az amerikai italokat a polcokról, miután Donald Trump 25 százalékos vámot vezetett be bizonyos kanadai termékekre.

Válaszul Justin Trudeau kanadai miniszterelnök bejelentette, hogy ő is 25 százalékos vámot vet ki különböző amerikai termékekre. Ezek közül nagyjából 21 milliárd dollárnyi terméket, például söröket, borokat és tömény italokat már most érint a rendelet.

Manitoba tartomány vezetője, Wab Kinew egy Instagram-videóban jelentette be, hogy aláírt egy rendeletet, amely szerint eltávolítják az amerikai alkoholokat a tartomány üzleteiből. A videóban Trump beszédstílusát utánozva humorosan annyit mondott:

„Ez egy csodálatos rendelet, gyönyörű rendelet.”

A videót egy nap alatt több mint 6 millióan látták, és tízezrével érkeztek rá a kommentek. Az egyik legnépszerűbb hozzászólás így szólt: „Amerikai vagyok, és támogatom az üzenetet.”

Manitoba mellett Ontario, Új-Skócia, Brit Columbia, Új-Brunswick, Újfundland és Labrador is hasonlóan döntött.

Mindez jelentős gazdasági hatásokkal járhat a Washington Post cikke szerint. Tavaly ugyanis az Egyesült Államok több mint 300 millió dollár értékű tömény italt, 422 millió dollárnyi bort és 41 millió dollár értékű sört exportált Kanadába. Kanada pedig összesen 771 millió dollár értékű alkoholt exportált Amerikába.

Chris Swonger, az Amerikai Szeszipari Tanács vezetője azt mondta, hogy

„évtizedek óta nem volt vám az Egyesült Államok és Kanada között a tömény italok kereskedelmében”.

Kentucky állam különösen érintett lehet: ott a bourbon gyártása évente mintegy 9 milliárd dolláros bevételt hoz, és több mint 23 ezer embernek ad munkát. Andy Beshear, Kentucky demokrata kormányzója korábban bírálta Trump vámintézkedéseit, és hangsúlyozta, hogy ezek „rendkívül nehéz helyzetet teremtenek majd az emberek számára”.

Trump közben átmeneti engedményt adott az autógyártóknak: egy hónappal elhalasztotta bizonyos Kanadából és Mexikóból importált autókra vonatkozó vámok bevezetését, miután telefonon egyeztetett a General Motors, a Ford és a Stellantis vezetőivel, akik késleltetést kértek.


Link másolása
KÖVESS MINKET: