HÍREK

Gyakran saját társaik lövik le a katonákat a gázai városi hadviselés pokoli káoszában

A biztonságpolitikai szakértő szerint nem létezik katonai megoldás a kiszámíthatatlan és kegyetlen gázai háborúra, viszont a politikai rendezésnek még a körvonalai sem látszanak.


A Gázában tapasztalható városi hadviselés szélsőségesen kiszámíthatatlan és kaotikus válfaja a háborúzásnak – mondta a 24.hu-nak Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő, aki szerint a Hamásszal együtt a Gázai övezet teljes megsemmisítése sem vezethet el a konfliktus rendezéséhez.

Mint ismert, a Hamász október 7-i mészárlása után Izrael a palesztin terrorszervezet teljes felszámolását tűzte ki célul, ennek első lépéseként széles körű bombázásokat hajtottak végre a Gázai övezetben. Ezután, október végén az izraeli hadsereg megkezdte a szárazföldi hadműveleteit Gázában, ami a rommá lőtt és bombázott palesztin településeken kegyetlen és kaotikus utcai harcokat eredményezett.

A Hamász és a szövetséges palesztin milíciák leginkább lesállásokból, romok mögül, alagutakból végrehajtott rajtaütésekkel és robbanószeres csapdákkal próbálják feltartóztatni a terroristák után kutató izraeli csapatokat, melyek sok helyen kemény ellenállásba ütköznek.

„Ha nemzetközi párhuzamot akarnánk keresni, a felek közötti szélsőségesen eltérő erőviszonyok, a rajtaütésekre épülő gerilla-hadviselés és az alagútrendszer jelentősége miatt a vietnámi, vagy a ’80-as évekbeli libanoni háborúhoz hasonlítható az, ami Gázában zajlik” – mondta a konfliktusról Kis-Benedek József.

A biztonságpolitikai szakértő szerint Izrael teljes körű hadműveletet folytat a legfejlettebb katonai eszközökkel, a szárazföldi erők mellett a légierő, a haditengerészet és a különleges erők egységei is folyamatosan hajtanak végre akciókat Gázában. Velük szemben a Hamász harcosai elsősorban géppuskákat, leginkább Ak-47-eseket, valamint improvizált robbanóeszközöket, illetve egyszerűbb rakéta- és aknavetőket használnak, miközben a gerillaharchoz egy, szinte egész Gáza alatt húzódó alagútrendszer áll a rendelkezésükre.

Kis-Benedek szerint a Gázában tapasztalható városi hadviselés szélsőségesen kiszámíthatatlan és kaotikus válfaja a háborúzásnak, amit jelentősen bonyolít a civilek jelenléte, az összetett, kis méretű terek és a rejtekhelyek sokasága. Ilyen körülmények között a harcok hatalmas pusztítással és sok áldozattal járnak, miközben a katonák számára súlyos pszichológiai nyomást okoznak.

„E körülmények között a palesztin fegyveresek minden általuk betolakodónak tekintettre lőnek, és gyakran az izraeli katonák is mindenre tüzelnek, ami mozog” – mondta Kis-Benedek. Hozzátette:

a gázai városi hadviselés bizonytalan, paranoid körülményei között gyakran megtörténik az is, hogy a katonákat saját társaik lövik le tévedésből.

Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) korábbi tájékoztatása szerint a gázai háborúban elesett első 105 izraeli katonából hússzal baráti tűz végzett, ami közel húszszázalékos arány. Az IDF december 21-én közölte: a szárazföldi hadművelet kezdete óta 137 izraeli katona halt meg, a sérültek száma pedig már december első felében is meghaladta az 500-at. Ugyanakkor azt nem lehet tudni, hogy a Gázában meghalt több mint 20 ezer ember – köztük 6000-nél is több gyerek – közül mennyi lehetett a Hamász harcosa. Az izraeli hadsereg szerint 8000 ezer harcost sikerült megölniük a háború kitörése óta.

Az izraeli kormány álláspontja szerint a gázai háború csakis a Hamász elpusztításával és a túszok kiszabadításával fejeződhet be.

Kis-Benedek azt mondta, nem tartja reális célnak a Hamász teljes felszámolását, mert ha esetleg sikerülne is likvidálni a szervezet döntő többségét, akkor jönnek más, hasonló csoportok helyettük. A biztonságpolitikai szakértő szerint a gázai háború eddigi tanulsága az, hogy a Hamásszal együtt a Gázai övezet teljes megsemmisítése sem vezethet el a konfliktus rendezéséhez.

„Katonai úton akarják megoldani azt, amit katonailag lehetetlen. Egyedül politikai megoldás rendezhetné a helyzetet, ilyennek azonban még a körvonalai sem láthatóak” – mondta Kis-Benedek. Hozzátette, a politikai megoldás pillanatnyilag nagyon-nagyon messze áll a valóságtól.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Pogátsa Zoltán: Ha kilépnénk az EU-ból, Orbán presztízse az észak-macedón miniszterelnökének szintjére csökkenne
A közgazdász szerint a magyar EU-tagság gazdasági előnyökkel jár, és a kormányfő befolyása is csökkenne, ha az ország hátat fordítana az uniónak.


Pogátsa Zoltán közgazdász a Népszavának adott interjújában arról beszélt, hogy szerinte Orbán Viktor nem akarja kiléptetni Magyarországot az Európai Unióból. Úgy véli, a kormányfő számára is előnyös, ha az ország az unió tagja marad.

A közgazdász azzal indokolta ezt, hogy a kínai befektetők is azért jönnek Magyarországra, mert így elkerülhetik az európai importvámokat. Hasonló okokból jelentek meg a német autógyártók is: nemcsak az olcsó munkaerő miatt, hanem azért is, mert innen vámok és kvóták nélkül lehet árut szállítani az unió más tagállamaiba, ráadásul határellenőrzés sincs.

Pogátsa úgy fogalmazott:

„Ha kilépnénk az EU-ból, Orbán presztízse az észak-macedón miniszterelnökének szintjére csökkenne.” Hozzátette: „Márpedig ki tudja ma megmondani internetes keresés nélkül, hogy ki a macedón miniszterelnök?”

A beszélgetésben szóba került Ukrajna uniós csatlakozása is. Pogátsa szerint erre belátható időn belül nincs esély, mivel senki nem gondolkodik abban, hogy egy háborús ország belépjen az EU-ba. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: ő maga a világot járva még nem találkozott „nemet váltó” óvodással sem, miközben ez a téma korábban fontos szerepet kapott a magyar közbeszédben. Úgy fogalmazott: „Az előbbiekkel kapcsolatos állítások legfeljebb blöffnek tekinthetők.”

A gazdasági kilátásokat is értékelte. Szerinte az egymillió új munkahely programja kifulladt. Véleménye szerint előrelépni csak intenzív gazdaságpolitikai eszközökkel lehetne, ha a magyar munkavállalók magasabb hozzáadott értékű állásokban dolgoznának. Ehhez azonban humántőke-fejlesztésre lenne szükség: jó minőségű oktatásra, egészségügyre és infrastruktúrára. Mint mondta, „valamilyen rejtélyes okból Orbán amióta kormányon van nem akar csinálni” ilyen fejlesztéseket.

Pogátsa azt is megemlítette, hogy a magyar gazdaság jelenleg nem éli fénykorát: az idei első negyedéves GDP-adat elmaradt a várakozásoktól.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Mészáros Lőrincet egy vadonatúj, 180 milliós Ferrariban fotózták le Felcsúton
A felcsúti milliárdosról Hadházy Ákos osztott meg több fotót. A politikus szerint Mészáros egy hibrid hajtású, Ferrari 296 GTS-ben libbent át Felcsúton.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 04.



Lassan több a Ferrari Felcsúton, mint Monacóban - állapította meg Hadházy Ákos vasárnap reggeli bejegyzésében a Facebookon. A független országgyűlési képviselő ezúttal egy kedves ismerősétől kapott fotókat Mészáros Lőrinc állítólagos vadonatúj luxusautójáról.

„Hopp, egy újabb Ferrari Felcsúton. Az ifjabb után most az eredeti Mészáros Lőrinc luxizós sportautójáról kaptam képeket. A Gázos feje ugyan elmosódott, de a fotó készítője kedves ismerősöm, a helyszín pedig beazonosítható ("Puskás" Sport Hotel parkolója és az odavezető út)” - olvasható Hadházy posztjában, aki ezután azt is megosztja, hogy mit kell tudni a kocsiról.

„A típus amúgy a Ferrari 296 GTS. Bagatell 140-180 millióba kerül. 663 lóerős, állítólag újdonság, hibrid hajtású (gondolom, konnektorról tölti Lőrinc). 2023 októberében helyezték forgalomba.”

A politikus azzal zárja a bejegyzést, hogy „semmi baj nem lenne, hogy gazdag, ha nem ilyen csalásokkal szerezte volna az ép ésszel fel nem fogható vagyont (Orbánnak)”.

A felcsúti milliárdosról készült fotókat a posztban lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Videó: ukrán drónhajó semmisített meg egy orosz vadászgépet
A támadásról készült videón jól látszik a végzetes találat pillanata. A rakétát egy titkos ukrán egység indította.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 03.



Az ukrán védelmi hírszerzés különleges egysége, a 13. csoport egy drónhajóról indított rakétával csapott le egy orosz Szu–30-as vadászgépre Novorosszijszk kikötőjénél – jelentette a DIU. A támadásról videó is készült, amelyen jól látható a találat, valamint a lángba borult roncs zuhanása is.

A közlemény szerint a támadáshoz egy R–73-as légiharc-rakétával felszerelt ukrán drónhajót (USV) használtak. A rakéta eltalálta a gépet, amely a levegőben kigyulladt, majd a tengerbe zuhant.

„Történelmi csapást hajtottak végre a 13. csoport, a DIU különleges egységének katonái, egy felszíni platformról indított rakétával. Az agresszor orosz állam többcélú vadászgépe, amelynek becsült költsége mintegy 50 millió dollár, a levegőben lángba borult, és végül a tengerbe zuhant, egyenesen a kegyetlen Neptun birodalmának fenekére”

– olvasható az ukrán hírszerzés közleményében.

Az Ukrainska Pravda emlékeztetett: a DIU tavaly hivatalosan bejelentette, hogy megkezdte az infravörös irányítású, szovjet gyártmányú R–73-as rakéták integrálását a Magura típusú drónhajókra. Ez a fejlesztés már tavaly decemberben is sikeres volt, amikor két orosz Mi–8-as helikoptert semmisítettek meg vele.

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Warren Buffett: Nem jó ötlet olyan világot tervezni, ahol néhány ország azt mondja, hogy mi nyertünk
A 94 éves üzletember szerint a kereskedelem nem lehet fegyver. Szerinte a világ virágzása Amerikának is hasznot hoz.


Warren Buffett, a világ egyik leggazdagabb embere és a Berkshire Hathaway elnök-vezérigazgatója szombaton az éves részvényesi találkozón bírálta Donald Trump kereskedelmi politikáját, írja a 444. A 94 éves üzletember szerint az amerikai kormányzat hibát követ el, amikor a vámokat stratégiai fegyverként használja.

„A kiegyensúlyozott kereskedelem jót tesz a világnak”, mondta Buffett a nebraskai Omahában tartott eseményen, ahol évente körülbelül 40 ezer ember gyűlik össze. Hozzátette: „a kereskedelem nem lehet fegyver”.

Szerinte a vámok ilyen jellegű alkalmazása rontja az országok közötti kapcsolatokat, és instabilabbá teszi a globális piacokat. Úgy látja, a világ virágzása összefüggésben van az Egyesült Államok sikerével is.

„Nem hiszem, hogy jó ötlet olyan világot tervezni, ahol néhány ország azt mondja, hogy ha-ha-ha, mi nyertünk”

– fogalmazott Buffett. Majd így folytatta: „Szerintem nagy hiba, ha van 7,5 milliárd ember, akik nem nagyon szeretnek, és van 300 millió, akik arról hencegnek, hogy ők milyen remekül boldogultak”.

A pénzügyi szakember szerint az lenne a cél, hogy minden ország azzal foglalkozzon, amihez a legjobban ért. „Nekünk azt kellene tennünk, amihez mi értünk a legjobban, nekik pedig azt kellene tenniük, amihez ők értenek a legjobban” – mondta.

Bár szóba került az amerikai gazdaság helyzete és jövője is, Buffett megőrizte optimizmusát. Kiemelte: „Mindig a változás folyamatában vagyunk... Én nem csüggednék... Mindannyian elég szerencsések vagyunk”.

A beszéd után bejelentette, hogy lemond a Berkshire Hathaway vezetéséről. Az utódlás kérdése már korábban eldőlt, a pozíciót az előre megnevezett utód veszi át. A több mint 200 vállalkozásból álló portfóliót kezelő cég élére Buffett 1965-ben került, amikor az még egy közepes méretű textilipari vállalat volt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk