Gondot okozhat a magyarországi akkugyáraknak az EU új rendelete
Komoly változásokat hozhat az Európai Unió adatszolgáltatási rendelete, mert az új akkumulátorútlevelek gondokat jelenthetnek a magyarországi akkumulátoripari fejlesztéseknek is. Ez elsősorban a kínai és dél-koreai gyártóknak okozhat fejfájást, mert a szigorú EU-s szabályozást a teljes ellátási láncukra alkalmazniuk kell - írja a Portfolio.
Mindez azért fontos, mert az Európai Unió jelentős importra szorul a gyártáshoz szükséges alapanyagokból, elsősorban Kínából. Ugyanakkor az akkumulátorok újrafelhasználása és -hasznosítása nagyon hasznos lehetne, mert ezzel akár 30 százalékkal is csökkenhet az alapanyagigény.
Magyarországot különösen érinti az új szabályozás. A legtöbb eddigi beruházást úgy írták alá, hogy a nyersanyagot Kínából, vagy más ázsiai piacról hozzák be, mindenféle plusz adminisztratív és szabályozói megkötés nélkül. Most azonban adatot kell szolgáltatni, és az egész technológiai, főként újrahasznosítási előírásoknak is meg kell felelni a késztermékeknek.
A portál megjegyzi, hogy bár a beépített termék karbonsemleges lehet, de az előállítás az egyik legszennyezőbb ipari tevékenység. Bár fontosak az akkumulátorok a klímacélok eléréséhez, de az is szempont, hogy előállításuk ne járjon jelentős szennyezőanyag-kibocsátással.
A rendeletet 2023 nyarán fogadta el az Európai Parlament és 2024 februárban lépett hatályba. Az új akkumulátorokban az újrafeldolgozott anyagtartalom minimális szintjét nyolc év múlva kell elérniük a gyártóknak. A hatálybalépést követően 13 évvel pedig tovább szigorítják a feltételeket - írja a lap.