Olyan sok az elhagyott kisbaba a Heim Pál Gyermekkórházban, hogy más intézményektől kell segítséget kérni az elhelyezésükhöz
Szeptemberben a Gyermekjogi Civil Koalíció adatai szerint 280-300 csecsemő volt a magyar kórházakban, akiket szüleik szociális okok miatt hagytak ott. Az RTL Híradó most megszerzett egy levelet, amit az Országos Kórházi Főigazgatóság küldött nyolc fővárosi és Pest megyei kórházigazgatónak január végén.
A levél szerint a Heim Pál Gyermekkórház jelezte, hogy 14 csecsemő tartózkodik náluk „szociális indok miatt” a csecsemő és a koraszülött intenzív osztályon.
A kórházfenntartó arra kérte az intézményvezetőket, hogy segítsenek a gyerekek elhelyezésében, „a Főváros és Pest Vármegye akut gyermekellátásának biztosítása érdekében.” Információk szerint azóta a Heim Pál Kórházban lévő csecsemők felét már sikerült más intézményekbe áthelyezni.
Szilvási Léna, az SOS Gyermekfalvak vezetője elmondta, hogy a kórházban hagyott csecsemők ügye országos probléma. Hangsúlyozta, hogy továbbra is rengeteg megkeresés érkezik hozzájuk elhelyezés iránti igénnyel, mert babáknak keresnek nevelőszülői férőhelyeket az ország különböző részein.
Az SOS Gyermekfalvak a Nevetnikék Alapítvánnyal együtt országos önkéntes hálózatot hozna létre, hogy az elhagyott csecsemőket dajkálják. Emellett választ várnak az országos kórház főigazgatóságtól arra, hogy a kórházak engedélyezhetik-e önkéntesek foglalkoztatását.
Az Országos Kórházi Főigazgatóság nem cáfolta a levél tartalmát, de nem közölte, hogy a Heim Pál Kórház említett 14 csecsemője hol van most. Kiemelték, hogy „az intézmények között az ilyen jellegű együttműködés rutinszerűnek tekinthető,” és a kórházban hagyott gyerekek száma naponta változik.
Az önkéntesek egyelőre nem kezdhetik meg a dajkálást, mert az influenzajárvány miatt türelmet kértek tőlük. A kulturális minisztérium közölte, hogy egy nyári szabályozás eredményeként 59 kórházban hagyott csecsemő vált örökbefogadhatóvá.