JÖVŐ
A Rovatból

Akár Oszama bin Ladent is feltámaszthatják a metaverzumban – figyelmeztetnek a szakértők

Szerintük a terroristák az eddigieknél is könnyebben toborozhatnak majd új tagokat, és hatékonyabban hirdethetik szélsőséges eszméiket.

Link másolása

2022 a metaverzumról szól majd - állítottak szakértők a nemrég végetért technológiai kiállítás, a CES kapcsán. Nem véletlen, hogy Marz Zuckerberg is most látta elérkezettnek az időt, hogy a Facebook anyacégét átkeresztelje Metára. Csakhogy a metaverzum, vagyis a virtuális valóság veszélyeket is rejt magában, például új lehetőséget a terroristáknak.

Erre hívja fel a figyelmet három amerikai tanár, akik mind az omahai Terrorellenes Innovációs Technológiai és Oktatási Központ szakértői. A Conversation-ben megjelent cikkükben Joel S. Elson, Austin C. Doctor és Sam Hunter pszichológia-professzor azt írják, a felhasználók még sebezhetőbbé válhatnak azokkal szemben, akik ártani akarnak nekik.

Az egyik ilyen veszély, hogy a metaverzum megkönnyíti a szélsőségesek találkozását, toborzását, és még könnyebb lesz az új tagokat befolyásolni.

Az amerikai szakértők az Oath Keepers (Esküőrzők) nevű amerikai szélsőjobboldali milícia vezetőjének példáját hozzák fel: ma is el lehet olvasni az interneten Stewart Rhodes egy-egy kormányellenes cikkét, vagy megnézni a videóit, a jövőben viszont már Rhodes vagy mesterséges intelligencia-helyettese egy virtuális parkban ülhet potenciális híveivel, akiket jövőképével traktál.

De akár Oszama bin Ladent is feltámaszthatják.

A metaverzum ezeket a szélsőséges vezéreket felruházza azzal a képességgel, hogy virtuális ideológiai és szociális közösségeket tartsanak fenn, és növeljék befolyásukat. Ha pedig a terrorista szervezeteknek több tagjuk lesz, új módszerekkel tervezhetnek, koordinálhatnak és hajthatnak végre terrorakciókat.

Az erőszakos szélsőségesek hálózatépítését az is könnyítheti, hogy nem kell felfedniük magukat, elég ha egy általuk választott digitális avatarként jelennek meg a kezdeti időszakban, így csökkentve a lebukás kockázatát.

A kutatók szerint emellett a terroristák a metaverzumban létrehozhatják majd a célpontjaik virtuális mását, előre begyakorolhatják a támadást, menekülő-útvonalakat kereshetnek, vészterveket dolgozhatnak ki. Amikor a vezérük parancsot ad egy, a fizikai világban végrehajtandó akcióra, a csoportok sokkal felkészültebbek lesznek, mint a manapság.

A szakértők arra is felhívják a figyelmet, hogy

az új virtuális és kiterjesztett valóságú terek egyben új célpontokat is jelenthetnek. Bárkit, bármikor meg lehet támadni majd a valós és a virtuális világban egyaránt.

Például horogkeresztet rajzolhatnak zsinagógákra, megzavarhatnak nyilvános eseményeket, de beavatkozhatnak a valós élet olyan tevékenységeibe is, mint a bankolás, a bevásárlás vagy a mindennapi munka.

Újabb példák: egy virtuális térben rendezett megemlékezés 9/11-ről arra csábíthatja a szélsőségeseket, hogy újra lejátsszák a ikertornyok leomlását. De egy metaverzum-esküvőt is megzavarhatnak olyanok, akiknek bármilyen kifogásuk van a házasulandók ellen. Ezeknek a támadásoknak olyan pszichológiai hatásuk lehet, amely a valóságos világra is kihat.

Vannak, akik lebecsülik a virtuális és fizikai világ keveredésének veszélyeit, mondván, hogy az egész nem valóságos. De a játékiparban már most is óriási üzlet a virtuális dolgok, előnyök kereskedelme, ahol valódi pénz cserél gazdát. A Nike máris virtuális cipők eladására készül, és mások is követni fogják,

a metaverzum megsokszorozza az üzleti lehetőségeket.

A szerzők szerint hasznos lenne, ha a metaverzumban érdekelt nagy cégek leszögezzék: ott sem engedélyezik a gyűlöletkeltést vagy az erőszakot, és a szélsőségeseket kitiltják virtuális tereikből. Ugyanakkor ez már eddig sem sikerült túl fényesen az olyan közösségi oldalaknak, mint a Facebook, az Instagram vagy a YouTube. Az ezeket az oldalakat működtető algoritmusok ugyanis a szakértők szerint elsősorban a profittermelést szolgálják, mároedig a gyűlölködés és a megosztottság fokozódása nagyon is jó üzlet.

Ha viszont nem lehet elvárni, hogy a gyártók legyenek a metaverzum megbízható őrei, akkor a legkülönbözőbb embereknek és szervezeteknek kell összefogniuk az akadémiai kutatóktól, a fejlesztő informatikusokon át mindazokig, akiknek feladatuk a társadalom védelme. És bár a metaverzum teljes kibontakozása még néhány évig várat magára, már most mindenkinek fel kell készülnie az új valóságra – írják a nebraskai egyetem tanárai.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

JÖVŐ
A Rovatból
Tudományos szenzáció: először beszélgettek bálnával az emberek
Az Alaszka partjainál úszkáló púpos bálna 36 alkalommal válaszolt a kutatók üzenetére. A SETI szerint ez mérföldkő lehet majd az űrlényekkel kommunikálásban is.

Link másolása

Először beszélgettek emberek egy bálnával, derül ki a BBC beszámolójából. A SETI Intézet és a Kaliforniai Egyetem tudósai még 2021-ben próbáltak kapcsolatba lépni Alaszka partjainál a bálnákkal.

A hatfős tudóscsoport víz alatti hangszórókkal felszerelkezve bonyolódott üzengetésbe egy púpos bálnával. Először lejátszották a púpos bálnáknál korábban megfigyelt üdvözlő hangsort, amire legnagyobb megdöbbenésükre egy Twainnek nevezett bálna válaszolt. A következő 20 percben a bálna összesen 36 alkalommal reagált a tudósok üzenetére. Ebből jó néhány üzenetváltást meg is lehet hallgatni a BBC videójában.

Bár a különös társalgás tudományos mérföldkőnek számít, a tanulmány vezető szerzője szerint a kutatás még csak gyerekcipőben jár. A tudóscsoport azt tervezi, hogy a következő alkalommal variálják az állatoknak küldött üzeneteket.

Mivel a púpos bálnák éneke a legösszetettebbnek számít az állatvilágban, a földönkívüli intelligencia kutatásával foglalkozó SETI kutatócsoport abban bízik, hogy kommunikációjuk megfejtése segíthet a marslakókkal történő esetleges jövőbeni kommunikációban is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: