ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

4 jó tanács friss anyukáknak

A lényeg az, hogy a szeretetet és a biztonságot megkapja egy gyerek, azonfelül mindenki maga döntse el, hogy mivel eteti vagy hogyan altatja.
Bitay Andrea írása a a Maison blogon, címkép: Pixabay - szmo.hu
2017. augusztus 20.



A MAISON blogon Andi a mindennapi rutinról ír. Aminek legfontosabb része, hogy meg tudjuk becsülni a kis dolgokat és értékelni a szépet.

Először is leszögezném, hogy eszem ágában sincs gyereknevelési tanácsokat osztogatni. Hogy miért? Mert azt látom magam körül, hogy mindenki máshogy csinálja és ez így van rendjén. Van azonban néhány dolog, amit nagyon fontosnak tartok így két év távlatából nézve, és amiket anno nem mondott nekem senki. Vagy épp nem hallottam meg a nagy várakozás közepette.

1. Hallgass az ösztöneidre!

Amíg Dávidot vártam, elolvastam néhány gyereknevelési könyvet. Jól esett, mert ráhangolt a témára, de valójában teljesen felesleges volt, mert semmit nem alkalmaztam belőle. Sőt, már egy sorra sem emlékszem. Onnantól kezdve, hogy Dávid megszületett csak az ösztöneimre hallgattam, valamint anyukám, a védőnő és a gyerekorvos tanácsaira. Úgyhogy azt javaslom minden friss anyukának, hogy ne görcsöljetek rá, a fórumokon való kérdezősködés helyett figyeljétek a babátokat, hangolódjatok rá és máris tudni fogjátok, hogy épp éhes-e vagy álmos, fáj-e a hasa vagy csak jön a foga. Kezdetben próbáltam időrendhez ragaszkodva szoptatni, aztán úgy voltam vele, hogy hagyom a francba az óranézegetést és csak a babám igénye lesz mérvadó. Nem méricskéltem már a grammokat, hanem egyszerűen hallgattam az ösztöneimre és el mertem hinni, hogy minden rendben van vele.

tanacsok1

Fotó: Bitay Andi

2. Vedd fel, öleld, hordozd gyakran a babádat!

Bevallom, kicsit mindig elszomorodok, amikor valakitől azt hallom, hogy a síró babát nem veszi fel, nem ringatja, nem hordozza a lakásban, mert akkor nagyon hozzászokik a gyerek és majd nem lehet letenni… A legtermészetesebb dolog, hogy egy kisbabának folyamatosan az anyja közelében van a helye, ölelésre és biztonságra vágyik. Szerintem nincs olyan, hogy egy baba ok nélkül sírna, nem lehet azt mondani, hogy majd felveszem, ha tényleg szüksége lesz rá… Mi mindig azonnal reagáltunk arra, ha Dávid sírni kezdett, hiszen így tud kommunikálni velünk és ezáltal bízik meg bennünk és a környezetben. Ha nem így tettünk volna, akkor megrendülhet ez a bizalom. Válaszkészek voltunk, mindig tudta, hogy nincs magára hagyva és hamar megtanulta megérteti magát. És hogy egy csüngő gyerek lett-e belőle? Nem.

3. Ne ess kétségbe, ha nem érkezik meg azonnal az anyai érzés!

Amikor Dávid megszületett, nem éreztem magam azonnal anyának. És ez szerintem így természetes. Hullámokban tört rám az érzés, többször és folyamatosan mélyült el a kapcsolatunk. A kórházban töltött második éjszakán ért az első olyan érzés, amikor rádöbbentem, hogy ő az én babám és felelősséggel tartozom érte. Bevittem éjszakára a csecsemőshöz, de nem tudtam elaludni, úgyhogy pár óra múlva kimentem érte. Egy hátsó szobában feküdt, ahol égtek a lámpák, a csecsemős tévét nézett, mellette pedig csöpögött a csap és zúgott a bojler. Hirtelen iszonyatosan felháborodtam a körülményeken, azonnal elhoztam onnan, utána pedig nem győztem tőle bocsánatot kérni, amiért hagytam, hogy ez így legyen. Soha többet nem adtam oda a kórházban (csak, amikor mosdóba mentem).

tanacsok2

Fotó: Bitay Andi

4. Szervezz külön programokat is magadnak!

Anya vagy, nem mártír. Érdemes előre felkészülni arra, hogy rosszul fogod érezni magad attól, hogy kiszakadtál az addigi életedből, a napjaid nem szólnak másról csak a pelenkázásról és a szoptatásról, rosszat tesz a bezártság és sokan kifejezetten magányossá válnak. Keveset fogsz aludni az elkövetkező hónapokban, viszont a nap 24 órájában (igen, szerintem még alvás közben is) figyelned kell a babára. Kezdetben megterhelő lehet a sok új feladat, később pedig a folyamatosan óvás, aggódás, rohangálás. A sok tennivaló között hajlamos arra mindenki, hogy saját maga kerüljön az utolsó helyre, ennek viszont hosszú távon komoly buktatói lehetnek.

Sajnos rengeteg olyan anyával találkoztam már (élőben vagy az interneten), akik mindent megtesznek a gyerekükért, magukat az utolsó helyre sorolják, depresszióval küzdenek és ennek következményeként folyton mérgesek a gyerekekre és apára, nem utolsó sorban pedig saját magukra. Merj segítséget kérni! Azért nem fog senki vállon veregetni, mert beleőrültél a hétköznapokba és a gyerekeid egy boldog anya helyett egy ideges nő mellett nőnek fel. Olykor muszáj egyedül kimozdulni, ami nem azt jelenti, hogy elmész a sarki boltba meg vissza. Járj társaságba, sportolj vagy élj a hobbidnak is!

tanacsok4

Fotó: Pixabay

A Gyereknevelés dán módra című könyvben olvastam, hogy Dániában a védőnő megadja a friss anyáknak a környéken élő hasonló anyák elérhetőségét, akik ezután összejárnak, kis csoportot hoznak létre, megbeszélik egymással az őket foglalkoztató kérdéseket és odafigyelnek arra, aki elkezd kimaradni. Ezek a csoportok alapvető támogatást jelentenek ebben az időszakban. Nem tudom, hogy valóban így van-e ott, mindenesetre jól hangzik.

A blogomhoz kapcsolódó zárt Facebook csoportban is feltettem azt a kérdést, hogy ki milyen tanácsot kapott kezdő anyaként, ami valóban hasznos volt. Örömmel nyugtáztam, hogy alapvetően ugyanazt, mint amiket én is felsoroltam, de olvastam néhány olyan gondolatot is, amit fontosnak tartok megosztani:

Ne parázz, bízz magadban!

Szeresd a babát és akkor mindent helyesen fogsz csinálni!

Élvezz ki minden pillanatot vele, mert a jó is és a rossz is elmúlik.

Olyan megoldásokat kell találni, ami mindhármótoknak jó (apa, anya, gyerek).

A baba a sírással nem a te dolgodat nehezíti meg, hanem neki van nehéz dolga.

Van, ami kimaradt? Ha van egy jó tanácsotok, ne fogjátok vissza magatokat, írjátok meg kommentben!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Tényleg nem viszik el kukát október 1-től, ha papír, vagy műanyag van benne? Mutatjuk az új szabály részleteit
Több ponton is fontos változások jönnek: nem mindegy, hogy hova dobjuk a papírt és a műanyagot, 2026 januárjától pedig a túlcsordult kukáért külön díjat kell fizetni.


Október 1-jétől módosul a kommunális hulladék gyűjtésének szabálya. A MOHU az általános szerződési feltételeiben rögzítette: „A Vegyes Gyűjtőedénybe papír-, üveg-, műanyag-, és fémhulladék nem helyezhető el kivéve, ha az

(a) folyadékot és Biológiailag Lebomló Hulladékot tartalmaz; vagy

(b) Vegyes Hulladékkal vagy más Hulladékkal összetapadt vagy összeragadt.”

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a tiszta csomagolási karton, az újságpapír vagy a műanyag zacskó nem mehet a vegyes kukába.

De például a felvágottak csomagolópapírját vagy a tömlős sajt műanyag héját nem kell elmosni attól tartva, majd nem viszik el a kukát. És a tejfölös doboz miatt sem marad a ház előtt a teli kuka, ugyanis az ezekben lévő ételmaradék biológiailag lebomló hulladéknak számít.

A változás az „ÁSZF Közszolgáltatási résztevékenység (hatályos 2025.10.01-től)” pontban szerepel, és 2025. október 1-jétől lép életbe.

Emellett pedig vannak olyan változások, amelyek jóval súlyosabban érintik a lakosságot.

2026 januárjától ugyanis a túlcsordult kukák többlettartalmáért külön díjat kell fizetni,

és a háztartási mennyiségű sitt hulladékudvari lerakása fizetős lesz.

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Kiderült, hogy mennyiért ebédelhetnek a debreceni BMW-gyár dolgozói
A konyha nyitott, a pultnál lehet sorban állni, és nem kötelező helyben enni: saját étel is hozható, melegítéshez több mikró és hűtő áll a dolgozók rendelkezésére.


A Vezess.hu is ott volt a debreceni BMW-gyár megnyitóján, és útközben benézett az üzemi étkezdébe is. Megnézték, milyen fogások közül választhatnak a dolgozók, és mennyit kell fizetni értük. Fotót is közöltek, melyről kiderül, hogy több ételnél két ár látható: a látogatóknak szóló normál és a dolgozói kedvezményes.

A kiemelt fogások és áraik:

  • Budapest sertésszelet petrezselymes burgonyával: 3 450 / 1 545 forint;
  • Rántott gomba rizzsel, tartárral: 2 915 / 1 010 forint;
  • Cigánypecsenye tepsis sültburgonyával: 3 450 / 1 545 forint.

A lap megjegyzi, hogy a

normál ár nem olcsó, dolgozói kedvezménnyel viszont már az.

A konyha nyitott, az alkalmazottak és a vendégek a kiszolgálópultnál állhatnak sorba.

Nem kötelező itt ebédelni: aki szeretne, hozhat otthonról ételt. Ehhez több mikrohullámú sütő és több hűtő is rendelkezésre áll, ezeket a dolgozók szabadon használhatják.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Vencel trükkje: így lehet egész napra feltankolni a SZIN fesztiválon
Nézd meg a cikkben található TikTok videónkat, hogy mi volt Vencel megoldása a túlélésre – és igen, a Lidl-ing külön jól jött hozzá. Ha még nem vagy feketeöves fesztiválozó, érdemes megismerned Vencel trükkjeit.


Egy fesztivál reggelén a legnagyobb kihívás sokszor nem a kedvenc koncertre való bejutás, hanem az, hogy újra lendületbe kerülj. A SZIN-en a koránkelők és a későnfekvők is ugyanazzal a problémával szembesülnek:

Korgó gyomor, fáradt test és az a bizonyos „Na jó, ma hogyan fogom végigcsinálni?” - érzés.

Vencel is pontosan így indult neki a napnak, amikor történt valami – de ezt videón is megörökítette, hogy akár Ti is lemásolhassátok az ő fesztiválmentő megoldását.

NÉZD MEG A VIDEÓT ITT!

@szeretlekmagyarorszag.hu #lidlmagyarorszag #szinfesztival #magyar #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Reggeli rántottával a startvonalon

A TikTok-videóban rögtön látszik, hogy Vencel nem a színpad felé vette az irányt, hanem a Lidlnél kötött ki. És milyen jól tette!

Nem valami gyors, összecsapott harapnivalót kapott, hanem egy meleg, frissen készült rántottát, amihez a tojást a Lidl FesztMarketjében vásárolta. Ráadásul úgy készítették el neki, ahogy ő szerette volna: sok sajttal, lágyan.

Ez egy fesztiválon olyan, mintha prémium szolgáltatást kapnál. A reggeli után Vencel szemmel láthatóan visszanyerte az energiáját, és a videóban is megjegyzi, hogy így már könnyebb nekiindulni egy teljes napnak. És tényleg: aki próbált már fesztiválon reggelizni, tudja, mekkora különbség, ha nem egy horrorárú szendvics vagy egy előző napról maradt félcsomag keksz az egyetlen opció.

Bevásárlás egész napra – horrorárak nélkül

A Lidl FesztMarket nem csak a reggeli miatt volt nyerő. Vencel gyorsan feltankolt pékáruból, gyümölcsből és üdítőből, így a nap további részére is bebiztosította magát. Az árakban nem volt semmi „fesztivál-felár”, minden ugyanannyiba került, mint egy bármilyen másik Lidl üzletben. A polcokon ráadásul nem csak a klasszikus „chips és kóla” kombó található: friss zöldségek, nemzetközi készételek és még vegán opciók is várják a vásárlókat.

Szett, kupon, bónusz – így lesz a fesztivál outfited is nyerő

A fesztiválon nemcsak az számít, hogy mit eszel, hanem az is, hogyan nézel ki közben. Vencel már rutinos fesztiválozó, a Campuson már megtanulta, hogy megéri Lidl-ingben érkezni, mert így nemcsak extrává teszi a szettjét, hanem egy exkluzív Lidl Plus kupont is bezsebelhet. A kuponnal pedig Vencel desszertet is be tudott szerezni – és ki mondana nemet egy fagyira, amikor 30 fok van a Tisza-parton?

Aki pedig nem készül Lidl-ruhadarabbal, az sem marad hoppon: a helyszíni Gift Store-ban válogathat a menő merch cuccok közül. Sőt, ha valaki 2.500 Ft felett vásárol a FesztMarketben, ajándékba is választhat egy új darabot. A fotótükröknél pedig egy pillanat alatt le is lehet csekkolni, mennyire áll jól az új outfit.

Amíg a telefonod tölt, töltődj te is!

Délután, amikor már kezd erősen tűzni a nap, ki ne vágyna egy kis hűsölésre, megpihenésre a fesztiválos forgatagban?

Érdemes megkeresni a Lidl chillzónát és ott belehuppanni az egyik babzsákfotelbe – csak aztán nehogy az legyen a gondod, hogy nem is akarsz onnan felállni.

Amíg Te lazulsz, a telefonod töltődhet: itt ugyanis ingyenesen használható töltőpontokat is találsz. De ha mégis inkább aktív maradnál, akkor bepillanthatsz abba, hogy milyen lehet a Lidlnél dolgozni, akár még a cég HR-eseivel is beszélgethetsz erről. A hangulat itt teljesen olyan, mintha a fesztiválon belül lenne egy külön kis közösségi tér, ahol egyszerre lehet pihenni, játszani és persze új emberekkel találkozni.

És mi van akkor, ha valaki túl sokat vásárolt, és maradt a szatyor alján egy-két zsemle vagy gyümölcs? Jó hír, hogy a Lidl a SZIN-en is figyel a fenntarthatóságra: a megmaradt élelmiszereket nem dobják ki, hanem karitatív partnereknek ajánlják fel.

Vencel fesztiválozása végül úgy alakult, hogy nemcsak, hogy túlélte a nehezen induló napot, de a komfortra és a pénztárcabarát megoldásokra is rátalált a Lidlnél.

A cikk a Lidl támogatásával készült.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Öltönyben tárgyalnak, a ringben és a vízen újulnak meg – egészséges életmód 40 felett
Ha az Anantara New York Palace elegáns folyosóin találkoznál velük, eszedbe sem jutna, hogy munka után mindketten kemény edzéseken vezetik le a feszültséget.


Fazekas Tamás, az Anantara New York Palace Hotel igazgatója és Földes Gábor, az Anantara Hotels PR- és marketingigazgatója nap mint nap vezetői döntéseket hoznak, tárgyalnak, szerveznek. Mégis, amikor kilépnek a hotel falai közül, teljesen más arcukat mutatják:

egyikük a vízen, másikuk a ringben találja meg azt a fajta testi-lelki frissességet, ami nélkül nem tudnák ugyanolyan lendülettel végezni a munkájukat.

Most arról meséltek, miért fontos számukra a sport, hogyan fér bele a vezetői lét sűrű napjaiba, és mit tanácsolnak azoknak, akik 40 felett szeretnének újra formába lendülni.

Fazekas Tamás és a kenu

Mit jelent az Ön számára az egészséges életmód – hogyan jelenik meg ez a mindennapjaiban?

Híve vagyok az „Ép testben ép lélek” mottónak. Gyermekkorom óta hozzá vagyok szokva a rendszeres sportoláshoz, és már akkor érzem rosszul magam, ha nem tudok eleget mozogni. A kenuzást is egészen fiatal korom óta űzöm, és a mai napig, heti több alkalommal jelen van az életemben. És amellett, hogy a hétköznapjaim része, néha még Masters versenyeken is elindulok.

Miért épp ezt a mozgásformát választotta? Hogyan segít ez a testi-lelki egyensúly fenntartásában?

Általános iskolás voltam, amikor eljöttek az iskolánkba diákokat toborozni, és azonnal a kenuzás bűvkörébe kerültem. Annyira hozzánőtt a mindennapjaimhoz, hogy amikor külföldön dolgoztam, ott is találnom kellett egy klubot, ahova lejárhattam. Úgy gondolom, a szellemi munka szint megkívánja, hogy valamilyen fizikai fáradságban is legyen részem. És bármilyen furcsán is hangzik, végül kifejezetten feltölt.

Mennyire tud időt szakítani a rendszeres sportolásra a vezetői munka mellett? Van-e valamilyen trükkje az egyensúly megtartására?

Mivel a sport valóban segít megőrizni az egyensúlyt és a koncentrációt, igyekszem mindig időt találni rá. Van, amikor már reggel hétkor vízre szállok, máskor csak munka után fér bele. A lényeg, hogy legyen elég belső motiváció a mozgásra.

Van olyan reggeli rutin, szokás vagy étkezési szabály, amit mindig betart, és ami bevált?

Igazából nincs. Persze igyekszem egészségesen étkezni, de mivel a sport eléggé kimeríti az embert, utána jól esik, azt enni, amit szeretek.

Mit tanácsolna azoknak, akik 40 felett szeretnének újra formába lendülni?

Úgy gondolom, nem az számít, mennyit edz az ember vagy hányszor egy héten, hanem az, hogy rendszeresen végezze. Legyenek fix napok a héten, amikor akkor is elmegy edzeni, ha esik, ha kánikula van. Ez a rendszeresség vezet a kitartáshoz és ahhoz, hogy az egész mozgás egy életformává váljon.

Földes Gábor és a thai box

Mit jelent az Ön számára az egészséges életmód – hogyan jelenik meg ez a mindennapjaiban?

Megmondom őszintén, pár éve tért vissza az életembe az egészséges életmód. Fiatalon jégkorongoztam, akkor napi szinten jégen vagy teremben voltam. Szinte minden magától ment.

Később a karrier egy kicsit elvette ezt tőlem, de cserébe kaptam plusz kilókat, így pár éve újra eldöntöttem, hogy odafigyelek az étkezésre és a mozgásra.

Miért épp ezt a mozgásformát választotta? Hogyan segít ez a testi-lelki egyensúly fenntartásában?

Húsz év jégkorong után nagyon hiányzott valami sport, de mivel egyre nehezebb volt beépíteni a rendszerességet az életembe, először könnyebb mozgásformát választottam: a teniszt. Nagyon komolyan vettem, heti három alkalommal edzővel edzettem, de még így is éreztem, hogy kell valami, ami fizikailag jobban megdolgoztat. A feleségem ajánlotta a helyi Muay Thai termet, és már az első edzés után tudtam, hogy itt a helyem. Az érzést úgy tudnám leírni, hogy minden edzésen „meghal” az ember, majd utána „feléled”. Kitisztulok, eltűnik a stressz, nyugodt vagyok, és persze nagyon fáradt.

Mennyire tud időt szakítani a rendszeres sportolásra a vezetői munka mellett? Van-e valamilyen trükkje az egyensúly megtartására?

Nem mindig egyszerű, de tudatos tervezéssel megoldható. Nálam a naptáramban a mozgás ugyanolyan fontos napirendi pont, mint egy tárgyalás. Ha beírom, akkor igyekszem nem kihagyni. Most hetente három alkalommal járok edzésre, szerencsére reggelente, amikor még könnyebben megoldható.

Van olyan reggeli rutin, szokás vagy étkezési szabály, amit mindig betart, és ami bevált?

Imádok enni, de sajnos rá kellett jönnöm, hogy a kenyeret és a cukrot le kell tennem, mert nem tesznek jót nekem. Csak ez a változtatás fél év alatt 16 kilótól szabadított meg (persze a mozgás mellett). Szerencsés vagyok, mert gyerekkorom óta nagyon szeretem a zöldségeket, így nem kell sanyargató diétát követnem. Elég, ha egy kicsit jobban odafigyelek.

Mit tanácsolna azoknak, akik 40 felett szeretnének újra formába lendülni?

Mindenkit más ösztönöz, ezért szerintem erre nincs univerzális válasz. Nekem az segít, hogy a motivációt megkapom az edzőmtől. Hajlamos vagyok halogatni, és nagy szerencsémre megtaláltam őt, aki képes húzni, és nem fél keményen hajtani.

Golden Muay Thai SE – Edzés minden korosztálynak és szinten

Gábor edzője, Berkes Ádám, a Golden Muay Thai SE vezetőedzője. Ádám 21  éve foglalkozik a Muay Thai sportág oktatásával és népszerűsítésével. Edzői pályafutását Dunaújvárosban kezdte, és azóta számos versenyző felkészítésében vett részt. Jelenleg Veresegyház és Fót városokban kínál lehetőséget a Muay Thai sportág megismerésére és elsajátítására. Célja, hogy a sportágat minden korosztály számára elérhetővé tegye, és hozzájáruljon a helyi közösség fejlődéséhez.

Fazekas Tamás és Földes Gábor példája jól mutatja, hogy a rendszeres mozgás nemcsak a fizikai állóképességet erősíti, hanem a vezetői munka terheit is segít kiegyensúlyozni.

Mindketten más sportágban találták meg a saját útjukat, mégis közös bennük, hogy a sport nem kötelesség számukra, hanem energiaforrás.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk