HÍREK
A Rovatból

Egyre erőszakosabbak az összecsapások Londonban, több mint száz tüntetőt vettek őrizetbe

Churchill szobrát már védőburkolattal kellett ellátni, miután múlt héten megrongálták.


Száznál több tüntetőt vettek őrizetbe a Scotland Yard vasárnap reggeli adatai szerint az előző nap kezdődött, hajnalba nyúló és sok helyen erőszakossá fajult londoni megmozdulások résztvevői közül. A demonstrációkon rasszizmusellenes és radikális jobboldali csoportok csaptak össze, és mindkét tábor többször összetűzésbe került a nagy erőkkel felvonult rendőri alakulatokkal is. Szélsőjobboldali szerveződések, köztük a legnagyobb radikális csoport, a Britain First tagjai "a hazafias emlékművek megvédésének" céljával hirdették meg londoni demonstrációjukat, és

több ezren meg is jelentek a londoni parlament előtti téren, ahol szinte azonnal összecsaptak a rendőrökkel, akiket üvegekkel, kövekkel, petárdákkal dobáltak.

A tüntetés meghirdetett célja arra utalt, hogy rasszizmusellenes tüntetők egy héttel korábban, George Floyd halála ellen tiltakozó megmozdulásukon a nyugat-angliai Bristolban ledöntötték és a kikötő vizébe dobták Edward Colston egykori angol rabszolgakereskedő szobrát.

A Bristolban született Colston 1680-ban a Nyugat-Afrikából az amerikai kontinensre irányuló angol rabszolgakereskedelem monopóliuma, a Royal African Company tagja, 1689-ben alkormányzója lett. A II. Károly király alapította Royal African Company becslések szerint legalább 85 ezer afrikai rabszolgát - köztük nőket és gyerekeket - szállított Amerikába.

A 46 éves, fekete bőrű Floydot május 25-én Minneapolisban négy rendőr igazoltatás közben a földre teperte és egyikük percekig térdelt a nyakán, annak ellenére, hogy a férfi többször is jelezte, hogy nem kap levegőt. Floyd a kórházba szállítás után meghalt.

Az incidens miatt kezdődött nagy-britanniai tüntetéssorozat Londonra is kiterjedt, és

a tiltakozók a múlt héten Sir Winston Churchill szobrát is megrongálták: festékszóróval azt írták a londoni parlamenttel szemben emelt szobor talapzatára, hogy az egykori brit miniszterelnök is rasszista volt.

A mostani hétvégi tüntetések előtt a hatóságok védőburkolattal látták el Churchill szobrát. A Scotland Yard vasárnapi adatai szerint meghaladta a százat a tüntetések során őrizetbe vettek száma, hat rendőr könnyebb sérüléseket szenvedett. A londoni rendőrség közleménye szerint a tüntetők közül sokan kifejezetten rendbontás és károkozás céljával vettek részt a demonstrációkon, és nem tettek eleget annak az előírásnak, amely szerint a tüntetéseket szombaton este 5 óráig be kellett volna fejezni.

Boris Johnson miniszterelnök a Twitteren közzétett üzenetében leszögezte, hogy a rasszista huliganizmusnak nincs helye a brit utcákon, és aki rendőrökre támad, a törvény teljes erejével találja szembe magát. Johnson szerint Winston Churchill szobra folyamatos emlékeztetőként szolgál arra, hogy az egykori miniszterelnök mi mindent tett az ország és egész Európa megmentéséért a fasiszta és rasszista zsarnokságtól.

Emma Soames, Churchill unokája a BBC rádiónak nyilatkozva kijelentette, hogy ha a tüntetések folytatódnak, néhai nagyapjának szobrát jobb lenne múzeumban elhelyezni.

Hozzátette: Winston Churchill "összetett" történelmi személyiség volt, és nyilvánvalóan voltak olyan nézetei, amelyek ma elfogadhatatlanok, "akkoriban azonban nem voltak feltétlenül azok". A The Sunday Telegraph című konzervatív vasárnapi brit lap értesülése szerint 125 alsóházi képviselő támogatásával hamarosan olyan törvénytervezet kerül a parlament elé, amely akár tíz év szabadságvesztés kiszabását is lehetővé tenné a háborús áldozatok és történelmi személyiségek emlékműveinek, szobrainak megrongálóira.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter élő adásban mászott fel az Uzsoki kórház tetejére, és ultimátumot adott a legfőbb ügyésznek az aranykonvoj-ügyben
Nyilvános üzenetben szólította fel a legfőbb ügyészt a miniszterelnök a zuglói Uzsoki Utcai Kórház bejárása után. Kijelentette, hogy amennyiben Nagy Gábor Bálint nem lép, ő maga fog új információkat nyilvánosságra hozni a sokakat érdeklő ügyben egy sajtótájékoztatón.
Maier Vilmos - szmo.hu
2026. június 25.



Magyar Péter miniszterelnök és Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter csütörtökön a zuglói Uzsoki Utcai Kórházban tartott bejárást, ahol bemutatták a klímaberendezések felújításának első eredményeit. Bár az intézményben több mint bruttó 130 millió forintért befejeződött a folyadékhűtők cseréje, a több mint 800 ágyas kórház egyes részein továbbra is áll a régi hűtőrendszer.

A látogatás mellett a kormányfő bejelentette, hogy a szerdai ülésen a kormány elfogadott egy rendeletet az extrém hőség elleni védekezés országos összehangolására, amelyet személyesen ő fog vezetni több miniszter és a nemzetbiztonsági főtanácsadó segítségével.

Magyar a bejárás során ultimátumot adott: délután három óráig várja a legfőbb ügyész megszólalását az „aranykonvoj” ügyében, ellenkező esetben ő maga fog nyilvánosságra hozni információkat a témában.

Azt mondta, a 15 órára ígért sajtótájékoztatón emellett részletesen beszámol a hőségriadóval kapcsolatos intézkedésekről, a kormányülésen hozott közlekedési döntésekről, az Alaptörvény 17. módosításáról és a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési Hivatal felállításáról is.

A miniszterelnök felidézte, hogy a Tisza-kormány két hete az egyik első intézkedéseként több mint 3,6 milliárd forintot csoportosított át a kórházi klímaberendezések fejlesztésére.

A rendkívüli forrásból 32 kórházban kezdődtek el azonnal a munkálatok.

A miniszterelnök jelezte, hogy folytatni fogja országjárását a kórházakban, emlékeztetve arra, hogy már két évvel ezelőtt elkezdte bemutatni az áldatlan állapotokat Kulja András európai parlamenti képviselővel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter azonnali hatállyal menesztette Czunyiné Bertalan Juditot
A miniszterelnök felmentette Czunyiné dr. Bertalan Juditot a TOP és TOP Plusz monitoringbizottságok elnöki tisztségéből. Már ki is nevezték az utódját.


Magyar Péter miniszterelnök felmentette Czunyiné dr. Bertalan Juditot, a Fidesz Védvonal nevű hálózatának vezetőjét a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program, valamint a TOP Plusz programok uniós forrásainak felhasználását felügyelő bizottságok éléről. A szerdán megjelent kormányhatározattal egy időben a kabinet több mint 530 milliárd forintnyi uniós forrást szabadított fel két sürgős energetikai programra.

A Magyar Közlönyből derült ki, hogy

a kormányfő döntése értelmében csütörtöktől a két testület irányítását Szabó Mátyás, a Vidék- és Településfejlesztési Minisztérium vidék- és területfejlesztési államtitkára vette át

írta a 24.hu.

Ezzel párhuzamosan a Tisza-kormány az előző kabinet Gazdaság-újraindítási akciótervére hivatkozva bővítette a helyreállítási és ellenálló-képességi tervhez kapcsolódó listát.

Uniós pénzekből támogatják az okos villamosenergia-fogyasztásmérők telepítését 53 milliárdos keretösszeggel, valamint a megújuló energiaforrások hálózati integrációját egy 480 milliárd forintos programmal.

A szoros határidő miatt Magyar Péter azzal bízta meg Lőrincz Viktória vidék- és településfejlesztési minisztert, hogy azonnal gondoskodjon a két program végrehajtásának megkezdéséről.

A kormányhatározat nevesíti is a lehetséges kedvezményezetteket. Az okosmérőkre kiírt pályázatokon kizárólag a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal által kiadott elosztó hálózati engedéllyel rendelkező társaságok indulhatnak.

Ezek az E.ON Dél-dunántúli és Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt., az ELMŰ Hálózati Kft., az MVM ÉMÁSZ és DÉMÁSZ Áramhálózati Kft., valamint az OPUS TITÁSZ Áramhálózati Zrt. Utóbbi cég Mészáros Lőrinc tőzsdei vállalatcsoportjához tartozik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Czunyiné Bertalan Judit a felmentése után: Dilettáns és inkompetens a minisztérium
Egy Facebook-posztban bírálta a minisztériumot, miután a Magyar Közlönyben megjelent a felmentése két bizottság éléről. A Fidesz politikusa szerint a lépés csupán egy megkésett adminisztratív aktus.


Czunyiné dr. Bertalan Judit egy csütörtöki Facebook-posztban reagált arra a szerdán megjelent kormányhatározatra, amely felmentette a TOP és TOP Plusz Monitoring Bizottságok elnöki tisztségéből. A politikus azzal kezdte bejegyzését:

„Régen nevettem ilyen jóízűen, mint ezen a címen, amit az Origo bírt adni egy a Magyar Közlönyben megjelent határozatot szemlézve.” A cím így hangzott: „Magyar Péter azonnali hatállyal kirúgta Czunyi Bertalan Juditot”

A fideszes politikus tisztázta, hogy a bizottsági elnöki megbízásait a területfejlesztési államtitkári kinevezésével egyidejűleg kapta az Orbán-kormány idején, és ezek a pozíciók a mindenkori, területfejlesztésért felelős miniszter hatáskörébe tartoznak. „A gyakorlat pedig az volt, hogy a területfejlesztési miniszter vagy államtitkár az elnöke a bizottságoknak” – írta.

Hangsúlyozta, hogy államtitkári megbízatása az új kormány megalakulásával automatikusan, a törvény erejénél fogva (ex lege) szűnt meg, és ezzel együtt minden ehhez kapcsolódó más megbízása is. A közlönyben megjelent határozatot egy fáziskésésben lévő, szimpla adminisztratív lépésnek nevezte.

„Pitiáner, gyermeteg az értelmezésük, mint ahogyan dilettáns és inkompetens a minisztérium is, mert nem ez az egyetlen dolog, amit bő másfél hónap kormányzás után vesznek észre, hogy tenni kellene valamit.”

A politikus szerint a lépést már az új államtitkár kinevezésével egyidejűleg fel kellett volna terjeszteni. Hozzátette, abszurdnak tartja, hogy „az államtitkári megbízás megszüntét követően úgy szüntette meg a megbízásokat, hogy de jure már nem is voltam hivatalban.”

Posztját azzal zárta, hogy a minisztérium a fontos ügyek helyett látványintézkedésekkel van elfoglalva. Úgy látja, miközben „kapkodás, látványosan felment, felszólít, utasít, lassít, vizsgál és kivizsgál” zajlik, addig nagy a csend a Magyar Falu Program pályázatai és más, a kis önkormányzatok számára fontos döntések körül.

„Inkompetencia, arrogancia és bosszú. Ez maradt. Meg a filmforgatás és a látványpékség.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Megszólalt Bús Balázs a letartóztatása után: Soha semmit nem követtem el
A Nemzeti Kulturális Alap volt alelnöke a tárgyalóterem előtt ismertette az RTL-lel a bíróság döntését. Egyben leszögezte, hogy nem követett el bűncselekményt.


A tárgyalóteremből kilépve tett fel néhány kérdést a frissen letartóztatott Bús Balázsnak az RTL. A Kecskeméti Járásbíróság az NKA-ügyben rendelte el a Nemzeti Kulturális Alap volt alelnökének letartóztatását. Az ügyészség a szökés, a bizonyítékok befolyásolása és a bűnismétlés veszélyére hivatkozott.

A gyanú szerint a Nemzeti Kulturális Alap döntéshozó testülete 2024 decemberétől a törvényeket megszegve 1079 támogatásról döntött, összesen több mint 17 milliárd forint értékben.

A csatorna a tárgyalóteremből kilépő Búst, Óbuda korábbi fideszes polgármesterét arról kérdezte, hogy követett-e el bármilyen törvénytelenséget, amire nemmel felelt. Majd a riporterrel ismertette a bírósági döntést, és azzal kapcsolatos véleményét is:

„A bíróság egy politikai döntést, véleményem szerint törvénytelen döntést hozott, ami egyáltalán nem megalapozott. Ennek megfelelően elrendelték 30 napra a további letartóztatásomat. De még egyszer mondom, én vallomást tettem, mindenben együttműködöm a hatóságokkal. Soha semmit nem követtem el, soha semmilyen bűncselekményben nem vettem részt és soha semmilyen olyan döntést nem hoztam, ami törvénytelen lett volna”

– sorolta a politikus, aki ezután már több kérdésre nem válaszolt.

Az RTL még szerette volna megtudni, hogy Hankó Balázstól kapott-e utasításokat a támogatások megítélésére, de nem jártak sikerrel a NAV-osok gyűrűjében távozó politikusnál.

Az RTL rövid interjúját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk