JÖVŐ
A Rovatból

A vártnál is veszélyesebb dolgokra bukkantak a tudósok az olvadó szibériai jégtakaróban

Metán szabadult ki több mint 500 millió éves mészkövekből, és ez nagyon nem jó hír.
Fotó: Flickr - szmo.hu
2021. augusztus 11.


Link másolása

Régóta aggasztja a tudósokat, hogy előbb-utóbb működésbe lép a „metánbomba”, vagyis a globális felmelegedés miatt olvadó szibériai permafroszt alatti mocsaras területből hatalmas mennyiségű metángáz szabadul ki. Most egy új geológiai tanulmányból kiderült, hogy még ennél is nagyobb veszély fenyegeti az atmoszférát, méghozzá az olvadó területeken található kőzetekből – írja a Washington Post

Az alapvető különbség, hogy a mocsarak a talaj és a különböző szerves anyagok bomlásából úgynevezett „mikrobiális” metánt bocsátanak ki, míg a mészkő a permafrosztban és alatta lévő tárolókból szénhidrogéneket és gázhidrátokat.

Normális körülmények között a megfagyott jégtakaró úgy működik, mint egy búra, ami maga alá zárja a metánt. Ugyancsak bezárhatja a gázhidrátokat, amelyek nagy mennyiségű metánt tartalmazó fagyott vízkristályok. A gázhidrátok már normális tengerszinti nyomáson és hőmérsékleten is ingatagok, a melegedéssel viszont robbanásveszélyessé válhatnak.

A tanulmány szerint a Föld permafrosztjában lévő gázhidrátok karbontartalmát 20 gigatonnára becsülik. Ez csak egy kis százaléka a jégtakaróban foglyul ejtett összes karbonnak, de a gázhidrátok folyamatos melegedése a felszínre került kőzetekből gyors és nagy mennyiségű metánkibocsátást eredményezhet.

Nikolaus Froitzheim, a bonni egyetem geológiai intézetének tanára és két kollégája műholdas térképek felhasználásával mérték intenzív metánkoncentrációkat két feltűnően hosszú mészkő-övezetben a Tamir-félszigeten és Észak-Szibériában. Ezeknek egyes sávjai elérték az 550 km-t is. Tanulmányukat a Proceeding of The National Academy of Sciences-ben tették közzé.

A 2020-as hőhullám idején mért felszíni hőmérsékletek közel 12 C fokkal voltak az 1979-2000-es átlagok felett. Az említett hosszú sávokban alig van föld, és a növényzet is rendkívül elenyésző, így a mészkő a felszínre kerül. Ahogyan a kőképződmények felmelegednek, megrepednek és hasadékok nyílnak rajtuk, ahol kiáramlik az addig beléjük zárt metán – olvasható a tanulmányban.

A metánkoncentrációk 5%-kal voltak magasabbak az átlagnál. A későbbi mérését ennek a kibocsátásnak a fennmaradását erősítették meg 2021 tavaszán, annak ellenére, hogy a régióba visszatért a hó és az alacsony hőmérséklet – tette hozzá Froitzheim, aki szerint ilyen értékekre a mocsaras területeken számítottak, nem pedig a kemény kőzeteknél.

A felbukkanó karbonátok 541 millió évesek, a paleozoikus földtörténeti korra vezethetők vissza.

Robert Max Holmes, a massachusetts-i Woodwell klímakutató központ vezető tudósa szerint ha ez igaz, nagyon rossz hír, mert senki sem akar újabb potenciálisan rossz visszacsatolásokat látni, márpedig ez annak tűnik.

„Amit többé-kevésbé biztosan tudunk, hogy mennyi széndioxidot zár magába a permafroszt. Nagy mennyiségről van szó, és ahogy a Föld melegszik és a jégtakaró olvad, az ősi szerves anyag hozzáférhetővé válik a mikrobák számára, és ebből lesz a CO2- és metánkibocsátás. Ez aggaszt a legjobban az Északi-sarkkörrel kapcsolatban” – mondta a Washington Postnak Holmes.

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Öt nagy cég felelős a globális műanyagszennyezés negyedéért
Egy 84 országra kiterjedő kutatás kiderítette, hogy milyen szemetet halmozott fel a világ. A vizsgálat meglepő eredményeket hozott. A kutatók néhány javaslatot is tettek, amivel csökkenthető lenne a szennyezés.

Link másolása

A műanyagszennyezés egynegyedéért öt nagyvállalat felelhet - derül ki egy tanulmányból.

A Riverside-i Kaliforniai Egyetem munkatársai mintegy 1,87 millió - 2018 és 2022 között regisztrált - környezeti műanyaghulladékot vizsgáltak meg - írja a ScienceAlert.

A projektben 84 országból több mint 100 ezer önkéntes vett részt. Tenger- és folyópartokon, parkokban gyűjtöttek műanyag hulladákot.

A szemét felét nem tudták céghez kötni. A 24 százalék viszont öt vállalathoz vezethető vissza: 11 százalék a Coca Cola, 5 százalék a PepsiCo, a többi a Nestlé, a Danone és az Altria nevű dohánycég terméke volt.

A kutatók úgy vélik, hogy a szennyezés kezeléséhez nagyobb felelősségvállalásra lenne szükség. De már néhány nagy multinacionális vállalat megfelelő intézkedése is komoly változást eredményezhet.

Példaként említették, hogy az egyszer használatos és rövid élettartamú műanyag termékek kivonása jelentősen csökkentené a globális szennyezést. Ezt elsősorban az élelmiszer- és italgyártó vállalatoknál lenne fontos elérni.

A márkákhoz kötött műanyagszemét több mint fele 56 cégtől származott. Azt is megállapították, hogy amelyik cég több műanyagot gyárt, annak több a szemete is.

Emellett javítani kéne a hulledékgazdálkodást, a terméktervezést és az újrahasznosítást is. Javasolták olyan nemzetközi szabványok és adatbázisok létrehozását, amelyekkel hatékonyabban nyomon lehet követni a beazonosítatlan eredetű hulladékokat.

Forrás: 24.hu


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk