ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Százezer vagy negyvenezer? – Ennyibe kerül most az elsősök beiskolázása

Körülnéztünk a tanszerpiacon, megkérdeztük a szülőket is. Van 199 forintos filctollkészlet és 1600 forintos is, lehet választani.

Link másolása

Az általános iskola első osztályába készülő gyerekek szülei idén is azzal szembesülnek, amivel a többi elsőst indítók minden évben: hosszú listát kaptak az osztályfőnöktől, ami mindazokat a tanszereket tartalmazza, melyeket a gyerekeknek az első iskolai évben használniuk kell majd. 

A második tanév előtt az írás-olvasás-számolás tanításához szükséges indító eszközök egy részére már vagy nem lesz szükség, vagy már elsősként beszerezték. Nem beszélve arról, hogy bizonyos tanszerekből - pl. iskolatáska, tolltartó, vonalzó stb., amelyek nem feltétlenül évülnek vagy amortizálódnak egy év alatt - csak egyéni választás és elhasználódás, illetve az iskola igényei, na meg a pénztárca függvénye, hogy újat vásárolnak-e a szülők a következő tanévre.

Aki volt már elsős, biztosan emlékszik azokra az alapdolgokra, melyeket egy állami általános iskolában a mai napig használnak a gyerekek, hogy az alapkészségeket elsajátítsák.

Ilyen a postairón, a HB-s grafit ceruza, a rajzlap-írólap, a kifejezetten elsősöknek szánt írófüzet, a kockás füzet. Szótárfüzetet például sok helyen nem kérnek, a füzetek mérete pedig kis alakú. Amire biztosan szükség van még, az a vonalzó, a radír, az olló, a különböző színező- és festő eszközök (ezeknél már iskolája válogatja, hogy temperát is kérnek-e, vagy elég a vízfesték, kell-e origamipapír is stb. Mérőszalag, színes ceruza, színes korong, logikai készlet - ezek mind jelen voltak már a nyolcvanas évek iskolai eszköztárában is.

Egy nagy bevásárlóközpontban pár héttel a szeptember 1-jei iskolakezdés előtt már azt tapasztaltuk, a legnagyobb - és legkétségbeesettebb - vásárlószám épp a külön az alsó tagozatosok számára elkülönített sorok között toporgott. "Milyen az a kétoldalú színes papírcsomag, ami A4-es?", "Hol a sima fehér gyurma?!" , "Ez 12-es filccsomag?" és hasonló kérdések röpködtek a levegőben, miközben a szülők egymást is segítették, ha valamire rátaláltak.

Személyes kedvencem egy kiskamasz lánnyal a tolltartó előtt ácsorgó anyuka és a gyermeke voltak, akik megmutatták, melyik az elsősöknek való ideális emeletes tolltartó,

mert a kislány még emlékezett, mire volt szüksége (szerencsére sikerült lebeszélnem a saját gyerekemet a nyolcezer forintos mindent is tudó tolltartóról - kb ez a felső határ, de lehet kapni megtöltött tolltartókat is - , és eltereltem a figyelmét egy háromezerbe kerülő, teljesen strapabíró, de kevésbé márkás változattal, amin aranyos állatok nézegethetők szünetben vagy tanórai unatkozás közben). 

Lássuk az árakat. A tankönyvcsomag ingyenes. Másodikosként évkezdő gyermekek szüleivel beszélgetve kiderült számomra, hogy a tanszerárak kicsit emelkedtek csak a tavalyiakhoz képest, nem volt kirívóan nagy a változás. A téma egyébként azért kezdett el foglalkoztatni, mert két, jelenleg első osztályba induló szülőtől is olyan információkat kaptam, hogy

alsó hangon 70 ezer, egyébként kb. 100 ezer forint volt, mire mindent bevásároltak, ami érthető módon meglepett.

Egy dolgot lehet alapnak kezelni ebből a csomagból: egy jó minőségű, strapabíró, a hátat is kímélő és egyéb alapkritériumoknak megfelelő iskolatáska most kb. 24 ezer forinttól kezdődik, de lehet tízezerért is kapni. A tető 50-60 ezer. Én ismerőstől vásároltam egy teljesen jó, prémium márkásat 9 ezer forintért, amit ők azért nem használtak, mert a táska nehézsége miatt - szegény gyerek - gurulósra cserélték.

Tartalékba vettem egy használtat 3 ezerért, mert gyanús volt, hogy a simogatós flittereset két hónap múlva unja meg a lányom, és ahogy hazavittem, be is pakolta a teljesen jó állapotban lévő háromezresbe az összes tanszerét (ugyanitt simogatós iskolatáska eladó).

A tolltartók árai is húzósak, ráadásul a márka sem feltétlenül megbízható: egy anyuka azt mesélte, hogy az egyik legismertebb iskolaszermárka tolltartóját vásárolta meg tavaly a most másodikos lányának hétezer forintért, ami év végére gyakorlatilag szétfoszlott.

Mi kell még a gyereknek a suliba? A teljesség igénye nélkül: kulacs, tízórais doboz - ha kell -, tornadressz vagy sima tornapóló-kisnadrág-kombó, tornacipő. Egy anyuka nyolcezer forintos tornadresszt mutatott, amit külön sportszerboltban vásárolt be, és tényleg jó anyagból volt. Kulacsot lehet 4-5 ezerért, de 1500-ért is kapni.

A kérdezettek válaszai alapján van, aki maximum negyvenezer forintból megoldotta az elsős gyermeke iskolaindítását. Van, aki más szempontokra is figyel: hosszan kereste a polcokon a nem "Made in China" feliratú műanyag termékeket. A műanyag legtöbbször nem megúszható (a festékes pohártól a filctollig minden abból van). Volt olyan anyuka, aki kézműves weboldalról rendelt táskát környezettudatossági motivációból, ami szintén nagyjából harmincezer forintba került.

Általánosságban elmondható, hogy a brandérték és az ismertség a megbízhatóságot jelentheti a szülőknek a tanszervásárláskor, ha nem akarnak ezen a döntésen spórolni. Széles a skála: lehet 199 forintért is kapni "márkátlan" filctollkészletet, de 1600-ért is. Ugyanez jellemző nagyjából valamennyi olyan eszközre, ami az alap matematikai logikai csomagon kívül esik.

Az említett áruházlánc pénztárosa fizetéskor arról mesélt, hogy egy kétgyerekes család fizetett nemrég: a kisebb gyerek első általánosba készül, a nagyobb első gimnáziumba, kollégiumba. Összesen 260 ezer forintot fizettek ágyneművel és minden hasznos kellékkel együtt, amivel útnak indították a gyerekeket. Amikor megkérdeztem, mit reagáltak, a pénztárosnő annyit felelt, hogy nagyon nem örültek, de számítottak rá. 

Összehasonlításképp: egy saját bevallása szerint spórolós anyuka tavaly elsős gyermekének tanszerre 25 ezer forintot költött, de mivel léteznek önkormányzati támogatások, számlával a helyi önkormányzattól 20 ezer forintot vissza is kapott. Mivel vallási iskolába íratta a gyermekét, ott köpenyt és ünnepi mellényt is kértek, mindezekre még 10 és 15 ezer forintot költött.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk