ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

„Mielőtt plasztikáztatna, tegye be a kimért zacskót a melltartójába, és csináljon végig egy napot”



– Az evolúciós pszichológia és a fejlődéslélektan is vizsgálja, hogy melyik arc a legszebb, vagy inkább úgy mondanám, melyik a legfigyelemfelkeltőbb, akár pár napos pici babák számára is.

Az általános álláspont az, hogy van egy univerzális, átlagos arc, amelyik elérésére törekszünk, mert az a legszimpatikusabb. Az átlagostól egy picit eltérőbb viszont a legvonzóbb. A szépségnek van egy fitnesz indikátora: az az arc, amelyik szép és vonzó, az egészséges és a tulajdonosa produktív.

Ha azonban mindenkinek átlagos arca lesz, akkor elvész az egyediség. Ha megnézed, hogy milyenek voltak 10-20 éve a celebek, még tapasztalhattál különbséget közöttük,

míg a mai hírességek egy jelentős részét akár testvérnek is hihetjük.

A plasztikai sebészeti beavatkozások választását sok minden megelőzheti: környezeti hatás, megfelelési kényszer vagy a külsővel kapcsolatos konfliktus. Sokszor ezek együtt vannak jelen, ezért azt gondolja a páciens, hogy, ha szebb volna a füle, vagy nagyobb a melle, akkor boldogabb lenne - megkapná a munkát, amit szeretne, vagy jobb lenne a párkapcsolata. Aztán megtörténik a feltöltés vagy a műtéti beavatkozás, és ez mégsem hozza meg a várt eredményt.

Életesemény is befolyásolhatja. Például nem ritka, hogy egy friss válás után jelennek meg az esztétikai központokban a páciensek. Nagy megdöbbenés kíséri azokat az elutasításokat, amikor azt javaslom, hogy ilyen esetben ne kerüljön sor a beavatkozásra, mert a páciens irritált.

– És az miért baj?

– Az altatóorvos nem javasolja a műtétet, ha a páciens leleteiben (EKG, mellkas röntgen, laborvizsgálatok) valamilyen komolyabb eltérés van, mert az nagyobb problémához, szövődményhez vezethet. Mivel jelenleg testi-lelki egészségről beszélünk, ezért ez a pszichés paraméterekre is igaz. Ha a pácienst valamilyen trauma, nagyobb veszteség érte és sor kerül a műtétre, akkor lassabb a gyógyulás, több a szövődmény és elégedetlenebb a beavatkozás után.

– Gondolom az se jó, ha egy ilyen traumatikus lelkiállapotban hozunk ilyen fontos, egész életünkre kiható döntést.

– Így van. Azt is vizsgálom, hogy minek a hatására döntenek a beavatkozás mellett a páciensek. Ha külső hatásra (pl. a párja kérésére akar operáltatni), akkor nagy valószínűséggel a műtét után a páciens elégedetlensége nagyobb lesz, mivel nem a saját döntése volt.

– Előfordul, hogy lebeszélsz valakit?

– Van egy komplex rizikóbecslő rendszerem, ami interjúból, tesztekből és a kezelők visszajelzéséből áll. Ha több faktor jelez, akkor nem ez a legmegfelelőbb időpont – sőt lehet, hogy nincs is olyan – a páciensnek a beavatkozásra. Ilyenkor átbeszélem vele, hogy milyen tényezők veszélyeztetik az eredményt és esetlegesen milyen kezelés (egyéb szakorvos, pszichiáter vagy pszichológus) után, vagy milyen időpontban tárgyalja újra a sebésszel a beavatkozást.

Volt olyan páciens, aki hirtelen elvesztette az édesanyját, még a temetés hetében szerette volna a műtétet.

Evidenciának tűnik, hogy ilyen nagy döntéseket traumás állapotban nem szabad meghozni, de sajnos a gyakorlat azt mutatja, hogy nem az.

– A szépészeti beavatkozások megosztják a közvéleményt. Van, aki úri huncutságnak tartja, az unatkozó celebek már nem tudják jó dolgukban, mit csináljanak.

– A legtöbb páciens teljesen átlagos, nincs szó arról, hogy ez a felső tízezer kiváltsága lenne. Tanárnő, fodrász, bolti eladó. Van, aki egyszer megcsináltat valamit, és soha többé nem jön vissza. De akad olyan is, aki visszatérő páciens lesz.

Vidékről is sokan jönnek, tehát még azt sem lehet mondani, hogy a páciensek nagy része Budapesten vagy nagyvárosban élne.

– Mik a legnépszerűbb beavatkozások?

– Az esztétikai sebészetben a leggyakoribbak a mellműtétek, a szemhéj- és a hasplasztika, de ennek van rekonstrukciós oldala is.

A minimál invazív beavatkozások közül pedig egyértelműen a feltöltések (botox, hyaluransav), illetve a szálbefűzések.

Vannak olyan bőrgyógyászok és úgynevezett „esztétikai orvosok”(akik általában azért hívják így magukat, mert még nincs szakvizsgájuk), ahol semmi mást nem csinálnak, csak ezt. Reggeltől-estig injekcióznak.

– A hyaluronsav miben különbözik a botoxtól?

– A hyaluronsav természetes anyag, amivel feltöltik a ráncok alatti részt, egyfajta volumenpótlás, egy idő után felszívódik.

A botox méreg, amely egy időre megbénítja azokat a mimikai izmokat, amelyek a ráncosodást okozzák.

– Óhatatlanul adja magát a kérdés, hogy Te, mint nő, mint magánember, mit gondolsz ezekről a beavatkozásokról.

– Amikor kezdő pszichológusként elkezdtem kutatni ezt a területet, akkor azt gondoltam, hogy csak a természetesség a jó. De láttam sok olyan személyes történetet, ahol ez tényleg úgy kellett, mint egy falat kenyér. Volt, akinek elementáris boldogság látszott az arcán már közvetlenül a műtét után és sokéves utánkövetésben is. Egy szemhéjműtét után, amikor újra „kinyílik a tekintet” és ettől megfiatalodik az arc, azzal a páciens visszakapja korábbi arckarakterét.

Annyiból változott a véleményem, hogy bizonyos keretek között az esztétikai beavatkozások jó hatással lehetnek a közérzetre. Az a kérdés, hogy mikor csúszik át az ember abba, hogy ha már volt egy kis szemhéj műtét, akkor jöjjön egy kis feltöltés, és így tovább. Ez komoly kérdés számomra is, hogy mikor vesztik el a páciensek a kontrollt.

Ebből a szempontból is érdekes kérdés az ember önértékelése.

Felnőtt úgy egy generáció - az Y-generáció -, ahol a külső központi eleme az önértékelésnek.

Folyamatos figyelemmel kísérik a közvéleményt alakító figurákat, másolják a tevékenységeiket és ragaszkodnak az azonnali vágyteljesülésekhez: meg kell venni és viselni kell azt, amit az influencer; akkor leszek jó anya, ha azt használom, amit az a celeb; akkor leszek szép nő, ha kortalannak látszom.

– Milyen a nemek megoszlása?

– Amerikában van statisztika a magánellátásokról, Magyarországon nincs. Tehát konkrét számokat itthonról nem tudunk mondani. Amerikában körülbelül 10% a férfiak aránya, nálunk szerintem ez alatt van.

– Ez összefügghet azzal a közkedvelt nézettel, hogy ha a férfi egy fokkal szebb az ördögnél, akkor már rendben van?

– Tény, hogy a férfiak kevéssé koncentrálnak a külső végleges módosítására és általában elégedettebbek a külsejükkel. Náluk a leggyakoribb beavatkozások a szemhéjplasztika, fülplasztika, a feltöltések és a zsírleszívás.

– De nincs is rajtuk akkora nyomás emiatt.

– Ennek egyik oka azért az óvodáskorig nyúlik vissza: ha egy kislányt dicsérünk meg, akkor általában a ruháját, külsejét, haját emeljük ki. Azt mondjuk: „de szép a ruhád, milyen szép a "csurid". A külsőnkre kapunk visszajelzéseket egész kiskorunktól kezdve.

Ezzel szemben a fiúknak általában azt mondjuk: „eleven vagy, de gyorsan futottál, milyen jól focizol”, az aktivitásra adjuk a visszajelzést. A lányok ezért is fókuszálnak a külsőre, serdülőkorban pedig korábban kezdenek el változni és messzebb kerülnek a kiszemelt női ideáltól. Gömbölyödik a mellük, a csípőjük, esetlenné válik a mozgásuk, nem merik kihúzni magukat. Táncosoknál ez komoly problémát jelent, mert megváltozik a súlypont és a forgástechnikán is csiszolni kell.

A fiúk ezzel szemben a serdüléssel – a testi változásokat illetően – jobban járnak: magasabbak, izmosabbak lesznek, szélesebb lesz a válluk.

– És szerinted változtatni kell a visszajelzéseken, vagy így van rendjén?

– Lehet ezen alakítani, például azzal, hogy mindenkinek személyre szabott, direkt visszajelzést adunk, nemcsak a külsejéről, hanem az tevékenységéről is. Például nem azt mondjuk, hogy szépen forog a pörgős szoknyád, hanem nagyon szépen egyenesen forogtál és mindent zenére tudtad megcsinálni.

– Ha már a gyerekeket említjük. Az mennyire jellemző, hogy a szülő hozza el a gyerekét beavatkozásra?

– Előfordul. Főleg, ha a szülő már volt esztétikai sebészeti páciens. Gyakran már 18 éves korában elhozza a gyermekét, hogy ne kelljen végig járnia ugyanazt az utat, mint az anyának, ne kapjon negatív visszajelzéseket a testére.

– Ilyenkor mennyire lehet eldönteni, hogy a beavatkozást a gyermek akarja, vagy sokkal inkább a szülő? Ha pedig utóbbiról van szó, lebeszélitek, vagy ez nem a ti dolgotok?

– Eleve kérdéses, hogy ilyen fiatalon érdemes-e hozzányúlni a testhez, de egy tapasztalt sebész meg tudja ezt állapítani. Leggyakrabban itt is a mellműtéteket említhetjük. A kezelő orvosnak kötelező elmondania, hogy milyen veszélyekkel jár az, ha ilyen fiatalon operálják a melleket. Ezeket a műtéteket általában azért vállalják a páciensek, mert tényleg nagy oldalkülönbség, vagy születési rendellenesség látható.

Más kérdés az, ha a páciens fiatal, egyedül érkezik és extra méretű mellimplantátumot szeretne. Ilyen esetben a műtét előtti motivációs beszélgetés sok mindent tisztáz.

– Mit javasolnál az olvasóknak, mit gondoljanak végig, mielőtt ilyen jellegű beavatkozásokra szánják magukat?

– Gondolja át a motivációkat. Azért vállalok egy három órás műtétet, mert megtetszett egy kép az interneten?

Tegyék fel maguknak a kérdést: ténylegesen mi zavarja őket. Mióta, és miért kezdte zavarni. Ha engem azért zavar egy testrészem, mert tizenöt éve beszóltak rá valamit, és ezt még mindig nem tudtam feldolgozni, az azért egy érdekes kérdés.

Vagy valaki teljesen elégedett volt a mellével, de mióta új párkapcsolata van, a partnerének nem tetszik, ezért már neki sem.

Ha a párkapcsolatban nem tudják ezt rendezni, megkeresni ennek az okait, akkor egy orvos vagy két darab szilikon vajon meg tudja oldani?

Milyen elvárásuk van a műtét eredményével kapcsolatban? Egy műtét nem sorsfordító, nem változtatja meg az életet alapvetően – ha ezt várjuk tőle, akkor nagyot csalódhatunk.

Mekkora implantátumot tervez? Sokszor úgy jön be a páciens, hogy elmondja milyen méretre gondolt. Jelenleg az implantátumoknál nem 200 köbcentiről – azaz két deciről – beszélünk, hanem 400-600-900 köbcentis méretekről. A 600 köbcentis implantátum egy fél literes tejeszacskónál nagyobb súly – oldalanként!

Azt javaslom annak, aki ilyesmin gondolkozik, hogy tegye be nyugodtan azt a kimért zacskót a melltartójába, amilyen méretet kiszemelt magának, és csináljon végig vele egy napot. Dolgozzon, sportoljon vele, és érezze meg, hogy az egy plusz teher.

Nem biztos, hogy a hátának erre szüksége van.

A szakember megválasztása: több szakember véleményét kell kikérni és keresni azt, akivel jól tud együttműködni. A megfelelő szakember választásánál nagyon fontos, hogy utánanézzünk, rendelkezik-e a megfelelő engedélyekkel, megvan-e a szakorvosi képzettsége a beavatkozás elvégzéséhez. Ezt az https://kereso.enkk.hu/ keresőjén bárki megteheti.

Nagyon fontos ismérve a jó szakorvosnak, hogy nem akar értékesíteni, nem erőlteti a beavatkozást, hanem elmondja a lehetőségeket, aminek mentén együtt mérlegel az orvos és a páciens.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Már nem a Hanna a legnépszerűbb lánynév, a fiúknál a Dominik kirobbanthatatlan
A lányoknál az Abigélek és a Nazirák, míg a fiúknál az Ábelek és az Eliotok hajráztak nagyon 2023-ról 24-re. Az élmezőnyben csak kisebb cserék történtek.


Mint minden évben, most is megtudhatjuk, hogy mik voltak a legnépszerűbb lány- és fiúnevek az elmúlt esztendőben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint.

Bár hazánkban folyamatosan gondot jelent a megszületett gyerekek alacsony száma, ennek sok hatása nincs a névadási szokásokra, igaz, néhány érdekes trend megfigyelhető.

A lányok esetében változás történt az első helyen: a korábban vezető Hannát beelőzte a 2023-ban még csak harmadik Luca.

Az élmezőny itt a következőképp néz ki:

  1. Luca
  2. Hanna
  3. Zoé
  4. Anna
  5. Emma
  6. Léna.

A lista első 50-jében a legnagyobbat az Nazirák ugrottak előre: a korábbi 76. helyett már a 40. legnépszerűbb név a listán. Az Abigélek is nagyot mentek: ők a 38.-ról a 27. helyre törtek előre.

A további listát itt lehet böngészni:

A fiúknál sokkal nehezebben változnak a trendek. Ott 2023-hoz képest nincs változás a dobogón, de az első 15-ben sincsenek jelentős változások. A 23-ban még negyedik Mátéknak tavaly meg kellett elégedniük a 6. hellyel, a Milánok és a Marcellek is beelőztek. Itt az élmezőny így néz ki:

  1. Dominik
  2. Olivér
  3. Levente
  4. Marcell
  5. Milán
  6. Máté.

Az első 50-ben itt az Ábelek dobbantottak nagyot: 14 helyet előre ugorva a 34.-ről a 20. helyre ugrottak. Nem panaszkodhatnak a Barnabások sem, akik a 25.-ről a 19.-re kerültek. Némi meglepetésre hatalmas, 25 helyes röppályával éppen befértek az első 50.-be az Eliotok. Tavaly Magyarországon 228 kisfiú kapta ezt a nevet.

A fiúnevek további listája:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
KVÍZ: Te mennyire vagy tudatos megtakarító?
Infláció feletti hozam - de mivel is? Hogyan érdemes kezelni a megtakarításainkat? Töltsd ki kvízünket, és tudd meg, mennyire vagy tisztában a megtakarítási lehetőségekkel!


Pénzügyi öngondoskodás. Ismerősen hangzik a fogalom? Vagy nem csak a fogalom van meg, de a gyakorlatban is sikerül megvalósítani?

Egy korábbi videónkban ezzel a témával kapcsolatban kérdeztük az utca emberét, és bár kiderült, hogy nagyon különböző az egyes válaszolók tudásszintje, egy dologban mindenki egyetértett: hosszú távú céljaink eléréséhez elengedhetetlen a megtakarítások helyes befektetése, felhasználása.

A váratlan költségekre elkülönített pénz mellett öngondoskodásnak minősül egy konkrét célra félretett összeg is. Az OTP Bank 2024-es Öngondoskodási Indexe szerint pedig már

többen vannak azok, akik hajlandóak lemondani napi kiadásokról, hogy a jövőjükre félre tegyenek (58%), mint azok, akiknél a pénz csak jön és megy.

A Groupama és az OTP Bank tavalyi kutatása alapján ugyan a háztartások 40 százaléka rendelkezik megtakarítással, ám több mint harmaduk még mindig kizárólag csak készpénzben vagy tartja pénzét. A megtakarítással rendelkezők közül sokan állampapírba fektették a pénzüket: idén a 16 - 75 éves lakosság közel negyede számít állampapírból származó kifizetésre.

Tippek tudatos megtakarítóknak

Fabriczki Rita, az OTP Bank megtakarítási termékekért és szolgáltatásokért felelős területének vezetője kiemelte, hogy már kisebb pénzügyi döntésekkel is tízezreket takaríthatunk meg. Ha pedig a régóta megtakarított, vagy az állampapírokba fektetett, most lejáró megtakarításunkat, illetve az állampapír kamatfizetésekből érkező összegeket szeretnénk okosan felhasználni vagy újra befektetni, akkor elengedhetetlen a tudatos tervezés.

Mielőtt döntést hozunk, érdemes mérlegelni a pénzügyi céljainkat, az elérhető befektetési lehetőségeket, az időtávot és a kockázatokat. Ha kérdésünk merül fel, ne féljünk szakértői segítséget kérni - az OTP Bank szakértői az élethelyzetünkhöz, céljainkhoz igazodva segítenek megtalálni a számunkra legmegfelelőbb megtakarítási megoldást.

A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül befektetési ajánlásnak, vagy ajánlattételi felhívásnak. Az OTP Bank Nyrt. által forgalmazott értékpapírokkal és befektetési formákkal kapcsolatos konkrét információkról, a költségekről és a lehetséges kockázatokról részletesen tájékozódjon az OTP Bank holnapján (www.otpbank.hu) elérhető hivatalos tájékoztatóból és a kezelési szabályzatból, valamint hirdetményből.

A megtakarításokról szóló egyszerre játékos és edukatív kvízünk segítségével tesztelheted, te mennyire vagy tudatos a témában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Leszámolás a vitaminhiánnyal - Egészséges tippek tél végére
Miért vagyunk fáradékonyak február végén? Miért jó a fagyasztott gyümölcs? Cikkünkben kiderül, hogyan tudjuk a leghatékonyabban feltölteni a télen lecsökkent vitaminszintünket.


Lassan itt a február vége, ami azt jelenti, hogy még inkább érezhetjük a kimerültség és a fáradtság jeleit. Bizony, a hosszú téli hónapok után bőven lecsökkenhet szervezetünkben a vitamin- és ásványianyag-szint, például a C-vitaminé, amely az immunrendszer működését segíti.

A D-vitamin hiánya a kevés napsütés miatt alakulhat ki, ami fáradékonyságot és hangulatingadozást okozhat.

A vashiány különösen a nők körében gyakori, ez szintén fáradékonyságot és sápadtságot eredményezhet. Ha száraz a bőrünk, az könnyen lehet, hogy az omega-3 zsírsavak hiánya miatt van, ha pedig nem viszünk be a szervezetünkbe elegendő magnéziumot, ezt megspékeljük stresszel és mozgásszegény életmóddal, akkor akár izomgörcsöket és alvászavart is tapasztalhatunk.

Most, hogy tudjuk, mennyi mindent okozhat a vitaminhiány, lássuk, mit tehetünk azért, hogy ez ne forduljon elő.
Természetes vitaminpótlás tél végén – Így töltsd fel magadat!

Szerencsére nem kell feltétlenül étrend-kiegészítőkhöz nyúlni – megfelelő táplálkozással is pótolhatjuk a legfontosabb vitaminokat és ásványi anyagokat. Szabó Adritól, a Lidl dietetikusától megtudtuk, hogyan.

C-vitamin: A gyorsfagyasztott bogyós gyümölcsök, mint az áfonya, ribizli vagy málna, kiváló források, sőt nem csupán vitamint és ásványi anyagokat tartalmaznak, de antioxidáns-tartalmuk és rostjaik is elengedhetetlenek a szervezet számára.

Készítsünk gyorsfagyasztott bogyós gyümölcsökből joghurtot, kását, smoothie-t!

– javasolja Szabó Adri. Emellett a paprika, savanyú káposzta és citrusfélék is segítenek az immunrendszer erősítésében.

D-vitamin: A téli napfényhiány miatt érdemes az étrendbe több halat (lazac, makréla, hering) beiktatni. A tojás és a gomba szintén jó D-vitamin-források.

Vas: A vashiány megelőzésére fogyasszunk vörös húst, belsőségeket, hüvelyeseket (például lencsét) és spenótot - ne feledjük, hogy spenótot is találunk gyorsfagyasztott formában is.

A gyorsfagyasztott verzióban szintén elérhető hüvelyes zöldségek - mint a zöldbab, sárgabab, tarkabab, zöldborsó - a legmagasabb rosttartalmú táplálékaink, fogyasszunk hetente többször vagy akár naponta belőlük. Felhasználhatóságuk sokoldalú, salátát, levest és főzeléket is készíthetünk belőlük

– mondja a dietetikus.

A vas felszívódását a C-vitamin segíti, így érdemes ezeket a tápanyagokat együtt fogyasztani.

Omega-3 zsírsavak: Az agyműködéshez és a szív egészségéhez nélkülözhetetlenek. A legjobb források a halak, de növényi alternatívaként a dió, lenmag és chiamag is kiváló választás.

Magnézium: A stressz és fáradtság ellenszere lehet a diófélék, tökmag, mandula, valamint a kakaó és a teljeskiőrlésű gabonák fogyasztása.

Miért ugyanolyan jók a gyorsfagyasztott gyümölcsök és zöldségek, mint friss társaik?

A gyorsfagyasztott zöldségek és gyümölcsök sokáig eltarthatók, szezontól függetlenül bármikor elérhetőek, és percek alatt elkészíthetők. Az ízük pedig pont ugyanolyan finom, mint a friss zöldségeké, gyümölcsöké. Ezeket a zöldségeket és gyümölcsöket néhány perc alatt mínusz 18-22 °C-ra hűtik.

A gyorsfagyasztás során apró méretű jégkristályok keletkeznek, amelyek nem sértik a sejtfalat, így a termékek kiolvasztáskor sem veszítenek hasznos tápanyagaikból, megőrzik eredeti alakjukat és színüket is.

A megfelelő időpontban szüretelik őket, ezért nincs szükség mesterséges utóérlelésre és nem túlérettek.

Gyorsfagyasztott zöldségek és gyümölcsök a Lidl kínálatában

• Brokkoli, karfiol, zöldborsó – C-vitaminban és rostokban gazdagok, köretekhez és főzelékekhez ideálisak.

• Spenót – Vas- és antioxidánsforrás, smoothie-khoz, rakott ételekhez tökéletes.

• Zöldségkeverékek – Gyors és egészséges megoldás levesekhez, köretekhez.

A zöldségmixek nagy előnye, hogy a különböző színű zöldségek eltérő tápanyagprofilokkal rendelkeznek, minél színesebb a zöldségek kombinációja, annál jobban érvényesül a zöldségek jótékony hatása.

– teszi hozzá a Lidl dietetikusa.

• Eper, málna, áfonya – C-vitaminban és antioxidánsokban gazdagok, smoothie-khoz, joghurthoz vagy müzlihez remek választás lehetnek.

• Vegyes bogyós gyümölcsök – Változatos és praktikus alternatívát jelentenek egészséges desszertekhez.

Ide kattintva megismerheted az aktuális választékot!

Egészséges és tápláló napi mintaétkezés

Végül, hogy segítsünk a gyakorlatban is megvalósítani a vitaminpótlást, lássunk egy gyors, vitaminfeltöltő mintaétrendet, amely egyszerűen elkészíthető, Lidl-alapanyagokból.

A napot érdemes fehérjében és C-vitaminban gazdag reggelivel kezdeni. A tükörtojás teljeskiőrlésű pirítóssal, friss bébispenóttal és egy szelet lazaccal nemcsak laktató, hanem D-vitaminban és omega-3 zsírsavakban is bővelkedik. Egy pohár frissen facsart narancslé tovább erősíti az immunrendszert.

Tízóraira egy marék dió és egy banán gondoskodik az energiáról, míg ebédre a gyorsan elkészíthető lencsefőzelék tükörtojással kiváló vasforrás. Egy alma desszertként tovább növeli a vitaminbevitelt.

Amint láttuk, a fagyasztott zöldségek és gyümölcsök kiváló téli alternatívák, hiszen a gyorsfagyasztás megőrzi a tápanyagtartalmukat. Uzsonnára érdemes fagyasztott bogyós gyümölcsöket fogyasztani natúr joghurttal és zabpehellyel, amelyek tele vannak antioxidánsokkal és C-vitaminnal.

A főétkezésekhez is beépíthetők fagyasztott zöldségek: például a lencsefőzelékhez egy adag fagyasztott bébirépa adható, vagy a vacsora mellé fagyasztott zöldborsót, brokkolit lehet párolni.

Vacsorára egy egyszerű, de tápláló makrélakonzerv teljeskiőrlésű abonettel, paradicsommal és paprikával segít feltölteni az omega-3 raktárakat. Ha még egy extra vitaminlöketre van szükség, egy marék fagyasztott áfonyával és egy pohár natúr joghurttal zárhatjuk a napot.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Finnország a világ legboldogabb országa, nagyon visszacsúszott az USA a listán
Társadalomtudósok minden évben több mérőszám alapján állítják fel az ország boldogsági sorrendjét. Észak-Amerika nem örülhet, mi a stabil középmezőnyben szereplünk.
Malinovszki András / Fotó: Pexels/Pixabay (illusztráció) - szmo.hu
2025. március 20.



A 2025-ös Világboldogság-jelentés (World Happiness Report) ismét Finnországot hozta ki a világ legboldogabb országának, az idei már a nyolcadik év, hogy az élen áll. Az első négy helyezett között nem történt változás tavalyhoz képest: Finnországot Dánia, Izland és Svédország követi, míg Norvégia a 7. helyen végzett. A skandináv országok sikerének titka a magas színvonalú, mindenki számára elérhető egészségügyi, oktatási és társadalmi támogatási rendszerekben keresendő, emellett alacsony a jólléti egyenlőtlenség is – számol be a CNN.

Az emberek hozzáállása szintén fontos szerepet játszik Finnország kiemelkedő eredményében. John Helliwell, a Világboldogság-jelentés egyik alapító szerkesztője szerint a skandináv országok élen járnak az elveszett pénztárcák visszaszolgáltatásában, ami azt mutatja, hogy az ott élők valóban törődnek egymással.

Helliwell szerint a finn szakértők közül sokan úgy vélik, hogy a téli háború, vagyis az 1939-40-ben zajló orosz-finn háború után kialakult egység és bizalom is hozzájárul a boldogságszinthez. Bár Finnország nem nyerte meg a háborút, az emberek összefogtak, és megértették, hogy még egy hatalmas túlerővel szemben is képesek helytállni.

A szakértő arra is rámutatott, hogy a finnek kevésbé anyagias szemléletmódot követnek. „Manapság egyre fontosabb, hogy a személyes dolgokra összpontosítsunk az anyagiak helyett” – tette hozzá Helliwell.

A jelentés pozitív megállapításai között szerepel az is, hogy az emberek világszerte sokkal kedvesebbek, mint azt általában gondolják. „Az emberek honfitársai jobbak, mint ahogy azt elképzelik, és ennek felismerése természetesen boldogabbá tesz, de megváltoztatja azt is, ahogyan a szomszédaikról gondolkodnak” – fogalmazott Helliwell.

Érdekesség, hogy két latin-amerikai ország is bekerült a tíz legboldogabb ország közé. Costa Rica a 6., Mexikó pedig a 10. helyen végzett. Ilana Ron-Levey, a Gallup ügyvezető igazgatója szerint mindkét ország lakói erős társadalmi hálózatokkal rendelkeznek, bíznak a vezetőikben és intézményeikben, és optimistán látják gazdaságuk jövőjét.

Az Egyesült Államok azonban egyre rosszabb helyezést ér el. A 2025-ös rangsorban már csak a 24. helyet tudta megszerezni, ami eddigi leggyengébb eredménye, először esett ki a top 20-ból. Ron-Levey szerint a visszaesés részben annak köszönhető, hogy a 30 év alatti fiatalok rosszabbnak érzik az életüket, mint korábban. Úgy érzik, kevésbé támogatják őket a barátaik és családjuk, kevésbé szabadok az életük irányításában, és kevésbé optimisták az életszínvonalukkal kapcsolatban.

Az Egyesült Királyság a 23. helyen végzett, ami a legalacsonyabb életértékelése 2017 óta. Kanada pedig a 18. helyen áll, ahol az elmúlt évtizedben folyamatos csökkenés figyelhető meg a boldogságszintben.

A jelentés több mint 140 országban élő emberek Gallup World Poll felméréseire épül, és az országokat az előző három év (2022–2024) átlagos életértékelései alapján rangsorolja. A boldogságot hat fő tényező alapján vizsgálják:

  • egy főre jutó GDP
  • társadalmi támogatás
  • egészséges várható élettartam
  • szabadság
  • nagylelkűség
  • a korrupció érzékelése.

Magyarország egyébként a lista abszolút középmezőnyében van: idén a 69. helyet foglaljuk el.

A világ legboldogabb országainak listáját Hollandia (5. hely), Izrael (8. hely) és Luxemburg (9. hely) is színesíti. A rangsor végén Afganisztán áll (147. hely), mögötte pedig Sierra Leone, Libanon, Malawi és Zimbabwe szerepelnek.


Link másolása
KÖVESS MINKET: