ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Milyen "veszélyes gyógynövények" leselkednek a kismamákra terhesség idején?


Link másolása

"Fahéj:

Hatóanyagainak köszönhetően természetes érzéstelenítő – és összehúzó hatású, ezért remek fájdalom – és vérzéscsillapító tea készíthető belőle. Ám figyelj arra, hogy a várandósság alatt vetélést okozhat, így alkalmazása nagy körültekintést igényel. Használata előtt feltétlenül konzultálj szakemberrel."

Nem tűnik életszerűnek, hogy egy fahéjjal megszórt kapucsínó elfogyasztása előtt gyógyszerésszel/orvossal konzultálunk. Erre nincs is szükség: ha a várandós nő alkalmanként fahéjjal fűszerezett ételt fogyaszt (ez életszerű), nem kell veszélytől tartania. Ha valaki nagykanállal eszi a fahéjat, az más tészta: azonnal hagyja abba. Ugyanez érvényes azokra is, akik fahéjolajat innának.

A fahéjjal kapcsolatos veszélyek egyik forrása egy egérembriókkal foglalkozó cikk lehet, abban azonban az állatok táplálékának 0,25%-a fahéjillóolaj volt. Ahhoz képest a fűszerként alkalmazott fahéj kész homeopátia...fahejkakukkfu

"Kakukkfű:

Ezt a fűszernövényt felejtsd el a várandósság alatt! Görcsoldó hatása miatt nyugtatja a simaizmokat, de nagy mennyiségben méhstimuláló hatású és vérbőséget okoz az alhasban, amely miatt idő előtt megindulhat a szülés. Babavárás idején még a kakukkfű növényi olaját sem ajánlott használnod."

Dehogy kell elfelejteni ezt a fűszernövényt! Igaz, az olaját nem kell inni (ki tenné?), s elővigyázatosságból gyógyászati céllal sem szabad fogyasztani ilyenkor, az ízesítésre alkalmazott dózis veszélyektől mentes. A veszélyesség mértékéről sokat elárul, hogy egy állatkísérletben az állatok tápjához adott nagy mennyiségű (0,25%) olaj nem veszélyeztette az embriókat. A kakukkfű gyógyászati alkalmazása esetén egyébként nem figyeltek meg magzatkárosító hatást (s a gyógyászati dózis a fűszerként való alkalmazást jóval meghaladja).

"Konyhai kömény:

A simaizmot ellazító hatása miatt a várandósság alatt nem ajánlott fogyasztanod. Szülés után azonban építsd be az étrendedbe, mert növeli az anyatej mennyiségét. Szélhajtó hatása miatt a csecsemőkori kólikát (hasfájást) is orvosolhatod vele."

Helyes neve: konyhakömény (vagy fűszerkömény). Terhesség alatti biztonságosságát (gyógyászati alkalmazás esetén) nem vizsgálták, de fűszerként, annak megfelelő dózisban a kömény termésével kapcsolatban biztonságossági aggály nem merült fel.komenymajoranna

"Majoránna:

Vérbőséget okoz a kismedencében, ezért fogyasztása az áldott állapot idején nem ajánlott. Csak a szülés után, a gyermekágyas időszakban fogyasztható remek, görcsoldó hatása miatt. Egy laboratóriumi kutatás szerint, gátolja a nemiszervi – és az ajakherpeszt okozó vírus (Herpes simplex) fejlődését. Ne feledd: csak a szülés után alkalmazható!"

A túlzott majoránnafogyasztás, azt hiszem, keveseket fenyeget... Fűszerként alkalmazva ez is teljesen biztonságos (nagyon-nagyon sok majoránnát kellene megenni a vészes vérbőséghez). A herpeszellenes hatás emlegetése kb. ugyanannyira szakszerű, mint a szöveg eddigi része: az, hogy valami lombikban hatásos az említett vírus ellen, sajnos, köszönőviszonyban sincs azzal, hogy a terápiában is használható.

"Petrezselyem:

A benne lévő miriszticin nevű anyag vetélést okozhat, ezért a várandósság hónapjaiban nem ajánlott fogyasztanod. Erős vízhajtó hatású, ezért segíthet a szülés után fennmaradó ödéma kezelésében. Jó ha tudod: a petrezselyem zöldjét nem ajánlott a levesbe főzni, mivel fejfájást, szédülést, látási zavarokat okozhat!"

Kedvencem. A féligazságokkal való operálás, félremagyarázás iskolapéldája. Igen, valóban van a petrezselyemben miriszticin, és igen, a miriszticinmérgezés valóban okozhat ilyen tüneteket. Node. A petrezselyemlevél kb. 0,1-07% illóolajat tartalmaz, s ennek csak töredéke kerül bele az ételekbe (egy része nem vonódik ki vagy elpárolog főzés közben).

Ennek egy része a miriszticin, ami így végül olyan kis mennyiségben van az ételekben, hogy normál fűszerezés esetén mennyisége elhanyagolható. (Arról nem is beszélve, hogy a vizelethajtásról írott dolog is sántít: a növényi vizelethajtók nem fokozzák az ionok kiürülését, így alkalmatlanok az ödéma csökkentésére).petrezselyemrozmaring

"Rozmaring:

Tilos a terhesség alatt mindenféle rozmaring tartalmú készítmény fogyasztása, mert alhasi vérbőséget okoz, így még idő előtt megindíthatja a szülést."

Persze. Ne együk nagykanállal ezt se. Egyébként a terhességre kifejtett hatást (állatokon) vizsgálták, s megállapították, hogy nagyon nagy dózisban gátolja az embrió beágyazódását, azonban kialakult terhesség esetén a magzatot nem károsítja. A rozmaring simaizom-görcsoldó,, így elméletileg éppenséggel antiabortív hatású (ez az okoskodás részemről legalább annyira erős lábakon áll, mint a WellnesCafé szerzőjének munkássága).

Itt fűzném hozzá azt is, hogy a már korábban említett alhasi vérbőség fokozás - koraszülés összefüggés humán körülmények között nem igazolt, bár jól hangzó, s ijesztgetésre kiválóan alkalmazható hipotézis.

"Sáfrány:

Krocin-tartalma miatt a várandósság időszakában fogyasztása csak kis adagban javasolt, mert méhizgató hatású. Nagy dózisban vetélést,- szédülést,- vérbőséget,- látásgondokat okozhat."

Szerencsére a sáfrány olyan drága, hogy nem fenyeget az a veszély, hogy bárki naponta több tíz grammot megegyen belőle. A veszély teljesen hipotetikus, a sáfránnyal sárgított húslevestől nem kell félnetek.safranyszurokfu

"Szurokfű/Oreganó:

Sajnos, a népszerű oregánót is mellőznöd kell a várandósság idején. Ugyanis az alhasban (kismedencében) ez a fűszernövény is vérbőséget okozhat és idő előtt megindíthatja a szülést. A terhesség első trimeszterében vetélést okozhat."

Ezt sem kell mellőzni, már ha épeszű módon alkalmazzuk. Részletek lsd. fent.

"Zsálya:

Külsőleg aranyérbántalmak ellen javasolt használnod gyógyfürdő formájában. A zsályából készült tea hatásos lehet torokfájás, a száj nyálkahártyájának – és a fogíny gyulladása esetén. Ám alkalmazása nagy körültekintést igényel, ugyanis olaja nagy mennyiségben mérgezést okozhat. Ezért a várandósság időszakában ne kortyolgass zsályateát."zsalya

Nem kell zsályaolajat inni, az olajban ugyanis neurotoxikus tujon található. A sült hús fűszerezésére használt zsályától viszont nem kell megijedni, ugyanis 1) ilyent nem minden nap, napi 3x eszünk, 2) ráadásul a fűszerezéshez kevés zsályát használunk, 3) ráadásul annak csak egy része illóolaj, aminek 4) ráadásul nagy része elpárolog sütés közben... Amit elfogyasztunk, az már elenyésző mennyiség. Zsályatea terápiás fogyasztása valóban nem javasolt (bár a teában a tujon nem oldódik jól), biztonságossági okokból, ugyanis ilyen esetben jellemző lehet a tartós alkalmazás.

Nem tudom, mi motiválta az elemzett írás szerzőjét, de az biztos, hogy a tájékozatlanságban gyökerező cikk sokakban kelthet szorongást, sokak étkezéséből pedig kiöli az örömet - akár több hónapra is. A nagyon óvatosak, akik a szoptatás alatt is tartják a "böjtöt", akár évekig mellőzhetnek olyan fűszereket, amelyek ésszerűen használva nemcsak veszélytelenek, hanem az ételek ízének élvezete mellett még az emésztést is javítják - javítanák...

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: