Babát szeretnél? Így készülj fel rá!
Sok vicces jó tanács született gyakorló szülők tollából leendő szülőknek a témában, én egy picit másképp közelíteném meg a felkészülés időszakát. Amikor gyermeket tervezünk, vagy éppen várandósok vagyunk minden gondolatunk a baba körül forog.
Amikor pedig megszületik a kisbabánk, sok olyan nehézséggel szembesülünk, amit egy kis felkészüléssel megelőzhetünk vagy könnyebbé tehetünk.
Ha az alábbi kérdésekkel foglalkozol, felkészültebb leszel és sok vitától és bosszúságtól kíméled meg önmagad és a családodat.
1. Mit várhatok a páromtól apaként?
Ha babát terveztek, bizonyára stabil a párkapcsolatod. Túl vagytok már néhány veszekedésen és kibékülésen, ismeritek és szeretitek egymást. Megtanultátok, hogy együtt mindenre képesek vagytok. Mindketten nagyon vágytok már a gyermekáldásra. Ez nagyon jó alap, mégis a házasságok nagy része a gyermekáldást követően megy tönkre, a gyermek 2 éves kora előtt pedig a legtöbb válás le is zajlik, ami azt jelenti, hogy maga a párkapcsolat már jóval előtte megromlott.

Persze nem minden kapcsolat megy tönkre gyermekvállalás után, viszont
minden kapcsolatot kivétel nélkül próbára teszi.
Ha boldog családot látsz kiegyensúlyozott, egymást szerető és tisztelő szülőkkel, akik párként is boldogok, biztos lehetsz benne, hogy komoly munka és sok vita, beszélgetés előzte meg náluk is ezt az idilli állapotot.
* Beszélgessetek, hogyan képzelitek el a gyermekeiteket! Egyeznek a nevelési elveitek? Milyen volt a gyerekkorotok, és hogyan értékelitek azt? Mit csinálnátok másképp, mint a szüleitek?
* Mikor szokott a párod hazaérni a munkából? A gyermek születése után ez valószínűleg nem fog változni, esetleg, ha messzebb költöztök, vagy plusz munkát vállal, akkor még később ér majd haza.
* Mennyire oszlanak meg jelenleg a háztartási teendők közöttetek, és ez hogy alakul majd azt követően, hogy te otthon maradsz a babával?
* Mit csinál szabadidejében, van-e valami hobbija és ez fog-e változni a gyerek születése után?
* Hogyan fogtok időt szánni magatokra és egymásra a gyerek születése után? Ki tud ebben segíteni majd nektek?
A legtöbb konfliktus abból adódik, hogy nagyon másképp képzeli el a nő a gyermekvállalást, mint a férfi.
A friss édesanyák gyakran azzal szembesülnek, hogy míg az ő életük teljesen megváltozott, a párjuk a nap nagy részében távol van, utána még gyakran időt szán az addigi hobbijára, barátaira, kollégákkal való munka utáni beülésekre. Mivel a nő nem dolgozik és otthon van, így az otthoni teendők nagy része rá maradnak, és gyakran egyedül érzi magát. A férfiak amikor apává válnak bármikor, amikor foglalkoznak gyermekükkel elismerő pillantásokkal találkoznak, míg az édesanyák gyakran úgy érzik, semmi nem elég jó, amit tesznek.

Az intimitás spontaneitása kisgyerekes családoknál nagyrészt megszűnik, mindent tervezni kell. Ha el akartok menni valahova, valakinek vigyáznia kell a picire. Ha összebújnátok, vagy megnéznétek egy filmet, amíg a pici alszik, lehet, hogy 3-4x meg kell szakítanotok. Gyakran azon kapják magukat a szülők, hogy az addigi tartalmas beszélgetéseik lerövidültek, és már csak a gyerek, illetve a teendők körül forognak.
Mindenre van megoldás, és minden nehézség ellenére
életetek legjobb döntése a gyerekvállalás, de nem árt még azelőtt átbeszélni a fontos kérdéseket, mielőtt bele kerültök egy spirálba, amiből nehéz kikeveredni.
Inkább most vitatkozzatok és egyeztessetek, mint egy újszülött feje fölött. Ha beszéltek ezekről a kérdésekről, nem lesznek irreális elvárásaitok egymással és önmagatokkal szemben, és továbbra is szerető és támogató társai lesztek egymásnak.
2. Kik is lesznek gyermeked nagyszülei?
Mindenki tudja, hogy a párjának szülei is vannak. Az nagyon jó, ha elfogadnak a párod szülei és jó a viszony közöttetek, azonban ha gyermeketek születik, nem csak ti lesztek szülők, hanem a szüleitekből nagyszülők lesznek és ez mindenkinek nagyon új terep.
Gyakori probléma ilyenkor a friss családoknál, hogy a nagyszülők teljesen rájuk telepednek, határokat lépnek át és konfliktust generálnak a párkapcsolatban.
Jó szándékból teszik persze, hiszen nekik is fontos az unoka, és gyakran tényleg segítségnek szánják azt, amitől a más a falra tud mászni. Az is előfordul, hogy ti azt várnátok, hogy a nagyszülők aktívabbak legyenek, miközben ők nem óhajtanak, vagy nincs lehetőségük aktív részt vállalni családotok életében.

A gyerekeknek szuper, ha vannak nagyszüleik, a nagyszülőknek sokat jelentenek az unokák, és nektek is jó fog jönni, ha időnként ki tudtok mozdulni kettesben gyerekek nélkül is, de ehhez fontos, hogy előre átbeszéljétek, mit szeretnétek, és mit nem, azt pedig kommunikáljátok szüleitek felé is.