5 tipp, hogy kiegyensúlyozott legyen a kapcsolatod a kutyáddal
A kutya az ember legjobb barátja, tartja a közmondás. És talán még ennél is több: a legtöbben családtagként tekintünk rájuk, amit nem véletlenül mutat tudományos nevük, a „Canis lupus familiaris“ is. Az, hogy a kutya, az emlős állatok között egyedüliként, megkapta a családhoz tartozó jelzőt, sok mindenről árulkodik…
A kutyákhoz nagyon sokszor úgy viszonyulunk, mint a gyerekekhez: simogatjuk, ölelgetjük, dajkáljuk őket. Nem szabad elfelejtenünk azonban, hogy a kutya nem ember, mások a szellemi, érzelmi igényei. Ha teljes mértékben emberként kezelünk egy kutyát, annak ösztönös értékrendje felborul és ez hatással van a kutya állapotára, könnyen zavarttá, idegessé válhat. Vannak olyan irányelvek, amik segítenek abban, hogy tudatos és felelős kutya gazdikká válhassunk!

1. A kutya kommunikációjának megismerése, megértése
Mivel a kutyák nem tudják szavakkal kifejezni a nem tetszésüket, ezért ha valami miatt kényelmetlenül érzik magukat jelzéseket tesznek: például megnyalják az ajkukat, elkerülik a tekintetünket, elfordulnak a testükkel, vagy felemelik a mellső mancsukat. Ám, előfordul, hogy ezek a jelek elmaradnak, és a szorongóvá vált négylábú sokkal intenzívebben reagál egy adott szituációban, elkezd morogni, esetleg harap is. Ha ilyen mértékű a szorongás, akkor ott már komoly baj van.
Ha idejében felismerjük bundás barátunk jelzéseit, akkor hamarabb meg tudjuk óvni a kellemetlen helyzettől vagy változtathatunk rajta, így nem tör majd elő az agresszív viselkedés. Ha kedvencünk akármilyen szituációban erőteljesen morog és harapni próbál, akkor mindenképpen kérjük szakember segítségét. Megengedhetetlen, hogy a kutya így viselkedjen, hiszen az veszélyes lehet az egész család számára. Ha gyermekünk van és a kutya ilyen reakciókat mutat, akkor ne engedjük a gyermeket az állat közelébe, hiszen egy gyermek kiszámíthatatlan, bármikor akaratlanul is provokálhatja a kutyát.
2. Pozitív megerősítés és következetesség!
A megfélemlítés és büntetés a leggyorsabb módja a háziállattal való kapcsolat elrontásának. A bünti, még akkor is, ha csak szóbeli, nagyon sok negatív hatással jár, félelmet és szorongást eredményez. Tehát ne arra összpontosítsunk, hogy a kutyus mit csinált rosszul, hanem a helyes viselkedést erősítsük meg, és annak a megismétlésére ösztönözzük dicsérettel, jutalmazással. Emellett, ha valamit szabályozunk, azt tartassuk is be, legyünk következetesek és ne feledkezzünk meg róla! Fontos, hogy ezeket a szabályokat a család többi tagjának is érdemes elmondani, hogy ne tudja kijátszani őket a kutya!

3. Hagyd pihenni a kutyát!
Ahogy az emberek, úgy a kutyák sem szeretik, ha pihenés közben megzavarják őket! Aranyos gesztus a simogatás, főleg ha cukin alszik, de ezt mellőzzük és tartogassuk addig amig fel kel.
Ha a kutya agresszívan reagál arra, ha felébresztik, vagy bármi másra, az teljes mértékben megengedhetetlen, azonnal segítséget kell kérni, hogy rendezzük a dominanciaviszonyokat a balesetek megelőzése miatt. Ez nem azt jelenti, hogy bármit megtehetünk, és nem kell tiszteletben tartanunk a kutyánk pihenését, hanem azt, hogy egy kiegyensúlyozott állat, amelyik tudja a helyét a rangsorban, a gazdája irányába nem mutathat agressziót. Ha a kutya félelemből támad, akkor is azonnal kutyák viselkedésterápiájában jártas szakember segítségét kell kérni.
4. Több minőségi idő együtt!
Legyen egy napi rutin, amelyet akkor sem szegünk meg, ha fáradtak és elfoglaltak vagyunk. Minden nap menjünk el sétálni, játsszunk, és időnként fésüljük át bundás barátunk szőrét. Időnként egy-egy új trükköt is megtaníthatunk az ebnek. Így nem csak fizikailag, hanem mentálisan is fejlődik majd, és a kapcsolatunk is erősödik általa.

5. Irány a kutyaiskola!
Ha azt érezzük, hogy kutyánkkal nem az igazi a kapcsolatunk, akkor érdemes profi oktatótól segítséget kérnünk. A kutyasuliban történő közös tréningek kutyusunkra és ránk is pozitív hatással lehetnek. Amellett, hogy négylábúnk megtanulja a helyes viselkedést, mi pedig azt, hogy hogyan kell vele helyesen bánnunk, a kettőnk közötti kötelék is folyamatosan erősödhet.
Cofidis - Kutyaszemmel programja!
A Cofidis 2017 óta kiemelt figyelmet szentel a kutyák helyzetének. Adománygyűjtő kampányaival több éven keresztül segítette a magyarországi menhelyeken élő négylábúakat. Éppen ezért tartották fontosnak, hogy Kutyaszemmel programjukkal segítsenek a jó kutya-gazdi viszony kialakításában.
Négylábú társaink egyre nagyobb helyet foglalnak el a szívünkben legjobb barátként, családtagként vagy akár “szőrös gyerekként”. Ezek az új szerepek elmossák a korábban felállított határokat, ami rossz hatással lehet az állatok lelki egyensúlyára. Az egyértelmű szabályok hiánya a kutyáknál viselkedési problémákhoz vezethet, ami sem nekik, sem a gazdiknak nem jó.
Mivel közel minden harmadik háztartásban él kutya, fontos, hogy megértsük, hogy a családtagként kezelt állatok milyen hatást gyakorolnak az emberek társas viselkedésére, és hogyan lehetne őket felkészíteni erre az életformára. Céljuk, hogy a gazdik megtapasztalják a kiegyensúlyozott ember-kutya kapcsolat szépségét, ezzel még jobban elmélyítve a kettőjük között kialakult különleges köteléket. Bővebben a programról ezen a linken olvashattok!