BUDAPEST
A Rovatból

Szerinted is ezek Budapest legszebb utcái?

Addig is, amíg eldől, mutatunk pár nagyszerű helyet a városban. Az I love Budapest oldalon feltett kérdésre adott válaszaitokból készítettünk egy összeállítást.
SzE - szmo.hu
2017. július 22.


Link másolása

Vajon melyik lehet Budapest legszebb utcája? Melyiket tartjuk mi, itt élők a legszebbnek? És aki ide látogat, hol sétál szívesen? Vagy melyek a leglátványosabb budapesti utcák?

A válasz csak szubjektív lehet.

Nem is könnyű eldönteni, melyik utca vagy útszakasz a legszebb, mert képtelenség az összes utcát azonos kritériumok alapján megítélni.

Van, ahol a szecessziós épületek lenyűgözőek. Máshol a kertek. Van olyan utca, amelyiknek a fekvése különleges, és sok olyan akad, amelyik éppen ért szép, mert annyi kor és stílus hagyott nyomot rajta.

I love Budapest Facebook-oldalunkon tettük fel nektek a kérdést, hogy szerintetek melyik Budapest legszebb utcája. A válaszaitokból válogattunk ehhez az összeállításhoz.

Mikszáth tér és környéke

A nyolcadik kerület egyik gyöngyszeme. Mivel itt lakott utolsó éveiben Mikszáth Kálmán, róla nevezték el a teret. Érdekessége, hogy a piarista gimnázium épülete helyén állt egykor Irinyi János vegyész (a foszforos gyufa feltalálója) műhelye.

A másik, hogy a mai Zappa volt régen, 1989 és 1995 között Budapest egyik leghíresebb, kultikussá vált underground szórakozóhelye, a Tilos az Á.

A Nemzeti Múzeum körüli utcák, például a Bródy

"Azért a jó öreg nyócker például bővelkedik csodás utcákban." Ennek a városrésznek az egyik legrégebbi utcája a Bródy, amely a 18. században még a város majorjához vezetett. 1840-től váltakozva Főherceg Sándor, Sándor, illetve Főherceg utcának hívták, Bródy Sándor nevét 1940-ben kapta meg.

Itt volt a Magyar Rádió székháza, a Múzeumtól nem messze. Bérpalotái és hangulata miatt izgalmas.

Váci utca

Sokan az üzletek, az éttermek és a gyönyörű épületek miatt szeretik. Itt már a 18. század közepén utca volt, amelyet a 19. század elején 3 szakaszra osztottak, és háromféleképp hívtak. 1899-ben lett a teljes szakasz Váci utca.

A környéken a legnagyobb változást az Erzsébet-híd építése hozta, például azzal, hogy megszűnt a Váci (Lipót) utcáról nyíló Rózsa tér és Sebestyén tér.vaci1vaci2

Ne csak az üztelek miatt sétáljatok erre, nézzétek meg alaposabban az épületeket is. Az egyik legszebb a Thonet-ház a Váci utca 11/a alatt, amely Lechner Ödön tervei alapján, Pártos Gyula és Klein H. János közreműködésével készült, reneszánsz elemeket felhasználó szecessziós stílusban.

A falakat Zsolnay-burkolólapokkal fedték, lenyűgözőek a kovácsoltvas erkélyrácsok, és remekül mutatnak a szobrok a homlokzatot díszítő baldachinok alatt.

A mi szubjektív listánkon Budapest 21 leggyönyörűbb épülete közt szerepel a Thonet-ház is.vaci3

Régiposta utca

Már az 1600-as évek végén szerepelt az utcajegyzékben Rondella néven, kereken 200 éve lehet Régiposta utca a neve, az 1817-es jegyzékben ugyanis már így írták.regiposta

Cházár András utca

Már a Cházár utca és a Thököly út sarkán álló, 1912 és 1915 között épült templom, a Rózsafüzér Királynéja mutatja az utat a hangulatos utca belseje felé.

A Cházár András utca egykor Bálint, majd Szent Domonkos utca volt, 1953-ban kapta jelenlegi nevét. Középületeinek és villáinak nagy része a 20. század első felében épült. Kiemelkedik közülük ez a szép "oroszlános ház" - Rákos Manó szobrászművész egykori villája -, illetve a Lajta Béla, Hegedűs Ármin és Bőhm Henrik munkája alapján megvalósult épület, amelyben jelenleg az ELTE Radnóti Miklós Gyakorlógimnáziumot találjátok.

Eredetileg a Pesti Izraelita Hitközség számára épült, az építkezés elhúzódott, Lajta Béla nem érte meg az átadását. Erről bővebben a Fővárosi Blogban olvashattok.chazar1

Tóth Árpád sétány

"Mohos köveivel és a rózsaszín cseresznyefakkal a téglafal mellett." A Várnegyedet körülvevő sétányok közül ez a nyugati oldalon fekszik, az Esztergomi rondelláig húzódik. A török uralom után alakult ki itt sétára alkalmas hely, de csak a 19. századtól vehette birtokba a közönség. Ekkor fásították, Tóth Árpádról pedig 1945-ben nevezték el.

Valóban az egyik legszebb budapesti utca; mindegy, milyen évszak van és milyen idő, bármikor jó ide kijönni és gyönyörködni a panorámában. De az igaz, hogy a legvarázslatosabb tavasszal... Áprilisban munkatársunk, Mervai Márk készített sorozatot a virágba borult Tóth Árpád sétányról.totharpadsetany1totharpadsetany2totharpadsetany3

A Zugligeti út gesztenyefa virágzáskor

Sajnos a Zugligeti úti gesztenyevirágzásról tavasszal lemaradtunk, azt viszont meg tudjuk mutatni, hogyan újítják fel a sokáig csak szellemépületként ismert, üresen álló egykori lóvasút-végállomást.zugliget1zugliget5

Pozsonyi út

"Olyan, mintha a Balatonon sétálgatnék. Hangulatos, barátságos, kulturált, van sok izgalmas bolt, cukrászda, étterem..." Valóban az egész utca hangulatos, az 1900-as évek első felében kiépült Újlipótváros legvagányabb helye, és ha a Jászai Mari tértől a végéig sétál az ember, olyan érzése támad, hogy amit itt nem kap meg, azt talán nem is érdemes keresnie.

A mi kedvencünk a Szent István Park közelében látható sarokház földszintjén a Sarki Fűszeres.

Andrássy út

"Az Oktogontól a Hősök tere felé. Kétoldalt a sok szép palotával." Az Andrássy út és palotái története egy cikkben nem férne el, olyan hosszú volna, nemhogy egy ilyen rövid leírásba. És akkor még nem is beszéltünk az Andrássy út mentén sorakozó látnivalókról.

Több szakaszban épült ki, részben azzal a céllal, hogy a Király utca forgalmát csökkentsék, részben pedig azért, hogy a belső városrészeket összekössék a Városligettel. Már Kossuth Lajos is felvetette az ötletet, a sugárutak építését pedig gróf Széchenyi István is szorgalmazta.

1872-ben kezdődtek az építési munkák, közben kiépült a földalatti vasút, újabb telkeket vásároltak meg az építkezésekhez stb. Az Oktogontól a Hősök teréig húzódó szakasz a szellősebb, kettős fasorral szegélyezett rész, a Köröndtől ráadásul a kertes villákkal és palotákkal még lazább. Az a legjobb, ha gyalog sétáltok rajta végig. (Csak ne a bringaúton.)andrassy2

Gül Baba utca

Sokunk örök kedvence, az egyik legrégebbinek és legmeredekebbnek tartott utca valódi kihívás mindenki számára, itt muszáj figyelni és lelassulni ahhoz, hogy feljussunk a tetejéig.gulbabautcagulbabautca3

Most viszont egyáltalán nem javasoljuk a sétát, mert a Gül Baba türbéjének felújításával egy időben éppen újrakövezik az utcát, és így néz ki a terep:gulbaba1gulbaba2gulbaba3gulbaba4

Logodi utca

A várfal nyugati oldalával párhuzamosan futó utca báját a vár felé futó romantikus lépcsők adják. Érdekessége pedig az, hogy a végéből a Gellérthegyre és a Szabadság szoborra látni.logodi2logodi3logodi4

Egy kakukktojás: a 2-es villamos vonala

"Elfogult vagyok Budapest egy egyedülálló szépség, szeretem, sok eldugott kis titkos utcák, házak, kertek, parkok, udvarok, és az emberek, - de a 2-es villamos Pest - Buda látványa, panorámája egy csoda. Ha kedvem úgy tartja, csak minden cél nélkül végigmegyek a vonalon és minden gondom, bánatom elfelejtem.

A házunk előtt jár a "KETTES", még ezt a zajt is szeretem."

Ponty utca

A Vár alatt, körülbelül a Halászbástya magasságában találjátok ezt a tündéri kis lépcsős utcát, amely a Donáti utcáról a Fő utcáig visz le benneteket.ponty1ponty2

Munkácsy utca

Csodálatos villái, palotái és a Kölcsey Ferenc Gimnázium épülete miatt sétáljatok végig rajta. Figyeljétek meg a házak díszeit. Lenyűgözőek!

Mit gondolsz, melyik a legszebb budapesti utca? Neked melyik a kedvenced?

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
Virágpompában a Tóth Árpád sétány, Budapest egyik legszebb japán díszcseresznye fasora
A történelem viharait is átvészelte a várfal, amelyen az öreg gesztenyefák elé 2009-ben ültették a lenyűgöző látványt nyújtó másik fasort.
Fotók: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. április 04.


Link másolása

A tavasz egyik legszebben virágzó fája a japán díszcseresznye. A pár napig élvezhető látványosság sokakat vonz magához, gyönyörködni, fotózni. A rózsaszín virágözön a Budai Várban is minden évben elvarázsolja a látogatókat.

A Tóth Árpád sétány önmagában is egy különleges hely, hiszen egy régi középkori várfal tetején vezet végig, ahol a panorámát is érdemes kiélvezni.

A sétány jelenlegi formája 2009-ben készült el, a déli szakasz felújításával, ekkor ültették a fákat is Tihanyiné Tóth Mária tervei alapján. A ma már romantikus Várhegy várfalai korábban hadicélokra szolgáltak. A várfal romjaira 1720-ban telepítették az első fasorokat - ez volt Budapest első kettős fasora.

A sétány neve is többször változott, a 19. században Bastei Promenádnak hívták, majd 1879-től Bástya sétánynak, a 30-as években Horthy Miklós sétánynak és Gróf Bethlen István sétány is volt. 1946-ban nevezték el a nyugati részt Tóth Árpád sétánynak, mert a költő a közeli Táncsics Mihály utcában is élt. A második világháború után a fák is elpusztultak. A területet 1967-ben rendezték, ekkor ültettek gesztenyefákat, juharfákat. A díszcseresznyefák 2006-ban és 2009-ben kerültek a sétányra, míg a mögöttük álló gesztenyefák jóval idősebbek.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
A Rovatból
Szinte biztosan nem lesz klíma a 3-as metrón idén nyáron
Technikailag gyakorlatilag megoldhatatlan, hogy idén nyáron teljesüljön Karácsony Gergely egyik főpolgármesteri vállalása.

Link másolása

„A közbeszerzési eljárás jelenleg tárgyalási szakaszban van” – válaszolta a BKV a Népszavának, amikor a lap arról érdeklődött, hogy mikorra várható a hármas metró szerelvényeinek légkondicionálása. A lap szerint ez azt jelenti, hogy kivitelező híján aligha lesz nyárra klimatizálva a 3-as metró vonalán közlekedő 222 kocsi.

A budapesti M3 metróvonalon közlekedő járműveket 2016-ban 69 milliárd forintért gyártotta újra az orosz Metrowagonmash – rengeteg hibával. Tarlós István akkori főpolgármester 2017-ben még azt mondta: nem lesz gond azzal, hogy nincs klíma a hármas metró felújított szerelvényein, elvégre „az nem villamos, 25 méterrel a föld alatt nem tűzi a nap”, és „azt is lehetne követelni, hogy legyen büfékocsi is”.

Az őt váltó Karácsony Gergely még főpolgármester-jelöltként 2019 júniusában 34,8 fokot mért a vonal egyik kocsijában és megígérte, hogy utólagosan klimatizálják a hármas metró orosz szerelvényeit.

A BKV a városvezetés utasítására 2021 májusában feltételes közbeszerzési tendert írt ki az utólagos klimatizálásra, amelyre három ajánlat érkezett. Az egyiket érvénytelenítették, a Liberatus Hungary Kft. és a Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. viszont versenyben maradt. Szerződést azonban egyikkel sem kötöttek a főváros nehéz pénzügyi helyzetére hivatkozva. Később felmerült, hogy az orosz gyártó ellen indított perben követelt kötbérből fedezik az utólagos klimatizálás költségét.

„A klimatizálás elsődlegesen nem pénz kérdés, szükség lenne hozzá az orosz gyártó hozzájárulására, amire kevés az esély. Ha enélkül nyúlunk a kocsikhoz, elvész a garancia. A helyzet tavaly óta nem változott, idén nyárra objektíve lehetetlen a légkondícináló berendezések felszerelése” – mondta a Népszavának Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki megerősítette azt is, hogy a munkát a kötbér terhére rendelnék meg.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Kerékpáros felvonulás lesz Budapesten, hídlezárásra és forgalomkorlátozásokra kell számítani szombaton
Délután 3 órától időszakosan lezárják többek között a Ferenc körutat, a Petőfi hidat, a József Attila utcát és az Andrássy utat is.

Link másolása

Kerékpáros felvonulás miatt ideiglenes forgalomkorlátozások lesznek szombat délután Budapesten - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK).

A tájékoztatás szerint

15 órától 20 óráig szakaszosan és időszakosan lezárják a Soó Rezső sétány - Räde Károly sétány - Borbás Vince sétány - Üllői út - Ferenc körút - Petőfi híd - Egyetemisták parkja - Egry József utca - Valdemar és Nina Langlet rakpart - Raoul Wallenberg rakpart - Friedrich Born rakpart - Döbrentei tér - Attila út - Alagút utca - Alagút - Clark Ádám tér - Széchenyi Lánchíd - Széchenyi István tér - József Attila utca - Andrássy út - Hősök tere - Olof Palme sétány - Zichy Mihály út - Napozórét útvonal egyes szakaszait.

Az érintett rakpartokat, az Attila utat, az Alagút utcát, az Alagutat és a Lánchidat időszakosan teljes szélességében lezárják.

A hétvégére a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség hirdetett meg szezonnyitó kerékpárosbarát hétvégét, amihez több mint 80 vendéglátóhely, szálláshely és látványosság csatlakozott. A rendezvény egyik ötletgazdája korábban azt mondta: az április 22-i Föld napjához kapcsolódva célul tűzték ki, hogy ezen a hétvégén „körbetekerjék a Földet”, azaz együttesen 40 075 kilométert tegyenek meg biciklin.

A játékhoz egy okostelefonnal és egy kerékpárral bárki csatlakozhat a Kerékpárosbarát alkalmazáson keresztül.

via MTI


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Megszólalt a vízművek a csőtörésről, ami megbénította Mátyásföldet: egy 75 éves vezeték tört el
Egy 1949-ben fektetett vezeték adta meg magát, de eltört mellette egy kisebb, lakossági ellátó vezeték is. A környéken lakók szükségkútról vihetnek vizet.

Link másolása

Egy 1949-ben fektetett, 60 centiméter átmérőjű vezeték törése miatt kellett hétfőn reggel lezárni a XVI. kerületi Veres Péter utcát – közölte a Fővárosi Vízművek. A csőtörésről mi is beszámoltunk már: a Sárgarózsa utca és a Thököly utca között az úttestet is elmosta a víz, a közlekedést pedig teljesen felborult.

A nagy átmérőjű vízvezeték törése nem okozott vízhiányt, ám eltört egy mellette futó kisebb, 150 mm-es lakossági ellátó vezeték is

– teszi hozzá a Vízművek. A kisebb vezeték javításáig a Veres Péter utca 1. és 29. között kell vízhiánnyal számolnia az ott élőknek. Kovács Péter polgármester erről azt írta Facebook-oldalán:

„Mintegy 100 fogyasztó maradt vízellátás nélkül, ezért számukra jelenleg a Farkashida utca 2-4. előtt szükségkút segíti a vízvételi lehetőséget.”

Jelenleg a víz szivattyúzása, a hiba feltárása és a munkagödör kialakítása folyik a Vízművek szerint. Ezt követően kerülhet sor a sérült vezetékek cseréjére, majd az útburkolat javítására. A munka akár a hétvégéig is elhúzódhat: a hibajavítást nehezítheti és lassíthatja, hogy több közművezeték is húzódok az út alatt, ami más közszolgáltatókkal való egyeztetést és együttműködést is szükségessé tehet.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk